Δεν ξέρω τι να κάνω? - Page 6
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 6 of 66 FirstFirst ... 456781656 ... LastLast
Results 76 to 90 of 976
  1. #76
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Πείτε μου τι να κάνω για να αναλάβω τις ευθύνες μου? Να αυτοκτονήσω? Τι να κάνω?? Γύρω γύρω νιώθω να με περιτριγυρίζουν όρνεα.

  2. #77
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Σίγουρα όχι να αυτοκτονήσεις. Νομίζω ότι ευθύνες αναλαμβάνεις όταν παίρνεις ο ίδιος αποφάσεις για το τι θα κάνεις, με γνώμονα τη λογική. Σε γενικές γραμμές σου είπαμε τι να κάνεις, σε ειδικές εσύ το ζεις, εσύ θα αποφασίζεις για κάθε θέμα και κατάσταση που προκύπτει. Μη πας πάλι να πετάξεις τη μπάλα στην εξέδρα.

    Αν ήταν κάποιος άλλος στη θέση σου τι θα τον συμβούλευες να κάνει;

  3. #78
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Θα τον συμβούλευα να δείξει ψυχραιμία. Παρεμπιπτόντως, ο μπαμπάς μου έκανε μια επέμβαση σήμερα αλλά είναι εντάξει. Ακολουθούν κάνα δυο ακόμα μέχρι να λήξει η υπόθεση αλλά πιστεύω θα είναι εντάξει. Τώρα που έφαγα την κρυάδα είμαι πιο προσγειωμένος ψυχολογικά.

  4. #79
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Με παραλύει ο φόβος. Όλα αυτά που μου συμβαίνουν συν την πανδημία με έχουν γονατίσει. Ιδρώνω πανικοβάλλομαι και στο τέλος με πιάνουν τα δάκρυα. Δεν περίμενα ποτέ να έρθει η ζωή μου σε αυτή την κατάσταση αλλά να που έγινε. Τρέμω για το αύριο.

  5. #80
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Με παραλύει ο φόβος. Όλα αυτά που μου συμβαίνουν συν την πανδημία με έχουν γονατίσει. Ιδρώνω πανικοβάλλομαι και στο τέλος με πιάνουν τα δάκρυα. Δεν περίμενα ποτέ να έρθει η ζωή μου σε αυτή την κατάσταση αλλά να που έγινε. Τρέμω για το αύριο.
    Από ο, τι έχεις πει νομίζω είσαι σπουδαγμενος και έχεις εμπειρία. Μπορείς να βρεις και τώρα μια δουλειά αν αυτό είναι που σε καίει.
    Συμφωνώ πως οποιος έχει πραγματικη ανάγκη βρίσκει. Όποιος ψάχνει βρίσκει. Αντί να συνεχίζεις αυτό το καθημερινο αυτομαστιγωμα μπορείς να βάλεις τα προβλήματα στη σειρά και να δώσεις προτεραιότητες στην επίλυση τους, όχι όλα μαζί...

  6. #81
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Προσπαθώ να το κάνω αυτό που λες. Ναι έχω σπουδάσει αλλά μεγάλη εμπειρία δεν έχω.

  7. #82
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Απλά συνειδητοποιώ τα λάθη μου και το πώς η στάση μου μπορεί δυνητικά να οδηγήσει σε καταστάσεις δύσκολες. Και για μένα δεν ενδιαφέρομαι. Εγώ και στο δρόμο να μείνω θα βρω τρόπο να ανάκαμψω. Για τους δικούς μου τώρα καίγομαι. Δεν θέλω να τους στενοχωρήσω και θέλω να είμαι εκεί για αυτούς χωρίς να αντιλαμβάνονται τα ζόρια που νιώθω και περνάω.

  8. #83
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Πείτε κάτι σας παρακαλώ

  9. #84
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Πείτε κάτι σας παρακαλώ
    Τι θες να σου πουμε για να ηρεμησεις tziman?

    Νομιζω εχεις καταλαβει οτι εδω και μερες ζεις μεσα σε ενα πανικο και ολα αυτα που μας γραφεις μονο σαν εκριξεις πανικου μοιαζουν...
    Γιατι δεν προσπαθεις να βρεις ενα τροπο να ηρεμησεις ?

    Βλεπεις οτι ολα μεχρι σημερα βαίνουν ομαλα με τις εξελιξεις των δικων σου ,ουτε ιους εχουν κολλησει ,η επεμβαση πηγε καλα και φυσικα εσυ εισαι εκει και τους βοηθάς οσο μπορεις.

    Ασε τα λαθη σου τωρα δεν ειναι ωρα ,κοιτα να ηρεμησεις και να σταθεις κοντα τους και αυτο θα ξεπληρωσει ολα αυτα που νομιζεις οτι εχεις κανει λαθος.Τωρα σε χρειαζοντα και δειξτους οτι μπορεις.
    Οσο υπαρχουν εκεινοι λυνεται ειπες κατα καποιο και το οικονομικο, οποτε δες το σαν μια ευκαρια οτι δεν χρειαζεται να δουλεψεις γιατι αλλιως πιος θα τους φροντιζει?

    Μην το βλεπεις σαν ανικανοτητα ,δες το αντιθετα και οντως ετσι ειναι ,αν λειπεις εσυ ποιος θα τους περιποιείται .
    Αν αλλαξει η κατασταση τοτε να αναρωτηθεις και για εκεινο το κομματι.

    Ενα ενα κομματι ,ολα μαζι θα σε τρελάνουν .

    Πες μας πως εχει η κατάσταση τους .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #85
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Καλά είναι οι γονείς μου. Ο μπαμπάς σταθερός και η μαμά κάνει υπομονή. Μένουν αλλά δύο βήματα μέχρι να γίνει εντελώς καλά ο μπαμπάς.

    Μόνο αυτός ο κορονοιος να μην ήταν.

  11. #86
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι?

    Για εγχείριση σε δημόσιο νοσοκομείο πληρώνεις? Έκανε ο πατέρας μου ercp και δεν μου ανέφερε κάτι κανένας για κόστος. Ούτε εγώ διαπραγματεύθηκα τίποτα πιο πριν. Όταν πήγα να πάρω το εξιτήριο επίσης δεν μου ζήτησαν χρήματα.

    Φύγαμε και ο γιατρός είπε για αφαίρεση χολής του πατέρα μου στην πόλη μας. Δεν ξέρω πώς θα γίνει αλλά με ανησυχεί το κόστος.

    Φοβάμαι ότι εκμεταλλεύτηκαν τον πανικό μου εκείνη τη στιγμή και μας φορτώνουν με τσάμπα εγχειρίσεις. Τι λέτε?

    Εγώ έγινα ράκος. Έχω δέκα μέρες να κάνω ένα μπάνιο, δεν τρέφομαι σωστά και ζω στον πανικό συνεχώς.

    Δεν έχουμε λεφτά για ανοίγματα. Φοβάμαι πολύ μην μου έρθει κανένα μπιλιετι στο σπίτι και τραβάω τα μαλλιά μου. Άνεργος με γονείς με άνοια. Λυπηθείτε μας.

  12. #87
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι?

    Για εγχείριση σε δημόσιο νοσοκομείο πληρώνεις? Έκανε ο πατέρας μου ercp και δεν μου ανέφερε κάτι κανένας για κόστος. Ούτε εγώ διαπραγματεύθηκα τίποτα πιο πριν. Όταν πήγα να πάρω το εξιτήριο επίσης δεν μου ζήτησαν χρήματα.

    Φύγαμε και ο γιατρός είπε για αφαίρεση χολής του πατέρα μου στην πόλη μας. Δεν ξέρω πώς θα γίνει αλλά με ανησυχεί το κόστος.

    Φοβάμαι ότι εκμεταλλεύτηκαν τον πανικό μου εκείνη τη στιγμή και μας φορτώνουν με τσάμπα εγχειρίσεις. Τι λέτε?

    Εγώ έγινα ράκος. Έχω δέκα μέρες να κάνω ένα μπάνιο, δεν τρέφομαι σωστά και ζω στον πανικό συνεχώς.

    Δεν έχουμε λεφτά για ανοίγματα. Φοβάμαι πολύ μην μου έρθει κανένα μπιλιετι στο σπίτι και τραβάω τα μαλλιά μου. Άνεργος με γονείς με άνοια. Λυπηθείτε μας.
    Οχι βέβαια δεν πληρώνει το παραμικρό ο ασθενής από την στιγμή που εισέρχεται για οποιοδήποτε λόγο σε δημόσιο νοσοκομείο ακόμα και ανασφάλιστος να είναι όλα του παρέχονται δωρεάν!

  13. #88
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Καλά είναι οι γονείς μου. Ο μπαμπάς σταθερός και η μαμά κάνει υπομονή. Μένουν αλλά δύο βήματα μέχρι να γίνει εντελώς καλά ο μπαμπάς.

    Μόνο αυτός ο κορονοιος να μην ήταν.
    Καλημέρα !

    Είδες λοιπόν που όλα βαίνουν καλώς και μόνο ο Πανίκος σου έμεινε?

    Κράτα τα καλά και προχωρά .
    Ναι ο ιός υπάρχει δυστηχως ,Υπάρχει για όλους μας όμως .Με τον πανικό τι νομίζεις ότι θα τον διώξεις ?

    Όλος ο κόσμος έχει τις ίδιες πιθανότητες να νοσήσει που έχεις και εσύ αυτή την στιγμή .
    Αν όλοι ειμασταν σε κατάσταση πανικού πάει το χάσαμε το παιχνίδι.

    Εγώ νομίζω ότι από σήμερα έχεις ένα πολύ καλό λόγο να νιώθεις και λίγο χαρούμενος .
    Είναι καλά ο πατέρας σου αυτό δεν ήθελες ?
    Μην φύγει από την ζωή δεν Φοβοσουν?

    Ορίστε λοιπόν ,αλλά δύο βήματα όπως είπες και θα τον έχετε κοντά σας γερό και δυνατό πάλι .
    Αυτός είναι λόγος γιορτής όχι πανικού να το ξέρεις .

    Η μαμά σου κάνει υπομονή εσύ τι κάνεις ?
    Πήγαινε εκεί δίπλα της να κάνετε μαζί και κ ένας να δίνει κουράγιο στον άλλο.
    Την έχεις κοντά σου υπάρχει μεγαλύτερη ευλογία από το να έχουμε την μάνα μας κοντά ?
    Εκμεταλευσου θετικά τις καταστάσεις και άσε ότι άσχημο όπως ήρθε να φύγει .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  14. #89
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2014
    Posts
    939
    Αν και συμφωνώ με ότι λες, είναι πολύ νωρίς για να χαλαρώσω, πόσο μάλλον να γιορτάσω κιόλας.

    Παραμένω πολύ επιφυλακτικός στο να κάνω θετικές σκέψεις.

  15. #90
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by tzimani View Post
    Αν και συμφωνώ με ότι λες, είναι πολύ νωρίς για να χαλαρώσω, πόσο μάλλον να γιορτάσω κιόλας.

    Παραμένω πολύ επιφυλακτικός στο να κάνω θετικές σκέψεις.
    Όταν είμαστε σε μια δύσκολη κατάσταση στην ζωή μας ,μέσα σε μια πολύ ψυχοφθόρα περιπέτεια και το παραμικρό ενθαριντικο γεγονός είναι πολύ καλή αφορμή για "γιορτή"
    Όχι με την καθαρή έννοια της λέξεις ..
    Γιορτή για εσένα αυτή την στιγμή είναι να περάσεις μια μέρα χωρίς πίεση κανοντας αισιόδοξες σκέψεις !

    Μόνο θετικές σκέψεις και στήριξη μπορείς να προσφέρεις την δεδομένη στιγμή.
    Σε θέματα υγείας άλλοι κάνουν κουμάντο, γι αυτό και αφηνομαστε στα χέρια τους .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 6 of 66 FirstFirst ... 456781656 ... LastLast

Similar Threads

  1. Δεν ξερω γιατι μου το κανω..αλλα το κανω και ειναι κουραστικο!
    By Μητσάκος in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 10-12-2020, 19:20
  2. δε ξέρω τι να κάνω πια..
    By noname99 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 17-01-2018, 01:18
  3. Ξέρω τί έχω, δεν ξέρω τι να κάνω!
    By lamda in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 19
    Last Post: 15-06-2016, 00:21
  4. Δεν ξερω τι να κανω
    By VOI in forum Απώλεια, Πένθος
    Replies: 1
    Last Post: 25-12-2014, 15:03
  5. Δεν ξερω τι να κανω
    By christiex94 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 9
    Last Post: 16-12-2014, 07:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •