Δεν ξέρω τι να κάνω? - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 66 FirstFirst ... 234561454 ... LastLast
Results 46 to 60 of 976
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Τζιμανι Καλημερα. Τζιμανι ψυχραιμία. Λοιπόν θα σκεφτούμε ότι θα πάνε καλά τα πράγματα και αν δεν πάνε, θα τα κάνουμε στη συνέχεια να πάνε καλά. Ένα ένα τα προβλήματα.
    Αλλά όταν βγάζεις τον εαυτό σου άχρηστο και σε δικαζεις έτσι δεν θα καταφέρεις να" σηκωθείς ". Άχρηστος δεν είσαι ούτε φταις εσύ για τα προβλήματα υγείας των γονιών σου.
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Προσεύχομαι και κλαίω συνέχεια. Ο μπαμπάς κατουριεται και του αλλάζω πάνες. Η μαμά στον κόσμο της. Στις 11 θα πάω να δω τον γιατρό. Δώσε μου δύναμη θεέ μου.

  2. #47
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Σταμάτα να κάνεις σκέψεις γενικόλογες, θεωρητικές και πρακτικά άχρηστες και ανασκουμπώσου! Δες τα πρακτικά ένα βήμα τη φορά. "Σήμερα περιμένω το ΟΚ του γιατρού και να μου πει πότε ο πατέρας μου θα πάρει εξητήριο. Θα τον ρωτήσω να μου εξηγήσει τι να κάνω από εδώ και πέρα και που να πάμε για την τάδε θεραπεία."
    "Μετά θα κλείσω ραντεβού την τάδε μέρα την τάδε ώρα και θα κανονήσω πως θα πάμε. Στο μεταξύ θα δω πως θα μεταφέρω τον πατέρα σπίτι.Θα πάω να του αγοράσω τα τάδε φάρμακα. Θα πάω να ψωνήσω τα τάδε χρειαζούμενα. Άμεσα πρέπει να γίνουν οι τάδε δουλειές στο σπίτι."

    Το μυαλό σου θα το απασχολείς με τα άμμεσα θέματα και ένα βήμα τη φορά. Είπες είναι μία δοκιμασία για να γίνεις καλύτερος. Ε, γίνε. Τα κλάματα και οι προσευχές δεν σε βοηθάνε πουθενά. Ψυχραιμία και όχι Πανικός. Όσο πιο ήρεμος είσαι, τόσο πιο ασφαλείς και ήρεμοι θα αισθάνονται και οι δικοί σου. Είσαι πιο δυνατος απο όσο νομίζεις. Ανασκουμπώσου!

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αυτό το σκηνικό είναι ένα ταρακούνημα που χρειαζόσουν για να πάρεις μπροστά. Σκληρό ταρακούνημα, αλλά θα σε κάνει να δεις τα πράγματα αλλιώς εκ των πραγμάτων. Μην κατηγορείς τον εαυτό σου, ήδη κάνεις το σωστό για τους γονείς και θα συνεχίσεις να το κάνεις. Βάλε πρόγραμμα, δες τα άμεσα, βήμα βήμα και θα χαλαρώσει η κατάσταση. Είναι το πρώτο σοκ που μιλάει ακόμα. Αν το έχεις ανάγκη να μιλήσεις κάπου, πάρε τηλ την ψυχ να κάνεις μία συνεδρία μέσω skype ή κάτι.
    Οι γονείς σου είναι μεγάλοι, είναι αναμενόμενα αυτά που συμβαίνουν. Δεν φταίει κανείς, έτσι είναι η ζωή. Κάνεις ότι καλύτερο μπορείς και προχωράς.

  4. #49
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Σε ευχαριστώ πολύ είσαι ένας άγγελος.

  5. #50
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Ο πατέρας μου ζει από καθαρή τύχη. Κι ακόμα δεν τελείωσαν τα βάσανα. Από εβδομάδα έχουμε κι άλλη επέμβαση. Αν δεν επιβιώσει, θα ζούμε μόνο με τη σύνταξη της μητέρας μου. Και για όλα αυτά φταίω εγώ. Εγώ φταίω που δεν εργάζομαι. Εγώ φταίω για όλα.

  6. #51
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Πάνω από όλα βέβαια δεν θέλω να τον χάσω αλλά αυτό το ενδεχόμενο απλά δεν το αφήνω να μπει στο μυαλό. Απλά δεν το δέχομαι.

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Καθε φορα που νοιωθεις οτι πέφτεις και οτι οι άσχημες σκεψεις σε κυριευουν σταματα οτι κανεις και πες αυτα τα υποστηρικτικα λογια στον ευατο σου εναλλάσσοντας το εγω με το εσύ ωστε να δεις ποιος τυπος αυτο-ομιλιας σου ταιριαζει καλύτερα

    Ειναι μια ασκηση που βοηθαει παρα πολυ και με το πέρασμα του χρονου καθε φορα που οποιαδήποτε αρνητική .παρορμητική σκεψη έρχεται στο μυαλο σου αυτόματα θα αντικαθιστατε με ολα αυτά .
    Στην αρχη ειναι δύσκολο μετα ομως γινεται ασυναίσθητα .

    και πιστεψε με ολο αυτο οσο πιο εμφατικά το λες τόσο πιο πολυ δύναμη σου δίνει !



    Αυτο ειναι πολυ σκληρό αλλα μπορώ να το ξεπεράσω!

    Ειμαι πιο δυνατός και ανθεκτικός απ οτι πιστεύω

    Ολα θα πάνε καλα ,ή τα πράγματα θα γίνουν συντομα καλύτερα.

    Εχω μια υπεροχή σχεση αγάπης με τον ευατο μου ,ΑΞΊΖΕΙ να τον αγαπήσω!

    Σημερα επιλεγω να επικεντρωθώ στα πράγματα που μπορώ να προγραμματισω και να ελέγξω ,η μερα μου δεν χωραει οτιδηποτε αλλο περιτο.

    Δεν διάλεξα εγω αυτη την ζωή ,ειναι στο χέρι μου όμως να την αλλάξω!

    Μπορω οποιαδήποτε αρνητική σκέψη να την καταρρίψω με μια θετική!


    και γενικα μπορείς να κάνεις ποιο ειδικές ,δικες σου θετικές προτάσεις που νομίζεις οτι χρειάζεσαι στην εκάστοτε περίπτωση
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #53
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Την Τετάρτη ο πατέρας μου θα κάνει μια μικροεπέμβαση που έχει 5% πιθανότητες να του κάνει παγκρεατίτιδα η οποία μπορεί να είναι θανατηφόρα. Είμαι χάλια. Λειτουργώ σαν ζόμπι

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Δε ξέρω τι θα κάνω αν πεθάνει ο μπαμπάς. Λογικά θα πεθάνω κι εγώ

  10. #55
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Την Τετάρτη ο πατέρας μου θα κάνει μια μικροεπέμβαση που έχει 5% πιθανότητες να του κάνει παγκρεατίτιδα η οποία μπορεί να είναι θανατηφόρα. Είμαι χάλια. Λειτουργώ σαν ζόμπι
    Καλημερα.
    Περαστικά στον πατέρα σου!
    Στο θέμα μας τώρα. Εσύ πρέπει να δεις τι θα κάνεις καλύτερο για να γίνουν όλα όπως πρέπει. Δηλαδή τι θα πρέπει να έχεις τακτοποιησει μέχρι την Τετάρτη, τι οδηγίες δίνει ο γιατρός για πριν το χειρουργείο κτλ. Και όχι τι θα κάνεις ΑΝ πάθει αυτό και το άλλο.
    Και εγώ έχω 5 φορές παραπάνω πιθανότητες από τις άλλες γυναίκες να πάθω καρκίνο του μαστού. Και είμαι 33 χρονών. Τι να κάνουμε? Αν κλάψω από τώρα δεν θα μπορώ να το αντιμετωπίσω όταν έρθει. Θα πεθάνω από το κλάμα μετά και όχι από αυτό.
    Σε απλά ελληνικά σου λέω ότι δεν αξίζει να στεναχωριέσαι προκαταβολικα για κάτι που δεν ξέρεις ΑΝ θα γίνει, πότε και πώς. Δεν σε βοηθάει. Αντιθέτως σε εμποδίζει να κάνεις αυτά που πρέπει να κάνεις ΤΏΡΑ.

    Το ότι φοβάσαι να χάσεις τους γονείς σου είναι το πιο φυσιολογικό πράγμα στον κόσμο. Και ποιος δεν φοβάται? Αλλά και τι να κάνουμε? Έτσι είναι φτιαγμένη η ζωή. Όλα θα τα περάσει ο άνθρωπος κάποια στιγμή. Και στεναχώρια, και ευτυχία, και λύπη, και θάνατο.
    Ένας καθηγητής μου, λέει ότι οι άνθρωποι είμαστε πολύ καλά φτιαγμένες μηχανές. Είμαστε φτιαγμένοι για να μπορούμε να διαχειριστουμε τα διάφορα της ζωής. Αλλά αφού έρθουν. Όχι πριν....
    Δεν υπάρχει καν λόγος να σκέφτεσαι αρνητικά για το χειρουργείο του πατέρα σου. Είναι ένας άνθρωπος που θα κάνει ένα χειρουργείο για να βγει από κει ΚΑΛΎΤΕΡΑ στην υγεία του. Αυτός είναι ο σκοπός. Και γι αυτό θα προσπαθείς.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Πώς θα ανταπεξέλθουμε στα έξοδα αν πάθει κάτι? Είναι κι αυτό ένα θέμα. Είμαι 36 και άνεργος από το 2018. Έχω πολύ κακό προαίσθημα. Η μητέρα μου έχει κι αυτή άνοια. Πώς θα την φροντίσω χωρίς Φράγκο? Παιδιά θα πάρω φόρα και θα πέσω από το μπαλκόνι γιατί είναι κυρίως δική μου ευθύνη όλο αυτό.

  12. #57
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Είναι λες και το προκάλεσα. Και θα βρω δουλειά? Κι αν βρω ποιος θα φυλάει τους δικούς μου? Είμαι σε απόγνωση. Ας βοηθήσει κάποιος.

  13. #58
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Ένας αναίσθητος αληταμπουρας αυτός είμαι.

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Κινδυνεύω να αφήσω τους γονείς μου στο δρόμο το καταλαβαίνετε??? Πώς θα ζήσω με τέτοια ενοχή?? Για μένα δεν με ενδιαφέρει. Ας με φάνε τα σκυλιά στο δρόμο. Τι θα γίνει με τους δικούς μου??? Τι θα γίνει??? Αν μπορείτε παρακαλώ να συνδράμει κάποιος. Θα το αντέξω. Δεν με νοιάζει αν πεθάνω της πείνας. Δεν θέλω να υποφέρουν οι δικοί μου γιατί δεν το αξίζουν. Εγώ το αξίζω γιατί υπήρξα ανεύθυνος. Εγώ το προκάλεσα. Εγώ να το πληρώσω. Όχι οι δικοί μου. Παιδιά θα τρελαθώ.

  15. #60
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Ψάχνω να βρω ποια είναι η λύση. Αλλά δεν μου έρχεται. Να αυτοκτονήσω? Να παλέψω? Ναι αλλά πώς? Είναι και ο κορωνοιος που τα κάνει όλα πιο δύσκολα. Ξέρω οι πιο πολλοί θα πείτε, μαλάκας είσαι καλά να πάθεις. Η μεγαλύτερη τιμωρία δεν είναι ότι πάθω εγώ αλλά ότι πάθουν αυτοί που εξαρτώνται από μένα. Η ζωή μου έχει καταστραφεί παιδιά. Κλαίγομαι εδώ μέσα για χρόνια. Αντί να εργάζομαι να μαζεύω λεφτά. Οι γονείς μου με κόπο αγόρασαν ένα σπίτι που στο τέλος θα χάσουν εξαιτίας μου. Δεν είμαι ούτε ικανός ούτε άξιος. Θα τα χάσω όλα και θα αυτοκτονήσω.

Page 4 of 66 FirstFirst ... 234561454 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 19:20
  2. δε ξέρω τι να κάνω πια..
    By noname99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 17-01-2018, 01:18
  3. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 15-06-2016, 00:21
  4. Δεν ξερω τι να κανω
    By VOI in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 25-12-2014, 15:03
  5. Δεν ξερω τι να κανω
    By christiex94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 16-12-2014, 07:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •