Δεν ξέρω τι να κάνω? - Page 43
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 43 of 66 FirstFirst ... 33414243444553 ... LastLast
Results 631 to 645 of 976
  1. #631
    hlias1988
    Guest
    πανω στις εξετασεις αιματος γραφει το οριο που μπορεις να εχεις σαχαρο ειναι 120.. εγω ειχα 118 οποτε ενταξη...
    δεν νομιζω ρε συ τσιμανη να εισαι προδιαβητικος....

  2. #632
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Τι να σου πω δεν ξέρω. Σου λέω η μικροβιολόγος τι μου είπε. Μλκ κοντεύω 40. Όλα είναι πιθανά. Το θέλω δεν το θέλω αυτή είναι η πραγματικότητα. Βέβαια μου είπε ότι θέλω μικρές διορθώσεις κι όλα καλά. Υπομονή μέχρι τις 9 που θα πάω στον παθολόγο. Ίσως του ζητήσω να μου γράψει και τα ψυχοφαρμακο γιατί δεν πάει άλλο όλο να κλαίω. Χθες δεν σταμάτησα. Επίσης εγώ έκανα το λάθος και έπαιρνα βενζοδιαζεπίνες για λίγες εβδομάδες γιατί δεν γινόταν αλλιώς με την κατάσταση εδώ στο σπίτι.

  3. #633
    hlias1988
    Guest
    ποσα τσιγαρα κανεις την ημερα?

  4. #634
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Έκανα εξετάσεις γιατί είχα φτάσει 140 κιλά. Και καλά έκανα που έκανα. Η μικροβιολόγος μου είπε ότι πρέπει να τις δει γιατρός. Καταρχήν το συκώτι μου είναι οριακά. Δεύτερον το σάκχαρο είναι επίσης οριακά και πιθανώς βρίσκομαι σε προδιαβητικη κατάσταση. Εκτός αυτού έχω λίγο ανεβασμένο το CPK, ή αλλιώς τσιπικιό που το λέει ο θείος μου που σημαίνει πως έχω καταπονήσει κάπως τους μύες μου. Κατά πάσα πιθανότητα λόγω δίαιτας ή ταλαιπωρίας. Ή ποιος ξέρει για ποιον άλλο λόγο. Επίσης βρήκαν λίγο ανεβασμένη την αλκαλική φωσφαταση στα ούρα που σημαίνει πως έχω ίσως κάποια πέτρα ή κάποιον τραυματισμό. Το καλό είναι πως η γλυκοζυλιωμενη αιμοσφαιρίνη είναι οκ και τα υπόλοιπα χοληστερόλη τριγλυκερίδια κτλ είναι επίσης πολύ καλά. Απλά μου είπε πως συνεχίζω διατροφή και περπάτημα. Να πίνω πολύ νερό. Όχι φαγητά με αλάτι γιατί έχω και το ουρικό οριακά. Σου φτάνουν αυτά? Άλλα πήγα να βρω και άλλα προέκυψαν για διάφορους λόγους. Αύριο το πρωί έχω ραντεβού με τον παθολόγο. Να ένας λόγος να κλαίω σήμερα λοιπόν. Εκτός από μια φωτογραφία που είδα όταν ήμουν παιδί με τη μαμά και εκεί κατέρρευσα. Εκτός από όλα αυτά υπάρχει και η περίπτωση για λιπώδη διήθηση του ήπατος. Κι όλα αυτά γιατί έτρωγα ότι να ναι. Κυριολεκτικά. Και κάπνιζα ατμό. Τόνους ατμό την ημέρα. Τελευταία τσιγάρο κανονικό. Μπορεί να φταίει η ολανζαπινη μπορεί όχι. Μπορεί να φταίει έμμεσα γιατί ανοίγει την όρεξη. Όταν είπα στη μικροβιολόγο ότι παίρνω ολανζαπινη έκανε λες και βλέπει εξωγήινο. Σου λέει τρελός είναι αυτός. Ξέρουν ότι είμαι άνεργος και ανασφάλιστος και ίσως να ήθελαν να με βοηθήσουν αλλά όταν άκουσαν για ολανζαπινη τσακ... Τίποτα... Την πέτυχα μετά στο σουπερμάρκετ και έκανε ότι δεν με γνώριζε. Μάλλον αυτό δεν πρέπει να το λέω όπου να ναι.... Μλκια μου. Ενιγουει.... Αυτά που λες. Τώρα φταίνε τα φάρμακα δεν φταίνε δεν ξέρω αλλά πρώτον όταν παίρνεις ένα φάρμακο για δύο χρόνια εννοείται πως κάνεις εξετάσεις. Δεύτερον κάνεις εξετάσεις κάθε λίγο καιρό ειδικά όταν είσαι παχύσαρκος και τρως συνέχεια βλακείες και καπνίζεις κι είσαι 36 στα 37. Ναι το γράφω και δεν το πιστεύω κι όμως είναι αλήθεια. Είναι κι άλλος τρελός εδώ στη γειτονια. Εκτός απο μένα χαχα

    Σου είπε να τις δει γιατρός, όχι να κάνεις τον γιατρό μόνος σου και να κόψεις τα φάρμακα ή να συμβουλευτείς τον θείο σου και να υποθέσεις ότι μπορεί να είσαι έτσι και γιουβέτσι! Ξαναδιάβασε τι λες! Δεν είπες αυτό που είναι λογικότατο και θα έκανε ο καθένας, να μειώσω/κόψω το τσιγάρο και να προσέξω την διατροφή μου, τα χάπια πήγες κι έκοψες που δεν το κάνεις ποτέ από μόνος σου! Κι ένα απλό παυσίπονο σου γ*μάει το συκώτι μακροχρόνια, αλλά αν είναι απαραίτητο θα το πάρεις.

    Στα άλλα βέβαια δεν απαντάς, γιατί έχεις μάθει να είσαι σε κατάσταση πανικού και να μην αναλαμβάνεις ευθύνες. Και τι να απαντήσεις; Τα ίδια και τα ίδια; Το θέμα είναι οι πράξεις όχι τα λόγια και οι δικαιολογίες. Υποτιμάς συνεχώς τον εαυτό σου και φιάχνεις δράματα για να μην πάρεις στα χέρια σου τη ζωή σου. Πήγαινε δούλεψε με ψυχολόγο, αλλά με διάθεση πραγματικά να αλλάξεις, όχι να τα φέρνεις γύρω γύρω και να μένεις στάσιμος. Δες την αλλιώς.

  5. #635
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    ποσα τσιγαρα κανεις την ημερα?
    Ένα πακέτο

  6. #636
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Ένα πακέτο
    Εγω καπνιζω ενα καπνο περιπου 1 μερα και κατι.. ασε φιλε νιωθω ταχυκαρδιες...αλλα δεν μπορω να το κοψω...

  7. #637
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Σου είπε να τις δει γιατρός, όχι να κάνεις τον γιατρό μόνος σου και να κόψεις τα φάρμακα ή να συμβουλευτείς τον θείο σου και να υποθέσεις ότι μπορεί να είσαι έτσι και γιουβέτσι! Ξαναδιάβασε τι λες! Δεν είπες αυτό που είναι λογικότατο και θα έκανε ο καθένας, να μειώσω/κόψω το τσιγάρο και να προσέξω την διατροφή μου, τα χάπια πήγες κι έκοψες που δεν το κάνεις ποτέ από μόνος σου! Κι ένα απλό παυσίπονο σου γ*μάει το συκώτι μακροχρόνια, αλλά αν είναι απαραίτητο θα το πάρεις.

    Στα άλλα βέβαια δεν απαντάς, γιατί έχεις μάθει να είσαι σε κατάσταση πανικού και να μην αναλαμβάνεις ευθύνες. Και τι να απαντήσεις; Τα ίδια και τα ίδια; Το θέμα είναι οι πράξεις όχι τα λόγια και οι δικαιολογίες. Υποτιμάς συνεχώς τον εαυτό σου και φιάχνεις δράματα για να μην πάρεις στα χέρια σου τη ζωή σου. Πήγαινε δούλεψε με ψυχολόγο, αλλά με διάθεση πραγματικά να αλλάξεις, όχι να τα φέρνεις γύρω γύρω και να μένεις στάσιμος. Δες την αλλιώς.
    Θα το μειώσω και το κάπνισμα πού θα πάει... Την βλέπω αλλιώς προσπαθώ δηλαδή. Μα γι'αυτό με πιάνουν κλάματα. Γιατί συνειδητοποιώ όλα αυτά.

  8. #638
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Το θέμα είναι να σηκώσεις ανάστημα και να κάνεις πράξεις. Όχι να κλαις. Το κλάμα δεν βοηθάει πουθενά. Οι αλλαγές και οι πρωτοβουλίες προς την σωστή κατεύθυνση βοηθάνε πρακτικά.

  9. #639
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Το θέμα είναι να σηκώσεις ανάστημα και να κάνεις πράξεις. Όχι να κλαις. Το κλάμα δεν βοηθάει πουθενά. Οι αλλαγές και οι πρωτοβουλίες προς την σωστή κατεύθυνση βοηθάνε πρακτικά.
    Δίαιτα ήταν το πρώτο. Η φροντίδα των δικών μου πιο οργανωμένα. Προσπαθώ να δημιουργήσω πάλι δίκτυο και να βρω την δύναμη μου. Οκ η διακοπή των χαπιών ίσως ήταν λάθος. Αλλά φοβήθηκα ρε παιδιά.

  10. #640
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μην κάνεις χαζές παρορμητικές κινήσεις. Ψυχραιμία. Πάει κι αυτό με τα χάπια, λάθος σου ήταν, πέρασε τώρα.
    Κοίτα μπροστά.

  11. #641
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Μην κάνεις χαζές παρορμητικές κινήσεις. Ψυχραιμία. Πάει κι αυτό με τα χάπια, λάθος σου ήταν, πέρασε τώρα.
    Κοίτα μπροστά.
    Ε κοιτάζω. Τώρα είμαι στον παθολογο περιμένω να τις δει. Κοίτα κλαίω ξεσπάω και μετά είμαι πιο δυνατός. Αλλά τα επαγγελματικά μου με γονάτισαν χθες. Είναι σαν να θρηνω τον χρόνο που έχασα. Το αντικαταθλιπτικό το παίρνω μισό και την ολανζαπινη την πέταξα τελείως. Αν χρειαστεί θα την ξαναγράψουμε εδώ με τον γιατρό. Ότι πει. Ότι πουν οι ειδικοί.

  12. #642
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Ε κοιτάζω. Τώρα είμαι στον παθολογο περιμένω να τις δει. Κοίτα κλαίω ξεσπάω και μετά είμαι πιο δυνατός. Αλλά τα επαγγελματικά μου με γονάτισαν χθες. Είναι σαν να θρηνω τον χρόνο που έχασα. Το αντικαταθλιπτικό το παίρνω μισό και την ολανζαπινη την πέταξα τελείως. Αν χρειαστεί θα την ξαναγράψουμε εδώ με τον γιατρό. Ότι πει. Ότι πουν οι ειδικοί.
    Καλημερα

    Να το κανεις και να ξεσπας .. Οποιον ψυχολογο και να ρωτησεςις αυτο θα σου πει .
    Δεν κανει να μαζευουμε και να πιεζομαστε ,πρεπει να ξεσπαμε να φευγουν ολα..

    Δεν ειναι καθολου κακο επειδη εισαι αντρας ...Τι παει να πει αυτο ?Ανθρωπος εισαι και μαλιστα πιεσμενος ..Ετσι ξεσπας αυτο θα κανεις ...

    Τζιμανι να ξερεις και ατομα που δεν εχουν κανενα ιστορικο οταν καλουντε να αντιμετωπιζουν καταστασεις με φροντιδα ηλιωμενων πεφτουν πολυ ψυχολογικα ,δεν ειναι ευκολο ..

    Ενα περισσοτερο εσυ που εισαι νεος και δημιουργικος ανθρωπος ...Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να αποδεχτής την ολη κατασταση και να προχωρησεις βαση αυτης .

    Να σου γραψει οτι χρειαζεσαι και το κυριοτερο να κανεις οτι σου πει ,περιμενουμε νεα σου!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #643
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Καλημερα

    Να το κανεις και να ξεσπας .. Οποιον ψυχολογο και να ρωτησεςις αυτο θα σου πει .
    Δεν κανει να μαζευουμε και να πιεζομαστε ,πρεπει να ξεσπαμε να φευγουν ολα..

    Δεν ειναι καθολου κακο επειδη εισαι αντρας ...Τι παει να πει αυτο ?Ανθρωπος εισαι και μαλιστα πιεσμενος ..Ετσι ξεσπας αυτο θα κανεις ...

    Τζιμανι να ξερεις και ατομα που δεν εχουν κανενα ιστορικο οταν καλουντε να αντιμετωπιζουν καταστασεις με φροντιδα ηλιωμενων πεφτουν πολυ ψυχολογικα ,δεν ειναι ευκολο ..

    Ενα περισσοτερο εσυ που εισαι νεος και δημιουργικος ανθρωπος ...Αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να αποδεχτής την ολη κατασταση και να προχωρησεις βαση αυτης .

    Να σου γραψει οτι χρειαζεσαι και το κυριοτερο να κανεις οτι σου πει ,περιμενουμε νεα σου!
    Καλημέρα!

    Μόλις γύρισα από τον παθολόγο. Υπάρχει μια κάποια ηπατοτοξικοτητα που μάλλον οφείλεται σε λίπος. Θα κάνω υπέρηχο κτλ. Θα κάνω υπέρηχο και για θυρεοειδή γιατί ήταν λίγο χαμηλός. Στα φυσιολογικά όρια όμως. Μου είπε να συνεχίσω την διατροφή και την άσκηση. Με πολύ καλή ενυδάτωση βέβαια. Γιατί φοβάται καμία Πετρούλα στους νεφρούς. Έχω δηλαδή και λίγη αιματουρία. Μου είπε να μην ανησυχώ και να προσπαθώ να ενισχύω τον μεταβολισμό μου. Μακάρι να μπορούσα να πάω για τρέξιμο αλλά δεν γίνεται τώρα. Τέλος πάντων. Μέχρι το καλοκαίρι θα έχω βρει τη φόρμα μου σίγουρα. Τώρα όσον αφορά στα φάρμακα μου είπε να τα συνεχίσω. Πως κακώς τα έκοψα. Τουλάχιστον την ολανζαπινη να την παίρνω μέρα παρά μέρα όχι απότομα κόψιμο. Αφού το λέει αυτός πάω πάσο. Ότι πουν οι ειδικοί. Κατά τα άλλα εδώ σπίτι. Μάρκετ μαγείρεμα δουλειές. Γυμναστική διατροφή κτλ. Μου είπε πως θα επανέλθω αν προσέξω. Γενικώς έχει αναλάβει όλη την οικογένεια. Στην τελική μου είπε πως επειδή κάποιες τιμές ανέβηκαν δεν πρέπει να τρελαίνομαι. Αφού λέει νιώθεις καλά είσαι καλά. Το μόνο θέμα είναι το θέμα ανασφάλιστος που ανεβάζει το κόστος των εξετάσεων. Αλλά θα γίνουν μπορεί και στο νοσοκομείο δωρεάν.

    Νομίζω νιώθω λίγο καλύτερα που όλα τα ελέγχουμε. Υπάρχει μια γενική βελτίωση και νομίζω ο δρόμος θα συνεχίσει να είναι ανοδικος.

    Μαθαίνω από τα λάθη μου και γίνομαι καλύτερος.

  14. #644
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Καλημέρα!

    Μόλις γύρισα από τον παθολόγο. Υπάρχει μια κάποια ηπατοτοξικοτητα που μάλλον οφείλεται σε λίπος. Θα κάνω υπέρηχο κτλ. Θα κάνω υπέρηχο και για θυρεοειδή γιατί ήταν λίγο χαμηλός. Στα φυσιολογικά όρια όμως. Μου είπε να συνεχίσω την διατροφή και την άσκηση. Με πολύ καλή ενυδάτωση βέβαια. Γιατί φοβάται καμία Πετρούλα στους νεφρούς. Έχω δηλαδή και λίγη αιματουρία. Μου είπε να μην ανησυχώ και να προσπαθώ να ενισχύω τον μεταβολισμό μου. Μακάρι να μπορούσα να πάω για τρέξιμο αλλά δεν γίνεται τώρα. Τέλος πάντων. Μέχρι το καλοκαίρι θα έχω βρει τη φόρμα μου σίγουρα. Τώρα όσον αφορά στα φάρμακα μου είπε να τα συνεχίσω. Πως κακώς τα έκοψα. Τουλάχιστον την ολανζαπινη να την παίρνω μέρα παρά μέρα όχι απότομα κόψιμο. Αφού το λέει αυτός πάω πάσο. Ότι πουν οι ειδικοί. Κατά τα άλλα εδώ σπίτι. Μάρκετ μαγείρεμα δουλειές. Γυμναστική διατροφή κτλ. Μου είπε πως θα επανέλθω αν προσέξω. Γενικώς έχει αναλάβει όλη την οικογένεια. Στην τελική μου είπε πως επειδή κάποιες τιμές ανέβηκαν δεν πρέπει να τρελαίνομαι. Αφού λέει νιώθεις καλά είσαι καλά. Το μόνο θέμα είναι το θέμα ανασφάλιστος που ανεβάζει το κόστος των εξετάσεων. Αλλά θα γίνουν μπορεί και στο νοσοκομείο δωρεάν.

    Νομίζω νιώθω λίγο καλύτερα που όλα τα ελέγχουμε. Υπάρχει μια γενική βελτίωση και νομίζω ο δρόμος θα συνεχίσει να είναι ανοδικος.

    Μαθαίνω από τα λάθη μου και γίνομαι καλύτερος.

    Τελεια αυτο κρατα και προχωρα !!!

    Ειμαι σιγουρη πως με την ασκηση και την διατροφη ολες οι παθολογικες σου εξετασεις θα βγαινουν καθαρες απο εδω και περα ακομα και με τα φαρμακα ,θα το δεις !

    Καρτα ανεργίας εχεις βγαλει?
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  15. #645
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Τελεια αυτο κρατα και προχωρα !!!

    Ειμαι σιγουρη πως με την ασκηση και την διατροφη ολες οι παθολογικες σου εξετασεις θα βγαινουν καθαρες απο εδω και περα ακομα και με τα φαρμακα ,θα το δεις !

    Καρτα ανεργίας εχεις βγαλει?
    Εδώ και χρόνια

Page 43 of 66 FirstFirst ... 33414243444553 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 19:20
  2. δε ξέρω τι να κάνω πια..
    By noname99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 17-01-2018, 01:18
  3. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 15-06-2016, 00:21
  4. Δεν ξερω τι να κανω
    By VOI in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 25-12-2014, 15:03
  5. Δεν ξερω τι να κανω
    By christiex94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 16-12-2014, 07:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •