Συνεχης αγχος για hiv - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 16 to 30 of 101
  1. #16
    Μακαρι νικολα μου,το ξερω οτι κατα βαση ειναι ψυχαναγκαστικα εχω στο μυαλο μου μια λιστα με 50πιθανα γεγονοτα το τελευταιο 2μηνο στο οποιο μπορει να κολλησα,αυτο απο μονο του δειχνει οτι οντως υπαρχει ψυχολογικο θεμα,αλλα εκτος απο αυτο υπαρχουν καποια γεγονοτα 3 με 4 τα οποια με τρομαζουν μακαρι να ειναι και αυτα στο μυαλο μου

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Ειδικά με το αντισηπτικό κιόλας που αναφερεις, ο, τι και να ηταν θα ειχε πεθάνει ακαριαια.

  3. #18
    Γεια σου lloullou00 ξερω οτι θα με καταλαβεις,καθετε και κανει το μυαλο μου σεναρια και αν μια στο εκατομυριο δεν ηταν το αντισηπτικο και αν μου πεταξε καποιος αιμα,και καθομαι και σκεφτομαι τους τροπους να σου πεταξει καποιος αιμα οπως και τωρα με εχει πιασει ενα ποναλακι σε συγκεκριμενο σημειο στο χερι και ειδα καπου οτι ειναι συπτωμα

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    4
    Καταλαβαινω ακριβως αυτο αισθημα κι εγω τον τελευταιο μηνα ειμαι χαλια , για παρα πολυ καιρο ταλανιζομαι με τις ιδιες σκεψεις σε σημειο που λεω φτανει δεν παιρνω ανασα.Παντα αντιμετωπιζα παρομοιες φοβιες και στο τελος τα καταφερνα αλλα τελευταια κατι λεμφαδενες στο λαιμο εκαναν τριγκερ τις χειρτοτερες φοβιες μου.Ο ορλ δν βρηκε κατι και ειπε εχεις απλα μια ιωση με ερεθυσμενο λαιμο αλλα ξερω οτι οι λεμφαδενες μου ειναι πρησμενοι γιατι τους πιανω ειδικα απο την αριστερη πλευρα βεβαια ξερω οτι οσο τους σκαλιζεις τοσο θα τπαρχξυν και θα ενοχλουν (εφοσον λογω ιωσης μπορουν να βγουν) αλλα η ολη κατασταση με σακατεψε δν μπορω να ηρεμησω νομιζοντας πως κολλησα hiv απο μη αποστειρωμενα εργαλεια για πιρσινγκ. Εχω και τη γλωσσα μου ασπρη καπως (που παντα ετσι ηταν αλλα τελευταια το συνεδεσα με αυτο και τωρα εχω πιστει πως κατι εχω).Ξερω πως το πιθανοτερο ειναι πως ειναι ολα στο μυαλο αλλα αμα σου μπει η εμμονη δεν βγαινει ευκολα

  5. #20
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Παιδιά τα καταλαβαίνω ολα γιατί εχω περασει απο αυτα τα σταδια. Giannislaa ειλικρινά απο που να σου πεταξε καποιος αίμα??? Πως βρεθηκε δλδ? Δε γίνεται αυτο αν ήταν έτσι θα φοβομασταν να βγούμε να κυκλοφορησουμε στο δρόμο. Θα φοβομασταν να ακουμπησουμε οπουδήποτε. Εγω φοβομουν συνέχεια τετοια κουλα, μηπως εκεί που επιασα ειχε αίμα και δεν το ειδα, μήπως κατι που με τσιμπησε ηταν βελόνα και δεν πηρα χαμπάρι... Άγχος, άγχος, άγχος. Ανοητο άγχος. Έφτανα να επινοω σενάριά στο μυαλό μου, μηπως, μηπως, μηπως... Μου χε πει ενας ψυχίατρος τότε, θα φτασεις να βλέπεις αιμα χωρίς να υπάρχει, θα το δημιουργεί το μυαλό σου και αυτο ειχα φτάσει να κανω. Όμως έτσι σταματας πλέον να ζεις. Παρε αγωγη μην την φοβασαι... Μικρή δοση, ισα ισα να σε βοηθησει να εισαι σταθερός και λειτουργικος.

  6. #21
    Ακριβως το ιδιο lloullou πριν γινει αυτο με το αντισηπτικο,καθημερινα με φοβιζαν διαφορα,οπως ενα κλαδι που ειχε μπει στα ματια μου ενα μπουκαλακι νερο που ειχα παρει να πιω και νομιζα οτι δεν ακουσα το ανοιγμα ,και μετα δεν ξερω αν πιστευεις και κατι αλλο που με επιασαν τυψεις και ντροπη μονο που το σκεφτηκα για το διαβασα καπου,ωσπου εγινε αυτο με το αντισηπτικο και με γονατισε εντελως γιατι αρχικα δεν ηταν δικο μου και δευτερον λεω αν δεν ηταν απο το αντισηπτικο

  7. #22
    Μετα καθομαι και σκεφτομαι ακριβως αυτο,απο που να μου πεταξε καποιπς αιμα και να μπηκε και στο ματι,μπροστα μου δεν καταλαβα καποιον να κανει τιποτα,μετα λεω για να γινει αυτο πρεπει καποιος να κοψει φλεφα κατι που θα το καταλαβαινα,καθομαι και σκεφτομαι μηπως υπαρχει αλλος τροπος.

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Οχι, κανένας αλλος τρόπος δεν υπάρχει. Δεν εγινε κανα εγκλημα διπλα σου και δεν πηρες χαμπάρι. Εγω παλι σκεφτόμουν ποσα πράγματα πρέπει να συμβουν μαζι και ταυτόχρονα ωστε να συμβεί αυτο που φοβάμαι. Π.χ.σε σενα τωρα να πεταχτηκε αιμα, να μην σκοτωθηκε ο ιος απο το αντισηπτικό, να ειχε αρκετη ποσοτητα ωστε να σε μολυνει, να μπηκε στο ματι, και το αιμα να ανηκε σε οροθετικο. Για σκεψου, ενα πράγμα απο ολα αυτα να μην ισχύει, τερματίζεται ο φόβος σου. Εσυ σκεφτεσαι οτι ισχυουν οοοοολα τα παραπάνω και συνεβησαν ταυτόχρονα. Να παμε να παίξουμε κανα τζοκερ, πιο πολλες πιθανότητες έχουμε να κερδίσουμε

  9. #24
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Στα λέω γιατί τετοιες σκεψεις έκανα μεχρι και πριν λίγο καιρό κι εγώ. Μα ακριβώς ίδιες

  10. #25
    lloullou00 σημερα με επιασε να παω να κανω εξετασεις,ενω πηγα στο διαγνωστικο και ημουν στο ταμειο,ρωταω κατι την κοπελα και μου λεει κατσε να παρω τηλ την γιατρο,και εκει που την πηρε μου την δινει εκει εγω φοβηθηκα ννα ακουμπησω το τηλ εν τελει ομως μιλησα,εκει ομως που περιμενα να κανω τις εξετασεις που μου ειπαν θα σε φωναξουμε εμφανιστηκε ενας κυριος και λεει στο ταμειοβποτε θα ειναι ετοιμες οι εξετασεις μου,και τον ρωτανε για τι πραγμα και λεει για τον hiv rna,εκει εγω τα εχασα μαυρισαν ολα ωσπου με φωναζει η κοπελα να μου παρει αιμα,και αρχιζω και την λεω εχω ψυχολογικο και ακουσα οτι πριν εδωσε αιμα καποιος με hiv πιθανων και φοβαμαι να κατσω και στη καρεκλα,και μου λεει ολα τα καθαριζουμε και πηρε ενα σπρει και το εριξε και σκουπησε τη καρεκλα,μετα πανω στη ταραχη μου ομως δεν εοδα την διαδικασια της ενεσης,δεν μου πηρε αιμα με απλη συριγγα αλλα με ενα πραγμα που λεγετε βακουταινερ εμαθα εν τελει,μην στα πολυλογωτο μετανιωσα που πηγα εν τελει και με επιασε τρελα χαλι μαυρο απο το οτι εκατσα στη καρεκλα στο οτι μπηκα εκει μεσα στο οτι για αυτο το βακουταινερ

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Βρε συ ωπα, ένα ενα. Τι τρελαθηκες??? Μεσα σε γιατρους και ειδικούς ήσουν. Απλα είσαι ψυχολογικά πολυ φορτισμενος κι εχουν θολωσει τα παντα. Κι εγώ οταν είχα πολυ άγχος μαυριζαν τα παντα μπροστά μου και με εκοβε κρυος ιδρωτας.. Τίποτα κακο δε συνεβη, σκεψου οτι αυτοί οι άνθρωποι μερα νυχτα κανουν αυτη την διαδικασία. Παιρνουν αιμα και κουβαλάνε αίματα του καθενός. Για να σε καθησυχασει απολυμανε μεχρι και την καρεκλα. Πηρε το δειγμα κ ολα καλά. Θα σου δώσουν και το αποτέλεσμα γρηγορα και τέλος. Ποτε σου ειπαν? Δεν κατάλαβα τι σε αγχωσε τόσο πολύ...

  12. #27
    Μου ειπαν τα αποτελεσματα θα βγουν σε 5 μερες περιπου,θα μου τα στειλουν με email,με τρομαζει οτι πριν απο μενα ειχαν παρει αιμα απο οροθετικο,και οτι δεν ειδα την διαδικασια που εβγαλε την ενεση.Εχω τρελαθει με το σημερινο και μετα που εφυγα φοβομουν να ακουμπησω και τα πομολα μεσα στο εργαστηριο,με εχει πιασει φοβος πανικος δεν ειμαι καλα

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Το καταλαβαίνω, κι εγώ ετρωγα και συνεχίζω να τρωω φρικες με τετοια περιστατικά, αλλα βαλε τη λογικη σου μπροστά. Το γεγονός οτι πηγε ο άλλος πριν από σένα δε σημαίνει ντε και καλά ότι ηταν οροθετικός. Κι εσυ για την ιδια εξέταση πηγες, έτσι έπρεπε να αντιδράσει ο επόμενος απο σένα? Αν δεν τον ακουγες, δε θα ηξερες καν. Οι γιατροί που του πηραν το αιμα και μετα το εξετασαν λες να φοβούνται τοσο? Η διαδικασία είναι η ίδια σε ολα τα διαγνωστικα. Τελειωνουν, πετανε συριγγα, ανοιγουν καινουργια. Οι γιατροί τα κανουν πλέον μηχανικα ολα αυτα, με την ιδια σειρά. Κι ας ακουμπησες οπουδήποτε. Γιατί να κολλήσεις? Ειδες αιμα καπου και ειχες ανοιχτή πληγη? Οχι. Τοτε πως?

  14. #29
    lloullou00 δρν ξερω παω να τρελαθω,ειμαι χαλια απο χθες με εχει πιασει τρελη φοβια,ειχα καποια ξεσπασματα με κλαματα,ολη την μερα αυτο σκεφτομαι,το πρωι πονουσαν τα χερια μου μετα με πονουσε η κοιλια δεξια,που ολα αυτα τα λεει οτι υπαρχουν σαν συπτωματα,δεν αντεχω αλλο αυτη τη κατασταση,θελω μονο να κοιμαμαι ειναι αβασταχτο ολο αυτο πςνω απο μενα,δεν ξερω πραγματικα

  15. #30
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Το ξέρω, το εχω περάσει απειρες φορες!! Ψυχραιμία και σκεψου λιγο, πως θα κολλησες? Απο αντισηπτικό κιολας που θα σκοτωνε επιτοπου τον ιό?? Απο το διαγνωστικο που υποτίθεται πηγες να εξεταστεις γιαυτο?? Οοοοοολο αυτο είναι μεσα στο μυαλό σου και στο γιγαντωνει η ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή. Είναι κολαση, αλλα δε θα σταματήσουν οι σκεψεις χωρις αγωγη και ψυχοθεραπεία, επιμένω!

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Similar Threads

  1. Συνεχής φόβος για hiv
    By KB24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 30-01-2020, 15:59
  2. Συνεχής φόβος και άγχος για HIV
    By Jake in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 14-05-2018, 00:38
  3. ΣΥΝΕΧΗΣ ΑΝΗΣΥΧΙΑ
    By fighter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 08-11-2016, 12:38
  4. Συνεχής ανασφάλεια
    By Mar.Evans in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 1
    Last Post: 11-03-2011, 21:37
  5. Συνεχής κόπωση
    By Margaritta in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 09-09-2010, 16:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •