Δεν ξέρω τι να κάνω? - Page 35
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 35 of 66 FirstFirst ... 25333435363745 ... LastLast
Results 511 to 525 of 976
  1. #511
    hlias1988
    Guest
    ειναι στα αγγλικα... μεταφρασε το στο google.. αυτο εκανα.. βγαινει νοημα..
    https://rxisk.org/olanzapine-withdrawal-sallys-story/

  2. #512
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Εγώ δεν είχα κανένα θέμα μέχρι που έμπλεξα με αυτές τις μαλακίες.

  3. #513
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Εγώ δεν είχα κανένα θέμα μέχρι που έμπλεξα με αυτές τις μαλακίες.
    τι εννοεις δεν ειχες θεμα?

  4. #514
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    τι εννοεις δεν ειχες θεμα?
    Με εξετάσεις αίματος. Αλλά και γενικά. Όλα τα προβλήματα προέκυψαν με το που έκοψα την γυμναστική. Σήμερα περπάτησα 45 λεπτά και γύρισα άλλος άνθρωπος.

  5. #515
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Τώρα μετρήθηκα τυχαία και είχα 93.

  6. #516
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Δεν ειμαι ουτε γιατρος ουτε ξερω απο τετοια φαρμακα .... αλλα αυτα τα φαρμακα ειναι αλυσιδα και το σχημα το καθοριζει μονο ο γιατρος σου ..Αν εσυ κανεις του κεφαλιου σου θα χαλασουν οι ισιοροπειες οσο και να σου φαινετε παραξενο ..
    Τα φαρμακα ομως τα κοβουμε μονο οταν το κρινει ο γιατρος και κανενανς αλλος ...
    ...
    αν περιμενα απ τους ψυχοτετοιους , αυτοι και παλιοφαρμακα τους μου χαλασαν τις ισορροπιες .........ο 1ος που πηγα το 1999 με πλακωσε στα ζυπρεξα , αντιψυχωτικα δλδ. , με φιλοδωρησε με 15 κιλα , και οταν διαμαρτυρηθηκα , δεν ηθελε να μου τα κοψει, ενω δεν ειχα ψυχωση, κτθλψη ειχα , μειζονα ,.................οποτε καλως τον εγκατελειψα , εκοψα και τα ζυπρεξα , εχασα και τα κιλα αφου ετρεχα σε διαιτολογο.............ελα ομως που ο επομενος που πηγα , αρχισε να με εθιζει στα βρωμοζαναξ, και ο επομενος , και ο μεθεπομενος , και κατεληξα να παιρνω επι 15-17 χρονια 9 ζαναξ/μερα , που προφανως δεν χρειαζομουν τοσα , ισως ( σιγουρα κατ εμε ) , μεχρι που μουπε μια φιλη ψυχολογος , οτι τοσα ζαναξ , ειναι αρκετα οχι μονον για να επιδεινωσουν μια κτθλψη , η και να πυροδοτησουν μια νεα ......οποτε και παλι, χωρις την γνωμη κανενος , με δικη μου πρωτοβουλια , τα μειωσα απο τον 1/20 σε 3,5 mg / μερα με τεραστια δυσκολια ...............φαντασου να πηγαινες σεναν ψυχιατρο, και ναχε την ειλικρινεια/επαγγελματισμο να σου πει ( μουτυχε ενας τετοιος , το 2000 , αλλα δεν τον ακουσα ) δεν μπορω να σου συνταγογραψω αγχολυτικα , γιατι απλα δεν τα χρειαζεσαι η θα εθιστεις ...... εις βαρος ποιου θα ζησει ? αυτοι ειναι οι ψυχιατροι στην ελλαδα του σημερα ......

  7. #517
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    αν περιμενα απ τους ψυχοτετοιους , αυτοι και παλιοφαρμακα τους μου χαλασαν τις ισορροπιες .........ο 1ος που πηγα το 1999 με πλακωσε στα ζυπρεξα , αντιψυχωτικα δλδ. , με φιλοδωρησε με 15 κιλα , και οταν διαμαρτυρηθηκα , δεν ηθελε να μου τα κοψει, ενω δεν ειχα ψυχωση, κτθλψη ειχα , μειζονα ,.................οποτε καλως τον εγκατελειψα , εκοψα και τα ζυπρεξα , εχασα και τα κιλα αφου ετρεχα σε διαιτολογο.............ελα ομως που ο επομενος που πηγα , αρχισε να με εθιζει στα βρωμοζαναξ, και ο επομενος , και ο μεθεπομενος , και κατεληξα να παιρνω επι 15-17 χρονια 9 ζαναξ/μερα , που προφανως δεν χρειαζομουν τοσα , ισως ( σιγουρα κατ εμε ) , μεχρι που μουπε μια φιλη ψυχολογος , οτι τοσα ζαναξ , ειναι αρκετα οχι μονον για να επιδεινωσουν μια κτθλψη , η και να πυροδοτησουν μια νεα ......οποτε και παλι, χωρις την γνωμη κανενος , με δικη μου πρωτοβουλια , τα μειωσα απο τον 1/20 σε 3,5 mg / μερα με τεραστια δυσκολια ...............φαντασου να πηγαινες σεναν ψυχιατρο, και ναχε την ειλικρινεια/επαγγελματισμο να σου πει ( μουτυχε ενας τετοιος , το 2000 , αλλα δεν τον ακουσα ) δεν μπορω να σου συνταγογραψω αγχολυτικα , γιατι απλα δεν τα χρειαζεσαι η θα εθιστεις ...... εις βαρος ποιου θα ζησει ? αυτοι ειναι οι ψυχιατροι στην ελλαδα του σημερα ......
    Για μπουνιές στο κεφάλι. Εγώ πάντως μια χαρά είμαι και χωρίς το λίγο αυτό zyprexa, η επιθυμία μου για ύπνο έχει ήδη έρθει.... Χωρίς παρατράγουδα....

  8. #518
    hlias1988
    Guest
    οταν μετρησες το ζαχαρο σου ειχες φαει κατι?
    γιατι το μετραμε οταν δεν εχουμε φαει κατι...
    εχω διαβασει παμπολα αρθρα οτι ο καφες μειωνει το ζαχαρο...
    οσες φορες εχω μετρησει το ζαχαρο μου ειχα πιει καφε...
    πρεπει να κοψω αυτα τα φαρμακα... την δευτερα θα το μειωσω κατα 5 μγ... δεν παει αλλο...

  9. #519
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    οταν μετρησες το ζαχαρο σου ειχες φαει κατι?
    γιατι το μετραμε οταν δεν εχουμε φαει κατι...
    εχω διαβασει παμπολα αρθρα οτι ο καφες μειωνει το ζαχαρο...
    οσες φορες εχω μετρησει το ζαχαρο μου ειχα πιει καφε...
    πρεπει να κοψω αυτα τα φαρμακα... την δευτερα θα το μειωσω κατα 5 μγ... δεν παει αλλο...
    Κοίτα η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Εγώ γράφω τι γράφω για την ολανζαπινη αλλά ο κύριος λόγος που έχω σακχαρο είναι η κακή διατροφή, το αγχος και η έλλειψη άσκησης. Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και αν σου είπε να παίρνεις συγκεκριμένη δόση τότε υπήρχε κάποιος λόγος. Μην κάνεις μόνος σου δοκιμές. Δεν είμαι γιατρός αλλά μην κάνεις τίποτα επειδή με έπιασαν εμένα φοβίες και τις εξέφρασα δημόσια. Θα το έχω τύψεις. Ο μόνος ή μάλλον οι μόνοι που μπορούν να σε καθοδηγήσουν υπεύθυνα είναι οι ειδικοί.

    Τώρα όσον αφορά στην δική μου περίπτωση, ήμουν ήδη σε διαδικασία να το μειώσω. Θα πάρω τηλέφωνο τη γιατρό και μάλλον θα συνεχίσω έστω και με 2,5 αν είναι απαραίτητο.

    Μπορώ να πω ότι ο ύπνος μου είχε λιγότερη ποιότητα και διάρκεια χωρίς την ολανζαπινη αλλά και πάλι μη συγκρίνεις καταστάσεις. Άλλη περίπτωση εσύ, άλλη εγώ.

    Τώρα όσον αφορά τη γλυκόζη στο αίμα ξύπνησα με σάκχαρο 100 που για άλλους θεωρείται καλό για άλλους ύπουλο ή κρύβει μελλοντική αρρώστια. Αυτά όμως τα συζητώ με τον γιατρό μου. Δεν κάνω μόνος μου προγνώσεις και διαγνώσεις.

    Όσο αφορά στην ψυχίατρο θα της πω ότι διέκοψα για λίγες μέρες για να δω πώς θα πάω αλλά το ξαναλέω ήταν μικρές οι δόσεις. Ώρες ώρες νομίζω μου τα έδινε για να νιώθω εγώ καλυμμένος ψυχολογικά παρά ότι κάτι είχα.

    Άλλωστε βλέπεις, το σταμάτησα και το σάκχαρο δεν έπεσε κάτω από 100.

    Ενιγουει. Γιατροί δεν είμαστε. Δεν κοστίζει τίποτα να κάνεις ένα τηλέφωνο να ρωτήσεις. Μην κάνεις τον γιατρό γιατί δεν είσαι. Ούτε εγώ είμαι.

  10. #520
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Αυτο θα το ρωτησεις στην γιατρο σου και στον ευατο σου ...

    Ειναι η αποψη σου και ελπιζω να σου βγει σε καλο ολο αυτο .

    Εχω δει ατομα να κοβουν φαρμακα απο μονοι τους και να υποτροπιαζουν ασχημα ..Αλλο να τα κοβεις σταδιακα και αλλο μαχαιρι ...

    Τελοσπαντων εγω σου ειπα τι βλεπω τοσο καιρο που μιλαμε ,δεν εχω σκοπο να σου κανω τον αστυνομο και να σε πεισω για κατι που αφορα την προσωπική σου ζωη ...Ανεφερες μια αποφαση και σου ειπα αυτο που βλεπω ..
    Καλη δυναμη σου ευχομαι μονο απο εδω και περα ,τιποτε αλλο !
    Να σου πω κάτι?? Μου λες τι βλέπεις τόσο καιρό. Τις μεταπτώσεις μου και τις στιγμές που γινομουν ίσως παρανοϊκός. Έπαιρνα ολανζαπινη όταν τις είχα. Τέλος πάντων, εγώ θα επισκεφθώ τη γιατρό από εβδομάδα και θα κάνω μια συζήτηση. Θα της περιγράψω όλη την περίοδο που περνάω και πέρασα και εκείνη θα κρίνει. Για το θέμα του να χαλάσω το σχήμα ίσως βρούμε άλλο σχήμα. Ίσως τα κόψουμε όλα. Δεν ξέρω πια τι να πω. Πάντως μη με εγκαταλείψεις Μαριλου και όλοι εδώ. Σας έχω ανάγκη.

  11. #521
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Να σου πω κάτι?? Μου λες τι βλέπεις τόσο καιρό. Τις μεταπτώσεις μου και τις στιγμές που γινομουν ίσως παρανοϊκός. Έπαιρνα ολανζαπινη όταν τις είχα. Τέλος πάντων, εγώ θα επισκεφθώ τη γιατρό από εβδομάδα και θα κάνω μια συζήτηση. Θα της περιγράψω όλη την περίοδο που περνάω και πέρασα και εκείνη θα κρίνει. Για το θέμα του να χαλάσω το σχήμα ίσως βρούμε άλλο σχήμα. Ίσως τα κόψουμε όλα. Δεν ξέρω πια τι να πω. Πάντως μη με εγκαταλείψεις Μαριλου και όλοι εδώ. Σας έχω ανάγκη.
    Καλημέρα !

    Ποιος σου είπε ότι θα σε εγκαταληψει κάποιος ..

    Θέλω να ξέρεις ότι δεν μιλάω με επιθετικό ύφος ,μπορει να είναι φορές που είμαι απότομη και απόλυτη αλλά πίστεψέ με δεν το κάνω με δόλο ..
    Δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος ειλικρινά ..

    Απλά όταν συμμετέχω σε μια συζήτηση ανάλογα την ροή της άλλες φορές θα είμαι "καλή" και άλλες "κακία" στα μάτια του γιατί μιλάω βάση καθαρά αυτών που βλέπω και αυτά που ξέρω ..ότι είναι αυτά ...


    Κάποιοι παρεξηγούν τα άτομα που είναι κοντά τους όταν τους φέρνουν αντιμέτωπους με την πραγματικότητα ..
    Τζιμανι η πραγματικότητα ειναι πολλές φορές σκληρή ..

    Έχω δει ανθρώπους όσο καιρό τους χαιδευω στα αυτιά να είμαι ο καλύτερος άνθρωπος και μόλις άρχισα να αναγνωρίζω πράγματα και να τους τα λέω ΌΧΙ με κακία να γίνονται οι χειρότεροι εχθροί μου ...

    Δεν με νοιάζει πλέον ,έτσι είμαι ..όταν πρέπει θα στηρίξω ,θα στηρίξω και θα συζητήσω και όταν πρέπει να πω κάποια πράγματα που ίσως δεν αρέσουν σε κάποιους θα το κάνω και δεν θα με σταματήσει κανένας ή κανένας δεν θα μου αλλάξει την άποψη μου γιατί πέρασα και εγώ μεσα από ψυχολογικές μεταπτώσεις και φάρμακα που στην κυριολεξία κόντεψαν να με στείλουν και ξέρω πολύ καλά τι λέω ..
    Δεν λέω θεωρίες ,εγώ είμαι καλά και πάτε εσείς στον ψυχίατρο ..
    Είναι το μόνο εύκολο εδώ μέσα να το πεις αυτό ...


    Απλά εγώ πιστεύω ότι όταν ενας γιατρός δεν σου αρέσει γιατί νομίζεις ότι σε φορτώνει με χάπια που δεν τα χρειάζεσαι φέρνεις τον κοσμο ανάποδα και βρίσκεις ένα που να σου ταιριάζει ..
    Τον γιατρό δεν έχει το δικαίωμα να τον κάνει κανένας στον άλλον επειδή είχε μια άτυχης εμπειρία ...


    Να σου πω και κάτι βρε καλο μου?
    Όταν ένας άνθρωπος που έχει θέμα περιμένει να στρώσει μονο με χάπια και παίρνει ότι ποσότητες του δίνουν χωρίς να κανει παράλληλα και μια ψυχοθεραπεία ή χωρίς να ψάχνει να βρει κίνητρα που θα αλλάξει η καθημερινότητα του ποιος φταίει ο γιατρός ???

    Μην τσουβαλοποιουμε καταστάσεις και απαξιώνουμε επιστήμονες είναι ντροπή αυτό να ακούγεται εδώ μέσα ...
    Δεν μας κάνει ένας αλλάζουμε ,τόσοι υπάρχουν ...
    Τι στο καλό όλοι σκαρτοι είναι ..
    Και αν πάλι δεν σου κα ει κ ψυχίατρος πάνε σε ένα παθολόγο σε ένα νευρολόγο ..Σε ελαφριές περιπτώσεις ξέρουν και αυτή να τις διαχειρίζονται ..
    Σε καμία περίπτωση όμως δεν τους απαξιώνουμε ..

    Και στο κάτω κάτω να σου πω και το άλλο ...
    Ας βγει ο οποιοσδήποτε που δεν κατάφερε να βρει μια ισορροπία με τα φάρμακα έξω στην ζωή να πάει να σπουδάσει και να γίνει εκείνος γιατρός και να βοηθήσει τον κόσμο έτσι ...


    Τον γιατρό από την καρέκλα του σπιτιού μας και πίσω από μια οθόνη δεν τον κανουμε ..

    Αυτά και να ξέρεις ότι χρειαστείς εδώ είμαι αλλά στο λέω όπου έχω αντιρρήσεις θα τις λέω ,αυτή είμαι και σίγουρα δεν το κάνω με κακία ,προς Θεού ...

    Θα περιμένω νέα αφού μιλήσεις με τον γιατρό σου .
    Προς το παρόν την γυμναστική να μην την αφήσεις με τίποτα αυτό μπορώ να σόου πω ..με τα χάπια είναι καθαρά δικό σου θέμα .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  12. #522
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημέρα !

    Ποιος σου είπε ότι θα σε εγκαταληψει κάποιος ..

    Θέλω να ξέρεις ότι δεν μιλάω με επιθετικό ύφος ,μπορει να είναι φορές που είμαι απότομη και απόλυτη αλλά πίστεψέ με δεν το κάνω με δόλο ..
    Δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος ειλικρινά ..

    Απλά όταν συμμετέχω σε μια συζήτηση ανάλογα την ροή της άλλες φορές θα είμαι "καλή" και άλλες "κακία" στα μάτια του γιατί μιλάω βάση καθαρά αυτών που βλέπω και αυτά που ξέρω ..ότι είναι αυτά ...


    Κάποιοι παρεξηγούν τα άτομα που είναι κοντά τους όταν τους φέρνουν αντιμέτωπους με την πραγματικότητα ..
    Τζιμανι η πραγματικότητα ειναι πολλές φορές σκληρή ..

    Έχω δει ανθρώπους όσο καιρό τους χαιδευω στα αυτιά να είμαι ο καλύτερος άνθρωπος και μόλις άρχισα να αναγνωρίζω πράγματα και να τους τα λέω ΌΧΙ με κακία να γίνονται οι χειρότεροι εχθροί μου ...

    Δεν με νοιάζει πλέον ,έτσι είμαι ..όταν πρέπει θα στηρίξω ,θα στηρίξω και θα συζητήσω και όταν πρέπει να πω κάποια πράγματα που ίσως δεν αρέσουν σε κάποιους θα το κάνω και δεν θα με σταματήσει κανένας ή κανένας δεν θα μου αλλάξει την άποψη μου γιατί πέρασα και εγώ μεσα από ψυχολογικές μεταπτώσεις και φάρμακα που στην κυριολεξία κόντεψαν να με στείλουν και ξέρω πολύ καλά τι λέω ..
    Δεν λέω θεωρίες ,εγώ είμαι καλά και πάτε εσείς στον ψυχίατρο ..
    Είναι το μόνο εύκολο εδώ μέσα να το πεις αυτό ...


    Απλά εγώ πιστεύω ότι όταν ενας γιατρός δεν σου αρέσει γιατί νομίζεις ότι σε φορτώνει με χάπια που δεν τα χρειάζεσαι φέρνεις τον κοσμο ανάποδα και βρίσκεις ένα που να σου ταιριάζει ..
    Τον γιατρό δεν έχει το δικαίωμα να τον κάνει κανένας στον άλλον επειδή είχε μια άτυχης εμπειρία ...


    Να σου πω και κάτι βρε καλο μου?
    Όταν ένας άνθρωπος που έχει θέμα περιμένει να στρώσει μονο με χάπια και παίρνει ότι ποσότητες του δίνουν χωρίς να κανει παράλληλα και μια ψυχοθεραπεία ή χωρίς να ψάχνει να βρει κίνητρα που θα αλλάξει η καθημερινότητα του ποιος φταίει ο γιατρός ???

    Μην τσουβαλοποιουμε καταστάσεις και απαξιώνουμε επιστήμονες είναι ντροπή αυτό να ακούγεται εδώ μέσα ...
    Δεν μας κάνει ένας αλλάζουμε ,τόσοι υπάρχουν ...
    Τι στο καλό όλοι σκαρτοι είναι ..
    Και αν πάλι δεν σου κα ει κ ψυχίατρος πάνε σε ένα παθολόγο σε ένα νευρολόγο ..Σε ελαφριές περιπτώσεις ξέρουν και αυτή να τις διαχειρίζονται ..
    Σε καμία περίπτωση όμως δεν τους απαξιώνουμε ..

    Και στο κάτω κάτω να σου πω και το άλλο ...
    Ας βγει ο οποιοσδήποτε που δεν κατάφερε να βρει μια ισορροπία με τα φάρμακα έξω στην ζωή να πάει να σπουδάσει και να γίνει εκείνος γιατρός και να βοηθήσει τον κόσμο έτσι ...


    Τον γιατρό από την καρέκλα του σπιτιού μας και πίσω από μια οθόνη δεν τον κανουμε ..

    Αυτά και να ξέρεις ότι χρειαστείς εδώ είμαι αλλά στο λέω όπου έχω αντιρρήσεις θα τις λέω ,αυτή είμαι και σίγουρα δεν το κάνω με κακία ,προς Θεού ...

    Θα περιμένω νέα αφού μιλήσεις με τον γιατρό σου .
    Προς το παρόν την γυμναστική να μην την αφήσεις με τίποτα αυτό μπορώ να σόου πω ..με τα χάπια είναι καθαρά δικό σου θέμα .
    Ακόμα κι όταν γίνεσαι αυστηρή και τα λες τα πράγματα με το όνομα τους στηρίζεις. Εγώ δεν είμαι άνθρωπος που παρεξηγεί όταν του τα λένε χύμα. Είμαι άτομο που χρειάζεται αγάπη σε αυτή τη φάση και νομίζω την έχω αλλά εδώ και χρόνια χρειάζονταν ένα γερό ταρακούνημα σε εμένα.

    Όχι δεν την αφήνω την γυμναστική με τίποτα. Θα ξαναγίνω φιτ και θα μηδενίσω το σάκχαρο μου. Χθες περπάτησα 45 λεπτά. Σήμερα θα το κάνω μια ώρα. Σύντομα ήδη θα κάνω τζογκιν όπως παλιά.

    Νομίζω δεν υπάρχει καλύτερο φάρμακο και μακάρι να φύγει αυτή η απαίσια πανδημία και να βρούμε όλοι τους ρυθμούς μας αλλά ίσως τώρα είναι καλή ευκαιρία για μια ανασκόπηση. Στο κάτω κάτω δεν χρειάζονται και τρελές προπονήσεις.

  13. #523
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Ακόμα κι όταν γίνεσαι αυστηρή και τα λες τα πράγματα με το όνομα τους στηρίζεις. Εγώ δεν είμαι άνθρωπος που παρεξηγεί όταν του τα λένε χύμα. Είμαι άτομο που χρειάζεται αγάπη σε αυτή τη φάση και νομίζω την έχω αλλά εδώ και χρόνια χρειάζονταν ένα γερό ταρακούνημα σε εμένα.

    Όχι δεν την αφήνω την γυμναστική με τίποτα. Θα ξαναγίνω φιτ και θα μηδενίσω το σάκχαρο μου. Χθες περπάτησα 45 λεπτά. Σήμερα θα το κάνω μια ώρα. Σύντομα ήδη θα κάνω τζογκιν όπως παλιά.

    Νομίζω δεν υπάρχει καλύτερο φάρμακο και μακάρι να φύγει αυτή η απαίσια πανδημία και να βρούμε όλοι τους ρυθμούς μας αλλά ίσως τώρα είναι καλή ευκαιρία για μια ανασκόπηση. Στο κάτω κάτω δεν χρειάζονται και τρελές προπονήσεις.
    Μην περιμένεις να ακούσεις από εμένα κάτι κακό για τον αθλητισμό ...

    Από μικρό παιδί στα γήπεδα ήμουν ,ήταν η ζωή μου ..
    Μέσα σε αυτά ουσιαστικά ξαναγιεννιομουν όταν έμπαινα και ήταν και η αιτία να γνωρίσω και τον αντρα μου ...
    Ο αθλητισμος είναι στάση ζωής για εμάς και σαν οικογένεια πλέον ....για αυτό και το σοκ το δικό μου οφείλεται από ένα τραυματισμό και ένα χειρουργείο που δυστηχως δεν μου επιτρέπει πλέον ακόμα και σήμερα να ξανά μπω γήπεδο όχι γιατί δεν μπορώ αλλά για λογους ασφαλείας περισσότερο ...

    Σταμάτησα όταν είχε φτάσει και σε ένα επίπεδο η κόρη μου και κάναμε ομάδα οι δύο μας και κατεβαίναμε άνετα πλέον σε ερασιτεχνικούς αγώνες (Beach volley)

    Μπορείς να αναλογιστείς τι σήμαινε αυτό για εμένα ..όχι μόνο το σταμάτησα και πήγε στραφεί όλο αυτό το όνειρο , αλλά όταν ήμουν χάλια ψυχολογικά δεν μπορούσα ούτε απλή γυμναστική να κάνω ..
    Εκτός από την ψυχή εμένα πονούσε και το σώμα στην κυριολεξία ...
    Αν μπορούσα να κάνω την γυμναστική μου τίποτε δεν θα πάθαινα και δεν θα χρειαζονουν ούτε χάπια για πόνους ούτε τίποτα ...

    Βλέπεις λοιπόν πως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική .
    Εφόσον λοιπόν είσαι πραγματικά τυχερός και θέλω να το βάλεις καλά στο μυαλό σου αυτό που σου λέω ,και μπορεί και κανεις γυμναστική μην την σταματήσεις για κανέναν και τίποτα ..
    Καντω καθημερινή σου ρουτίνα έστω και αν σου είναι δύσκολο με την όλη κατάσταση..

    Ένα 25λεπτο την ημέρα ασκήσεις σε εξωτερικό χώρο θα σου προσφέρει ότι μπορεί να σου προσφέρει το καλύτερο αντικαταθλιπτικο ..

    Ας μου έλεγαν εμένα ξαναμπες γήπεδο και ζήσε όλη αυτή την ένταση την αγωνία και το κλίμα της ομάδας ,αυτή την αίσθηση της συνεργασιας και της συμπαραστασεις και θα σου έλεγα εγώ που θα πήγαιναν και τα χάπια και όλα ...

    Η φράση περνάμε καλά στα αποδυτήρια και αυτό βγαίνει προς τα έξω νομίζεις τυχαία λέγεται..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #524
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Μην περιμένεις να ακούσεις από εμένα κάτι κακό για τον αθλητισμό ...

    Από μικρό παιδί στα γήπεδα ήμουν ,ήταν η ζωή μου ..
    Μέσα σε αυτά ουσιαστικά ξαναγιεννιομουν όταν έμπαινα και ήταν και η αιτία να γνωρίσω και τον αντρα μου ...
    Ο αθλητισμος είναι στάση ζωής για εμάς και σαν οικογένεια πλέον ....για αυτό και το σοκ το δικό μου οφείλεται από ένα τραυματισμό και ένα χειρουργείο που δυστηχως δεν μου επιτρέπει πλέον ακόμα και σήμερα να ξανά μπω γήπεδο όχι γιατί δεν μπορώ αλλά για λογους ασφαλείας περισσότερο ...

    Σταμάτησα όταν είχε φτάσει και σε ένα επίπεδο η κόρη μου και κάναμε ομάδα οι δύο μας και κατεβαίναμε άνετα πλέον σε ερασιτεχνικούς αγώνες (Beach volley)

    Μπορείς να αναλογιστείς τι σήμαινε αυτό για εμένα ..όχι μόνο το σταμάτησα και πήγε στραφεί όλο αυτό το όνειρο , αλλά όταν ήμουν χάλια ψυχολογικά δεν μπορούσα ούτε απλή γυμναστική να κάνω ..
    Εκτός από την ψυχή εμένα πονούσε και το σώμα στην κυριολεξία ...
    Αν μπορούσα να κάνω την γυμναστική μου τίποτε δεν θα πάθαινα και δεν θα χρειαζονουν ούτε χάπια για πόνους ούτε τίποτα ...

    Βλέπεις λοιπόν πως κάθε περίπτωση είναι διαφορετική .
    Εφόσον λοιπόν είσαι πραγματικά τυχερός και θέλω να το βάλεις καλά στο μυαλό σου αυτό που σου λέω ,και μπορεί και κανεις γυμναστική μην την σταματήσεις για κανέναν και τίποτα ..
    Καντω καθημερινή σου ρουτίνα έστω και αν σου είναι δύσκολο με την όλη κατάσταση..

    Ένα 25λεπτο την ημέρα ασκήσεις σε εξωτερικό χώρο θα σου προσφέρει ότι μπορεί να σου προσφέρει το καλύτερο αντικαταθλιπτικο ..

    Ας μου έλεγαν εμένα ξαναμπες γήπεδο και ζήσε όλη αυτή την ένταση την αγωνία και το κλίμα της ομάδας ,αυτή την αίσθηση της συνεργασιας και της συμπαραστασεις και θα σου έλεγα εγώ που θα πήγαιναν και τα χάπια και όλα ...

    Η φράση περνάμε καλά στα αποδυτήρια και αυτό βγαίνει προς τα έξω νομίζεις τυχαία λέγεται..
    Συμφωνώ απόλυτα και ευχαριστώ που μου το λες. Εγώ είχα φτάσει να αθλούμαι πολύ κάθε μέρα. Ίσως και να έχασα χρόνο από άλλα πράγματα κάνοντας προπόνηση αλλά τέλος πάντων. Γι'αυτό φταίω εγώ όχι η γυμναστική.

    Τώρα πλέον όμως είναι θέμα υγείας. Έχω οριακό σάκχαρο και δεν σκοπεύω να γίνω διαβητικός. Οπότε όχι μόνο δεν θα αφήσω ποτέ την άσκηση αλλά ούτε και την διατροφή. Θα φτάσω τα 69 κιλά όπως ήμουν πριν 5 χρόνια. Στόχος μέχρι το καλοκαίρι να πέσω κάτω από τα 90 και μετά θα συνεχίσω. Ίσως μέχρι τότε να έχει ρυθμιστεί καλύτερα και το σάκχαρο.

  15. #525
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Συμφωνώ απόλυτα και ευχαριστώ που μου το λες. Εγώ είχα φτάσει να αθλούμαι πολύ κάθε μέρα. Ίσως και να έχασα χρόνο από άλλα πράγματα κάνοντας προπόνηση αλλά τέλος πάντων. Γι'αυτό φταίω εγώ όχι η γυμναστική.

    Τώρα πλέον όμως είναι θέμα υγείας. Έχω οριακό σάκχαρο και δεν σκοπεύω να γίνω διαβητικός. Οπότε όχι μόνο δεν θα αφήσω ποτέ την άσκηση αλλά ούτε και την διατροφή. Θα φτάσω τα 69 κιλά όπως ήμουν πριν 5 χρόνια. Στόχος μέχρι το καλοκαίρι να πέσω κάτω από τα 90 και μετά θα συνεχίσω. Ίσως μέχρι τότε να έχει ρυθμιστεί καλύτερα και το σάκχαρο.
    Δεν θα κοιτάς τα κιλά ..Θα κοιτάς πλεον αφού είναι σε καθημερινή άσκηση να μειώνονται τα ποσοστά λίπους και το κυριότερο μαζί με τα κιλά να μην χάνεις και μυϊκό ιστό ..

    Εκτός ότι θα χαλάσεις και το σώμα σου δεν θα καταφέρεις να κάνεις κάτι με το παθολογικό κομμάτι ..

    Μπορεί οι τιμές να είναι ανεβασμένες γιατί έχει λίπος σε ζωτικά σου όργανα...δεν ειναι στάνταρ ότι είναι από τα χάπια ...τα χάπια έχουν την προδιάθεση να σου τα εμφανίσουν ... ..Έχω δει ανθρώπους να είναι κανονικοί αλλά οι τιμές να είναι στα ύψη λόγο συσσωρευμένου λίπους κύριος στο συκωτι και στο πάγκρεας ....

    Ξεκινάς σωστή διατροφή και το κυριότερο πλήρη ενυδάτωση και πρωτεινη ..
    Κοίτα όχι αυτές του εμπορίου με τα χίλια δυο μέσα που μόνο καλό δεν σου κάνουν ..

    Μόνο από βιολογικά καταστήματα καθαρή πρωτεινη ...μπορεί να είναι χάλια αλλά την κάνεις σαν smoothie με φρούτα και γάλα αμυγδάλου και είναι σούπερ !
    Και αυγουλάκια πολλά ..άσε τον μύθο ότι το αυγό ανεβάζει χοληστερίνη ...

    Αν κάνεις αυτά σε έξι μήνες δεν θα αναγνωρίζεις τον ευατο σου και φυσικά δεν μιλάω για κιλά έτσι?

    Θα έρθουν και αυτά με την σειρά τους και καλύτερα να είναι σιγά σιγά ...
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 35 of 66 FirstFirst ... 25333435363745 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 19:20
  2. δε ξέρω τι να κάνω πια..
    By noname99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 17-01-2018, 01:18
  3. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 15-06-2016, 00:21
  4. Δεν ξερω τι να κανω
    By VOI in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 25-12-2014, 15:03
  5. Δεν ξερω τι να κανω
    By christiex94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 16-12-2014, 07:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •