Πρέπει να τους λέμε σε όλα "ναι"; - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 31 to 45 of 78
  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Συμφωνώ απόλυτα. 'Αλλο οριακή προσωπικότητα, άλλο οριακή διαταραχή προσωπικότητας, άλλο διπολική διαταραχή. Άλλο νεύρωση, άλλο ψύχωση. Κάποια στιγμή πρέπει να αναφερόμαστε όλοι στο ίδιο πράγμα.
    Μου θυμισες και το αλλο που συχνα δεν αναφερεται στο ζητημα του φασματος/κλινικης βαρυτητας. Πριν απο τη διαβαθμιση νευρωσης-διαταραχης-βαριας διαταραχης υπαρχει και πολυ απλα ο καθ' ολα φυσιολογικος "τυπος προσωπικοτητας" που αντιστοιχει στις διαταραχες αυτες. Η προσεγγιση στο εξαιρετικο εκλαϊκευμενο βιβλιο των Oldham-Morris που ειχα ποσταρει στο ακατονομαστο θρεντ τους δινει αλλα ονοματα: υδραργυρικη προσωπικοτητα αντι για οριακη, μοναχικη αντι για σχιζοειδης κλπ. Εξεταζει και ποτε ξεφευγει το πραγμα στη νευρωση η τη διατραχη για καθε εναν απο τους 14 τυπους (βασιζεται στο DSM-IV-TR αλλα τετοιο φιασκο που ειναι το DSM-V σε χαρακτηρολογικα και οχι μονο ζητηματα καλυτερα).
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Και άλλο "άνθρωπος με οριακή προσωπικότητα" και άλλο "άνθρωπος που δεν έχει οριακή προσωπικότητα", σωστά; Εγώ επιμένω ότι δεν μπορούν να συνυπάρχουν στο ίδιο τοπικ οι borderline με τους survivors. Eίμαστε σαν τον βράχο με το κύμα, που λέει και ο Αίολος. Οι borderline και γενικά το cluster B , έρχονται μόνο για να μας τσιγκλήσουν και να μας διαβρώσουν.
    Επιμενεις στη διχαστικη και πολεμικη νοοτροπια που βαφτιζει συλληβδην τους "κακους οριακους" σαν οχτρους. Δε νομιζω οτι χρειαζεται να προσθεσω κατι αλλο, η παραπανω παραθεση μιλαει απο μονη της. Δεν ειναι αυτες τοποθετησεις σε ενα φορουμ ψυχολογικης υποστηριξης που το διαβαζουν ουτε ατομα με καποιο βαθμο οριακοτητας ουτε ατομα που προσπαθουν να βγαλουν ακρη σαν επιζωντες κακοποιητικων οριακων ατομων.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Ενω ισχυει αυτο, δε νομιζω οτι αλλαζει κατι το προβλημα της αρνησης αναφορικα με το θεμα της διακρισης των δυο εννοιων. Ενας διπολικος πχ που αρνειται να παρει τα χαπια του δεν ειναι απαραιτητα χαρακτηρολογικος, εκτος κι αν βγαλουμε ενα τεραστιο ποσοστο της κοινωνιας χαρακτηρολογικο με τοσους αρνητες τοσων πραγματων που υπαρχουν. Και γενικοτερα η μη συμμορφωση στην αγωγη ειναι θεμα σε ολο το φασμα της ιατρικης. Δε νομιζω οτι μπορει να αποδωθει συλληβδην σε χαρακτηρολογικα ζητηματα. Τελος η υπομανια εχει οντως χαρακτηρολογικα συμπτωματα, αλλα δεν ειναι χαρακτηρολογικη διαταραχη. Για εναν πχ σχιζοφρενη που παρα τη συμμορφωση στην αγωγη του ενα δυσαρεστο περιστατικο μπορει να τον οδηγησει σε παρανοϊκα συμπτωματα θα ελεγες οτι ειναι παρανοειδης προσωπικοτητα σε βαθμο παρανοϊκης σχιζοφρενειας, ας πουμε; Γιατι ναι μεν συννοσυροτητα γενικα υπαρχει, προκειται ομως για ενα ποσοστο μονο των πασχοντων και η οποια αποτυχια της θεραπειας υπο το βαρος αρνησης η εξωτερικων στρεσογονων, δεν ειναι χαρακτηρολογικο ζητημα.

    Απο την αλλη υπαρχει εκτενης βιβλιογραφια για το πως το διπολικο φασμα και η μεταιχμιακη συναντιουνται λιγο πιο πολυπλοκα απο αλλες διαταραχες, πχ ακομα κι απο συμμετοχες σε αυτο το φορουμ βλεπει κανεις μι αδιακριση αναμεσα σε μελη διαγνωσμενα με μεταιχμιακη που εχουν επιγνωση πληρη της διαταραχης τους και των τραγικων συνεπειων της, και ειναι πολυτιμη η αγωγη που παιρνουν (μιας και το ιδιο σχημα με τους διπολικους ειναι χρησιμο και στην μεταιχμιακη συχνα), και στις πιο αμιγως χαρακτηρολογικες περιπτωσεις που, ασχετως βαρυτητας, ουτε εχουν ωφεληθει απο φαρμακα ουτε σταθερη εικονα και σταση εχουν απεναντι στο προβλημα τους, αν κιολας το παραδεχονται καν.
    Θίγεις μεγάλο ζήτημα. Καταλαβαίνω το λόγο που, ενώ οι ψυχίατροι έχουν τη διάγνωση στο τσεπάκι τους, οι ψυχοθεραπευτές (ειδικά η υπαρξιακή προσέγγιση) αρνούνται να κάνουν διάγνωση στον θεραπευόμενο. Η νεύρωση, πολλές φορές και η ψύχωση, θεωρούνται, σε ένα βαθμό τουλάχιστον, κοινωνικής ή/και οικογενειακής αιτολογίας. Κάθε άτομο έχει τα δικά του συμπτώματα. Δεν μπορούν να μπουν π.χ. όλοι οι διπολικοί κάτω από την ίδια ομπρέλα. Γενικά. τα φάρμακα που τα θεωρώ απαραίτητα για έναν διπολικό, πιστεύω πως ελάχιστα βοηθούν κάποιον με οριακή διαταραχή προσωπικότητας.

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Μόλις μου γεννήθηκε ένα δεύτερο ερώτημα - απορία. Στο τέλος, ποιοί κερδίζουν;

    Δεν μας είπαν τυχαία survivors.

    Ο Αίολος λέει, "το κύμα διαβρώνει τον βράχο". Μήπως στο τέλος γινόμαστε άμμος;

    Και πάλι θα έχουμε κερδίσει, αλλά θα έχουμε αλλάξει μορφή...

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by oboro;1139149[B
    ]Καποια στιγμη καποιοι πρεπει να ξεφυγετε απο τη μαυροασπρη λογικη του "bpd" και "μη bpd". Υπαρχουν διαβαθμισεις στην κλινικη βαρυτητα για αυτο και ακουτε για διαγνωσεις με "στοιχεια" διαταραχης η χαρακτηρολογικες νευρωσεις μονο και οχι διαταραχες. Η οριζοντια κλιμακα/φασμα μπορει να βρεθει και στα εξειδικευμενα βιβλια για τις διαταραχες προσωπικοτητας ως ενα απο τα πρωτα ζητηματα που θιγονται.[/B]

    Επιμενωντας στο ζητημα της μαυροασπρης σκεψης, και μιας και το εναυσμα για το παρον ρεντ ηταν το παραδιπλα, νομιζω ειναι λογικο να επισημανει πως η προσεγγιση της εψιλον μονο μετριοπαθης οριοθετηση και οχι δεν ηταν. Ξεκινησε σαν μεροληπτικη εως αφιλοξενη σταση και κατεληξε σε επιθετικη τηλεδιαγνωση (την οποια καμια συγγνωμη, ειλικρινης η μη, δεν ακολουθησε). Κατα τα αλλα αν δε με διαβαζει η εψιλον ειναι επιλογη της. Εφοσον μενει μακρια απο τηλεδιαγνωσεις, οπου το ριπορτ αλλωστε απ' ο,τι φανηκε και χθες κανει ακομη καλα τη δουλεια του.
    Συμφωνω απολυτα !
    Διαβαζοντας ολα αυτα τα θερτ που εχουν ανοιχτει κατα καιρούς εδω μεσα για το συγκεκριμενο θέμα,θελοντας να καταλαβω καποια πραγματα , πολλες φορες βλεπω χαρακτηριστικα που τα αναγνωριζω πλεον και στην φιλικη-επαγγελματικη σχεση που εχω αναπτυξη τον τελευταιο χρονο με ενα διαγνωσμενα οριακό ,οπως επισης , βλεπω να τσουβαλοποιουνται καταστασεις απο ηδη πολλές προκατηλλημενες απόψεις ....

    Δεν ειναι ολοι οι οριακοι ιδιοι και το κυριότερο άνετα μπορει κάποιος να υπάρξει μαζι τους,φιλικά πάντα μιλάω (δεν γνωριζω στον ερωτικο τομεα πως θα αντιδρουσε )
    Ναι μεν αντιδρουν σε κάποια "ορια" που θέτονται,οπως αλλωστε συμβαινει και σε ολες τις σχέσεις , αλλα δεν παύουν να ειναι συζητήσιμοι χαρακτήρες και εγω πλέον τους θεωρώ και αρκετά έξυπνους ...

    Σε αυτες τις σχεσεις ολα καθορίζονται και απο τι χαρακτήρας ειναι και ο άλλος και σε τι κλινικο βαθμο βρισκεται ο οριακος ....
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #36
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Ναι, το καταλαβαίνω. Η ίδια ήθελε να κάνει παιδί; Σίγουρα με τέτοια χαρακτηριστικά θα υπήρχε πρόβλημα. Ισως, θα είχατε χωρίσει και πολύ νωρίτερα λόγω των εντάσεων που θα είχαν πολλαπλασιαστεί.
    ¨Ηθελε, αλλά ήταν χλιαρή στο θέμα αυτό. Έχω δει τι μπορεί να κάνει μια γυναίκα που θέλει πραγματικά να γίνει μητέρα. Εκείνη παραιτήθηκε με σχετική ευκολία από αυτή της την επιθυμία

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Μόλις μου γεννήθηκε ένα δεύτερο ερώτημα - απορία. Στο τέλος, ποιοί κερδίζουν;

    Δεν μας είπαν τυχαία survivors.

    Ο Αίολος λέει, "το κύμα διαβρώνει τον βράχο". Μήπως στο τέλος γινόμαστε άμμος;

    Και πάλι θα έχουμε κερδίσει, αλλά θα έχουμε αλλάξει μορφή...
    Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με αυτή την αντιμετώπιση. Δεν μιλάμε για μάχη, αλλά για συνύπαρξη (win-win). Εξ άλλου έχεις μπροστά σου έναν άνθρωπο που έφυγε από τη σχέση με μια οριακή μετά από 20 χρόνια γεμάτα με δικά του λάθη αλλά και προσπάθειες ειλικρινούς συμβίωσης, χωρίς να γίνει κομμάτια. Αντίθετα, νιώθω πιό δυνατός από ποτέ...

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Συμφωνω απολυτα !
    Διαβαζοντας ολα αυτα τα θερτ που εχουν ανοιχτει κατα καιρούς εδω μεσα για το συγκεκριμενο θέμα,θελοντας να καταλαβω καποια πραγματα , πολλες φορες βλεπω χαρακτηριστικα που τα αναγνωριζω πλεον και στην φιλικη-επαγγελματικη σχεση που εχω αναπτυξη τον τελευταιο χρονο με ενα διαγνωσμενα οριακό ,οπως επισης , βλεπω να τσουβαλοποιουνται καταστασεις απο ηδη πολλές προκατηλλημενες απόψεις ....

    Δεν ειναι ολοι οι οριακοι ιδιοι και το κυριότερο άνετα μπορει κάποιος να υπάρξει μαζι τους,φιλικά πάντα μιλάω (δεν γνωριζω στον ερωτικο τομεα πως θα αντιδρουσε )
    Ναι μεν αντιδρουν σε κάποια "ορια" που θέτονται,οπως αλλωστε συμβαινει και σε ολες τις σχέσεις , αλλα δεν παύουν να ειναι συζητήσιμοι χαρακτήρες και εγω πλέον τους θεωρώ και αρκετά έξυπνους ...

    Σε αυτες τις σχεσεις ολα καθορίζονται και απο τι χαρακτήρας ειναι και ο άλλος και σε τι κλινικο βαθμο βρισκεται ο οριακος ....
    Αυτό ακριβώς είναι και το θέμα όλων μας. Στη φιλική σχέση είναι τελείως διαφορετικοί απ' ό,τι στην ερωτική. Για δοκίμασε να κάνεις ερωτική σχέση μαζί του και θα δεις άλλες συμπεριφορές, που τώρα ούτε υποψιάζεσαι.

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με αυτή την αντιμετώπιση. Δεν μιλάμε για μάχη, αλλά για συνύπαρξη (win-win). Εξ άλλου έχεις μπροστά σου έναν άνθρωπο που έφυγε από τη σχέση με μια οριακή μετά από 20 χρόνια γεμάτα με δικά του λάθη αλλά και προσπάθειες ειλικρινούς συμβίωσης, χωρίς να γίνει κομμάτια. Αντίθετα, νιώθω πιό δυνατός από ποτέ...
    Εφυγες εσύ; Επειδή λένε ότι ποτέ δεν σε αφήνουν να φύγεις εσύ πρώτος. Μήπως θα επιστρέψει να σε διεκδικήσει, ώστε να σε αφήσει εκείνη μετά; Το έχεις σκεφτεί αυτό; Γιατί έτσι λένε ότι γίνεται.

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Θίγεις μεγάλο ζήτημα. Καταλαβαίνω το λόγο που, ενώ οι ψυχίατροι έχουν τη διάγνωση στο τσεπάκι τους, οι ψυχοθεραπευτές (ειδικά η υπαρξιακή προσέγγιση) αρνούνται να κάνουν διάγνωση στον θεραπευόμενο. Η νεύρωση, πολλές φορές και η ψύχωση, θεωρούνται, σε ένα βαθμό τουλάχιστον, κοινωνικής ή/και οικογενειακής αιτολογίας. Κάθε άτομο έχει τα δικά του συμπτώματα. Δεν μπορούν να μπουν π.χ. όλοι οι διπολικοί κάτω από την ίδια ομπρέλα. Γενικά. τα φάρμακα που τα θεωρώ απαραίτητα για έναν διπολικό, πιστεύω πως ελάχιστα βοηθούν κάποιον με οριακή διαταραχή προσωπικότητας.
    Αυτο που νομιζω συνεχιζει να εντυπωσιαζει, αλλα και να προβληματιζει, ειδικους και πασχοντες, ειναι ποσο μεγαλη διαφορα μπορουν να κανουν τα φαρμακα στις περιπτωσεις που οντως βοηθουν. Οι σταθεροποιητες για τις διακυμανσεις της διαθεσης και την παρορμητικοτητας στην μεταιχμιακη διαταραχη, τα αντιψυχωσικα για τους ιδεασμους/ιδεοληψιες στην παρανοϊκη και τις οπτικες παραισθησεις στην σχιζοτυπικη... Τη δομη του χαρακτηρα οντως δεν την αλλαζουν και δεν αρκουν απο μονα τους. Απ' την αλλη ομως το γεγονος οτι οσο πιο βαρια/μεγαλης αποδιοργανωσης ειναι η διαταραχη προσωπικοτητας, τοσο πιο χρησιμα ειναι τα φαρμακα δειχνει ποσο βαθια διαπλεκονται προσωπικοτητα και διαθεση/γνωσιακη λειτουργια, βιολογια με ανατροφη κλπ

    Απο την αλλη, σε περιπτωση που ακομη με πιστευετε απολογητη κακοποιητικων ατομων, εχω βρεθει στη δυσαρεστη θεση να ειμαι μαρτυρας μεσω τριτων για τα κατορθωματα βαρια οριακου ατομου με αντικοινωνικα στοιχεια, που εκανε ασταματητα και κατα συρροη εκεινο το διαστημα σε αλλους οσα δεν ειχε κανει σε εμενα γιατι, οπως καταλαβα αργοτερα με φοβοταν που την απερριψα (!). Νομιζω ακομα και οι ιδιοι που μου τα ελεγα ειχαν χασει το μετρημα, παρ΄ο,τι και οι ιδιοι θυματα τους. Δεν υπαρχει αμφιβολια για την τεραστια ζημια που μπορουν να κανουν τετοια ατομα, ορισμενα ακομη και εκτος στενων σχεσεων. Το ξαναγραψιμο της ιστοριας, την ακραια ευθιξια, τα χτυπηματα κατω απο τη ζωνη, την ψυχροτητα που θα αρμοζε ουτε σε νεκρο, τα πισωπλατα μαχαιρωματα και μαλιστα μεσω τριτων ολα αυτα κι εγω τα εχω ζησει αλλα πιο βραχυπροθεσμα γιατι πηγαινα κοντρα (πραγμα που παντα οδηγουσε στο τελος). Δεν πρεπει ομως τα τραυματα μας να γινονται ορμη μας ειδικα σε αυτον το χωρο.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Εφυγες εσύ; Επειδή λένε ότι ποτέ δεν σε αφήνουν να φύγεις εσύ πρώτος. Μήπως θα επιστρέψει να σε διεκδικήσει, ώστε να σε αφήσει εκείνη μετά; Το έχεις σκεφτεί αυτό; Γιατί έτσι λένε ότι γίνεται.
    Ακόμα και τώρα ισχυρίζεται οτι εκείνη με έδιωξε... χαχχααχ

    Κοίτα, με όλη την καλή διάθεση θα προτιμούσα να μην κατηγοριοποιούμε όλους τους οριακούς μαζί, εν είδει τσουβαλιάσματος. Η συμπεριφορά είναι πολυπαραγοντική. Δυό άνθρωποι με τον ίδιο βαθμό οριακότητας μπορεί να συμπεριφερθούν τελείως διαφορετικά σε μιά δεδομένη κατάσταση.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Αυτο που νομιζω συνεχιζει να εντυπωσιαζει, αλλα και να προβληματιζει, ειδικους και πασχοντες, ειναι ποσο μεγαλη διαφορα μπορουν να κανουν τα φαρμακα στις περιπτωσεις που οντως βοηθουν. Οι σταθεροποιητες για τις διακυμανσεις της διαθεσης και την παρορμητικοτητας στην μεταιχμιακη διαταραχη, τα αντιψυχωσικα για τους ιδεασμους/ιδεοληψιες στην παρανοϊκη και τις οπτικες παραισθησεις στην σχιζοτυπικη... Τη δομη του χαρακτηρα οντως δεν την αλλαζουν και δεν αρκουν απο μονα τους. Απ' την αλλη ομως το γεγονος οτι οσο πιο βαρια/μεγαλης αποδιοργανωσης ειναι η διαταραχη προσωπικοτητας, τοσο πιο χρησιμα ειναι τα φαρμακα δειχνει ποσο βαθια διαπλεκονται προσωπικοτητα και διαθεση/γνωσιακη λειτουργια, βιολογια με ανατροφη κλπ

    Απο την αλλη, σε περιπτωση που ακομη με πιστευετε απολογητη κακοποιητικων ατομων, εχω βρεθει στη δυσαρεστη θεση να ειμαι μαρτυρας μεσω τριτων για τα κατορθωματα βαρια οριακου ατομου με αντικοινωνικα στοιχεια, που εκανε ασταματητα και κατα συρροη εκεινο το διαστημα σε αλλους οσα δεν ειχε κανει σε εμενα γιατι, οπως καταλαβα αργοτερα με φοβοταν που την απερριψα (!). Νομιζω ακομα και οι ιδιοι που μου τα ελεγα ειχαν χασει το μετρημα, παρ΄ο,τι και οι ιδιοι θυματα τους. Δεν υπαρχει αμφιβολια για την τεραστια ζημια που μπορουν να κανουν τετοια ατομα, ορισμενα ακομη και εκτος στενων σχεσεων. Το ξαναγραψιμο της ιστοριας, την ακραια ευθιξια, τα χτυπηματα κατω απο τη ζωνη, την ψυχροτητα που θα αρμοζε ουτε σε νεκρο, τα πισωπλατα μαχαιρωματα και μαλιστα μεσω τριτων ολα αυτα κι εγω τα εχω ζησει αλλα πιο βραχυπροθεσμα γιατι πηγαινα κοντρα (πραγμα που παντα οδηγουσε στο τελος). Δεν πρεπει ομως τα τραυματα μας να γινονται ορμη μας ειδικα σε αυτον το χωρο.
    Θεωρώ οτι η κοινωνική επικινδυνότητα ενός ατόμου δεν έχει σχέση π.χ. με το αν έχει διαγνωστεί ως ψυχωσικός ή βαριά οριακός. Παράδειγμα τα άτομα με αντικοινωνική προσωπικότητα, που δεν πρόκειται ποτέ να επισκεφτούν αυτοβούλως κάποιον ειδικό, που ζουν ανάμεσά μας και που μπορεί να αναλάβουν το τιμόνι της οικογένειας, της επιχείρησης που εργαζόμαστε, της χώρας που ζούμε.

    Αλλά δεν θα ήθελα να συνεχίσουμε εδώ τη συζήτηση, σεβόμενος την επιθυμία της νηματοθέτριας. Αν θέλετε, μπορείτε να ανοίξετε σχετικό νήμα και να συνεχίσουμε εκεί.

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Ακόμα και τώρα ισχυρίζεται οτι εκείνη με έδιωξε... χαχχααχ

    Κοίτα, με όλη την καλή διάθεση θα προτιμούσα να μην κατηγοριοποιούμε όλους τους οριακούς μαζί, εν είδει τσουβαλιάσματος. Η συμπεριφορά είναι πολυπαραγοντική. Δυό άνθρωποι με τον ίδιο βαθμό οριακότητας μπορεί να συμπεριφερθούν τελείως διαφορετικά σε μιά δεδομένη κατάσταση.
    Όπως και δύο άτομα με την ίδια φοβία να συμπεριφερθούν εντελώς διαφορετικά. Ο ένας να επιτεθεί κι ο άλλος να το βάλει στα πόδια. Δεν θα μπορούσαμε να υποστηρίξουμε ότι και το DSM τσουβαλιάζει αφού καθορίζει συγκεκριμένα κριτήρια για την ύπαρξη ή όχι της κάθε διαταραχής;

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Όπως και δύο άτομα με την ίδια φοβία να συμπεριφερθούν εντελώς διαφορετικά. Ο ένας να επιτεθεί κι ο άλλος να το βάλει στα πόδια. Δεν θα μπορούσαμε να υποστηρίξουμε ότι και το DSM τσουβαλιάζει αφού καθορίζει συγκεκριμένα κριτήρια για την ύπαρξη ή όχι της κάθε διαταραχής;
    Βεβαίως. Υποτίθεται οτι είναι ένας μπούσουλας που βοηθά τους ψυχιάτρους στο να καθορίσουν τη φαρμακευτική αγωγή που χρειάζεται να λάβει το άτομο. Εδώ όμως παίζονται άλλα συμφέροντα: Το DSM είναι αμερικάνικο. Στις ΗΠΑ το θέμα της υγείας το χειρίζονται ιδιωτικά ταμεία, τα οποία, για λόγους οικονομίας, προωθούν τις ταχείες διαγνώσεις και τις βραχείας διάρκειας ψυχοθεραπείες (π.χ. το γνωσιακό μοντέλο των 12 βημάτων). Τις επιπτώσεις της κατάστασης αυτής στην ψυχική υγεία του πληθυσμού έχει θίξει η Ένωση Ψυχαναλυτών και πολλοί άλλοι. Το αναφέρει σε βιβλία του μάλιστα και ο Γιάλομ.

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Αυτό ακριβώς είναι και το θέμα όλων μας. Στη φιλική σχέση είναι τελείως διαφορετικοί απ' ό,τι στην ερωτική. Για δοκίμασε να κάνεις ερωτική σχέση μαζί του και θα δεις άλλες συμπεριφορές, που τώρα ούτε υποψιάζεσαι.
    Epsilon ερωτική σχέση δεν θα μπορούσα να έχω με τον συγκεκριμενο οχι γαιτι ειναι οριακος αλλα γιατι παιζουν και αλλα ρολο πιστευω σε κατι τετοιο,άλλωστε δεν ειμαι σε τετοια φάση, οποτε δεν άφησα αυτο τον παράγοντα να καθορισει την μετέπειτα εξελιξη της σχεσης μας .. ....

    Ασε που φιλική -επαγκελματικη σχέση δεν αφηνεις τετοιου ειδους θέματα ουτε καν να αιωρούνται...


    Εχουμε συζητήσει τοσα πράγματα που μπορει σε πολλα να διαφωνούμε γιατι πολλές φορές εχει παρουσιαστεί κάθετος σε καποια απο αυτα , αλλα ποτε δεν ειναι απόλυτος και το κυριοτερο για εμενα δειχνει να σεβεται εν μερη την άποψη μου ....
    Εχει δεχτει πολλες φορές παρατηρήσεις μου ειδικα στην αρχη που στο θεμα τις δουλειας δεν ανεχομαι παρα πολλα ως προς κάποιες απότομες θα έλεγα συμπεριφορές που μου έχει εκδηλώσει,αλλα η μετέπειτα εξέλιξη των συζητήσεων μας μου έδειξε οτι μπορεί να τον πείραξαν και να αντέδρασε ,αλλά τις αποδέκτικε με τον δικο του τροπο γιατι πολύ απλα δεν μου τις ξαναεμφανισε ...
    Ισως γιατι βλεπει οτι σε βάθος χρόνου σε κάποια πράγματα ειναι λάθος ,ισως το βλεπει μεσα απο το αποτελεσμα της επαγγελματικης μας συνεργασίας ,ισως ο τροπος μου ,πολλα ισως νομιζω παίζουν σε καθε μια περιπτωση ξεχωριστά ...


    Σε πληροφορώ πως ειναι πολύ δύσκολο να συνεργάζεσαι και επαγγελματικα με ενα τετοιο ανθρωπο,αν θεωρεις μονο τον ερωτικο κομμάτι δύσκολο.......εγω προσωπικά θα προτιμουσα ενα πληρως ανταγωνιστικο συνεργατη παρα με τον συγκεκριμενο αλλα επειδη η φυση της δουλεια μου ειναι καθαρα να συνεργαζομαι με τον συγκεκριμένο ,μη έχοντας δυνατότητα να τον παραβλέψω ή να αποχωρίσει κάποια στιγμη ,μπηκα στην διαδικασια να δω τι μπορω να κανω ωστε να συνυπαρχουμε εστω αρμονικά μαζί ...
    Διαβαζοντας ολα αυτα εδω μέσα ,ξεκίνησα πολυ προκατηλημμενα αλλά στο τελος οχι μονο διαψευστικα σε πολλα ,αλλά σου ειπα καταλήξαμε πλεον να ειμαστε και φιλοι και να συζηταμε πολλα περαν του επαγγελματικου...
    Ποτε μα ποτε όμως δεν τον είδα ή τον αντιμετώπισα σαν οριακό γιατι πολυ απλα ειναι ενα πολυ γενικός ορος και το θεωρο πολυ αδικο προς αυτα τα ατομα να ξεκιναμε καποιες σχεσεις ,οποιες να ειναι αυτες βαση ενος πλάνου ....
    Αλλωστε αυτο κανω και με αλλους χαρακτήρες ...δεν τσουβαλοποιω κανενα ...παω και ανάλογα την εξέλιξη πρατω ...εχει ρισκω αυτο αλλα τα παντα γινονται εις γνωσην μου και μάλιστα κάλο ειναι να μας ερχονται και τα άσχημα για να μαθαίνουμε ακομα περισσότερα ...

    Σε αρκετα θέματα θα ελεγα οτι φέρθηκε ιδιατερως έξυπνα και μεθοδικά που σε καμια περιπτωση δεν την περίμενα απο μια τέτοια προσωπικοτητα ...

    Το μονο που ξερω πλεον γιατι μου το εχει πει ,ειναι οτι εχω πολυ υπομονή και καταλαβαινει πως οτι αντίθετο του λεω δεν το κάνω με δόλο ...
    Ισως ειναι αυτο το στοιχειο που κανει την δικη μας συνύπαρξη ομαλή ,όχι πάντα το ξαναλέω ...


    Αυτο που βλεπω σε εσενα βαση αυτων που εχω διαβάσει είναι οτι μια συγκεκριμένη εμπειρία σου σε έχει κάνει να βάλεις σε μια μοίρα όλους τους οριακούς ...
    Δεν ξερω αν κάνω λαθος και ειναι περισσότερες οι εμπειρίες σου ,γιατί καποια στιγμη χάθηκα γιατι ηταν σαν να διαβαζα ενα θερτ γραμμενο απο ενα ατομο και ας εισασταν αρκετοι εκει μέσα ...
    Υπηρχε θα ελεγα πληρει ταυτιση μερικων αποψεων με τους υπολοιπους ...

    Το χθεσινο γεγονός ομως με εκανε να πιστευω οτι πλεον αντιδράς σε ολες σου τις σχέσεις ετσι απότομα και αρνητικά θα ελεγα .......ειτε ειναι ερωτικές ,ειτε φιλικές,ειτε στα παλισια μιας απλη συνομιλίας .. ...γι αυτο εγραψα για την δίκη μου φιλικη.
    Στα αλλα δεν συμμετείχα καν αν και σου λεω σας διάβαζα με πολύ ενδιαφέρων, αλλα εκει νομίζω ηταν καθαρά θεμα συντρόφου και δεν εχω ιδεα ....

    Εγω νομιζω οτι για τον κάθε οριακο που μπορεί να συναντάς στην ζωη σου και γενικά να συναντάμε στην ζωη μας το καλύτερο ειναι να τον αντιμετωπιζουμε σαν κατι καινούργιο ...
    Καποια γενικά χαρακτηριστικα τους μπορεί να ειναι ίδια αλλα παιζει πολύ μεγάλο ρόλο αν εκτός από οριακός είναι και κάτι άλλο ,πως έχει μεγαλώσει ,τι βιώματα έχει, ακόμα παίζει ρολο και το μορφωτικο επιπεδο που εχει ο καθενας ...
    Ολα αυτα και μονο αρκει για να καταλαβουμε πως κανενας δεν ειναι ιδιος μεταξυ τους και το κυριοτερο δεν πρεπει κατευθειαν να αποριπτουμε ανθρωπους στο ακουσμα αυτου του ορου.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Page 3 of 6 FirstFirst 12345 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οι "Εισαγγελεις" τυποι τρελαινουν τους γυρω τους
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 17-08-2015, 15:33
  2. Υπάρχει τελικά αυτό που λέμε "κράση" ?
    By glukatzou in forum Παχυσαρκία
    Replies: 33
    Last Post: 16-07-2012, 05:25
  3. click όπως λέμε "κλειδώνω"
    By just-be-honest in forum Παχυσαρκία
    Replies: 29
    Last Post: 10-02-2012, 13:21
  4. Από πάντα "πρέπει" να κάνω δίαιτα...
    By MLY in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 29
    Last Post: 11-06-2011, 20:54
  5. Replies: 4
    Last Post: 13-11-2007, 22:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •