Δεν ξέρω τι να κάνω? - Page 36
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 36 of 66 FirstFirst ... 26343536373846 ... LastLast
Results 526 to 540 of 976
  1. #526
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Θα σου τα πω για να μην έχω τύψεις πως δεν του τα είπα, τώρα το τι θα κάνεις είναι δικό σου θέμα. Εγώ τη συνείδηση μου θα την έχω ήσυχη. Εχεις χάσει 18 κιλά σε 50 ημέρες και λες πως μέχρι το καλοκαίρι θέλεις να έχεις χάσει 30 κιλά με στόχο τα 69 δηλαδή εσύ πριν καν ξεκινήσεις πρέπει να έπαιζες γύρω στα 110-120 κιλά και υποθέτω το ύψος σου θα είναι γύρω στο 1,70-1,75. Καταρχήν το τι θα πεις ή δεν θα πεις το τι στόχο θα βάλεις ή δεν θα βάλεις, δεν έχει καμία σημασία γιατί το σώμα έχει συγκεκριμένη λειτουργία. Αρχικά αμφιβάλλω αν έχεις χάσει 18 κιλά καθαρού λίπους, είμαι βεβαιος πως έχεις χάσει τουλάχιστον προσεξε τουλάχιστον 5 κιλά μυικού ιστού. Από τώρα μέχρι το καλοκαίρι λες θέλω να χάσω 30 κιλά, προφανώς αν τα χάσεις θα έχεις φτάσει τα 69. Το θέμα όμως είναι πως το σώμα υπάρχουν περίοδοι που χτυπάει πλατώ και θα δεις εβδομάδες που ούτε θα παίρνεις ούτε θα χάνεις. Πέρα από όλα αυτά ακόμα και αν καταφέρεις να χασεις 30 κιλά σε 5 μήνες θα έχεις φάει τόσο μυικό ιστό που δεν θα σου αρέσει το ίδιο σου το σώμα, θες από ραγάδες, θες από το οτι δεν θα έχεις μύες καθόλου γιατί θα τους έχεις φάει στη διάρκεια εκεί τι θα κάνεις; Τιποτα διατροφή λιωσιμο στα βάρη και τριπλασια υπομονή γιατι το να χτίσεις είναι πιο δύσκολο από το να χάσεις.

    Λοιπόν κάνε ότι θέλεις είναι δικαίωμα σου, έχω την συνείδηση μου ήσυχη ότι σου τα είπα και το τι θα επιλέξεις είναι δικό σου θέμα...

    Υ.Γ Θα μου πεις πως ξέρω πως τρως τον μυικό ιστό σου.... Θα σε ρωτήσω χαλάς 1000 ευρώ το μήνα αποκλειστικά για τροφή και συμπληρώματα; Αν όχι τότε τρως μυικό ιστό...

  2. #527
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Θα σου τα πω για να μην έχω τύψεις πως δεν του τα είπα, τώρα το τι θα κάνεις είναι δικό σου θέμα. Εγώ τη συνείδηση μου θα την έχω ήσυχη. Εχεις χάσει 18 κιλά σε 50 ημέρες και λες πως μέχρι το καλοκαίρι θέλεις να έχεις χάσει 30 κιλά με στόχο τα 69 δηλαδή εσύ πριν καν ξεκινήσεις πρέπει να έπαιζες γύρω στα 110-120 κιλά και υποθέτω το ύψος σου θα είναι γύρω στο 1,70-1,75. Καταρχήν το τι θα πεις ή δεν θα πεις το τι στόχο θα βάλεις ή δεν θα βάλεις, δεν έχει καμία σημασία γιατί το σώμα έχει συγκεκριμένη λειτουργία. Αρχικά αμφιβάλλω αν έχεις χάσει 18 κιλά καθαρού λίπους, είμαι βεβαιος πως έχεις χάσει τουλάχιστον προσεξε τουλάχιστον 5 κιλά μυικού ιστού. Από τώρα μέχρι το καλοκαίρι λες θέλω να χάσω 30 κιλά, προφανώς αν τα χάσεις θα έχεις φτάσει τα 69. Το θέμα όμως είναι πως το σώμα υπάρχουν περίοδοι που χτυπάει πλατώ και θα δεις εβδομάδες που ούτε θα παίρνεις ούτε θα χάνεις. Πέρα από όλα αυτά ακόμα και αν καταφέρεις να χασεις 30 κιλά σε 5 μήνες θα έχεις φάει τόσο μυικό ιστό που δεν θα σου αρέσει το ίδιο σου το σώμα, θες από ραγάδες, θες από το οτι δεν θα έχεις μύες καθόλου γιατί θα τους έχεις φάει στη διάρκεια εκεί τι θα κάνεις; Τιποτα διατροφή λιωσιμο στα βάρη και τριπλασια υπομονή γιατι το να χτίσεις είναι πιο δύσκολο από το να χάσεις.

    Λοιπόν κάνε ότι θέλεις είναι δικαίωμα σου, έχω την συνείδηση μου ήσυχη ότι σου τα είπα και το τι θα επιλέξεις είναι δικό σου θέμα...

    Υ.Γ Θα μου πεις πως ξέρω πως τρως τον μυικό ιστό σου.... Θα σε ρωτήσω χαλάς 1000 ευρώ το μήνα αποκλειστικά για τροφή και συμπληρώματα; Αν όχι τότε τρως μυικό ιστό...

    Mind διαφωνώ κάθετα με τα βάρη στην φάση που είναι γιατί θα σου πω απλά ότι με τέτοιο αδύναμο κορμό το χειρότερο με τα βάρη που του λες είναι ότι θα καταλήξει με δισκοκήλη ...
    Και το λιγότερο με τενοντίτιδα στον ώμο ..

    Κοινός έχετε γεια βρυσούλες με το θέμα γυμναστικής σε όλες μορφές...

    Θέλει πολύ διαφορετική αντιμετώπιση στο ξεκίνημα μιας τέτοια προσπάθειας ..δεν είναι εύκολο αυτό που πάει να κάνει ...


    Και έπειτα τι θα τρώει με 1000 ευρώ αν είναι δυνατόν ...
    Τετραμελή οικογένεια ειμαστε και μάλιστα και οι τέσσερις με αθλητισμό ειδικά τα παιδιά με συμπληρώματα με ειδικά διαιτολογία και αυτό το ποσό δεν το αγγίζουμε ...

    Θεωρώ υπερβολή πραγματικά ,εκτός αν αναφέρεσαι σε όλα αυτά που κυκλοφορούν και είμαι κάθετα αντίθετη με την χρήση τους ..
    Και με εξοργίζει γιατί αυτά πλασάρονται άνετα ακόμα και σε γυμναστήρια και όντως είναι πανάκριβα ...

    Αυτός δεν είναι αθλητισμός ..αυτό είναι καθαρή ντοπα..ειδικά τα μεταλλαγμένα σώματα που πλασάρουν στην νεολαία πλέον σαν πρωτυπα και πάνε τα πιτσιρίκια και καταπίνουν ότι τους πλασάρουν προκειμένου να τα αποκτήσουν ...

    Ο αθλητισμος είναι μια ακόμη μια φιλοσοφία ..δεν έχει καμία σχέση με όλο αυτό που πλασάρεται σε γυμναστήρια ..
    Σωστή βιολογική διατροφή με ελάχιστα συμπληρώματα και αυτά και μόνο να είναι ικανά να μην σου ρίχνουν τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα σου και να μην σου "τρώνε "τον μυϊκό ιστό από την έντονη άσκηση ..
    Τίποτε άλλο δεν θέλει ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  3. #528
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Είμαι 36 και άνεργος. Δούλευα στο εξωτερικό προπερσυ αλλά έπαθα κρίση πανικού και γύρισα Ελλάδα. Τώρα δεν με θέλουν πίσω στην δουλειά γιατί δεν με εμπιστεύονται. Εδώ και δύο χρόνια παίρνω αντικαταθλιπτικά και 2,5 zyprexa. Δυστυχώς με ζουν οι δικοί μου.

    Σαν να μην φτάνει αυτό, οι γονείς μου έχουν παρουσιάσει άνοια. Είμαι μοναχοπαίδι και δεν έχω υποστήριξη από πουθενά. Το μόνο μας έσοδο οι συντάξεις των γονέων μου.

    Σήμερα μπήκε στο νοσοκομείο ο πατέρας μου με ίκτερο και ο γιατρός είπε ότι μπορεί να έχει και καρκίνο στη χολή. Μπορεί όμως να είναι και απλά πέτρες. Θα ξέρουμε αύριο.

    Δεν ξέρω ρε παιδιά. Αισθάνομαι πολύ άσχημα που δεν εργάζομαι. Η ψυχίατρος μου μου είπε πως έχω μια φοβία με το θέμα δουλειά και πως δεν είμαι τεμπέλης αλλά το αποτέλεσμα το ίδιο.

    Αν πάθουν κάτι οι δικοί μου τι θα απογινω? Κανείς δεν με καταλαβαίνει. Οι φίλοι με έχουν από καιρό ξεγράψει. Ο καθένας είναι στον κόσμο του. Μονή μου ελπίδα το εξωτερικό αλλά πώς να γυρίσω με τους γονείς μου με προβλήματα???

    Παλεύω να παραμείνω ψύχραιμος. Έχω χάσει κάθε ιδέα για τον εαυτό μου. Είμαι 36 χρονών και ζω σαν παιδάκι. Τα έχω ξαναγράψει αυτά αλλά βλέποντας τον πατέρα μου να μην μπορεί καν να μιλήσει και να είναι κατάχλωμος, όχι μόνο μου έκαναν την καρδιά κομμάτια αλλά και με γέμισε ανασφάλεια. Φοβάμαι σας παρακαλώ πείτε μου κάτι να ηρεμήσω.
    Δεν έχεις κανένα πρόβλημα ψυχολογικό. Απλά ζεις στον πόνο. Λογικό είναι να αντιδράς με αυτό τον τρόπο. Προφανώς και έχεις ανασφάλεια. Λογικό και αυτό είναι. Τι κάνεις τώρα. Πρώτο και βασικότερο είναι να καταλάβεις ότι ο πατέρας σου θα πεθαίνει. Άρα δεν μπορεις να κάνεις τίποτα. Εφόσον το αποδεχτείς και αυτό μπορείς να το κάνεις εάν το πιστέψεις ξεκινά να σκέφτεσαι τι θα έκανα εάν ήμουνα μόνος.

  4. #529
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Θα σου τα πω για να μην έχω τύψεις πως δεν του τα είπα, τώρα το τι θα κάνεις είναι δικό σου θέμα. Εγώ τη συνείδηση μου θα την έχω ήσυχη. Εχεις χάσει 18 κιλά σε 50 ημέρες και λες πως μέχρι το καλοκαίρι θέλεις να έχεις χάσει 30 κιλά με στόχο τα 69 δηλαδή εσύ πριν καν ξεκινήσεις πρέπει να έπαιζες γύρω στα 110-120 κιλά και υποθέτω το ύψος σου θα είναι γύρω στο 1,70-1,75. Καταρχήν το τι θα πεις ή δεν θα πεις το τι στόχο θα βάλεις ή δεν θα βάλεις, δεν έχει καμία σημασία γιατί το σώμα έχει συγκεκριμένη λειτουργία. Αρχικά αμφιβάλλω αν έχεις χάσει 18 κιλά καθαρού λίπους, είμαι βεβαιος πως έχεις χάσει τουλάχιστον προσεξε τουλάχιστον 5 κιλά μυικού ιστού. Από τώρα μέχρι το καλοκαίρι λες θέλω να χάσω 30 κιλά, προφανώς αν τα χάσεις θα έχεις φτάσει τα 69. Το θέμα όμως είναι πως το σώμα υπάρχουν περίοδοι που χτυπάει πλατώ και θα δεις εβδομάδες που ούτε θα παίρνεις ούτε θα χάνεις. Πέρα από όλα αυτά ακόμα και αν καταφέρεις να χασεις 30 κιλά σε 5 μήνες θα έχεις φάει τόσο μυικό ιστό που δεν θα σου αρέσει το ίδιο σου το σώμα, θες από ραγάδες, θες από το οτι δεν θα έχεις μύες καθόλου γιατί θα τους έχεις φάει στη διάρκεια εκεί τι θα κάνεις; Τιποτα διατροφή λιωσιμο στα βάρη και τριπλασια υπομονή γιατι το να χτίσεις είναι πιο δύσκολο από το να χάσεις.

    Λοιπόν κάνε ότι θέλεις είναι δικαίωμα σου, έχω την συνείδηση μου ήσυχη ότι σου τα είπα και το τι θα επιλέξεις είναι δικό σου θέμα...

    Υ.Γ Θα μου πεις πως ξέρω πως τρως τον μυικό ιστό σου.... Θα σε ρωτήσω χαλάς 1000 ευρώ το μήνα αποκλειστικά για τροφή και συμπληρώματα; Αν όχι τότε τρως μυικό ιστό...
    1000€ για διατροφή δεν είναι υπερβολικό ποσό. Εάν έχεις παιδιά που τρώνε πολύ για πλάκα φεύγουν. Απλά τα πράγματα. Εγώ θέλω 7 λίτρα γαλα την ημέρα. Με το ψωμί πάμε στα 500 το μήνα. Βάλε και διάφορες βλακείες πιάνω τα 600€ χωρίς φαι. Βάλε και φρούτα πιάνουμε τα 750€. Τι θα πω στο αγόρι μου στα 202 μην τρως? Δεν γίνονται αυτά. Δεν βάζω το φαι διότι πόσα όσπρια μπορείς να φάς? Δεν έχω φύγει από χασάπη για φαγητό ημέρας κάτω από 50€.

  5. #530
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Mind διαφωνώ κάθετα με τα βάρη στην φάση που είναι γιατί θα σου πω απλά ότι με τέτοιο αδύναμο κορμό το χειρότερο με τα βάρη που του λες είναι ότι θα καταλήξει με δισκοκήλη ...
    Και το λιγότερο με τενοντίτιδα στον ώμο ..

    Κοινός έχετε γεια βρυσούλες με το θέμα γυμναστικής σε όλες μορφές...

    Θέλει πολύ διαφορετική αντιμετώπιση στο ξεκίνημα μιας τέτοια προσπάθειας ..δεν είναι εύκολο αυτό που πάει να κάνει ...


    Και έπειτα τι θα τρώει με 1000 ευρώ αν είναι δυνατόν ...
    Τετραμελή οικογένεια ειμαστε και μάλιστα και οι τέσσερις με αθλητισμό ειδικά τα παιδιά με συμπληρώματα με ειδικά διαιτολογία και αυτό το ποσό δεν το αγγίζουμε ...

    Θεωρώ υπερβολή πραγματικά ,εκτός αν αναφέρεσαι σε όλα αυτά που κυκλοφορούν και είμαι κάθετα αντίθετη με την χρήση τους ..
    Και με εξοργίζει γιατί αυτά πλασάρονται άνετα ακόμα και σε γυμναστήρια και όντως είναι πανάκριβα ...

    Αυτός δεν είναι αθλητισμός ..αυτό είναι καθαρή ντοπα..ειδικά τα μεταλλαγμένα σώματα που πλασάρουν στην νεολαία πλέον σαν πρωτυπα και πάνε τα πιτσιρίκια και καταπίνουν ότι τους πλασάρουν προκειμένου να τα αποκτήσουν ...

    Ο αθλητισμος είναι μια ακόμη μια φιλοσοφία ..δεν έχει καμία σχέση με όλο αυτό που πλασάρεται σε γυμναστήρια ..
    Σωστή βιολογική διατροφή με ελάχιστα συμπληρώματα και αυτά και μόνο να είναι ικανά να μην σου ρίχνουν τα επίπεδα σακχάρου στο αίμα σου και να μην σου "τρώνε "τον μυϊκό ιστό από την έντονη άσκηση ..
    Τίποτε άλλο δεν θέλει ..
    Μαριλού να καταλαβαινόμαστε εγώ του είπα τι θα κάνει ή δεν θα κάνει στο τέλος όταν από την δίαιτα γιατί δίαιτα κάνει κάποιος όταν λέει θα χάσω 30 κιλά σε 5 μήνες, δεν κάνει διατροφή σε περίπτωση που όντως χάσει τα 30 κιλά. Θα χάσει τον μυικό ιστό του και ο μοναδικός τρόπος για να τον πάρει ξανά είναι τα βάρη και η διατροφή.

    Οταν κάποιος έχει χάσει τον μυικό ιστό του μόνο ένας τρόπος υπάρχει για να τον επαναφέρει και αυτός είναι τα βάρη. Και δεν λέμε να κάνει βάρη για γράμμωση αλλά για καθαρό όγκο. Συνεπώς είναι διαφορετικά και ο αριθμός των σετ και οι επαναλήψεις. Θα πρέπει να πηγαίνει 6 μέρες την εβδομάδα για να κάνει 2 φορές την εβδομάδα το ίδιο μέρος σώματος δίνοντας του καθε φορά δύο μέρες ξέκουραση των συγκεκριμένων σημείων.

    Μου λες λοιπόν γιατί κάποιος θέλει 1000 ευρώ το μήνα για να κάνει σωστή διατροφή. Θα σου το εξηγήσω γιατί πρέπει ο οργανισμός να λαμβάνει όσο το δυνατόν λιγότερες τοξίνες μπορεί, για παράδειγμα δεν θα φας μοσχάρι που το χτένι έχει 10 ευρώ το κιλό αλλά θα φας το ελληνικό βιολογικό χτένι που έχει 15 ευρώ το κιλό.

    Δεν θα φας ότι αυγά να είναι αλλά θα φας τα μεγαλύτερα αυγά βιολογικής καλλιέργειας και χρειάζεται κάποιος μια καρτέλα των 30 την εβδομάδα

    Δεν θα φας ότι κοτοπουλο να 'ναι αλλά θα φας κοτοπουλο βιολογικής καλλιέργειας.

    Δεν θα φας λαχανικά από την λαική αλλά θα πάρεις συσκευασμένα βιολογικής καλλιέργειας

    Δεν θα φας φρούτα από την λαική αλλά θα φας βιολογικά φρούτα συγκεκριμένα πχ φράουλες ή μπανανες συγκεκριμένες

    Δεν θα φας κονσερβοποιημένο τόνο αλλά θα φας καθαρό ψάρι που κοστίζει 20 ευρώ το κιλό πχ μπακαλιάρο

    Θα φας συγκεκριμένους υδατάνθρακες

    Θα αγοράσεις συγκεκριμένο γλυκαντικό το οποίο πχ έχει 5 ευρώ τα 100 γραμμάρια για να μην παίρνεις άχρηστους υδατάνθρακες και άχρηστες θερμίδες. Εγώ θέλω τρια τετοια την εβδομαδα μόνο για σουκραλόζη χαλάω 60 ευρώ το μηνα.

    Πρέπει να τρως τουλάχιστον 6 γεύματα την ημέρα, να δίνεις συγκεκριμένες θερμίδες με συγκεκριμένα γραμμάρια πρωτείνης, συγκεκριμένα γραμμάρια υδατανθρακων και συγκεκριμενα γραμμάρια λιπαρών οξέων. Πρόσεξε θέλουμε μυικό ιστό που σημαίνει πως ότι τρώμε θα πρέπει να μην έχει λίπος καθόλου.

    Και τα μοναδικά συμπληρώματα που θα ανέφερα θα ήταν βιταμίνες, τίποτα άλλο ούτε πρωτείνες σκόνης, ούτε αμινοξέα, ούτε τίποτα. Μονο βιταμίνες.... Ποιες ντόπες, εγώ δεν ανέφερα ντόπες.

    Ο λόγος που κάποιος χάνει μυικό ιστό είναι επειδή δεν μπορεί να κάνει την διατροφή που απαιτείται λόγω οικονομικού κόστους . Υπάρχουν κάποια παλληκάρια που κάνουν με 70 ευρώ την εβδομάδα διατροφή και δεν χάνουν καθόλου μυικό ιστο, αλλά αυτοί μέσα τους σου λένε μου αρέσει δεν μου αρέσει θα τρώω γαλοπουλα, θα τρωω τόνο, θα τρώω μοσχάρι χωρίς κολλαγόνο, θα πίνω σκετο καφε χωρίς σουκραλόζη μου αρέσει δεν μου αρέσει. Και αυτοί που το κάνουν αυτό, δεν ξεκινήσανε το γυμναστήριο τώρα αλλά το κάνουν δεκαετίες.

  6. #531
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,357
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Μαριλού να καταλαβαινόμαστε εγώ του είπα τι θα κάνει ή δεν θα κάνει στο τέλος όταν από την δίαιτα γιατί δίαιτα κάνει κάποιος όταν λέει θα χάσω 30 κιλά σε 5 μήνες, δεν κάνει διατροφή σε περίπτωση που όντως χάσει τα 30 κιλά. Θα χάσει τον μυικό ιστό του και ο μοναδικός τρόπος για να τον πάρει ξανά είναι τα βάρη και η διατροφή.

    Οταν κάποιος έχει χάσει τον μυικό ιστό του μόνο ένας τρόπος υπάρχει για να τον επαναφέρει και αυτός είναι τα βάρη. Και δεν λέμε να κάνει βάρη για γράμμωση αλλά για καθαρό όγκο. Συνεπώς είναι διαφορετικά και ο αριθμός των σετ και οι επαναλήψεις. Θα πρέπει να πηγαίνει 6 μέρες την εβδομάδα για να κάνει 2 φορές την εβδομάδα το ίδιο μέρος σώματος δίνοντας του καθε φορά δύο μέρες ξέκουραση των συγκεκριμένων σημείων.

    Μου λες λοιπόν γιατί κάποιος θέλει 1000 ευρώ το μήνα για να κάνει σωστή διατροφή. Θα σου το εξηγήσω γιατί πρέπει ο οργανισμός να λαμβάνει όσο το δυνατόν λιγότερες τοξίνες μπορεί, για παράδειγμα δεν θα φας μοσχάρι που το χτένι έχει 10 ευρώ το κιλό αλλά θα φας το ελληνικό βιολογικό χτένι που έχει 15 ευρώ το κιλό.

    Δεν θα φας ότι αυγά να είναι αλλά θα φας τα μεγαλύτερα αυγά βιολογικής καλλιέργειας και χρειάζεται κάποιος μια καρτέλα των 30 την εβδομάδα

    Δεν θα φας ότι κοτοπουλο να 'ναι αλλά θα φας κοτοπουλο βιολογικής καλλιέργειας.

    Δεν θα φας λαχανικά από την λαική αλλά θα πάρεις συσκευασμένα βιολογικής καλλιέργειας

    Δεν θα φας φρούτα από την λαική αλλά θα φας βιολογικά φρούτα συγκεκριμένα πχ φράουλες ή μπανανες συγκεκριμένες

    Δεν θα φας κονσερβοποιημένο τόνο αλλά θα φας καθαρό ψάρι που κοστίζει 20 ευρώ το κιλό πχ μπακαλιάρο

    Θα φας συγκεκριμένους υδατάνθρακες

    Θα αγοράσεις συγκεκριμένο γλυκαντικό το οποίο πχ έχει 5 ευρώ τα 100 γραμμάρια για να μην παίρνεις άχρηστους υδατάνθρακες και άχρηστες θερμίδες. Εγώ θέλω τρια τετοια την εβδομαδα μόνο για σουκραλόζη χαλάω 60 ευρώ το μηνα.

    Πρέπει να τρως τουλάχιστον 6 γεύματα την ημέρα, να δίνεις συγκεκριμένες θερμίδες με συγκεκριμένα γραμμάρια πρωτείνης, συγκεκριμένα γραμμάρια υδατανθρακων και συγκεκριμενα γραμμάρια λιπαρών οξέων. Πρόσεξε θέλουμε μυικό ιστό που σημαίνει πως ότι τρώμε θα πρέπει να μην έχει λίπος καθόλου.

    Και τα μοναδικά συμπληρώματα που θα ανέφερα θα ήταν βιταμίνες, τίποτα άλλο ούτε πρωτείνες σκόνης, ούτε αμινοξέα, ούτε τίποτα. Μονο βιταμίνες.... Ποιες ντόπες, εγώ δεν ανέφερα ντόπες.

    Ο λόγος που κάποιος χάνει μυικό ιστό είναι επειδή δεν μπορεί να κάνει την διατροφή που απαιτείται λόγω οικονομικού κόστους . Υπάρχουν κάποια παλληκάρια που κάνουν με 70 ευρώ την εβδομάδα διατροφή και δεν χάνουν καθόλου μυικό ιστο, αλλά αυτοί μέσα τους σου λένε μου αρέσει δεν μου αρέσει θα τρώω γαλοπουλα, θα τρωω τόνο, θα τρώω μοσχάρι χωρίς κολλαγόνο, θα πίνω σκετο καφε χωρίς σουκραλόζη μου αρέσει δεν μου αρέσει. Και αυτοί που το κάνουν αυτό, δεν ξεκινήσανε το γυμναστήριο τώρα αλλά το κάνουν δεκαετίες.
    Μην μου τα λες αυτά εμένα ,αυτά Mind επέτρεψε μου να τα ξέρω πολύ καλύτερα μιας και θα το πω και αυτό άντε να ξεβρακοθουμε και άλλο ο άντρας μου,.....................και εγώ επαγγελματίας ...................περάσαμε και από ,...............και έχουμε σχέσεις ακόμα και σήμερα με διατροφολόγος και προπονητές που ξέρουν πολύ περισσότερα ...
    Άλλωστε εκείνος ................. και σήμερα παιδιά ..
    Αυτά οπότε σε αυτό το κομμάτι επέτρεψε μου να ξέρω πάρα πολλά και ποια είναι τα σωστά ..

    Αυτό σου είπα αν δεν κατάλαβες ..Κάνουμε οικογειακως διατροφή οχι τώρα από ανέκαθεν πολύ περισσότερο όταν τα παιδιά ήταν μικρά και όχι δεν τα πιάνουμε αυτά τα χρήματα ..
    Βέβαια κάνουμε και τις παρασπονδίες μας γιατί όταν λέμε για διατροφή ο παράγοντας ζάχαρη απαγορεύεται σε όποια επεξεργασμένη ή όχι μορφή του ...
    Εξού και οι βιταμίνες και τα συμπτώματα που βοηθούν στη ισορροπία ...
    Άλλωστε οποίο διατροφολόγος και να ρωτήσεις δεν μιλάει ποτέ για δίαιτα ,μόνο για διατροφή και μια ισορροπημένη διατροφή που έχει και το γλυκό και το πικρό και το αλμυρό και όλα ...

    Και το ψάρι μας θα φάμε και να είσαι σίγουρος δεν θα είναι τόνος ..θα είναι σαρδέλα που ειναι η καλύτερη πηγή σε ω3 και καλων λιπαρών ..(αφού μιλάς για χρήματα ,η σαρδέλα με 3 και 5 ευρώ το κιλό τρώει ο καθένας μας ) και φρέσκια τσιπούρα ,μπαρμπούνι γιατί είμαστε ευλογημένοι να ζούμε δίπλα στην θάλασσα .....και το μοσχαράκι μας θα είναι γάλακτος γιατί θα είναι απευθείας από κρεωπολεια που έχουν οι παραγωγοί και τα αυγουλάκια μας τα φρέσκα θα φάμε γιατί έχω φροντίσει να τα βρισκω από την πηγή και όλα αυτά που ανέφερες ...

    Βλέπεις δεν είναι ανάγκη να ψωνίζω από Ντελικατεσεν και όλα αυτά τα μαγαζιά που στο όνομα του βιολογικού έχουν εξοφρενικες τιμές ..

    Όταν θες να φας σωστά βρίσκεις τρόπο ..ακόμα και στην Αθήνα να είσαι ..

    Και στις λαικες θα πας φυσικά να ψωνίσετε ..εκεί και αν δεν βρίσκεις φρέσκα βιολογικά και όχι τόσο τσιμπενα ..

    Και εκεί καλή διαχείρηση και μυαλό χρειάζεται ..Να ξέρεις το πιο ακριβο δεν είναι το πιο καλό ..

    Όποτε επιμένω δυστηχως στις απόψεις μου και με.λιγα χρήματα ειδικά όταν πρόκειται για ένα άτομο εγώ σου λέω ούτε τα μισά από αυτά που είπες δεν χρειάζονται ..
    Όσο για τον τρόπο εκεί το αφεινω στην πείρα που έχω αποκτήσει μέσα από όλα αυτά τα χρόνια ειμασταν στα πράγματα και που κάποιοι δικοί μου είναι ακόμα ..........

    Μου φτάνει μόνο που υποστηρίζεις και εσύ όλη αυτή την φιλοσοφία ..
    Γιατί άνθρωπος που ασχολείται ακόμα και με λίγα με αυτό δεν πρόκειται να βγει χαμενος και το κυριότερο τίποτε δεν πρέπει να του φαίνεται δύσκολο και ακατόρθωτο σε όποια οικονομική ,ψυχολογική ή ακόμα και σωματική φάση και να είναι ..
    Last edited by Marilou; 18-01-2021 at 09:09.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #532
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Ψυχραιμία. Δεν καις τόσο εύκολα μυϊκό ιστό. Ούτε χρειάζεσαι 1000 ευρώ το μήνα για διατροφή. Μαριλου έχεις ένα δίκιο και το ίδιο μου είπε ο γιατρός. Ότι μάλλον έχω λίπος στο συκώτι. Σήμερα παρόλα αυτά έδειξε 70 η μέτρηση που μου έκανε κι από τότε που έκοψα την ολανζαπινη το σάκχαρο όλο και πέφτει.

    Τώρα εγώ δεν είπα ότι έχασα 18 καθαρό λίπος. Θα χάσεις κάποιο μυϊκό ιστό. Δεν υπάρχει κανείς άνθρωπος σε υποθερμιδικη δίαιτα που δεν χάνει μαζί και μύες. Ότι και να κάνει. Ο στόχος βέβαια είναι αυτό να ελαχιστοποιείται. Εγώ λογικά είχα ανεβασμένα επίπεδα λεπτινης και με το που έκοψα όλη τη σαβουρα που έτρωγα με τις χούφτες έχασα αμέσως και λογικά και πολλά υγρά. Αλλά και λίπος και ίσως μύες. Το να χάσω μύες δεν με απασχολεί και τόσο. Ήμουν από τη φύση μου μυώδης και γυμναζομουν από τα 21 μέχρι τα 33 χωρίς παρατράγουδα.

    Το δικό μου σχέδιο είναι να συνεχίσω την διατροφή για διαβητικούς που κάνω εδώ και δύο μέρες με επιτυχία. Να περπατάω μια ώρα την μέρα και σιγά σιγά να κάνω ασκήσεις αντίστασης. Θα δούμε τώρα πώς. Θέλω σιγά σιγά να ξεκινήσω και τζογκιν. Πάντως δεν είμαι άσχετος με γυμναστική. Πριν κάποια χρόνια είχα γίνει σούπερ φιτ.

    Τεσπά ας αφήσουμε τώρα την τελειομανία. Πρώτος στόχος είναι η βελτίωση της υγείας μου.

    Ήπια αερόβια και καλή διατροφή σε πρώτη προτεραιότητα. Το να χάσω μυϊκό ιστό δεν με απασχολεί. Δεν είμαι body builder ούτε θέλω να μπω σε αυτό το τρίπ.

    Ένα νορμάλ σώμα, καλές εξετάσεις, καλή ψυχολογία και δουλειά. Δεν χρειάζομαι τίποτα παραπάνω.

  8. #533
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Δεν έχεις κανένα πρόβλημα ψυχολογικό. Απλά ζεις στον πόνο. Λογικό είναι να αντιδράς με αυτό τον τρόπο. Προφανώς και έχεις ανασφάλεια. Λογικό και αυτό είναι. Τι κάνεις τώρα. Πρώτο και βασικότερο είναι να καταλάβεις ότι ο πατέρας σου θα πεθαίνει. Άρα δεν μπορεις να κάνεις τίποτα. Εφόσον το αποδεχτείς και αυτό μπορείς να το κάνεις εάν το πιστέψεις ξεκινά να σκέφτεσαι τι θα έκανα εάν ήμουνα μόνος.
    Τι θα έκανα αν ήμουν μόνος;; Γιατί αυτό το ξύπνημα δεν ήρθε νωρίτερα??

    Κάποιοι λένε ότι φταίνε οι γονείς μου. Με καλοεμαθαν.

    Δεν ξέρω. Το μόνο που ξέρω είναι πως ντρέπομαι για τον εαυτό μου. Γιατί εύκολα θα ήμουν πολύ καλύτερα τώρα αν δεν ήμουν λίγο φοβιτσιαρης και λίγο αναποφάσιστος. Αναβλητικος θα έλεγα.

    Τεράστιο πρόβλημα μου δημιούργησε το μπέρδεμα στην σεξουαλική μου ταυτότητα.

  9. #534
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Θα σου τα πω για να μην έχω τύψεις πως δεν του τα είπα, τώρα το τι θα κάνεις είναι δικό σου θέμα. Εγώ τη συνείδηση μου θα την έχω ήσυχη. Εχεις χάσει 18 κιλά σε 50 ημέρες και λες πως μέχρι το καλοκαίρι θέλεις να έχεις χάσει 30 κιλά με στόχο τα 69 δηλαδή εσύ πριν καν ξεκινήσεις πρέπει να έπαιζες γύρω στα 110-120 κιλά και υποθέτω το ύψος σου θα είναι γύρω στο 1,70-1,75. Καταρχήν το τι θα πεις ή δεν θα πεις το τι στόχο θα βάλεις ή δεν θα βάλεις, δεν έχει καμία σημασία γιατί το σώμα έχει συγκεκριμένη λειτουργία. Αρχικά αμφιβάλλω αν έχεις χάσει 18 κιλά καθαρού λίπους, είμαι βεβαιος πως έχεις χάσει τουλάχιστον προσεξε τουλάχιστον 5 κιλά μυικού ιστού. Από τώρα μέχρι το καλοκαίρι λες θέλω να χάσω 30 κιλά, προφανώς αν τα χάσεις θα έχεις φτάσει τα 69. Το θέμα όμως είναι πως το σώμα υπάρχουν περίοδοι που χτυπάει πλατώ και θα δεις εβδομάδες που ούτε θα παίρνεις ούτε θα χάνεις. Πέρα από όλα αυτά ακόμα και αν καταφέρεις να χασεις 30 κιλά σε 5 μήνες θα έχεις φάει τόσο μυικό ιστό που δεν θα σου αρέσει το ίδιο σου το σώμα, θες από ραγάδες, θες από το οτι δεν θα έχεις μύες καθόλου γιατί θα τους έχεις φάει στη διάρκεια εκεί τι θα κάνεις; Τιποτα διατροφή λιωσιμο στα βάρη και τριπλασια υπομονή γιατι το να χτίσεις είναι πιο δύσκολο από το να χάσεις.

    Λοιπόν κάνε ότι θέλεις είναι δικαίωμα σου, έχω την συνείδηση μου ήσυχη ότι σου τα είπα και το τι θα επιλέξεις είναι δικό σου θέμα...

    Υ.Γ Θα μου πεις πως ξέρω πως τρως τον μυικό ιστό σου.... Θα σε ρωτήσω χαλάς 1000 ευρώ το μήνα αποκλειστικά για τροφή και συμπληρώματα; Αν όχι τότε τρως μυικό ιστό...
    Ήμουν 140 με απίστευτα ατσαλη διατροφή και πήγα στα 122 χωρίς πείνα. Πιο πολύ υγρά νομίζω έχασα παρά μύες. Άποψη μου. Δεν είμαι ούτε γιατρός, ούτε γυμναστής, ούτε διατροφολόγος.

    Φίλε μου με νοιάζει μόνο η υγεία μου και οι εξετάσεις μου να είναι καθαρές. Τίποτα άλλο. Συμπληρώματα και τέτοια όπως λέει η Μαριλου δεν πρόκειται να ξαναβάλω στο στόμα μου. Ίσως αν μου λείπει κάποια βιταμίνη που θα δείξει η εξέταση που θα κάνω την Δευτέρα. Αυτά. Που αμφιβάλλω αλλά οκ. Το λίπος στο συκώτι πώς φεύγει??

  10. #535
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Τι θα έκανα αν ήμουν μόνος;; Γιατί αυτό το ξύπνημα δεν ήρθε νωρίτερα??

    Κάποιοι λένε ότι φταίνε οι γονείς μου. Με καλοεμαθαν.

    Δεν ξέρω. Το μόνο που ξέρω είναι πως ντρέπομαι για τον εαυτό μου. Γιατί εύκολα θα ήμουν πολύ καλύτερα τώρα αν δεν ήμουν λίγο φοβιτσιαρης και λίγο αναποφάσιστος. Αναβλητικος θα έλεγα.

    Τεράστιο πρόβλημα μου δημιούργησε το μπέρδεμα στην σεξουαλική μου ταυτότητα.
    Απλά δεν ήρθε. Τι σε νοιάζει? Πρόσεξε δεν θα γίνεις ποτέ ευτυχισμένος σαν τους άλλους διότι έχεις ξεκινήσει με σοβαρό πρόβλημα. Απλά προσπάθησε να γίνεις λίγο καλύτερα για εσένα.

  11. #536
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Απλά δεν ήρθε. Τι σε νοιάζει? Πρόσεξε δεν θα γίνεις ποτέ ευτυχισμένος σαν τους άλλους διότι έχεις ξεκινήσει με σοβαρό πρόβλημα. Απλά προσπάθησε να γίνεις λίγο καλύτερα για εσένα.
    Τι εννοείς δεν θα γίνω ποτέ ευτυχισμένος σαν τους άλλους?? Προσπαθείς να με κάνεις να αυτοκτονήσω??

  12. #537
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Απλά δεν ήρθε. Τι σε νοιάζει? Πρόσεξε δεν θα γίνεις ποτέ ευτυχισμένος σαν τους άλλους διότι έχεις ξεκινήσει με σοβαρό πρόβλημα. Απλά προσπάθησε να γίνεις λίγο καλύτερα για εσένα.
    Αυτα ειναι. Μπράβο Μαρία!
    "Ο πατέρας σου θα πεθάνει" "δεν θα γίνεις ποτέ ευτυχισμένος"...

    Μη πλησιάζεις ανθρωπους που είναι στο χείλος του γκρεμού γιατί αντί να δώσεις το χέρι σου, τους σπρωχνεις. Είσαι απαράδεκτη πραγματικά.

    Τζιμανι, ψηλά το κεφάλι και προσπέρασε. Αστην να λέει.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  13. #538
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    373
    Το αντίθετο ακριβώς. Σου λέω κάτι πολύ απλό..Σου φερνω ένα παράδειγμα. Ο ένας τρέχει πολύ γρήγορα και ο άλλος αργά. Θα αυτοκτονήσει κάποιος που απλά τρέχει αργα? Υπάρχουν άνθρωποι που στην ζωή τους είναι πιο τυχεροί. Υπάρχουν κάποιοι που είναι περισσότερο άτυχοι από εσένα. Δεν αυτοκτονεί κανένας. Η αυτοκτονία λοιπόν δεν έχει καμία λογική. Αυτοκτονεί ένας στρατιώτης που δεν θα σωθεί από τα τραύματα. Αυτοκτονεί ένας που καίγεται. Εκεί υπάρχει λογική. Στην δική σου περίπτωση ποια είναι η λογική? Σκέψου.

  14. #539
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Αλεξία10 View Post
    Αυτα ειναι. Μπράβο Μαρία!
    "Ο πατέρας σου θα πεθάνει" "δεν θα γίνεις ποτέ ευτυχισμένος"...

    Μη πλησιάζεις ανθρωπους που είναι στο χείλος του γκρεμού γιατί αντί να δώσεις το χέρι σου, τους σπρωχνεις. Είσαι απαράδεκτη πραγματικά.

    Τζιμανι, ψηλά το κεφάλι και προσπέρασε. Αστην να λέει.
    Όχι σιγά μην καθίσω να την ακούσω. Και όχι δεν είμαι στο χείλος του γκρεμού. Αυτό έλειπε.

  15. #540
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by mariasilk View Post
    Το αντίθετο ακριβώς. Σου λέω κάτι πολύ απλό..Σου φερνω ένα παράδειγμα. Ο ένας τρέχει πολύ γρήγορα και ο άλλος αργά. Θα αυτοκτονήσει κάποιος που απλά τρέχει αργα? Υπάρχουν άνθρωποι που στην ζωή τους είναι πιο τυχεροί. Υπάρχουν κάποιοι που είναι περισσότερο άτυχοι από εσένα. Δεν αυτοκτονεί κανένας. Η αυτοκτονία λοιπόν δεν έχει καμία λογική. Αυτοκτονεί ένας στρατιώτης που δεν θα σωθεί από τα τραύματα. Αυτοκτονεί ένας που καίγεται. Εκεί υπάρχει λογική. Στην δική σου περίπτωση ποια είναι η λογική? Σκέψου.
    Αυτοκτονούν και μερικοί που δεν είναι ευτυχισμένοι με τη ζωή τους ή από τύψεις. Που εγώ έχω πολλές. Αλλά και ατυχία γι'αυτό είναι καλό να προσέχουμε πώς μιλάμε.

Page 36 of 66 FirstFirst ... 26343536373846 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 18:20
  2. δε ξέρω τι να κάνω πια..
    By noname99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 17-01-2018, 00:18
  3. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 14-06-2016, 23:21
  4. Δεν ξερω τι να κανω
    By VOI in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 25-12-2014, 14:03
  5. Δεν ξερω τι να κανω
    By christiex94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 16-12-2014, 06:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •