Δεν ξέρω τι να κάνω? - Page 49
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 49 of 66 FirstFirst ... 39474849505159 ... LastLast
Results 721 to 735 of 976
  1. #721
    hlias1988
    Guest
    Ρε φιλε εγω ενα λυκειο εχω βγαλει.. εμπειρια απο δουλεια μονο σερβιτορος ημουν.. εδω και χρονια δεν δουλευω..
    το μονο καλο ειναι οτι δεν εχω γονεις αρρωστους, ισως αυτη η ευθυνη σε εριξε..
    εγω καπνιζω ολη μερα, και καθομαι...
    αφου μπορεις να πας και εξωτερικο ειναι μια χαρα...

  2. #722
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Καλά κάτσε να δούμε μην το συκώτι μου το γυρίσει σε καμία στεατοιπατητιδα και βλέπουμε.

  3. #723
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Θεωρησε μορφωμένος όπου με λίγη εμπειρία θα αποκτήσεις και ειδίκευση,έχεις χρόνο ακόμα αν σκεφτείς ότι και ένας γιατρός στην ηληκια σου ακόμα ειδίκευση κάνει για να μπορέσει να φτάσει σε μεγάλη ηλικία όπου πλέον είναι οι καταξιωμένοι γιατροί ..

    Έχεις και τους δύο σου γονείς που σαν μεγάλοι άνθρωποι όπως όλοι οι γονείς χρειάζονται φροντίδα .
    Τους έχεις όμως και ακόμα και έτσι όταν λυγίζεις είναι εκεί και σε παρηγορούν,τι ευλογία πραγματική !

    Παίρνεις χάπια όπως παιρνει όλος ο κόσμος και μάλιστα υπάρχουν πιο νέα παιδιά που παίρνουν πιο βαριά χάπια με περισσότερο κυνδινους ..


    Έχεις λίπος που φεύγει μόνο με διατροφή ..όχι απλός τυχερός κολοφραδος σορυ κιόλας ..

    Έχεις λίγο αυξημένο ζάχαρο μπορεί λόγο κακής διατροφής που έκανες.... και πάλι εδώ είσαι κολοφαρδος γιατί οι παλιές σου βλακείες δεν είχαν σαν αποτέλεσμα να αποκτήσεις διαβήτη και να είσαι ήδη σε φαρμακευτική αγωγή ή ακόμα χειρότερα σε αγωγή με καθημερινή χορήγηση ινσουλίνης...

    Έχεις ένα βιογραφικό που μπορεί προς το παρόν να μην σου προσφέρει την δουλειά που θέλεις αλλά είσαι ευλογημένος και έχεις δύο γερά χέρια και δύο γερά πόδια που ανα πάσα στιγμή μπορούν να σου προσφέρουν λεφτά κάνοντας οποιαδήποτε άλλη δουλειά ..

    Βρίσκοντας δουλειά και σε συνδιασμό με την σύνταξη των δικών σου μπορείς άνετα να βρεις ένα άτομο να έρχεται να τους προσέχει τις ώρες που λείπεις ..

    Έτσι ούτε σπίτι θα χάσεις ούτε τίποτα ...


    Αυτή είναι η δική μου οπτική πλευρά που βλέπω την ζωή σου ...
    Που είναι η καταστροφή?
    Δικαιολογεί όλο αυτό την τωρινή σου απελπισία ?

    Ξέρεις πόσοι θα ήθελαν να ήταν στην θέση σου και όχι σε χειρότερη ?

    Και μην μου πεις γιατί να δω τα χειρότερα και οχι τα καλύτερα ..
    Γιατί στην προκειμένη φάση αυτή την οπτική πλευρά χρειάζεσαι ..
    Αργότερα βλέπουμε ...
    Εντάξει αυτή είναι η θετική οπτική. Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν χειρότερα. Λέω ότι έχω άγχος για το πώς θα διατηρηθεί αυτή η υπάρχουσα κατάσταση. Κάθε μέρα βέβαια αναγνωρίζω τα λάθη μου και μαθαίνω αλλά.....

  4. #724
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Όσο για τον διαβήτη δεν είναι σίγουρο ότι τον γλίτωσα. Θα φανεί σε βάθος χρόνου. Πόσο καιρό έχω το λίπος στο συκώτι? Πόση ζημιά έχει γίνει? Οι τρανσαμινασες είναι ανεβασμένες. Από 45 πήγανε 73 σε τρεις μήνες. Σε έναν μήνα θα κάνω πάλι εξετάσεις. Τι θα δείξουν? Το σάκχαρο ξέρω ότι πέφτει όταν βελτιωθεί η κατάσταση του συκωτιού. Δεν είναι μια κατάσταση που πρέπει κάποιος να αμελήσει. Δυνητικά μπορεί να φτάσει στην κίρρωση του ήπατος και στον διαβήτη. Το μόνο καλό είναι ότι δεν έχω τα άλλα ανεβασμένα χοληστερόλη τριγλυκερίδια κτλ. Αλλά υπάρχει μια επιβάρυνση. Μια κάποια τοξικότητα. Δεν ξέρω. Σαν 20αρηδες πίναμε κιόλας. Όπως όλοι. Ένας μήνας δίαιτας και άσκησης θα μας δείξει τι γίνεται. Ίσως τα προλάβω όλα στην αρχή τους. Ίσως είναι και προχωρημένα. Δεν ξέρω τι άλλο. Όλα παίζουν. Και αντικατοπτρισμός της υγείας μου είναι η όλη μου ζωή. Ίσως ανατρέφονται όλα ίσως όχι. Ίσως είναι αργά ρε παιδιά δεν είναι κακό να μου το πείτε.

    Ε βέβαια με ρίχνει που πρέπει να προσέχω τους γονείς. Όχι γιατί δεν τους αγαπάω αλλά σκέψου πόσες ευκαιρίες χάνω αυτή τη στιγμή. Κάθε μέρα που περνάει άλλος βγάζει 2 3 χιλιάδες το μήνα κι εγώ μετράω τα ψιλά στην τσέπη μου να πάρω τσιγάρα. Ούτε γυναίκα θα με κοιτάξει ούτε τίποτα.

    Μου λένε ότι παραιτήθηκα. Δεν θέλω να παραιτηθώ αλλά φοβάμαι μην η κατάσταση με αναγκάσει. Δεν έχω αδέρφια. Δεν έχω κανέναν. Όταν ζούσε ο παππούς που είχε πέντε παιδιά κάθε μέρα του πήγαινε φαγητό άλλος. Έμεναν και μόνοι οι παππούδες δεν είχαν θέμα. Εγώ δεν έχω αυτή την πολυτέλεια. Άσε που μένοντας κι εγώ μόνος, γιατί μόνος θα μείνω, ποιος θα με κοιτάξει εμένα?? Θα πάρω ποτέ σύνταξη?? Κι αν πάρω, θα μπορώ να ζήσω με αυτήν?? Βλέπετε είναι πολλά τα προβλήματα αυτή τη στιγμή αλλά όλοι μου λέτε πάρε χάπια και πήγαινε να καλοπιστεις για να νιώθεις ωραία. Με κοροϊδεύετε?? Το θέμα είναι εγώ γιατί άφησα τα πράγματα να γίνουν έτσι?? Μήπως το ήθελα?? Μήπως δεν το είχα προβλέψει?? Τι έφταιγε?? Σε αυτά απαντήστε μου κι αφήστε τα χάπια.

  5. #725
    hlias1988
    Guest
    εγω γιατι εχω ανεβασμενη χολιστερινη και τριγλυκεριδια?
    ειναι απο τα χαπια? μαλλον απο τα χαπια ειναι δεν μπορω να πω κατι αλλο....
    σου λεω παιρνω χαπια για την χολιστερινη και τα τριγλυκεριδια....και ειμαι 32

  6. #726
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Όσο για τον διαβήτη δεν είναι σίγουρο ότι τον γλίτωσα. Θα φανεί σε βάθος χρόνου. Πόσο καιρό έχω το λίπος στο συκώτι? Πόση ζημιά έχει γίνει? Οι τρανσαμινασες είναι ανεβασμένες. Από 45 πήγανε 73 σε τρεις μήνες. Σε έναν μήνα θα κάνω πάλι εξετάσεις. Τι θα δείξουν? Το σάκχαρο ξέρω ότι πέφτει όταν βελτιωθεί η κατάσταση του συκωτιού. Δεν είναι μια κατάσταση που πρέπει κάποιος να αμελήσει. Δυνητικά μπορεί να φτάσει στην κίρρωση του ήπατος και στον διαβήτη. Το μόνο καλό είναι ότι δεν έχω τα άλλα ανεβασμένα χοληστερόλη τριγλυκερίδια κτλ. Αλλά υπάρχει μια επιβάρυνση. Μια κάποια τοξικότητα. Δεν ξέρω. Σαν 20αρηδες πίναμε κιόλας. Όπως όλοι. Ένας μήνας δίαιτας και άσκησης θα μας δείξει τι γίνεται. Ίσως τα προλάβω όλα στην αρχή τους. Ίσως είναι και προχωρημένα. Δεν ξέρω τι άλλο. Όλα παίζουν. Και αντικατοπτρισμός της υγείας μου είναι η όλη μου ζωή. Ίσως ανατρέφονται όλα ίσως όχι. Ίσως είναι αργά ρε παιδιά δεν είναι κακό να μου το πείτε.

    Ε βέβαια με ρίχνει που πρέπει να προσέχω τους γονείς. Όχι γιατί δεν τους αγαπάω αλλά σκέψου πόσες ευκαιρίες χάνω αυτή τη στιγμή. Κάθε μέρα που περνάει άλλος βγάζει 2 3 χιλιάδες το μήνα κι εγώ μετράω τα ψιλά στην τσέπη μου να πάρω τσιγάρα. Ούτε γυναίκα θα με κοιτάξει ούτε τίποτα.

    Μου λένε ότι παραιτήθηκα. Δεν θέλω να παραιτηθώ αλλά φοβάμαι μην η κατάσταση με αναγκάσει. Δεν έχω αδέρφια. Δεν έχω κανέναν. Όταν ζούσε ο παππούς που είχε πέντε παιδιά κάθε μέρα του πήγαινε φαγητό άλλος. Έμεναν και μόνοι οι παππούδες δεν είχαν θέμα. Εγώ δεν έχω αυτή την πολυτέλεια. Άσε που μένοντας κι εγώ μόνος, γιατί μόνος θα μείνω, ποιος θα με κοιτάξει εμένα?? Θα πάρω ποτέ σύνταξη?? Κι αν πάρω, θα μπορώ να ζήσω με αυτήν?? Βλέπετε είναι πολλά τα προβλήματα αυτή τη στιγμή αλλά όλοι μου λέτε πάρε χάπια και πήγαινε να καλοπιστεις για να νιώθεις ωραία. Με κοροϊδεύετε?? Το θέμα είναι εγώ γιατί άφησα τα πράγματα να γίνουν έτσι?? Μήπως το ήθελα?? Μήπως δεν το είχα προβλέψει?? Τι έφταιγε?? Σε αυτά απαντήστε μου κι αφήστε τα χάπια.
    Μήπως βγεις στο δρόμο και σε χτυπήσει κάνα αυτοκίνητο?(χτύπα ξύλο προς Θεού)

    Αυτό έχω να πω εγώ και πάρτω όπως θες γιατί πραγματικά όλο αυτό μου μοιάζει με παράνοια αυτή την στιγμή ...

    Αν ειναι δυνατόν βρε καλό μου να κάθεται ο καθένας μας και να σκέφτεται την ζωή του με το αν και το μήπως ..

    Τουε όλοι μας θα είχαμε καταλήξει με μια χούφτα ψυχοφαρμακα ...

    Δεν έχω να πω κάτι άλλο δυστηχως ..δεν έχω άλλες απαντήσεις στα παράλογα για εμένα ερώτημα σου πλέον πέραν από αυτές που σου είπα πιο πάνω για τα τρέχων ζητήματα ...

    Ξεκινάς από κάπου ,φτάνεις σε ένα εσένα σημείο και αν βαλτωσεις τότε έχεις κάθε δικαίωμα να πεις το οτιδήποτε

    Με το να κάθεσαι όμως σε μια καρεκλα και να μιζεριαζεις και να μην κάνεις έστω την παραμικρή προσπάθεια και φυσικά δεν μιλάω για τα χάπια εφόσον δεν θέλεις ,δεν μπορείς να λες ότι απέτυχα...

    Συγνώμη αλλά αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα ..Δεν μας χαρίζεται τίποτα να το ξέρεις, σε κανέναν ..Όλοι όσοι έχουν κάτι έστω και λίγο κόπιασαν πάρα πολύ για να το αποκτήσουν ..
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  7. #727
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Μήπως βγεις στο δρόμο και σε χτυπήσει κάνα αυτοκίνητο?(χτύπα ξύλο προς Θεού)

    Αυτό έχω να πω εγώ και πάρτω όπως θες γιατί πραγματικά όλο αυτό μου μοιάζει με παράνοια αυτή την στιγμή ...

    Αν ειναι δυνατόν βρε καλό μου να κάθεται ο καθένας μας και να σκέφτεται την ζωή του με το αν και το μήπως ..

    Τουε όλοι μας θα είχαμε καταλήξει με μια χούφτα ψυχοφαρμακα ...

    Δεν έχω να πω κάτι άλλο δυστηχως ..δεν έχω άλλες απαντήσεις στα παράλογα για εμένα ερώτημα σου πλέον πέραν από αυτές που σου είπα πιο πάνω για τα τρέχων ζητήματα ...

    Ξεκινάς από κάπου ,φτάνεις σε ένα εσένα σημείο και αν βαλτωσεις τότε έχεις κάθε δικαίωμα να πεις το οτιδήποτε

    Με το να κάθεσαι όμως σε μια καρεκλα και να μιζεριαζεις και να μην κάνεις έστω την παραμικρή προσπάθεια και φυσικά δεν μιλάω για τα χάπια εφόσον δεν θέλεις ,δεν μπορείς να λες ότι απέτυχα...

    Συγνώμη αλλά αυτή είναι η σκληρή πραγματικότητα ..Δεν μας χαρίζεται τίποτα να το ξέρεις, σε κανέναν ..Όλοι όσοι έχουν κάτι έστω και λίγο κόπιασαν πάρα πολύ για να το αποκτήσουν ..
    Έχεις την εντύπωση πως αν μπορούσα δεν θα προσπαθούσα?? Εντάξει δεν θα βγω να με χτυπήσει αυτοκίνητο όχι. Και ναι μπορεί να ακούγονται λίγο παράνοια αυτά που λέω αλλά τι να κάνω κι εγώ. Προσπαθώ.

  8. #728
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Έχεις την εντύπωση πως αν μπορούσα δεν θα προσπαθούσα??
    Δεν ξέρω tzimani ..
    Ελπίζω να μπορέσεις όμως γιατί αυτή η προσπάθεια θα σε απαλλάξει από όλα τα δινα σου.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  9. #729
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Δεν ξέρω tzimani ..
    Ελπίζω να μπορέσεις όμως γιατί αυτή η προσπάθεια θα σε απαλλάξει από όλα τα δινα σου.
    Θα προσπαθώ μέχρι την τελευταία μου πνοή.

  10. #730
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Απλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς βρέθηκα σε αυτή τη θέση έτσι στο μπαμ μπαμ.

    Αλλάζουν τα πράγματα γρήγορα.

  11. #731
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Καλημέρα σας.

  12. #732
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Έχω ανάμικτα συναισθήματα. Και πολλή αγωνία. Αλλά η πίστη μου στον Θεό με κρατάει. Λίγες στιγμές δύσκολες και μετά συνέρχομαι. Ευχαριστώ που είστε εδώ για μένα και τα λέμε. Σηκώνομαι πολύ νωρίς παίρνω το χάπι μου, δίνω και στη μητέρα το χάπι της και ξαναξαπλωνω άλλη μια ώρα. Ελπίζω να είστε όλοι καλά και να τα λέμε.

  13. #733
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Μου θυμιζεις κάτι τύπους στο σχολείο μου όταν ήμουν στρατό που έλεγαν που ήρθα ο φουκαράς να κανω τη θητεία μου και όταν τους έλεγες εθελοντικά μπήκες εγκατέλειψε, γιατι θα σε σπάσουν βάζοντας να τρέχουμε ολοι εμείς εκτός από εσένα σου έλεγε θέλω να πάρω τη πουλάδα. Δεν θα την πάρεις ποτε τη πουλαδα μπήκες στο στάδιο αμφισβήτησης του εαυτού σου, είναι θεμα χρόνου να φύγεις. Γύρισε πίσω να πας αλεξίπτωτα να σωθούμε από το αχρείαστο τρέξιμο που θα φάμε ολοι οι υπόλοιποι απο τα παραγγελματα που εσύ ο ίδιος θα μας δίνεις μέχρι να πεις εγκαταλείπω. Πες εγκαταλείπω να τελειώνουμε. Μαζοχιστές....

    Λοιπόν εγώ αν ήμουν στη θέση σου αντί να ήμουν σε ένα φόρουμ να γράφω δεν θα σκεφτόμουν θα έκανα χιλιόμετρα πορεία κάθε μέρα όλη μέρα και όλη νύχτα, ναι το μυαλό διατάζει το σωμα φιλε μου και όχι το σωμα το μυαλό θα εχανα τα κιλα μου και θα πήγαινα ακόμα και στη λαχαναγορα του Ρέντη για δουλειά. 25 ευρώ και χαμαλικι; Ναι 25 ευρώ και χαμαλικι μέχρι να έβρισκα κάτι καλύτερο αν έβρισκα, αν δεν έβρισκα ομως θα φροντιζα να ζήσω με αυτά και θα ένιωθα καλα γιατι κάθε βράδυ θα έλεγα στον εαυτό μου είμαι άνδρας με κότσια, είμαι άνδρας που πήγε εκεί που δεν πάει το 80% να ζητήσει δουλεια και θα ένιωθα καλα με τον εαυτό μου .

  14. #734
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Μου θυμιζεις κάτι τύπους στο σχολείο μου όταν ήμουν στρατό που έλεγαν που ήρθα ο φουκαράς να κανω τη θητεία μου και όταν τους έλεγες εθελοντικά μπήκες εγκατέλειψε, γιατι θα σε σπάσουν βάζοντας να τρέχουμε ολοι εμείς εκτός από εσένα σου έλεγε θέλω να πάρω τη πουλάδα. Δεν θα την πάρεις ποτε τη πουλαδα μπήκες στο στάδιο αμφισβήτησης του εαυτού σου, είναι θεμα χρόνου να φύγεις. Γύρισε πίσω να πας αλεξίπτωτα να σωθούμε από το αχρείαστο τρέξιμο που θα φάμε ολοι οι υπόλοιποι απο τα παραγγελματα που εσύ ο ίδιος θα μας δίνεις μέχρι να πεις εγκαταλείπω. Πες εγκαταλείπω να τελειώνουμε. Μαζοχιστές....

    Λοιπόν εγώ αν ήμουν στη θέση σου αντί να ήμουν σε ένα φόρουμ να γράφω δεν θα σκεφτόμουν θα έκανα χιλιόμετρα πορεία κάθε μέρα όλη μέρα και όλη νύχτα, ναι το μυαλό διατάζει το σωμα φιλε μου και όχι το σωμα το μυαλό θα εχανα τα κιλα μου και θα πήγαινα ακόμα και στη λαχαναγορα του Ρέντη για δουλειά. 25 ευρώ και χαμαλικι; Ναι 25 ευρώ και χαμαλικι μέχρι να έβρισκα κάτι καλύτερο αν έβρισκα, αν δεν έβρισκα ομως θα φροντιζα να ζήσω με αυτά και θα ένιωθα καλα γιατι κάθε βράδυ θα έλεγα στον εαυτό μου είμαι άνδρας με κότσια, είμαι άνδρας που πήγε εκεί που δεν πάει το 80% να ζητήσει δουλεια και θα ένιωθα καλα με τον εαυτό μου .
    Περπατάω ήδη πολύ κάθε μέρα. Κοίτα δεν είμαι Αθήνα αλλά δεν έχω πρόβλημα να εργαστώ οπουδήποτε ειλικρινά. Λεφτά να βγαίνουν. Εμένα μου αρέσει η δουλειά ότι και να είναι. Το φόρουμ υπάρχει σαν υποστήριξη. Δεν νομίζω ότι είναι κακό.

  15. #735
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Γαμωτο διάβασα ότι αν χάσεις βάρος απότομα κάνεις ακόμα μεγαλύτερη ζημιά στην λιπώδη διήθηση. Ο γιατρός πάντως με συνέστησε αυστηρή δίαιτα για 6 μήνες. Ίσως πρέπει να επισκεφθώ κι έναν ηπατολογο τι λέτε? Πάντως από χοληστερόλη και τριγλυκερίδια είμαι πολύ εντάξει. Αυτό που με ανησυχεί είναι η αυξημένη sgpt που ίσως δηλώνει φλεγμονή. Αν υπάρχει και φλεγμονή και λίπος τότε είσαι στο δεύτερο στάδιο της λιπώδους διήθησης.

Page 49 of 66 FirstFirst ... 39474849505159 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 19:20
  2. δε ξέρω τι να κάνω πια..
    By noname99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 17-01-2018, 01:18
  3. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 15-06-2016, 00:21
  4. Δεν ξερω τι να κανω
    By VOI in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 25-12-2014, 15:03
  5. Δεν ξερω τι να κανω
    By christiex94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 16-12-2014, 07:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •