Συνεχης αγχος για hiv
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 101
  1. #1

    Συνεχης αγχος για hiv

    Οπως εχω πει το τελευταιο διαστημα εχω παθει φοβια με το hiv,οτι και να γινει το θεωρω hiv.Μετα απο προοτροπη και εδω μεσα επισκεφτηκα ειδικο.Το θεμα μου ομως ειναι οτι φοβαμαι μηπως εχω κολλησει το ξερω οτι τα περισσοτερα που γινονται ειναι στο μυαλο μου αλλα με φοβιζουν.πχ σημερα πηγα να βαλω βενζινη στο παπακι μου και εκει που εβαζε το παιδι πεταχτηκε μια σταγονα που λογικα δεν ηρθε πανω μου αλλα λεω αν εμπαινε στα ματια μου τι θα γινοταν;;;;;Αλλα πιο πολυ με φοβιζει κατι που ειχα πει και τις προηγουμενες μερες οτι χρησιμοποιησα το αντισηπτικο ενος αγνωστου και μαλλον απο το καπακι πεταχτηκε μια σταγονα μεσα στο ματι μου,και με εχει φαει το αγχος αν ηταν απο το αντισηπτικο οντως αν ειχε τπτ η σταγονα η αν δεν ηταν απο το αντισηπτικο και μου πεταχτηκε κατι αλλο στο ματι.Προσπαθω να βαλω την λογικη να πω οτι δεν μπορει να ηταν κατι αλλο εκτος απο το αντισηπτικο,οτι δεν πετανε στο δρομο ουτε αιματα ουτε σπερμα,κολπικα πρωκτικα υγρα και μητρικο γαλα,αλλα παλι φοβαμαι.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Κοιτα επειδή υπεφερα χρόνια με αυτο το θέμα ξερω απολυτα πως νιώθεις. Κι ακόμα υπάρχουν φορες που φρικαρω με αυτα. Αλλα τωρα που τα βλέπω απεξω, μου φαίνονται τοσο τραβηγμενα απο τα μαλλια ολα αυτα, στα ορια της τρελας και της υστεριας. Η ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη δε σε αφηνει να σκεφτείς καθαρα. Ο, τι και να σου πουν οι αλλοι για να ηρεμήσεις, θα είναι προσωρινο κ μετα απο λίγο θα σε ξαναπιασει η αμφιβολία και θα ψάχνεις διαβεβαιωση. Είναι φαύλος κυκλος που λυνεται ή εστω βελτιώνεται μονο με ψυχοθεραπεια και φαρμακευτικη αγωγη..

  3. #3
    Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση,μου κανει καλο να μιλαω με ατομα τα οποια με καταλαβαινουν,κανεις δεν μπορει να με καταλαβει,ολο αυτο που ζω τον τελευταιο διαστημα ειναι τοσο δυσκολο τοσο αληθινο που με πιανει τρομος,ειναι στιγμες που το νιωθω τοσο πραγματικα οτι το εχω παθει και τα χανω

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Και να νοσουσες δεν ειναι τιποτα με τη σημερινη ιατρικη.
    Πηγαινε κανε μια εξεταση, εχουν σημεια που γινεται δωρεαν -αν και δεν βρισκω το λογο να κανεις- και μετα πηγαινε σε ψυχιατρο. Αν εχεις οικονομικο θεμα, κλεισε στο δημοσιο. Οσο πιο νωρις, τοσο το καλυτερο.

  5. #5
    Ναι θελω απλως πρεπει να περασει καποιο χρονικο διαστημα,η αληθεια ειναι επισκεφτηκα ειδικο

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Τι ειδικο;

  7. #7
    Επισκεφτηκα ψυχιατρο

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Καλα εκανες. Και ποιο ηταν το αποτελεσμα; θα κανεις συνεδριες;

  9. #9
    Ναι αγωγη με ladoze,το θεμα μου ομως ειναι οτι οκ νιωθω οτιβτο εχω κολλησει,φοβαμαι παρα πολυ με πιανει τρομος,δεν ειμαι καλα

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Επειδή τυχαίνει στον κυκλο μου να εχω οροθετικα άτομα να σου πω οτι δεν είναι πλέον κάτι.Ζουν φυσιολογικα και ουτε το μεταδίδουν.Μεχρι παιδί μπορείς να κάνεις χωρις να νοσησει το ίδιο μη σε πιανει πανικός τσάμπα.Και να είχες που δεν έχεις (γιατι δε κολλάει τόσο εύκολα)θα ζούσες μια αξιοπρεπεστατη ζωη
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Ακουσε με. Εχω φαει μηνες ολόκληρους να σκέφτομαι την απειροελαχιστη πιθανότητα να κολλησα επειδή ακουμπησε καπου το χέρι μου που πιθανόν να ειχε αιμα, το οποιο μπορει να πετάχτηκε καπου, καπως και να το ακουμπησα με το συγκεκριμένο μέρος του δαχτυλου και... Και... Και... Και να ξυπνας και να κοιμασαι επι μηνες με αυτη την σκεψη και να ξαναφερνεις χιλιαδες φορές στο μυαλό σου το ιδιο σκηνικο, ξανα και ξανά προσπαθωντας να καθησυχαστεις κι εκεί που λίγο ανακουφιζεσαι ξυπνας την αλλη μερα πάλι αγχωμένος με μια σκεψη και ενα αλλο πιθανό αν. Τα ξερω, τα εχω ζησει χρόνια στο πετσί μου. Έτσι αρνιομουν κι εγώ το λαντοζ, κοροιδευα, το έπαιρνα για λθγο, ενιωθα καλύτερα κ το κοβα μετα και ξανακυλουσα. Ακόμα πιο άσχημα. Μεχρι που σε συνεννόηση με τον γιατρό μου αποδεχτηκα το γεγονός ότι πρέπει να ζήσω μ αυτο αν θελω να λειτουργώ στην καθημερινότητα μου. Εκτοτε εκτος ελαχιστων λεπτων που μπορεί κατι να με χάλασε, εχω επιτέλους ηρεμησει...

  12. #12
    Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας και τις δυο,ξερετε δεν εχω θεμα εγω με το ladoze ας το παιρνω και μια ζωη και οτι αλλο αν ειναι να το κανω για να ειμαι καλα,απλως νιωθω πολυ εντονα οτι εχω εκτεθει σε αυτο,βεβαια το καταλαβαινω εν μερη οτι ειναι και ψυχολογικο γιατι φοβαμαι τα παντα μεχρι και το φαγητο που παιρνω απο εξω οπως και κατι αλλο που ντρεπομαι μονο που υο σκεφτομαι...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Δεν πετάχτηκε τίποτα. Αν είχε πεταχτεί μια σταγόνα βενζίνης ή αντισηπτικού στα μάτια το πολύ πολύ να ένιωθες τσούξιμο. Δεν μεταδίδεται το hiv με χημικά

  14. #14
    Καλησπερα Νικολα οτι πεταχτηκε πεταχτηκε,το ενιωσα απλως με φοβιζει οτι δεν ηταν δικο μου το αντισηπτικο,και μετα κανει ιστοριες το μυαλο μου οτι μπορει να μου πεταχτηκε κατι γιατι δεν ειναι η καλυτερη περιοχη που ημουν εκει κυκλοφορουν αρκετοι περιεργοι.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Αυτά είναι ψυχαναγκαστικά. Τίποτα άλλο. Αν κολλαγαμε τόσο εύκολα κάτι με μια σταγόνα θα είχε αποδεκατιστεί ο μισός πληθυσμός της γης. Εσύ δεν είσαι εξωγήινος οπότε δεν αποτελεί εξαίρεση.

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Συνεχής φόβος για hiv
    By KB24 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 30-01-2020, 15:59
  2. Συνεχής φόβος και άγχος για HIV
    By Jake in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 14-05-2018, 00:38
  3. ΣΥΝΕΧΗΣ ΑΝΗΣΥΧΙΑ
    By fighter in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 08-11-2016, 12:38
  4. Συνεχής ανασφάλεια
    By Mar.Evans in forum Συμβουλευτική Γονέων
    Replies: 1
    Last Post: 11-03-2011, 21:37
  5. Συνεχής κόπωση
    By Margaritta in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 19
    Last Post: 09-09-2010, 16:55

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •