Δεν ξέρω τι να κάνω? - Page 42
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 42 of 66 FirstFirst ... 32404142434452 ... LastLast
Results 616 to 630 of 976
  1. #616
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Κοίτα. Η αλήθεια είναι πως εκτός από το πρωινό μου άγχος είμαι καλύτερα. Θέλω να πω δεν βλέπω μεγάλη διαφορά. Ειδικά όταν τρώω φρούτα και λαχανικά αλλάζει η διάθεση. Και αυτά πρέπει να τρώω έτσι κι αλλιώς στην περίπτωση μου.

    Τώρα όσον αφορά στα φάρμακα οκ πειράματα όντος δεν πρέπει να κάνουμε αλλά πανικοβλήθηκα. Είδα τις εξετάσεις που δεν είναι και τόσο κακές και τρομοκρατήθηκα. Μπορώ να ζήσω με λίγο σάκχαρο αλλά κίρρωση του ήπατος;;;; Από μικρό με τρομοκρατεί αυτή η λέξη. Τεσπά αύριο θα δω τον γιατρό. Άμα κρίνει ότι μπορώ να τα παίρνω θα τα παίρνω. Δεν αδειάζω κιόλας να πάω στην ψυχίατρο. Και να σου πω βαρέθηκα τη διαδικασία. Νιώθω ότι δεν θα την χρειάζομαι για πολύ ακόμα. Τέλος πάντων.
    Και μακάρι να μη την χρειάζεσαι. Αλλά όταν θα φύγεις να είσαι σίγουρος ότι δεν θα κάνεις πισωγύρισμα, γι αυτό να τα κόψεις σε συνεργασία μαζί της.
    Όσο για το συκώτι, να είσαι σίγουρος ότι και ένα ντεπον να πάρεις, από κει θα περάσει. Το πόση ζημιά σου κάνει μακροπροθεσμα και αυτό η γιατρός θα το δει και θα σου πει.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  2. #617
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Ναι μάλλον αυτό θα γίνει. Ίσως χρειαστώ και κανένα συμπλήρωμα ωμέγα 3. Πρέπει να κάνω ολική αποτοξίνωση. Το ίδιο κάνω και στον πατέρα μου. Τον ξεκίνησα με διατροφή διαβητικού.

    Ο μπαμπάς είναι καλύτερα. Σαν να πήρε μπρος πάλι. Το μόνο που του μένει είναι να κάνει άλλη μια εξέταση ercp που καμία φορά κάνει επιπλοκές αλλά ο γιατρός που του την ξανακανε είναι πολύ καλός. Και η μαμά φαίνεται καλύτερα κάπως. Σήμερα είχε όρεξη να πάει λαϊκή πχ. Βέβαια δεν την άφησα λόγω κορωνοιου. Πήγα εγώ γρήγορα μπροστά στο σπίτι 5 λεπτά και γύρισα. Παίρνω πράγματα μόνο διαιτης και τους κάνω διατροφή. Κι εγώ μαζί.

    Μπραβο βρε καλο μου πολυ χαιρομαι για τον πατερα σου και για την μανουλα σου .
    Αλλη φορα θα ντυθειται καλα ,θα βαζεται μασκουλα και θα πηγαινετε μαζι λαικη .Αστην να βγει και αυτη καλο θα τις κανει να δουλευει το μυαλο της .Η αδρανεια σε τετοια περιπτωση κανει πολυ κακο στο μυαλο τους .Ακομα και το ποσο κανει ενα προιον να δει ,να υπολογισει τα λεφτα ξερεις τι σημαντικες εντολες ειναι αυτες για τον εγκεφαλο τους .Εσυ απλα να εισαι απο κοντα της .
    Θα νοιωθεται και οι δυο καλα μετα θα δεις .Βολτα μαζι ακομα και αν ειναι στην λαικη !

    Αν κανεις σωστη διατροφη και τα συμπληρωματα περιτα ειναι ...Φαε σαρδελιτσα ,ψαρακι και φθηνω ειναι και η καλυτερη πηγη του ,μπορεις να τρως μια φορα την εβδομαδα με πρασινη σαλατα με ελαιολαδο?
    Εχεις ενα σουπερ γευμα πλουσιο σε ολα αυτα και πολλα αλλα ...
    Και τα συμπληρωματα μην τα χεις για αθωωα ,γι αυτο και αυτα σου λενε ενα τριμηνο το πολυ και μετα εξετασεις αμεσως ....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #618
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Μπραβο βρε καλο μου πολυ χαιρομαι για τον πατερα σου και για την μανουλα σου .
    Αλλη φορα θα ντυθειται καλα ,θα βαζεται μασκουλα και θα πηγαινετε μαζι λαικη .Αστην να βγει και αυτη καλο θα τις κανει να δουλευει το μυαλο της .Η αδρανεια σε τετοια περιπτωση κανει πολυ κακο στο μυαλο τους .Ακομα και το ποσο κανει ενα προιον να δει ,να υπολογισει τα λεφτα ξερεις τι σημαντικες εντολες ειναι αυτες για τον εγκεφαλο τους .Εσυ απλα να εισαι απο κοντα της .
    Θα νοιωθεται και οι δυο καλα μετα θα δεις .Βολτα μαζι ακομα και αν ειναι στην λαικη !

    Αν κανεις σωστη διατροφη και τα συμπληρωματα περιτα ειναι ...Φαε σαρδελιτσα ,ψαρακι και φθηνω ειναι και η καλυτερη πηγη του ,μπορεις να τρως μια φορα την εβδομαδα με πρασινη σαλατα με ελαιολαδο?
    Εχεις ενα σουπερ γευμα πλουσιο σε ολα αυτα και πολλα αλλα ...
    Και τα συμπληρωματα μην τα χεις για αθωωα ,γι αυτο και αυτα σου λενε ενα τριμηνο το πολυ και μετα εξετασεις αμεσως ....
    Τα εργασιακά μου πιο πολύ με απασχολούν τώρα. Έχω φοβερό άγχος. Ο χρόνος μου τελειώνει. Γιατί άφησα τα πράγματα να φτάσουν εδώ?? Αυτό μπορείς να μου το εξηγήσεις??? Νιώθω φυλακισμένος στο ίδιο μου το κορμί. Μου έρχεται να βάλω τα κλάματα δεν αντέχω άλλο.

  4. #619
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Τα εργασιακά μου πιο πολύ με απασχολούν τώρα. Έχω φοβερό άγχος. Ο χρόνος μου τελειώνει. Γιατί άφησα τα πράγματα να φτάσουν εδώ?? Αυτό μπορείς να μου το εξηγήσεις??? Νιώθω φυλακισμένος στο ίδιο μου το κορμί. Μου έρχεται να βάλω τα κλάματα δεν αντέχω άλλο.
    Ποιος χρονος σου τελειωνει για εξηγησε μου σε παρακαλω πολύ...

    Υπεγραψε κανεις την θανατικη σου καταδικη?Σε παίρνουν μεταναστη και πρεπει να εργαστεις αμεσα γιατι θα αφησεις τα παιδια σου στους πεντε δρομους ?

    Για ποια δουλεια μιλας ΤΩΡΑ βρε tzimani?Οι γονεις σου τι θα γινουν?

    Δεν ειπαμε προτεραιοτητα εχει αυτο τωρα και μολις μπορεσεις και βαλεις σε μια σειρα ολο αυτο βγαινεις κατευθειαν για δουλεια?
    Ακομα και κατι προχειρο θα βρεθει δεν εισαι χωρις χερια για να μην μπορεις να δουλεψεις ..Στην αρχη κατι που δεν θα σου αρεσει και τοσο ,καθαρα απο αναγκη που λενε και μετα μολις σου παρουσιαστει ευκαιρια γιατι θα το ψαχνεις και παραλληλα δεν θα το αφησεις πας εκει που θες ..
    Δοξα το θεο μεροκαματα για οποιον θελει πραγματικα να δουλεψει υπαρχουν εκει εξω το βλεπω...
    Δουλεια δεν υπαρχει μονο για τους καλοαναθρεμμενους που δεν δεχονται να πανε να δουλεψουν αλλου εκτος απο αυτο που εχουν σπουδασει και επαναπαυοντε στα ετοιμα και στην τεμπελια τους ..
    Συγνωμη αν γινομαι σκληρη αλλα αυτο βλεπω απο τον χωρο που ειμαι ..

    εσυ δεν εισαι απο αυτους .οποτε με την πρωτη ευκαρια βγες και βρες μια δουλεια,τοσους ανθρωπους εχεις κοντα σου ολο και καποιος θα ξερει κατι δεν μπορει ...
    Ειναι να μην γινει η αρχη μετα ολα θα παρουν τον δρομο τους ...

    Εισαι θεσσαλονικη?
    Αν ναι σε στελνω για δουλεια αυριο κιολας ειλικρινα ,δουλεια ομως οχι αστεια ,χωρις ωραρια και κυριακες και αργιες ,αλλα ολα πληρωμενα ?
    Μπορεις δεδομενων των συνθηκων των δικων σου ?

    Οταν βγεις για δουλεια πρεπει το κομματι των γονιων σου να το εχεις πλήρη καλυμμένο γιατι ο αλλος δεν θα σε παρει για να του λες εγω εχω να παω στο γιατρο .εχω να δωσω φαρμακα και ολα αυτα ....Σε θελει εκει ..
    Γι αυτο σου λεω ενα ενα ...τακτοποιησε γονεις και μετα ελα αν θες και δεν βρίσκεις πλεον μηπως μπορω να κανω κατι ....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #620
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Ποιος χρονος σου τελειωνει για εξηγησε μου σε παρακαλω πολύ...

    Υπεγραψε κανεις την θανατικη σου καταδικη?Σε παίρνουν μεταναστη και πρεπει να εργαστεις αμεσα γιατι θα αφησεις τα παιδια σου στους πεντε δρομους ?

    Για ποια δουλεια μιλας ΤΩΡΑ βρε tzimani?Οι γονεις σου τι θα γινουν?

    Δεν ειπαμε προτεραιοτητα εχει αυτο τωρα και μολις μπορεσεις και βαλεις σε μια σειρα ολο αυτο βγαινεις κατευθειαν για δουλεια?
    Ακομα και κατι προχειρο θα βρεθει δεν εισαι χωρις χερια για να μην μπορεις να δουλεψεις ..Στην αρχη κατι που δεν θα σου αρεσει και τοσο ,καθαρα απο αναγκη που λενε και μετα μολις σου παρουσιαστει ευκαιρια γιατι θα το ψαχνεις και παραλληλα δεν θα το αφησεις πας εκει που θες ..
    Δοξα το θεο μεροκαματα για οποιον θελει πραγματικα να δουλεψει υπαρχουν εκει εξω το βλεπω...
    Δουλεια δεν υπαρχει μονο για τους καλοαναθρεμμενους που δεν δεχονται να πανε να δουλεψουν αλλου εκτος απο αυτο που εχουν σπουδασει και επαναπαυοντε στα ετοιμα και στην τεμπελια τους ..
    Συγνωμη αν γινομαι σκληρη αλλα αυτο βλεπω απο τον χωρο που ειμαι ..

    εσυ δεν εισαι απο αυτους .οποτε με την πρωτη ευκαρια βγες και βρες μια δουλεια,τοσους ανθρωπους εχεις κοντα σου ολο και καποιος θα ξερει κατι δεν μπορει ...
    Ειναι να μην γινει η αρχη μετα ολα θα παρουν τον δρομο τους ...

    Εισαι θεσσαλονικη?
    Αν ναι σε στελνω για δουλεια αυριο κιολας ειλικρινα ,δουλεια ομως οχι αστεια ,χωρις ωραρια και κυριακες και αργιες ,αλλα ολα πληρωμενα ?
    Μπορεις δεδομενων των συνθηκων των δικων σου ?

    Οταν βγεις για δουλεια πρεπει το κομματι των γονιων σου να το εχεις πλήρη καλυμμένο γιατι ο αλλος δεν θα σε παρει για να του λες εγω εχω να παω στο γιατρο .εχω να δωσω φαρμακα και ολα αυτα ....Σε θελει εκει ..
    Γι αυτο σου λεω ενα ενα ...τακτοποιησε γονεις και μετα ελα αν θες και δεν βρίσκεις πλεον μηπως μπορω να κανω κατι ....
    Αν ήταν τακτοποιημένο το θέμα των γονιών μου ερχόμουν τώρα Θεσσαλονίκη. Όχι δεν είμαι Θεσσαλονίκη δυστυχώς.

    Να δούμε πώς θα τακτοποιηθούν τα θέματα... Ε ρε τι τραβάω γαμωτο... Είναι πολύ εξαρτημένοι από μένα.

    Δεν ξέρω ποια λύση υπάρχει ώστε να είμαι τελείως ελεύθερος.

  6. #621
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Αν ήταν τακτοποιημένο το θέμα των γονιών μου ερχόμουν τώρα Θεσσαλονίκη. Όχι δεν είμαι Θεσσαλονίκη δυστυχώς.

    Να δούμε πώς θα τακτοποιηθούν τα θέματα... Ε ρε τι τραβάω γαμωτο... Είναι πολύ εξαρτημένοι από μένα.

    Δεν ξέρω ποια λύση υπάρχει ώστε να είμαι τελείως ελεύθερος.

    Κοιτα αν βρεθει μια καλη δουλεια στον τοπο σου δες μηπως μπορεις με τα χρηματα που θα παίρνεις τις ωρες που θα λειπεις να εχεις ενα ανθρωπο να τους προσέχει .Δεν ειναι και τοσο χαλια ,εναν ανθρωπο χρειαζονται απλα και μονο να ειναι εκει .... ενα γευμα ή τα φαρμακα τους μπορει να τα δωσει ο οποιοσδηποτε ...

    Για ολα υπαρχουν λυσεις πανικο δεν θελει ..Συνταξη εχουν οι γονεις σου οποτε αν αρχισεις και ψαχνεις και εσυ μια δουλεια και βρεις κατι που να αξιζει και δεν θελεις να το χασεις θα το κανεις ετσι .
    Μια γυναικα ,ακομα και συγγενεις σου να ειναι,αρκει να εισαι σιγουρος οτι ειναι σε καλα χερια , θα την πληρωνεις για να μην νοιωθεις υποχρεωμενος και γι αυτο και θα πας .

    Καλυτερα να τρεχεις ολη μερα και να μην προλαβαινεις να παιρνεις ανασα παρα να καθεσαι και να βουλιαζεις ολη μερα σε σκεψεις που μονο καλο δεν σου κανουν ...

    Ειναι δυσκολη η περιοδος αλλα μεσα στις δυσκολιες υπαρχουν επαγγελματα που ζητανε συνεχεια κοσμο,παρε μια τοπικη εφημεριδα ,ενημερωσε και οσους εχεις και ολο και κατι θα βρεθει ...Παραλληλα κανε και μια ερωτηση τι τιμες παιρνουν εκει σε εσας οι γυναικες που προσεχουν ηλικιωμενους και κανε ενα πλανο ..Δες, αξιζει να πας αν βρεις μια δουλεια ?

    Χαρτι και μολυβι ,τα βαζεις ολα κατω και δεν θελει τιποτε παραπάνω ..και το κυριοτερο οχι απελπισια και πανικο ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #622
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Κοιτα αν βρεθει μια καλη δουλεια στον τοπο σου δες μηπως μπορεις με τα χρηματα που θα παίρνεις τις ωρες που θα λειπεις να εχεις ενα ανθρωπο να τους προσέχει .Δεν ειναι και τοσο χαλια ,εναν ανθρωπο χρειαζονται απλα και μονο να ειναι εκει .... ενα γευμα ή τα φαρμακα τους μπορει να τα δωσει ο οποιοσδηποτε ...

    Για ολα υπαρχουν λυσεις πανικο δεν θελει ..Συνταξη εχουν οι γονεις σου οποτε αν αρχισεις και ψαχνεις και εσυ μια δουλεια και βρεις κατι που να αξιζει και δεν θελεις να το χασεις θα το κανεις ετσι .
    Μια γυναικα ,ακομα και συγγενεις σου να ειναι,αρκει να εισαι σιγουρος οτι ειναι σε καλα χερια , θα την πληρωνεις για να μην νοιωθεις υποχρεωμενος και γι αυτο και θα πας .

    Καλυτερα να τρεχεις ολη μερα και να μην προλαβαινεις να παιρνεις ανασα παρα να καθεσαι και να βουλιαζεις ολη μερα σε σκεψεις που μονο καλο δεν σου κανουν ...

    Ειναι δυσκολη η περιοδος αλλα μεσα στις δυσκολιες υπαρχουν επαγγελματα που ζητανε συνεχεια κοσμο,παρε μια τοπικη εφημεριδα ,ενημερωσε και οσους εχεις και ολο και κατι θα βρεθει ...Παραλληλα κανε και μια ερωτηση τι τιμες παιρνουν εκει σε εσας οι γυναικες που προσεχουν ηλικιωμενους και κανε ενα πλανο ..Δες, αξιζει να πας αν βρεις μια δουλεια ?

    Χαρτι και μολυβι ,τα βαζεις ολα κατω και δεν θελει τιποτε παραπάνω ..και το κυριοτερο οχι απελπισια και πανικο ...
    Πώς να μην πανικοβάλλομαι?? Όπως ήρθαν τα πράγματα φοβήθηκα και στο δρόμο μην μείνουμε. Ακόμα το φοβάμαι. Ξέρεις πόσα πράγματα πέρασαν από το νου μου?? Αχ δεν είμαι καθόλου καλά. Κλαίει η ψυχή μου.

    Θα τα βάλω κάτω και θα δούμε. Τέτοιο λούκι δεν μου έχει ξανατυχει. Κι ενώ έχω άτομα γύρω μου ένιωσα πρώτη φορά τέτοια μοναξιά.

    Ναι δυστυχώς με πιάνει απελπισία. Νομίζω χωρίς τα χάπια βλέπω καλύτερα την πραγματικότητα. Τα χάπια με έκαναν να νιώθω πιο ωραία αλλά χαλάρωσα και σταμάτησα να προσπαθώ. Κατάλαβες. Τώρα πρώτη φορά μετά από δύο μήνες κάθισα λίγο να ξαπλώσω μεσημέρι.

    Ξέρεις τι στιγμές πέρασα?? Νοσοκομεία τεστ ο μπαμπάς σε μαύρα χάλια. Η μαμά στον κόσμο της. Χειρουργεία το ένα το άλλο. Μιλάμε για δραματικές καταστάσεις.

    Τέλος πάντων ίσως εγώ τα έκανα έτσι στο κεφάλι μου. Αλλά βρήκα την δύναμη και στάθηκα. Είχα και βοήθεια όμως.

  8. #623
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Έχω περάσει πολλά. Πολλές φορές λυγίζω. Και ξέρεις ποιος φταίει?? Μόνο εγώ. Γιατί κάποτε νόμιζα ότι έχω χρόνο. Ενώ η καταστροφή είχε ήδη αρχίσει. Εντός εισαγωγικων το καταστροφή οκ.

  9. #624
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Θες να συνεχίσεις αυτή την καταστροφή?
    Ακόμα και να είναι μέσα σε εισαγωγικά αυτή η λέξη ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #625
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Θες να συνεχίσεις αυτή την καταστροφή?
    Ακόμα και να είναι μέσα σε εισαγωγικά αυτή η λέξη ..
    Όχι. Αυτή τη στιγμή με έπιασαν κλάματα με λυγμούς και οι γονείς να με παρηγορουν. Δεν μπορώ να σταματήσω να κλαίω.

  11. #626
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Βρες δύναμη tzimani και κάνε αυτά που πρέπει ..Δεν ξέρω πού και πώς αλλά βρες την δύναμη και το πεισμα που έχεις χάσει ..Μόνο αυτό τίποτε άλλο...

    Αν νοιωθεις ότι θες να κλάψεις καντω ,καλό κάνει να αδειάζεις και να μην κρατάς ..
    Αν θες πάλι και δεν μπορείς οικονομικά να πας σε ένα ψυχολόγο υπάρχει η δωρεάν γραμμή ,μπες και κάνε εγγραφή στο milamou.gr και θα βρεις εκεί ανθρώπους να σε βοηθήσουν ..Είναι επαγγελματίες και είμαι σίγουρη ότι σίγουρα θα σου πουν πράγματα πως να διαχειριστείς όλο αυτό ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #627
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Βρες δύναμη tzimani και κάνε αυτά που πρέπει ..Δεν ξέρω πού και πώς αλλά βρες την δύναμη και το πεισμα που έχεις χάσει ..Μόνο αυτό τίποτε άλλο...

    Αν νοιωθεις ότι θες να κλάψεις καντω ,καλό κάνει να αδειάζεις και να μην κρατάς ..
    Αν θες πάλι και δεν μπορείς οικονομικά να πας σε ένα ψυχολόγο υπάρχει η δωρεάν γραμμή ,μπες και κάνε εγγραφή στο milamou.gr και θα βρεις εκεί ανθρώπους να σε βοηθήσουν ..Είναι επαγγελματίες και είμαι σίγουρη ότι σίγουρα θα σου πουν πράγματα πως να διαχειριστείς όλο αυτό ...
    Δεν έχω χάσει το πείσμα μου. Αντιθέτως τώρα το βρίσκω. Θα κλείσω μάλλον κάποιο ραντεβού με το μίλα μου...

  13. #628
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    tzimani σαμποτάρεις συνεχώς τον εαυτό σου και κάνεις βλακείες, συγγνώμη που στο λέω. Βάλε μικρούς στόχους και πρόγραμμα και γράψτα σε ένα τετράδιο και δεσμεύσου στον εαυτό σου ότι δεν θα παρεκκλίνεις από αυτά. Κάνε συμβόλαιο με τον εαυτό σου ρε παιδάκι μου στην τελική. Ένα από τα βασικότερα είναι ότι δεν θα κάνεις μαλακίες με την αγωγή - και συγγνώμη για την έκφραση, αλλά μαλακίες κάνεις. Ένα βήμα μπροστά, δυο βήματα πίσω. Ούτε το γιατρό μόνο σου θα κάνεις.

    Ποιος άνθρωπος κάθεται χωρίς να έχει συγκεκριμένο πρόβλημα και χωρίς προτροπή γιατρού να μετράει ζάχαρα από μόνος του και να βγάζει συμπεράσματα; Τα χάπια που σου έδωσε ο ψυχίατρος δεν είναι λύση μόνιμη, είναι μία βοήθεια, αλλά θα την πάρεις όσο χρειαστεί μέχρι να στρώσεις ψυχολογικά. Δεν βλέπεις πιο καθαρά χωρίς τα φάρμακα, πιο σκατά τα βλέπεις όλα.

    Σε ευχαριστεί εσένα να έχεις δύο γονείς με τα προβλήματά τους όπως λες και αντί εσύ να τους στηρίζεις να κάθεσαι να κλαις και να σε νταντεύουν αυτοί; Για να καταλάβω δηλαδή! Που σε βοήθησε κι εσένα κι αυτούς όλο αυτό;
    Στο δρόμο πότε κινδύνευσες να μείνεις; Είναι ντροπή να εφευρίσκεις φανταστικά προβλήματα και δράματα που δεν υπάρχουν επειδή αρνείσαι να επικεντρωθείς στα πραγματικά ζητήματα, να τα θέσεις στις πραγματικές τους διαστάσεις και να κάνεις κάτι για αυτά. Φέρνεις την καταστροφή εκεί που δεν υπάρχει.

    Οι σκέψεις σου και οι πράξεις σου δείχνουν ότι ενώ λες ότι θα αλλάξεις απο εδώ και πέρα, στην πραγματικότητα ακολουθείς το ίδιο μοτίβο. Όλο αμπελοφιλοσοφείς, γίνεσαι drama queen και παιδιαρίζεις για να μην αναλάβεις την ευθύνη της ζωής σου.

    Έλα σε παρακαλώ, σοβαρέψου. Είσαι πιο δυνατός από όσο νομίζεις και πολύ πιο έξυπνος, απλά την ενέργειά σου την χαλάς στο να δημιουργείς δράματα και την εξυπνάδα σου στο να πείσεις τον εαυτό σου ότι έχεις μείνει στα 12 κι άρα είσαι ανίκανος για δράση και μένεις στο τίποτα! Μίλα με την ψυχολόγο που σε έβλεπε, όσα έσοδα είχες πριν λίγους μήνες, τόσα έχεις και τώρα. ΓΙατί να μην την δεις; Στην ανάγκη κόψε τα λεφτά από αλλού. Ή έστω, στην τελική δες κάποιον ψυχολόγο σε δωρεάν δομές. Αλλά πήγαινε, και πέρα από γενικότητες πες του ότι θέλω να θέσουμε συγκεκριμένους στόχους και να τους πετύχουμε μαζί. Να δεσμευτούμε ότι σε 6 μήνες θα έχω καταφέρει αυτό κι αυτό. Όχι να κυνηγάς την ουρά σου!

  14. #629
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,362
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Δεν έχω χάσει το πείσμα μου. Αντιθέτως τώρα το βρίσκω. Θα κλείσω μάλλον κάποιο ραντεβού με το μίλα μου...
    Μπράβο χαίρομαι που το βλέπω αυτό και ελπίζω να το εφαρμόσεις ναι?

    Πώς είσαι ηρεμησες καθόλου ?
    Καντω το ραντεβού είναι 25 λεπτές συνεδρίες είτε τηλεφωνικές είτε με κάμερα ..
    είναι επαγγελματίες εκεί και ξέρουν πολύ καλύτερα πως να σου πουν να το διαχειριστείς όλο αυτό ..
    Μπορείς άνετα να κάνεις μέχρι πέντε αν δεν κάνω λάθος και αν δεν σου ταιριάζει ένας έχεις το δικαίωμα να ζητήσεις άλλο την επόμενη φορά ..
    Ίσως έτσι βρεις και κάποιον να κουμπωσεις και να σε βοηθήσει ακόμα πιο πολύ να μιλάς μαζί του ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #630
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    tzimani σαμποτάρεις συνεχώς τον εαυτό σου και κάνεις βλακείες, συγγνώμη που στο λέω. Βάλε μικρούς στόχους και πρόγραμμα και γράψτα σε ένα τετράδιο και δεσμεύσου στον εαυτό σου ότι δεν θα παρεκκλίνεις από αυτά. Κάνε συμβόλαιο με τον εαυτό σου ρε παιδάκι μου στην τελική. Ένα από τα βασικότερα είναι ότι δεν θα κάνεις μαλακίες με την αγωγή - και συγγνώμη για την έκφραση, αλλά μαλακίες κάνεις. Ένα βήμα μπροστά, δυο βήματα πίσω. Ούτε το γιατρό μόνο σου θα κάνεις.

    Ποιος άνθρωπος κάθεται χωρίς να έχει συγκεκριμένο πρόβλημα και χωρίς προτροπή γιατρού να μετράει ζάχαρα από μόνος του και να βγάζει συμπεράσματα; Τα χάπια που σου έδωσε ο ψυχίατρος δεν είναι λύση μόνιμη, είναι μία βοήθεια, αλλά θα την πάρεις όσο χρειαστεί μέχρι να στρώσεις ψυχολογικά. Δεν βλέπεις πιο καθαρά χωρίς τα φάρμακα, πιο σκατά τα βλέπεις όλα.

    Σε ευχαριστεί εσένα να έχεις δύο γονείς με τα προβλήματά τους όπως λες και αντί εσύ να τους στηρίζεις να κάθεσαι να κλαις και να σε νταντεύουν αυτοί; Για να καταλάβω δηλαδή! Που σε βοήθησε κι εσένα κι αυτούς όλο αυτό;
    Στο δρόμο πότε κινδύνευσες να μείνεις; Είναι ντροπή να εφευρίσκεις φανταστικά προβλήματα και δράματα που δεν υπάρχουν επειδή αρνείσαι να επικεντρωθείς στα πραγματικά ζητήματα, να τα θέσεις στις πραγματικές τους διαστάσεις και να κάνεις κάτι για αυτά. Φέρνεις την καταστροφή εκεί που δεν υπάρχει.

    Οι σκέψεις σου και οι πράξεις σου δείχνουν ότι ενώ λες ότι θα αλλάξεις απο εδώ και πέρα, στην πραγματικότητα ακολουθείς το ίδιο μοτίβο. Όλο αμπελοφιλοσοφείς, γίνεσαι drama queen και παιδιαρίζεις για να μην αναλάβεις την ευθύνη της ζωής σου.

    Έλα σε παρακαλώ, σοβαρέψου. Είσαι πιο δυνατός από όσο νομίζεις και πολύ πιο έξυπνος, απλά την ενέργειά σου την χαλάς στο να δημιουργείς δράματα και την εξυπνάδα σου στο να πείσεις τον εαυτό σου ότι έχεις μείνει στα 12 κι άρα είσαι ανίκανος για δράση και μένεις στο τίποτα! Μίλα με την ψυχολόγο που σε έβλεπε, όσα έσοδα είχες πριν λίγους μήνες, τόσα έχεις και τώρα. ΓΙατί να μην την δεις; Στην ανάγκη κόψε τα λεφτά από αλλού. Ή έστω, στην τελική δες κάποιον ψυχολόγο σε δωρεάν δομές. Αλλά πήγαινε, και πέρα από γενικότητες πες του ότι θέλω να θέσουμε συγκεκριμένους στόχους και να τους πετύχουμε μαζί. Να δεσμευτούμε ότι σε 6 μήνες θα έχω καταφέρει αυτό κι αυτό. Όχι να κυνηγάς την ουρά σου!
    Έκανα εξετάσεις γιατί είχα φτάσει 140 κιλά. Και καλά έκανα που έκανα. Η μικροβιολόγος μου είπε ότι πρέπει να τις δει γιατρός. Καταρχήν το συκώτι μου είναι οριακά. Δεύτερον το σάκχαρο είναι επίσης οριακά και πιθανώς βρίσκομαι σε προδιαβητικη κατάσταση. Εκτός αυτού έχω λίγο ανεβασμένο το CPK, ή αλλιώς τσιπικιό που το λέει ο θείος μου που σημαίνει πως έχω καταπονήσει κάπως τους μύες μου. Κατά πάσα πιθανότητα λόγω δίαιτας ή ταλαιπωρίας. Ή ποιος ξέρει για ποιον άλλο λόγο. Επίσης βρήκαν λίγο ανεβασμένη την αλκαλική φωσφαταση στα ούρα που σημαίνει πως έχω ίσως κάποια πέτρα ή κάποιον τραυματισμό. Το καλό είναι πως η γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρίνη είναι οκ και τα υπόλοιπα χοληστερόλη τριγλυκερίδια κτλ είναι επίσης πολύ καλά. Απλά μου είπε πως συνεχίζω διατροφή και περπάτημα. Να πίνω πολύ νερό. Όχι φαγητά με αλάτι γιατί έχω και το ουρικό οριακά. Σου φτάνουν αυτά? Άλλα πήγα να βρω και άλλα προέκυψαν για διάφορους λόγους. Αύριο το πρωί έχω ραντεβού με τον παθολόγο. Να ένας λόγος να κλαίω σήμερα λοιπόν. Εκτός από μια φωτογραφία που είδα όταν ήμουν παιδί με τη μαμά και εκεί κατέρρευσα. Εκτός από όλα αυτά υπάρχει και η περίπτωση για λιπώδη διήθηση του ήπατος. Κι όλα αυτά γιατί έτρωγα ότι να ναι. Κυριολεκτικά. Και κάπνιζα ατμό. Τόνους ατμό την ημέρα. Τελευταία τσιγάρο κανονικό. Μπορεί να φταίει η ολανζαπινη μπορεί όχι. Μπορεί να φταίει έμμεσα γιατί ανοίγει την όρεξη. Όταν είπα στη μικροβιολόγο ότι παίρνω ολανζαπινη έκανε λες και βλέπει εξωγήινο. Σου λέει τρελός είναι αυτός. Ξέρουν ότι είμαι άνεργος και ανασφάλιστος και ίσως να ήθελαν να με βοηθήσουν αλλά όταν άκουσαν για ολανζαπινη τσακ... Τίποτα... Την πέτυχα μετά στο σουπερμάρκετ και έκανε ότι δεν με γνώριζε. Μάλλον αυτό δεν πρέπει να το λέω όπου να ναι.... Μλκια μου. Ενιγουει.... Αυτά που λες. Τώρα φταίνε τα φάρμακα δεν φταίνε δεν ξέρω αλλά πρώτον όταν παίρνεις ένα φάρμακο για δύο χρόνια εννοείται πως κάνεις εξετάσεις. Δεύτερον κάνεις εξετάσεις κάθε λίγο καιρό ειδικά όταν είσαι παχύσαρκος και τρως συνέχεια βλακείες και καπνίζεις κι είσαι 36 στα 37. Ναι το γράφω και δεν το πιστεύω κι όμως είναι αλήθεια. Είναι κι άλλος τρελός εδώ στη γειτονια. Εκτός απο μένα χαχα

Page 42 of 66 FirstFirst ... 32404142434452 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 18:20
  2. δε ξέρω τι να κάνω πια..
    By noname99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 17-01-2018, 00:18
  3. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2016, 23:21
  4. Δεν ξερω τι να κανω
    By VOI in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 25-12-2014, 14:03
  5. Δεν ξερω τι να κανω
    By christiex94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 16-12-2014, 06:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •