Συνεχης αγχος για hiv - Page 7
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 91 to 101 of 101
  1. #91
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Ρε συ καθε μερα χιλιαδες κόσμος κανει εξετάσεις αίματος για χιλιους δυο λόγους. Σε νοσοκομεία, ιατρεία, διαγνωστικα. Εθελοντές αιμοδοτες. Εγχειρισεις. Δλδ.για σκεψου το λιγο. Σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί σκεφτομουν ακριβώς με τον ιδιο τροπο. Αλλα θα σου ξαναπω οτι πριν μας πιάσουν ολα αυτα, πιο μικροί ούτε που ασχολιομασταν, ουτε που κοιτουσαμε, ουτε τίποτα. Τα παιδάκια στα νοσοκομεία κατατρυπημενα με καρκινους κλπ. Τι έπρεπε να σκεφτονται οι γονείς? Μηπως κανουν λαθη οι γιατροί και κολλησουν κατι τα παιδιά?

  2. #92
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Quote Originally Posted by Giannislaa View Post
    Γεια σου lloullou δεν ξερω ειμαι καπως καλυτερα,ετσι νιωθω καποιες στιγμες ισως παει να κανει κατι το ladoze η δεν ξερω.Ειναι στιγμες που λεω δεν παιζει να εχεις τιποτα αλλες στιγμες που λεω αν το εχεις δεν μπορεις να κανεις κατι θα ζησεις ετσι.Σημερα πηγα και εκανα και αλλη εξεταση pcr.Μπηκα μεσα και πριν κατσω στη καρεκλα ειπα στο παιδι που θα μου επερνε αιμα οτι μην με παρεξηγησεις εχει ψυχολογικο θεμα και φοβαμαι παρα πολυ και θελω να βλεπω τη διαδικασια και του ειπα και οτι στο αλλο διαγνωστικο που πηγα δεν ειδα τη διαδικασια και φοβαμαι παρα πολυ μην εγινε κανενα λαθος.Το παιδι αρχισε να μου λεει οχι δεν γινονται τετοια λαθοι εδω οι τατουατζιδες δεν το κανουν αυτο θα γινει σε διαγνωστικο.Τεσπα αυτος δεν μου πηρε αιμα με συριγγα αλλα με πεταλουδα που ηταν ενωμενη με ενεση,την ανοιξε μπροστα μου και μου την εβαλε στη φλεβα,μετα ειδα που την πεταξε αμεσως και στο κιτρινο δοχειο,αλλα σκεψου μου κανει παιχνιδια το μυαλο μου γιατι δεν θυμαμαι το αιμα μετα πως το εβαλε στο μπουκαλακι και λεω λες να εγινε κανενα λαθος αλλα εκει παω να το σωσω και λεω οχι αφου ειδες οτι στην ανοιξε μπροστα σου και του ειχες κανει και τετοιο προλογο.Γενικα με φοβιζουν πλεον οι διαδικασια της αιμοληψιας,αισθανομαι οτι οποιπς δινει αιμα παιζει με την τυχη του,ημουν ετοιμος να αναιβασω θεμα και να ρωτησω αν υπαρχουν ανθρωποι οι οποιοι λογω καποιοιυ προβληματος τους παιρνουν αιμα συχνα για να δω αν ειναι φυσιολογικο
    Είμαι εθελόντρια αιμοδότρια από 18 χρονών, δίνω αίμα 3-4 φορές τον χρόνο, επίσης κάνω κάθε χρόνο εξετάσεις αίματος για τσεκ απ, μία εποχή πριν κάποια χρόνια είχα κάνει μία εγχείρηση και μου παίρναν αίμα πολύ τακτικά, όπως συμβαίνει με εκατομμύρια κόσμο. Αν σκεφτόμουν σαν εσένα θα το είχα χάσει. Ξέρεις κατα βάθος ότι οι σκέψεις σου είναι παράλογες και αδικαιολόγητες, μην τις αφήνεις να ξεφεύγουν. Όσο το αναλύεις τόσο θα σου κολλάει η αμφιβολία αν έτσι και μήπως γιουβέτσι.

  3. #93
    Καλησπερα sonia για να σου ειμαι ειλικρινεις μπορει με αυτο το ονομα να ειμαι καινουριος στο φορουμ, εγραφα στο παρελθον με αλλο ονομα αλλα ξεχασα τους κωδικους και εκανα καινουριο.Με ειχες βοηθησει να ξερεις με τα λογια σου σε ενα θεμα που ειχα αναιβασει παλια για μια αλλη φοβια που αντιμετωπιζα και εν τελει την ξεπερασα,δεν σου κρυβω οτι ειχα κανει σκριν σοτ την απαντηση σου για να την εχω ευχερη και να την διαβαζω,σε ευχαριστω πολυ.Οσον αφορα το τωρινο μου θεμα μακαρι να ειναι και αυτο στο μυαλο μου και να το ξεπερασω και αυτο

  4. #94
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα!"
    Χαίρομαι αν μπορώ να βοηθήσω κάπου. Κι αυτό στο μυαλό σου είναι, θα δεις ότι αργότερα θα τα διαβάζεις και θα λες, βρε τι καθόμουν και σκεφτόμουν!
    Έχεις αναρωτηθεί όμως γιατί έχεις αυτές τις φοβίες κατά καιρούς; Μάλλον ξεσπάς εκεί για να μην αντιμετωπίσεις κάτι άλλο. Τι είναι αυτό το άλλο;

  5. #95
    Ανεκαθεν ημουν ψυχαναγκαστικος να ελεξω την πορτα 100φορες,φοβιτσιαρης με τις δυσκολιες αλλα δεν ειχε φτασει στο τοπ σημειο ωσπου αρρβστησε ενας δικος μου ανθρωπος και εκει το εχασα.Εκει επαθα καρκινοφοβια ειχα πεσει πολυ χαμηλα εχοντας φτασει τωρα στο σημειο να το ξεπερασα αυτο και να εχω παθει κατι παρομοιο με αλλο πραγμα.Δεν ξερω τι φταιει απο απειρες ωρες σκεψεις και απο αρκετες συνεδριες θεωρω πως ερχεται απο το σπιτι,ημουν ενα παιδι που δεν μου ελειψε ποτε τιποτα απο λεφτα αλλα υπηρχαν μεσα στο σπιτι στα εφηβηκα μου χρονια πολλες εντασεις σε συνδιασμο που παντα μου φαιροντουσαν σαν να μην με πιστευαν τι θα κανουμε μαζι του,τι θα κανει στη ζωη του,,και ετσι θεωρω πως εγινα ενας ανθρωπος που φοβομουν να αντιμετωπισω τη ζωη

  6. #96
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Ο τρόπος να το αλλάξεις αυτό όμως ξέρεις ποιος είναι; Να αντιμετωπίσεις τη ζωή, ακριβώς αυτό.

  7. #97
    Πρεπει να αλλαξει αυτο αλλα στη φαση που ειμαι τωρα δεν νιωθω καθολου καλα,ειναι στιγμες που με πιανει τρελος φοβος οτι εχω κολλησει,τις τελευταιες 2 μερες εχω βγαλει και μια αφθα και εχω φοβηθει,με εχει πιασει τρομος οτι μπορει να εγινε κατι απο την αιμοληψια,δεν ξερω φοβαμαι παρα πολυ δεν αντεχω αλλο

  8. #98
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Είναι κι η εποχή δύσκολη με την καραντίνα, γιατί δεν έχουμε πολλά ερεθίσματα να απασχολούμε το μυαλό μας και σκεφτόμαστε όλο τα ίδια και τα ίδια.
    Πρέπει όμως να βάλεις ένα πρόγραμμα στην καθημερινότητά και να το τηρείς ακόμα κι αν σε πιάνουν αυτές οι σκέψεις. Και να προσπαθείς να τις διώχνεις.
    Όπως καταλαβαίνεις αν σε φωνάζει ο προϊστάμενος να τον ενημερώσεις για την τάδε υπόθεση πάνω στη δουλειά, θες δεν θες θα διώξεις τις σκέψεις για το hiv από το μυαλό σου εκείνη την ώρα και θα συγκεντρωθείς σε κάτι άλλο. Αν πάλι κάθεσαι ξάπλα και κοιτάς στο ταβάνι με τις ώρες, αν έρθουν οι σκέψεις είναι πιο δύσκολο να τις διώξεις.

  9. #99
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    3
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ,ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΙ ΕΓΩ ΤΙ ΕΧΩ ΠΑΘΕΙ ΚΑΙ ΒΑΣΑΝΙΖΟΜΑΙ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ 5 ΜΗΝΕΣ.ΕΠΕΙΔΗ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΧΩΡΟ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΒΛΕΠΩ ΚΙ ΞΥΠΗΡΕΤΩ ΠΑΑΑΡΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΣΜΝ ΤΥΠΟΥ HIV,HΠΑΤΙΤΙΔΕΣ,ΜΟΥ ΚΟΛΛΗΣΕ ΞΑΦΝΙΚΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΑΡΡΩΣΤΙΑ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΡΩ ΚΙ ΟΥΤΩ ΚΑΘΕΞΗΣ. ΑΦΟΥ ΕΚΑΝΑ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΟΟΛΑ ΤΑ ΣΜΝ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ,ANTI NA ME KAΛΥΨΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΗΣΥΧΑΣΩ,ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΣΜΝ ΚΑΘΕ 1 ΜΗΝΑ,ΕΝΩ ΕΧΩ ΣΤΑΘΕΡΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΗ ΣΧΕΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΧΡΟΝΙΑ,ΚΑΙ ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΕΧΩ ΕΜΜΟΝΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΕΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΟΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΚΟΛΛΗΣΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΕΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΣΤΡΑΦΙ,ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΛΕΝΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΑ ΧΕΡΡΙΑ ΜΟΥ,ΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ Η ΜΙΛΗΣΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΧ ΝΑΡΚΟΜΑΝΗΣ,Η ΖΗΤΙΑΝΟΣ,Η GAY ΠΟΥ ΕΓΩ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΕΦΤΩ ΣΤΟ ΠΑΤΩΜΑ,ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΗΔΗ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΗ,ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΣΕΞ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ 3 ΜΗΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΚΟΛΛΗΣΩ,ΔΕΝ ΑΦΗΝΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ,ΚΙ ΑΝ ΜΠΕΙ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΖΩ ΜΕΤΑ ΜΕ ΧΛΩΡΙΝΗ,ΦΟΡΑΩ ΓΑΝΤΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΟΤΙ ΜΑ ΟΤΙ ΚΙΝ ΑΚΑΝΩ ΜΕΤΑ ΜΕ ΛΟΥΖΕΙ ΚΡΥΟΣ ΙΔΡΩΤΑΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΟΚΙΜΑΖΩ ΡΟΥΧΑ ΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΛΛΗΣΩ ΚΑΤΙ .'Η ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΑΛΛΑΖΨ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ Ο ΚΑΝΟΣ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΟΥ,ΘΑ ΕΧΕΙ ΣΤΑΓΟΝΙΔΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΚΟΛΛΗΣΩ ΚΑΤΙ.ΔΗΜΑΔΗ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΔΥΔΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΠΛΕΟΝ.Ο ΨΥΧΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΣΕΡΟΠΡΑΜ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΤΠΤ,ΑΠΕΙΡΟΕΛΑΧΙΣΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΧΩ ΔΕΙ.

  10. #100
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    3
    NA ΞΕΡΕΙΣ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ,ΠΕΡΝΑΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ 5 ΜΗΝΕΣ ΠΡΙΝ ΕΜΠΑΙΝΑ ΣΠΙΤΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΕΡΠΑΤΟΥΣΑ ΞΥΠΟΛΗΤΗ ΚΑΙ ΑΝΕΒΑΙΝΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΥΝΩ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΝ.ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΗ ΣΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΑΡΩ ΤΙΠΟΤΑ.Η ΚΑΘΕ ΜΟΥ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΙΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΠΧ ΝΑ ΜΕ ΚΟΛΛΗΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ HIV ΠΡΙΝ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΧΟΥΝ ΔΕΙΞΕΙ ΑΚΟΜΑ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΨΕΥΔΩΣ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ.Ή ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΥΜΠΗΣΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ Ή ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΣΧΕΙ,ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ Α ΕΧΩ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΟΠΟΤΕ ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΟΟΤΙ ΚΙ Α ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΚΤΕΘΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΑΣΤΡΑΦΗΚΕ Η ΖΩΗ ΜΟΥ

  11. #101
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2023
    Posts
    2
    έκανα σεξ 25 μέρες πριν με κοπέλα (το έμαθα μετά ήταν οροθετική) και εσπασε το προφυλακτικό χωρίς να το δω αμεσα. Έχω συμπτώματα εδώ και 1 εβδομάδα. πόσο πιθανό είναι να κόλησα?

Page 7 of 7 FirstFirst ... 567

Similar Threads

  1. Συνεχής φόβος για hiv
    By KB24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 30-01-2020, 15:59
  2. Συνεχής φόβος και άγχος για HIV
    By Jake in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 14-05-2018, 00:38
  3. ΣΥΝΕΧΗΣ ΑΝΗΣΥΧΙΑ
    By fighter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 08-11-2016, 12:38
  4. Συνεχής ανασφάλεια
    By Mar.Evans in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 1
    Last Post: 11-03-2011, 21:37
  5. Συνεχής κόπωση
    By Margaritta in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 09-09-2010, 16:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •