Αγχος και Εμμονή με τα Φρύδια
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Αγχος και Εμμονή με τα Φρύδια

    Καλησπέρα σας.
    Πάνε πολλά χρόνια από τότε που έπιασα τον ευατο μου να αγχώνεται για πρώτη φορά.. Άμεσο αποτέλεσμα ήταν να ξεσπάω στα φρύδια μου. Στην αρχή ξεκίνησε σαν έναν "χαδι" σα να τα χτενιζω με τα ακροδαχτυλα.. Όταν όμως ένιωθα τις τριχουλες λίγο πιο "σκληρές" από τις άλλες ξεκίνησα να τις τραβάω με αποτέλεσμα να χάνω σταδιακά μέρος των φρυδιών μου..
    Σε περιόδους που ηρεμουσα λίγο από άγχος, στρες προβληματα, ξαφνικά ξεχνουσα τα Φρύδια και όλα ήταν όπως πρώτα..
    Όλα αυτά ξεκίνησαν κάπου στα 18..
    Στα 30 μου έχω προσπαθήσει πολλές; φορές να "ξεχάσω" την κίνηση αυτή που κάνω κάθε φορά όταν με απασχολεί κάτι έντονα όμως δεν το έχω καταφέρει.. Με το παραμικρό ξεσπάω στα φρύδια μου..
    Έχω κουραστεί τόσο πολύ, έχω φτάσει στο σημείο να μην έχω φρύδια από τη μέση και τέλος.. Όλη την ώρα τα βάφω για να καλύψω ότι καλύπτεται..

    Έχει αντιμετωπισει κάνεις κάτι παρόμοιο?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα.
    Σε μία αγχώδη φάση πριν χρόνια έπιασα τον εαυτό μου να κάνει το ίδιο με φρύδια και ματοτσίνορα, αλλά σε πολύ πιο ελαφριά μορφή. Όταν το συνειδητοποίησα, με το που έκανα κίνηση να σηκώσω χέρι στο πρόσωπο μου με πειθαρχούσα και έκανα κάτι άλλο. Ωστόσο το θέμα εδώ όπως το περιγράφεις δεν είναι το μάδημα στα φρύδια σου, αλλά το πολύ και σχεδόν μόνιμο άγχος σου, αφού λες ότι δεν σου έχει μείνει φρύδι για φρύδι! Που οφείλεται και τι κάνεις για αυτό; Εκεί θα πρέπει να εστιάσεις κατά την γνώμη μου.

  3. #3
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Καλημέρα.
    Σε μία αγχώδη φάση πριν χρόνια έπιασα τον εαυτό μου να κάνει το ίδιο με φρύδια και ματοτσίνορα, αλλά σε πολύ πιο ελαφριά μορφή. Όταν το συνειδητοποίησα, με το που έκανα κίνηση να σηκώσω χέρι στο πρόσωπο μου με πειθαρχούσα και έκανα κάτι άλλο. Ωστόσο το θέμα εδώ όπως το περιγράφεις δεν είναι το μάδημα στα φρύδια σου, αλλά το πολύ και σχεδόν μόνιμο άγχος σου, αφού λες ότι δεν σου έχει μείνει φρύδι για φρύδι! Που οφείλεται και τι κάνεις για αυτό; Εκεί θα πρέπει να εστιάσεις κατά την γνώμη μου.
    Είπες τη σωστή φράση : "να πειθαρχήσεις τον εαυτό σου", το είχα καταφέρει ,αν όχι στο έπακρο ήμουν σε καλό δρόμο.
    Όμως σε καταστάσεις, στεναχώριας, αγχους και όταν σκέφτομαι κάτι έντονα,το ΄χερι πάει απευθείας στο πρόσωπο.

    Αλλά θα μείνω στην ερώτηση και τη συμβουλή σου μήπως σώσω καμία τρίχα.

Similar Threads

  1. Κόκκινα σημαδια στο μουστάκι και στα φρύδια
    By Pantelhs in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 28-01-2019, 02:45
  2. αγχος/εμμονη
    By Νεραιδα in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 07-09-2014, 02:15
  3. Εμμονή
    By Εμμανουέλα1 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 27
    Last Post: 22-10-2012, 00:13
  4. Νοσοφοβία?Εμμονή?Αγχος ή τελικά ασθένεια?
    By Time in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 18-09-2011, 04:20
  5. εμμονη
    By αλίκη! in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 17-11-2010, 17:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •