Συνεχης αγχος για hiv - Page 4
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 46 to 60 of 101
  1. #46
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Μην ανησυχείς, παλι καλά να λες... Μην τα φοβασαι τα λαντοζ, δωστους χρόνο να δρασουν.. Μια μερα θα τα βλέπεις ολα αυτα απο μακριά και θα λες "καλά, τι σκεφτομουν???" ποσο τραβηγμενα πράγματα!! Ναι σε καταλαβαίνω γιατί το χω ζησει στο πετσί μου. Κι εγώ έτσι μονη και απελπισμενη ενιωθα, γιατί δεν ηξερα που να τα πω, οι γονείς μου θυμωναν, δεν καταλαβαιναν, ο αντρας μου το ιδιο, μαλωναμε, τον θεωρουσα αναισθητο, αυτος έλεγε να βγούμε βόλτα κι εγώ ήθελα μονο να πεθανω

  2. #47
    Μακαρι αληθεια lloullou να δρασει και να ειναι και ολα καλα,εσυ ποσο ladoze παιρνεις ειχες ξαναπαρει παλια,ασε και τωρα που ειπες για αντρα εγω να δεις με την σχεση μου πως ειμαι που ολο αυτο το διαστημα την αποφευγω δεν κανω σεξ γιατι φοβαμαι μην την κολλησω,ολο αυτο το διαστημα πολλους καυγαδες που στη τελικη αυτο την εξηγουσα αν δεν με ανοιαζε και το εβλεπα εγωιστικα εγω πιστευω οτι εχω κατι αρα θα εκανα σεξ για να την κολλησω αν ημουν παρτακιας αρα για να μην θελω να κανω κατι σημαινει οτι οντως βασανιζομαι,ηταν στιγμες που ελεγα αν το εχεις το εχεις καταφερνα και συμβιβαζομουν καποιες στιγμες οτι μπορει να το εχω στην ιδεα ομως οτι μπορει να κολλξσα εναν ανθρωπο που δεν φταιει με επιανε τρομος

  3. #48
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Α ναι, και απο ενοχές τετοιες φουλ!! Απέναντι σε αντρα και παιδί εγω!! Εκει να δεις αγχος και κλάματα και φοβος... Στην αρχη επαιρνα για 3-4 μηνες, ενιωθα καλυτερα και σιγά σιγά το εκοβα. Μετα απο λιγο υποτροπιαζα πάλι ακομα χειρότερα. Το ξαναπαιρνα μερικους μηνες, παλι το εκπβα, πάλι υποτροπη μετά από λίγο καιρό. Ωσπου ο τελευταίος ψυχιατρος μου ειπε οτι κανω χειρότερο κακο ετσι και μια μερα δε θα με πιάνει καθολου. Φοβηθηκα και με βαρια καρδια το πηρα απόφαση να το παιρνω συνεχόμενα. Παιρνω 1 τη μερα, την ελάχιστη δοση 20mg και δοξα τω Θεω είμαι μια χαρά 1,5 χρονο τωρα

  4. #49
    Καταλαβα και εγω ενα τον 20 εχω ξεκινησει,τι να πω μακαρι μακαρι να τελειωσουν ολα και σε μενα,δεν ειναι ζωη αυτη να φοβαμαι ετσι.Ειναι σαν να φοβασαι να ζησεις,μου λειπει η παλια μου ζωη που δεν ηξερα ολα αυτα που επεφτε κατω και χτηπουσα και μπορει να εβγαζα αιμα και δεν σκεφτομουν τετοια.Υπαρχει πολυ φοβος τρομος,εκει που με αφηνει και πεφτω για υπνο ειναι τελοια γαληνη,με το που παω να ξυπνησω πριν σηκωθω ακομα ο φοβος επιστρεφει,σηκωνομαι απο το κρεβατι και λεω τοσο ψευτικος ο φοβος γινεται να φοβαμαι τοσο να τρεμω και να μημ εχω τιποτα,δεν ξερω δεν αντεχω αυτη την κατασταση

  5. #50
    Βγαινω βολτα καλη ωρα τωρα ειμαι εξω,και φοβαμαι να ακουμπησω παντου,δεν ακουμπαω καγκελα παγκακια,βλεπω τους αλλους ανθρωπους και ζηλευω θελω να ξαναγινω ετσι ξανα.Περπαταω και τα βλεπω ολα περιεργα κοιταω κατω μην εχει καμια συριγγα μην με μπει τιποτα στο προσωπο

  6. #51
    Μακαρι να ειμαστε ολοι καλα,και ψυχικα και σωματικα.Τωρα καταλαβαινω ποσο περιεργο ειναι το μυαλο,πριν αρκετα χρονια με ειχε πιασει μια φοβια για κατι αλλο,και ειχα μπει σε φορουμ και ειχα διαβασει ιστοριες ανθρωπων που λεγαν για υποτηθεμενες πεταμενες συριγγες για σεξουαλικες επαφες και για οτι μπορει να χρησιμοποιηθηκε χρησιμοποιημενη ενεση κατα την αιμοληψια και εγω τοτε γιατι ειχα τη δικη μου φοβια ελεγα ελα too much η συγκεκριμενη φοβια,και τωρα τρεμω φοβαμαι οτι μπορει στην αιμοληψια που εγινε να εγινε κατι λαθος

  7. #52
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Τα πάντα τα δημιουργεί το μυαλό. Δε σου κρυβω πως απειρες φορες σκεφτηκα τον εαυτο μου σε παιδικη ηλικια με ματωμενα απο τον δρομο γονατα και σκεφτηκα ποσο ξενοιαστη ημουν. Αλλά ακόμα και μεγαλύτερη, στα παραδείγματα που σου ανεφερα σε νυχτερινά μαγαζιά, σε διακοπες... Ανεμελα. Σιγουρα μεγαλώνοντας χάνουμε την ανεμελια και την αγνοια κινδύνου που έχουμε νεοτεροι, αλλά καταλαβαίνεις πως δε γίνεται να βγάλουμε μια ολοκληρη ζωη ετσι. Παντα σκέφτομαι οτι ολοι που κινουμαστε εξω έχουμε τις ιδιες πιθανότητες να πάθουμε ή να μας συμβεί κατι. Το θέμα είναι πως αντιδραμε σ' αυτο. Ξερω πως αυτη η κωλδιαταραχη διαστρεβλωνει τα παντα. Είσαι μονιμως με ενα "κι αν?" κι αυτο το "κι αν?" παντα αντικαθισταται απο ενα καινούργιο "κι αν" οταν καθησυχαστεις. Αυτη είναι δυστυχώς η φύση της αρρωστιας. Ενα σωρο γεροι και γριές που πανε για αιμοληψια, σιγα μην ξέρουν τι τους γίνεται. Παιζει αν ηταν και μπροστά απο αυτον που λες οτι ειπε hiv rna να μην καταλαβαιναν καν για ποια ασθενεια πρόκειται. Ευτυχισμενοι μεσα στην αγνοια τους! Τωρα περαν της πλακας, εν ετει 2020 δε νοείται λαθος απο μικροβιολογικο εργαστήριο τετοιου είδους...

  8. #53
    Τα ειπες ολα lloullou αυτο αν το αν που ερχεται συνεχεια πισω απο το αλλο ειναι το πιο βασανιστικο.Αυτο που ειπες προσπαθω να σκεφτω αυτο πως ημουν στο παρελθον,τυχαινε να παω σε δημοσιο νοσοκομειο και στην αναμονη μπορει να κοιμομουν στη καρεκλα πηγαινα στη τουαλετα δεν φοβομουν μεσα στα λεωφορεια καθομουν,μικρο παιδακι επαιζα στις αλανες με βρωμικα χερια εβαζα τα χερια μου στο προσωπο ετρωγα με βρωμικα χερια το φαγητο μου,και πλεον βλεπω παντου αυτο φοβαμαι να πιασω το οτιδηποτε,πηγα σημερα βολτα να περπατησω σε περιπχη με πρασινο και ειχε παγκακια δεν εκατσα γιατι φοβομουν.Δεν ξερω που οφειλεται αυτο τι φταιει τι λαθος εχει γινει στη ζωη μας

  9. #54
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Μεγαλώνουμε και χάνουμε την ξεγνοιασιά και την ανεμελια. Έρχονται ενα σωρο προβλήματα μαζί με την ενηλικιωση. Περναμε βέβαια και αγχωτικη φαση με ολο αυτο που συμβαίνει.. Αν πιεστει ο οργανισμός μπορεί να ξυπνησουν τετοια..

  10. #55
    Ετσι ειναι ακριβως.Μιλησα σημερα με το γιατρο μου ειπε να το αυξησω σε δυο και ολα θα φυγουν.Θελω να ρωτησω γνωριζει κανενας την εξεταση pcr αν ειναι αξιοπιστη και μετα απο ποσες μερες εισαο σιγουρος οτι σε καλυπτει.

  11. #56
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Εννοείται είναι αξιοπιστη η pcr ρε συ. Εμένα μου χε πει μικροβιολογος αν θες στην κανω για να έχεις γρήγορα αποτέλεσματα, αλλα είναι πολυ ακριβη

  12. #57
    Γεια σου lloullou,με τον ευατο μου τα βαζω χτυπαω το κεφαλι μου στο τοιχο,ειχα πει θα παω να κανω την εξεταση για να ηρεμησω.Πλεον οταν παω να δωσω αιμα θελω βασικα κοιταω την διαδικασια πολυ προσεκτικα,και την μερα αυτην λογω οτι πριν μπω ακουσα αυτο οτι καποιπς πριν απο μενα λογικα ειχε τον ιο και ειχε δψσει αιμα κατα την αιμοληψια ειχαν μαυρισει ολα και δεν παρατηρησα τιποτα,φοβαμαι παρα πολυ,δεν φανταζεσαι τρεμω μηπως εγινε κανενα λαθος.Φοβαμαι να τους παρω και τηλ μην με βρισουν

  13. #58
    Αρχικα σε ευχαριστω παρα πολυ που με στηριζεις,νιωθω οτι δεν εχω ατομα να με στηριζουν 100%,και η κοπελα μου ωρες ωρες με το δικαιο της βεβαια εχει νευρα.Αρχικα γιατι εχω μαθει να ακουω και να μην ειμαι καθετος,αγωγη εχω ξεκινησει και κανω ραντεβου με το γιατρο και με με βλεπει,στα ραντεβου βεβαια πιο πολυ μιλαω εγω και λεω τους φοβους μου δεν ξερω αν αυτο ειναι ψυχοθεραπεια,πρεπει να παω μηπως σε ψυχολογο,οσον αφορα τα γεγονοτα εγω εκανα τωρα στις τελευταιες εξετασεις pcr για hiv1 hiv2 hcv.Τα αποτελεσματα βγηκαν εως τωρα για τον hiv1 και hcv,περιμενω λογικα δευτερα το hiv2 το οποιο το νιωθω οτι θα ειναι αρνητικο αρα οι συγκεκριμενες εξετασεις απο την μερα αυτην που εγινε αυτο με το αντισηπτικο με καλυπτουν γιατι ειχαν περασει 15 μερες αρα πιστευω ολα καλα,Αυτο που με τρωει τωρα ειναι να μημ εγινε καμια βλακεια στο διαγνωστικο.Δεν ξερω αν εκανα καλα που πηγα στο συγκεκριμενο το λεω απο την εννοια οτι δεν ειναι απο τα συνηθησμενα που παει και ο απλος ανθρωπος να κανει μια απλη γενικη εναν υπερυχο,το συγκεκριμενο ειναι πιο εξιδηκευμενο για μοριακες γενετικες και ψαγμενες εξετασεις κατι που σημαινει οτι εκει μπορει να πηγαινουν και αρκετοι φορεις.Φοβαμαι πολυ μονο που πηγα εκει,που μιλησα στο τηλεφωνο που ακουμπησα εκει ενα στηλο τις πορτες που μου βαλαν αυτον τον ιμαντα για τη φλεβα και ποσο μαλλον αν εγινε τιποτα λαθος να χρησιμοποιησαν ιδια ενεση.Με τρομαζει οτι δεν μου πηραν αιμα με την συνηθησμενη ενεση αλλα με ενα αλλο που εμαθα οτι λεγεται βακουτεινερ.Δεν ξερω δεν το αντεχω σκεφτομαι να περιμενω αλλες 15 μερες και να παω να ξανα επαναλαβω τις εξετασεις αν και τα οικονομικα μου δεν το αντεχουν σκεφτομαι να παω

  14. #59
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Ποσο πολυ σε καταλαβαίνω δε φαντάζεσαι. Σα να ακουω τον εαυτο μου οταν μου συνεβαιναν ολα αυτα. (και τωρα δεν παίρνω ορκο πως δε θα τα ξαναπαθω, ισως με λιγοτερη ένταση και διάρκεια). Πηγαινα στο μικροβιολογικο για τετοια εξεταση, και μετα εφευγα με άγχος μήπως με κολλησαν εκεί αυτο για το οποίο πηγα να εξεταστω. Τωρα που τα βλέπω πιο ψυχραιμα λεω τι ανοησίες είναι αυτές!!! Ρε συ, σκέψου με τη λογικη: μπαινοβγαινουν ενα σωρο κόσμος καθε μερα στα διαγνωστικα. Η διαδικασία είναι η ιδια ακριβώς για ολους. Γίνονται μηχανικα οι κινησεις των γιατρων. Αυτά που σκεφτομαστε μπορει να χουν συμβει 2-3 περιστατικα στα παγκόσμια δεδομένα που γραφτηκαν στις ειδήσεις για τις τεραστιες αποζημιώσεις που ζητηθηκαν μετα. Δλδ. Μιλαμε για σπανιοτατες καταστασεις που και στο εξωτερικό να συνεβη κατι τετοιο, εφτασε μεχρι και στα δικά σου αυτιά. Για τοσο σπανια μιλαμε. Επειτα εφόσον λες πως ηταν ακομα πιο εξειδικευμενο διαγνωστικο, ενας λογος παραπάνω να ηταν πιο εμπειροι οι ανθρωποι. Μοριακες δε σημαίνει οτι πανε περισσοτεροι οροθετικοι, αλλα οτι κανουν πιο εξειδικευμενες και πιο ακριβεις εξετάσεις. Και μάλιστα για γενετικη, για εγκυμοσυνες που πρέπει να δουν γενετικα προβλήματα κλπ.

  15. #60
    Η αληθεια ειναι οτι πρεπει να ειναι καλο εργαστηριο δηλαδη στη σελιδα του στο ιντερνετ λεει παρα πολλα και βραβεια και διαφορα.Και αν μπεις στη σελιδα του και δεις τις υπηρεσιες που σου παρεχει ειναι ολες εξιδικευμενες δεν λεει πουθενα γενικη η κατι αλλο γνωστο λεει κατι του στυλ κυτταρομετρια ροης αιματολογικες νεοπλασιες φαρμακογενετικη συμπαγεις ογκοι και αλλα διαφορα τετοια.Απλως μου κανει το μυαλο μου διαφορα οτι οκ η κοπελα που με πηρε αιμα μια απλη κοπελιτσα ηταν δεν ηταν γιατρος καταλαβες;lloullou θελω να σε ρωτησω κατι μου ειχες πει οτι ο μονος τροπος για να το ξεπερασεις ειναι αγωγη με ψυχοθεραπεια.Εγω αγωγη παιρνω ψυχοθεραπεια τι εννοεις,γιατι εγω με το γιατρο που με παρακολουθει κανουμε ραντεβου και κατα βαση μιλαω εγω λεω τους φοβους μου οτι πχ μπορει να μπηκε στο ματι μου αυτο καταλαβαινεις,μηπως δεν ειναι αυτο ψυχοθεραπεια και πρεπει να βρω και καποιον καλο ψυχολογο,βασικα δεν πιστευω και τοσο στη ψυχοθεραπεια ισως επειδη δεν ξερω τι ειναι.Βεβαια οτι και να κανω με καταλαβαινεις εγω αυτη τη στιγμη νιωθω οτι το εχω,καθε μερα προσπαθω να μην μου τυχαινουν πραγματα και μετα με αγχωνουν,πχ σημερα ετρωγα στο σπιτι ετσι ποως πηγα να κοψω την πιπερια απο τα γεμιστα με το πιρουνι πεταχτηκε μια σταγονα ακριβως στο ματι αλλα οχι μεσα,αν αυτο δεν γινοταν μεσα στο σπιτι μου μπορει να ειχα αγχωθει δεν ξερω.πχ χθες ενω ημουν εξω τραβηξα μια παρανυχιδα και εβγαζε αιμα δεν το σκουπιζα το αιμα και προσεχα μην ακουμπησω σε καμια επιφανεια ουτε πανω μου ωσππου πηγα σε ενα take away να παρω καφε και πηγα τουαλετα και εριξα νερο.Φοβαμαι τα παντα δεν ξερω αν εσυ ησουν ετσι φοβαμαι μεχρικαι αυτον που μου φτιαχνει το καφε η το φαγητο δηλαδη αν μου πεις παμε να φαμε σε ενα μαγαζι αγνωστο σε κακη περιοχη κι ολας δεν προκειται να φαω,που καποτε ετρωγα και επινα οτι σαβουρα υπγρχε τωρα ομως οχι

Page 4 of 7 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. Συνεχής φόβος για hiv
    By KB24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 30-01-2020, 15:59
  2. Συνεχής φόβος και άγχος για HIV
    By Jake in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 14-05-2018, 00:38
  3. ΣΥΝΕΧΗΣ ΑΝΗΣΥΧΙΑ
    By fighter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 08-11-2016, 12:38
  4. Συνεχής ανασφάλεια
    By Mar.Evans in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 1
    Last Post: 11-03-2011, 21:37
  5. Συνεχής κόπωση
    By Margaritta in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 09-09-2010, 16:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •