Συνεχης αγχος για hiv - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 101
  1. #31
    lloullou00 ξεκινησα αγωγη,δεν ειναι το θεμα μου η αγωγη,δεν εχω θεμα ουτε ταμπου,αλλα σκεφτομαι μεσα μου οκ ξεκινησα αν εχω κολλησει ομως πιο το νοημα,ειναι στιγμες που το νιωθω τοσο πολυ ουι εχω κολλησει που λεω δεν γινεται να μην ειναι αληθινο

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Τα ίδια σκεφτομουν κι εγώ. Τι νόημα εχει ελεγα. Ματαια ολα. Περίμενε να αρχίσει να λειτουργεί το λαντοζ, θέλει τουλάχιστον 1 μήνα και περισσότερο.. Κανε υπομονή, θα δεις πως τίποτα από αυτά που φοβασαι δε θα συμβεί. Εδω ημαστε και θα το δεις!

  3. #33
    Το ladoze ξεκινησα και εγω,τι να πω μακαρι,αυτο που λες ματαια ολα,με εχει τρελανει μην εγινε λαθος στο εργαστηριο,δεν προσρξα καθολου την διαδικασια

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Και γιατί να προσέχουμε την διαδικασία δεν κατάλαβα. Όταν ήμασταν παιδιά μας ελεγαν κοίτα αλλου όταν μας έπαιρναν αιμα. Ή μηπως ο κάθε γέρος και γριά που πηγαινουν στο διαγνωστικο προσεχουν και ξέρουν τι γίνεται? Παλιότερα ουτε που κοιτουσα τι έκανε ο γιατρός. Τη δουλειά τους την ξερουν, δεν είναι ερασιτέχνες. Εμείς τρελαινομαστε με βλακειες που αλλος δε θα σκεφτοταν καν.

  5. #35
    Εχεις δικαιο lloullou παλιοτερα ουτε που κοιταζα,δεν ξερω γιατι γινεται αυτο τωρα,ολα τα βλεπω καχυποπτα ολα ομως,σημερα πχ ημουν με ενα γνωστο μου και ετρωγα εγω μια μπαγκεντα και εκει που ετρωγε και αυτος κατι πεταχτηκε μια απειροελαχιστη σταγονα ως τιποτα στον αερα και αμεσως εκανα σκεψη και αν μπηκε στο φαγητο μου,εν το μεταξυ νιωθω τον λαιμο μου περιεργο μια περιεργη γευση μπορει να ειναι απο το αγχος,και αυτο που σκεφτομαι πιο πολυ μου κανει παιχνιδια το μυαλο μου και λεω μηπως εγινε κατι το οποιο δεν πηρα χαμπαρι μεσα στο διαγνωστικο,προσπαθω να θυμηθω τις κινησεις μου.Αληθεια δεν ξερω πως και τι θα γινει,ειναι στιγμες που το παιρνω πιο ηρεμα και λεω ενταξει αν το εχεις θα το εχεις ισα ισα θα το βρεις και νωρις και θα παιρνεις την αγωγη σου,ειναι αλλες στιγμες ομως που με πιανει τρελα οπως μερικες φορες στον υπνο μου μεσα με πιανει ενα αισθημα σαν να κανω κατι κακο,κατιι το οποιο με βαζει σε κινδυνο

  6. #36
    Το ξερω οτι ολο αυτο ειναι ψυχολογικο,το καλο ειναι αυτο το αναγνωρισω γιατι δεν ξερω για σενα πως ησουν εγω εεναι στιγμες που φοβαμαι μεχρι και να φαω απο εξω,βλεπω πως τι θα πιασει καποιος αυτο που προκειται να φαω οπως ακομα και τον καφε,τα βλεπω ολα καχυποπτα,που δεν ημουν ευσι μια ζωη ετρωγα και απο κατω το φαγητο μου αν επεφτε,αλλα υπαρχει φοβος,πιανομαι συνεχεια πιανω τον λαιμο μου παρακολουθω μηπως κανω κανενα απο τα πιθανα συπτωματα του hiv,εχω μαλωσει με τους δικους μου με το δικιο τους δεν το αντεχουν τπυς φαινετε τρελο,μακαρι να ειναι 100%ψυχολογικο και τουλαχοστον μημ εχεο γινει τιποτα τι αλλο να πω

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Τίποτα δε θα έχεις. Με την ΙΨΔ φτάνεις στο σημείο που ειπες, να τα βλέπεις ολα καχυποπτα. Παλιοτερα μεθουσαμε και ξερνουσαμε σε τουαλετες βρωμικες απο κλαμπ, κοιμομασταν σε καταστρωματα πλοιων μεσα στη βρωμια, σε ξαπλωστρες στην παραλια, στα χωματα και στα γρασιδια. Η ιψδ σε κανει να σκεφτεσαι πως οπου ακουμπας υπάρχει αιμα, βελονες που σε τσιμπησαν, διάφορα επικινδυνα υγρα. Πως ζουσαμε τοσα χρονια τοσο ριψοκινδυνα? Και τελικα ειδες? Δεν παθαμε τιποτα. Και θα πάθουμε απο το σταγονιδιο που πεταχτηκε κι απο το μικροβιολογικο με ολα τα πρωτόκολλα ασφαλείας. Είναι απίστευτο τι μπορεί να κάνει το μυαλό μας και να μας τρελανει. Αν ηταν ετσι θα ημασταν ΟΛΟΙ φορείς. Ποιος κάθεται να προσεχει τετοιες λεπτομέρειες και να σκεφτεται ετσι!! Μονο οι ψυχαναγκαστικοι. Γιαυτο χρειαζόμαστε βοήθεια. Καποια στιγμή δυστυχώς γυρισε το μυαλό και σε εμένα κι αρχισε να παίρνει αλλες περιεργες στροφες. Σιγα σιγα το επαναφερω.. Όσο μπορω!

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    lloullou00 χαίρομαι πάρα πολύ που διαβάζω τα μηνύματά σου και που αισθάνεσαι καλύτερα.
    Έκανες και ψυχοθεραπεία παράλληλα με την αγωγή; Σε βοήθησε;

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Ναι εκανα πανω απο χρονο. Δεν ξέρω κατα ποσο με βοηθησε η ψυχοθεραπεία, σιγουρα με βοηθησε το λαντοζ που το καθιερωσα και δεν το σταματησα οπως έκανα παλιά απο φοβο μην εθιστω. Με διαβεβαιωσε πολλες φορές ο γιατρός και ειδα κ μονη πως έτσι μονο γίνεται δουλειά. Ακομα μπορει να φρικαρω καμια φορα, αλλα ειμαι πολυ πιο ψυχραιμη και μου περναει γρηγορα...

  10. #40
    Μακαρι lloullou,αυρο ακριβως που λες προσπαθω να σκεφτω,οτι τοσα χρονια ζουσα χωρις να σκεφτομαι τι θα ακουμπησω αν θα πλυνω τα χερια μου αν θα ακουμπησω το προσωπο μου,πριν εποχη covid δεν ηξετα τι παει να πει αντισηπτικο,κοβομουν με κοπιδια στη δουλεια δεν με ενοιαζε,ετρωγα οτι σαβουρα υπηρχε,εβγαινα και επινα μεσα στα αστικα που κοιμομουν μερικες φορες στα βρωμικα καθισματα και ξαφνικα τωρα τα φοβαμαι ολα δεν ζω,αλλα πιστευω θα με καταλαβεις ειναι αυτο που λες ναι το μυαλο το κανει αλλα αν εγω ειμαι επισης η εξαιρεση και συναιβει,αυτη τη στιγμη νιωθω οτι το εχω δεν μπορεις να καταλαβεις πως νιωθω...εσυ lloullou νομιζες οτι ειχες συπτωματα;και σκαω το κεφαλι μου απο που απο που να με μπηκε υγρο οροθετικου στο ματι μου,τα παιρνω ενα ενα,λεω κολπικο μητρικο υγρο δεν γινεται οπως με μητρικο γαλα,μετα μενει το σπερμα που και αυτο λεω αποκλειεται,και λεω μετα γινεται να μου επεσε απο καπου αιμα,τι να πω δεν ξερω,δεν ξερω αν το ενιωθες και εσυ καποιες στιγμες νιωθω οτι το χανω και εννοω οτι φοβαμαι μην εχω κανει τιποτα και δεν το θυμαμαι

  11. #41
    SOS μολις μου ηρθαν τα αποτελεσματα στο mail

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Τι εγινε???

  13. #43
    Βγηκε σημερα η μια εξεταση,βασικα πριν σου πω εμενα με ειχε πιασει αυτη η φοβια πριν κανενα 3μηνο χοντρικα μετα απο ενα γεγονος το οποιο μου πυροδοτησε το αγχος και για παλια γεγονοτα,ωσπου πηγα και εκανα την εξεταση για τα αντισωματα και βγηκε αρνητικη.Εκεινει την στιγμη ομως η φοβια δεν σταματησε και ετσι επισκεφθηκα γιατρο οπου μου προτεινε να αρχισω αγωγη γιατι οπως μου ειχε πει και σωστα επεσε δεν πιστευε οτι οι σκεψεις θα φυγουν ευκολα ισα ισα θα μεγαλωσουν.Εγω εκεινει την στιγμη νομιζα οτι το ελεγχω πραγμα το οποιο δεν ηταν ετσι με αποτελεσμα καθημερινα να γινονται διαφορα γεγονοτα να βλεπω μια παρανυχιδα με αιμα στη βολτα και να λεω οτι μηπως εγινε απο βελονα,μετα να ακουμπαω ενα κλαδι να λεω μηπως ειχε αιμα και μπηκε στο ματι μου και παρα παρα πολλα τετοια και εφτασα στο σημειο να τα γραφω σε ενα χαρτι και να προσπαθω να τα αξιολογησω,ετσι με το να δημιουυργω καθημερινα γεγονοτα εμαθα για μια εξεταση η μαλλον διαβασα δεν ξερω αν την ξερεις και αν ισχυει αυτο,την εξεταση hiv pcr η οποια μπορει μεσα σε λιγες μερες να σου δειξει αν εχεις τον ιο μεσα σου.Μην στα πολυλογω μεσα σε αυτο το 3μηνο εχω στη κυριολεξια καταστραφει οικονομικα απο τις εξετασεις,με τελευταια αυτην που εκανα πριν 2 μερες που εκανα pcr για τον hiv1 hiv2 και hcv.Απο την μερα της εξετασης μεχρι και την μερα που μου μπηκε στο ματι λογικα το αντισηπτικο ειναι 15 με 16 μερες,σημερα βγηκε η pcr hiv1 στην οποια δεν ανιχνευτηκε ο ιος,τωρα περιμενω τις αλλες 2,δεν ξερω βεβαια να με καλυπτει αυτη η εξεταση και πρεπει να ηρεμησω

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Φυσικά την ξέρω την pcr, μπορει να δειξει πολυ νωρίτερα αλλα ξέρω οτι κοστιζει πολυ περισσότερο. Εν πασει περιπτωσει, γνωστα σε ολους τους ψυχαναγκαστικους αυτα. Φυσικά κι ενιωθα συμπτώματα, καθε μερα δέκατα τα σημειωνα καθε απόγευμα θυμάμαι, κοιτουσα τη γλωσσα μου μηπως είναι ασπρη, ειχα συμπτωματα γρίπης... Τελικα βλακειες, τιποτα απο ολα αυτα δεν ισχυε. Εφτασε ο γιατρός να μου πει ότι από το αγχος κανεις δεκατα κι ενα σωρο ψυχοσωματικα. Και ναι, παντα ημουν σίγουρη οτι κολλησα...

  15. #45
    Ναι κοστιζει πολλα χρηματα γι αυτο σου λεω το τελευταιο διαστημα εχω χαλασει τα οικονομικα μου.Τι να πω μακαρι lloullou να ειναι ετσι ξερω οτι με καταλαβαινεις πως νιωθω,και αυτο ειναι που μου δινει δυναμη γιατι δυστηχως κανενας δεν μπορει να καταλαβει,ειναι πολυ ψυχοφθορο ολο αυτο μακαρι να ειναι ολα καλα και να περασει,μετανιωνω την στιγμη που δεν ακουσα απο την πρωτη στιγμη τη γιατρο πιθανον να ειχα γλιτωσει προτιστως πολυ αγχος φοβο και στο τελος και λευτα

Page 3 of 7 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Συνεχής φόβος για hiv
    By KB24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 30-01-2020, 15:59
  2. Συνεχής φόβος και άγχος για HIV
    By Jake in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 14-05-2018, 00:38
  3. ΣΥΝΕΧΗΣ ΑΝΗΣΥΧΙΑ
    By fighter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 08-11-2016, 12:38
  4. Συνεχής ανασφάλεια
    By Mar.Evans in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 1
    Last Post: 11-03-2011, 21:37
  5. Συνεχής κόπωση
    By Margaritta in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 09-09-2010, 16:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •