Πρέπει να τους λέμε σε όλα "ναι"; - Page 5
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 61 to 75 of 78
  1. #61
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Για να είμαι εδώ και να γράφω σημαίνει ότι με προβληματίζουν όλα αυτά και ότι προσέχω το κάθε μου βήμα.
    Ισως και υπερβολικά να προσέχω.

    Ισως και να έχω αυτή την προκατάληψη για το borderline, που με αναγκάζει να προσέχω.
    Αλλά, αν στις άλλες μας σχέσεις προσέχουμε μια φορά, στις σχέσεις με οριακούς προσέχουμε 10.
    Πολύ καλά κάνεις και αναρωτιέσαι και προσέχεις και αναζητάς εξηγήσεις. Αν το έκανα κι εγώ ίσως θα έσωζα το γάμο μου ή θα χώριζα 10 χρόνια νωρίτερα. Διακρίνω όμως κάτι και οφείλω να στο πώ. Έχω την εντύπωση οτι, προσπαθώντας να αποκωδικοποιήσεις μια συμπεριφορά, υπεραπλουστεύεις. Ανθρώπινο και φυσιολογικό. Όταν λες "αν στις άλλες μας σχέσεις προσέχουμε μια φορά, στις σχέσεις με οριακούς προσέχουμε 10", παραβλέπεις , όχι σκόπιμα, οτι μια σχέση με μή οριακό άτομο μπορεί να μας αποκοιμίζει και να ξυπνήσουμε όταν θα έχουμε χάσει τη γη κάτω από τα πόδια μας. Η οριακή προσωπικότητα ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ δεν δικαιολογεί το "10 φορές περισσότερο". Μπορεί κάποιος να έχει άλλου τύπου προσωπικότητα η οποία, σε συνδυασμό με την ανατροφή του, να κάνουν ένα τοξικό κοκτέιλ. Προσπαθώ να σου πω οτι η οριακή προσωπικότητα δεν φτάνει από μόνη της να κάνει κάποιον επικίνδυνο στις σχέσεις του με τους άλλους.

    Αλλά ακόμα και όταν μιλάμε για οριακή διαταραχή προσωπικότητας ή διπολική διαταραχή, εξαρτάται από τη δουλειά που έχει κάνει το συγκεκριμένο άτομο με τον εαυτό του πριν το γνωρίσεις. Πού να πιάσουμε συζήτηση για την αντικοινωνική προσωπικότητα. Εκεί θα σου σηκωθεί η τρίχα...χααχαχα

  2. #62
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Proteus, επειδή δεν θέλω να γράψω στο άλλο θέμα, μου επιτρέπεις να σχολιάσω εδώ όσα έγραψες στο διπλανό; Και βασικά να σε ρωτήσω αν τελικά η σχέση σου με τη γυναίκα σου σε οδήγησε σε κατάθλιψη;
    Μπορείς να με ρωτήσεις ότι θέλεις.
    Πιστεύω πως η κακή σχέση με τον εαυτό μου με οδήγησε σε κατάθλιψη. Είναι δύσκολο να πάθουμε κατάθλιψη εξ αιτίας κάποιου άλλου όταν έχουμε θωρακίσει καλά τον εαυτό μας και την αυτοεκτίμησή μας και όταν ξέρουμε τί θέλουμε στη ζωή.

  3. #63
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Εξ άλλου, τα όρια δεν είναι άκαμπτα. Άλλο η οικειοθελής υποχώρηση μια ή δυο φορές σε ειδικές περιπτώσεις, άλλο η καταπάτηση.
    Πολύ σωστό αυτό.

  4. #64
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Πολύ καλά κάνεις και αναρωτιέσαι και προσέχεις και αναζητάς εξηγήσεις. Αν το έκανα κι εγώ ίσως θα έσωζα το γάμο μου ή θα χώριζα 10 χρόνια νωρίτερα. Διακρίνω όμως κάτι και οφείλω να στο πώ. Έχω την εντύπωση οτι, προσπαθώντας να αποκωδικοποιήσεις μια συμπεριφορά, υπεραπλουστεύεις. Ανθρώπινο και φυσιολογικό. Όταν λες "αν στις άλλες μας σχέσεις προσέχουμε μια φορά, στις σχέσεις με οριακούς προσέχουμε 10", παραβλέπεις , όχι σκόπιμα, οτι μια σχέση με μή οριακό άτομο μπορεί να μας αποκοιμίζει και να ξυπνήσουμε όταν θα έχουμε χάσει τη γη κάτω από τα πόδια μας. Η οριακή προσωπικότητα ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ δεν δικαιολογεί το "10 φορές περισσότερο". Μπορεί κάποιος να έχει άλλου τύπου προσωπικότητα η οποία, σε συνδυασμό με την ανατροφή του, να κάνουν ένα τοξικό κοκτέιλ. Προσπαθώ να σου πω οτι η οριακή προσωπικότητα δεν φτάνει από μόνη της να κάνει κάποιον επικίνδυνο στις σχέσεις του με τους άλλους.

    Αλλά ακόμα και όταν μιλάμε για οριακή διαταραχή προσωπικότητας ή διπολική διαταραχή, εξαρτάται από τη δουλειά που έχει κάνει το συγκεκριμένο άτομο με τον εαυτό του πριν το γνωρίσεις. Πού να πιάσουμε συζήτηση για την αντικοινωνική προσωπικότητα. Εκεί θα σου σηκωθεί η τρίχα...χααχαχα
    Το να έχει κάνει δουλειά ο διπολικός με τον εαυτό του το αντιλαμβάνομαι σαν να λες ότι μπορεί να ελέγξει τη συχνότητα των επεισοδίων ή τον βαθμό τους. Γιατί κατά τα άλλα η διπολική είναι πάθηση. Αν ο άλλος είναι κακός και διπολικός να μην ήταν πάλι κακός θα ήταν. Είναι εφικτό θεωρείς ένας διπολικός να μπορεί να ελέγξει την συχνότητα ή το βαθμό των επεισοδίων;

  5. #65
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Το να έχει κάνει δουλειά ο διπολικός με τον εαυτό του το αντιλαμβάνομαι σαν να λες ότι μπορεί να ελέγξει τη συχνότητα των επεισοδίων ή τον βαθμό τους. Γιατί κατά τα άλλα η διπολική είναι πάθηση. Αν ο άλλος είναι κακός και διπολικός να μην ήταν πάλι κακός θα ήταν. Είναι εφικτό θεωρείς ένας διπολικός να μπορεί να ελέγξει την συχνότητα ή το βαθμό των επεισοδίων;
    Μπορεί μιά χαρα
    ¨Ενας καλός μου φίλος είναι διπολικός. Μετά από χρόνια θεραπείας έχει εκπαιδεύσει τον εαυτό του ώστε να καταλαβαίνει τα σημάδια, πότε δηλαδή πλησιάζει να πέσει σε κατάθλιψη ή σε υπομανία και "αποσύρεται" από τις συναναστροφές του. Επίσης αποφεύγει γενικά τις έντονες συγκινήσεις και την καταπόνηση. Ζει μια ζωή μετρημένη, όπως θα λέγαμε παλαιότερα. Ο συγκεκριμένος έχει μια σχέση 5 χρόνια και τα πηγαίνουν καλά. Δε λέω οτι δεν υπάρχουν δυσκολίες, αλλά και ποιά σχέση δεν έχει;

  6. #66
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Μπορεί μιά χαρα
    ¨Ενας καλός μου φίλος είναι διπολικός. Μετά από χρόνια θεραπείας έχει εκπαιδεύσει τον εαυτό του ώστε να καταλαβαίνει τα σημάδια, πότε δηλαδή πλησιάζει να πέσει σε κατάθλιψη ή σε υπομανία και "αποσύρεται" από τις συναναστροφές του. Επίσης αποφεύγει γενικά τις έντονες συγκινήσεις και την καταπόνηση. Ζει μια ζωή μετρημένη, όπως θα λέγαμε παλαιότερα. Ο συγκεκριμένος έχει μια σχέση 5 χρόνια και τα πηγαίνουν καλά. Δε λέω οτι δεν υπάρχουν δυσκολίες, αλλά και ποιά σχέση δεν έχει;
    Εχω διαφορετική άποψη. Γιατί η ζωή περιβάλλεται από εξωγενείς μη ελεγχόμενους παράγοντες. Να πάρουμε για παράδειγμα την σημερινή κατάσταση με το κοροναϊό και το lockdown. Για φαντάσου να είσαι διπολικός να θέλεις πχ να πάρεις το αμάξι σου να πας στα λιμανάκια να δεις τη θάλασσα να χαλαρώσεις και να μην μπορείς και να αρχίζεις να χάνεις πράγματα της καθημερινότητας σου τα οποία συνεισφέρουν στο να μην πάθεις επεισόδιο. Εγώ για παράδειγμα μπορώ να πω μετά βεβαιότητας πως αν δεν έκανα πρόσληψη στην γυναίκα μου να της βγάλω χαρτί να κυκλοφορεί όπου θέλει και όποτε θέλει ή δεν είχαμε μετατρέψει ένα δωμάτιο σε γυμναστήριο θα είχε πάθει κατάθλιψη. Πως θα μπορούσε να το ελέγξει αυτό αν δεν μπορούσα να της βγάλω χαρτί ή δεν είχα την οικονομική άνεση να της δώσω σχεδόν ό,τι θέλει;

    Εδώ με το lockdown παθαίνουν κατάθλιψη αυτοί που δεν είχαν εμφανίσει σημάδια κατάθλιψης στην ζωή τους. Ο διπολικός τι να πει;

    Και επειδή είναι εξεζητημένος παράγοντας το lockdown ας πάρουμε και άλλες πιο απλές περιπτώσεις. Για σκέψου πχ κάποιον διπολικό που είχε τη δουλειά του και την έχασε τι θα πάθει; Όλα αυτά είναι εξωγενείς παράγοντες. Δεν φταίει αυτός που του συνέβησαν αλλά συμβαίνουν.

    Σκέψου να παίρνει κάποιος το tegretol σαν σταθεροποιητή να τους έχει δοκιμάσει όλους και να του ταιριάζει μόνο το tegretol και από την χρήση να φτάσει τα επίπεδα του στο 15 και να πρέπει για να μην πάθει τοξικότητα να το μειώσει και να ξέρει πως του έρχεται επεισόδιο και να μην μπορεί να κάνει τίποτα.
    Όταν κάποιος ή κάποια αποφασίσει να κάνει σχέση με διπολικό πρέπει να γνωρίζει τι σημαίνει είναι διπολικός και δεν μπορεί να του επιρρίψει ευθύνες του διπολικού για το ανεβοκατέβασμα που θα είναι αναγκασμένος να ζει με κάποιον διπολικό. Γιατί έτσι είναι η ζωή του. Ούτε εκείνος θέλει να έχει μία άστατη ζωή που την μία πετάει στα ουράνια και την άλλη πιάνει πάτο, αλλά αυτή είναι η ζωή του.

  7. #67
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Εχω διαφορετική άποψη. Γιατί η ζωή περιβάλλεται από εξωγενείς μη ελεγχόμενους παράγοντες. Να πάρουμε για παράδειγμα την σημερινή κατάσταση με το κοροναϊό και το lockdown. Για φαντάσου να είσαι διπολικός να θέλεις πχ να πάρεις το αμάξι σου να πας στα λιμανάκια να δεις τη θάλασσα να χαλαρώσεις και να μην μπορείς και να αρχίζεις να χάνεις πράγματα της καθημερινότητας σου τα οποία συνεισφέρουν στο να μην πάθεις επεισόδιο. Εγώ για παράδειγμα μπορώ να πω μετά βεβαιότητας πως αν δεν έκανα πρόσληψη στην γυναίκα μου να της βγάλω χαρτί να κυκλοφορεί όπου θέλει και όποτε θέλει ή δεν είχαμε μετατρέψει ένα δωμάτιο σε γυμναστήριο θα είχε πάθει κατάθλιψη. Πως θα μπορούσε να το ελέγξει αυτό αν δεν μπορούσα να της βγάλω χαρτί ή δεν είχα την οικονομική άνεση να της δώσω σχεδόν ό,τι θέλει;

    Εδώ με το lockdown παθαίνουν κατάθλιψη αυτοί που δεν είχαν εμφανίσει σημάδια κατάθλιψης στην ζωή τους. Ο διπολικός τι να πει;

    Και επειδή είναι εξεζητημένος παράγοντας το lockdown ας πάρουμε και άλλες πιο απλές περιπτώσεις. Για σκέψου πχ κάποιον διπολικό που είχε τη δουλειά του και την έχασε τι θα πάθει; Όλα αυτά είναι εξωγενείς παράγοντες. Δεν φταίει αυτός που του συνέβησαν αλλά συμβαίνουν.

    Σκέψου να παίρνει κάποιος το tegretol σαν σταθεροποιητή να τους έχει δοκιμάσει όλους και να του ταιριάζει μόνο το tegretol και από την χρήση να φτάσει τα επίπεδα του στο 15 και να πρέπει για να μην πάθει τοξικότητα να το μειώσει και να ξέρει πως του έρχεται επεισόδιο και να μην μπορεί να κάνει τίποτα.
    Όταν κάποιος ή κάποια αποφασίσει να κάνει σχέση με διπολικό πρέπει να γνωρίζει τι σημαίνει είναι διπολικός και δεν μπορεί να του επιρρίψει ευθύνες του διπολικού για το ανεβοκατέβασμα που θα είναι αναγκασμένος να ζει με κάποιον διπολικό. Γιατί έτσι είναι η ζωή του. Ούτε εκείνος θέλει να έχει μία άστατη ζωή που την μία πετάει στα ουράνια και την άλλη πιάνει πάτο, αλλά αυτή είναι η ζωή του.
    Ο διπολικός μπορεί να έχει προσαρμοστεί ήδη σε μια ζωή με λιγότερες απαιτήσεις από έναν υγιή και να επηρεαστεί λιγότερο από το lockdown.

    Όσον αφορά τα φάρμακα, η ιατρική επιστήμη έχει πολλές εναλλακτικές. Δύσκολο είναι να κολλήσει κάπου ένας οποιοσδήποτε ασθενής και να μείνει με κάποιο φάρμακο που δεν του κάνει. Και αν υπάρχει τέτοιος, μάλλον είναι εξαίρεση.

  8. #68
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Εγώ έχω ιστορικό κατάθλιψης στο παρελθόν. Εχω εδώ και χρόνια προσαρμόσει τη ζωή μου ώστε να έχει ελάχιστες εντάσεις και να είναι όσο γίνεται ελεγχόμενη. Το lock down δεν με έχει επηρεάσει πολύ γιατί έτσι περίπου ζούσα και πριν. Το μόνο που με στεναχωρεί είναι που δεν μπορώ να συναντήσω εκείνον. Καταλαβαίνω ότι πιστεύετε ότι βλέπω όλους τους οριακούς σαν έναν, αλλά δεν είναι έτσι. Αναγνωρίζω τις διαφορές. Όμως υπάρχουν οι βασικές αρχές που πράγματι ισχύουν. Να το πω κι αλλιώς. Πριν καταλάβω ότι είναι bd, δεν έβγαζε νόημα τίποτα. Μου φαίνονταν ότι έλεγε παλαβά πράγματα. Μόλις το κατάλαβα και άρχισα να διαβάζω άρθρα, ξεκαθάρισε η κατάσταση κι όλα βγάζουν νόημα.

  9. #69
    @Epsilon, με όλο τον σεβασμό, το πρόβλημα σου δεν είναι ο άλλος και η διαταραχή του, είσαι εσύ, είναι ο εαυτός μας.

    Όπως ο προλαλήσας πρωτέας είπε, μόνο η καλή και σταθερή εικόνα του εαυτού μας και κατ' επέκταση της ζωής μας μετράει, για να μπορούμε έπειτα να την μοιραστούμε με κάποιον.

    Όταν ξεκίνησα να διαβάζω για διαταραχές, πριν 15 χρόνια το έκανα γιατί είχα και εγώ πρόβλημα στον γάμο μου, ο οποίος κράτησε λίγο, 4 χρόνια.
    Η σύντροφος μου (πιθανόν) να είχε ναρκισσιστική διαταραχή με συν νοσηρότητα. Στις διαταραχές όμως κάνουν διάγνωση οι ψυχίατροι και πληρώνονται αδρά για αυτό. Πολλές φορές τους παίρνει μήνες.
    Επιπλέον συχνά δεν θέλουν να μπλέξουν ή ασχολούνται μόνο με όσους πιστεύουν ότι έχουν περιθώρια βελτίωσης.

    Αν με ρωτήσεις για τα συμπτώματα, το τι με οδήγησε στο να ψάχνομαι, θα σου πω για πλήρη αδυναμία συνεννόησης ακόμα και στα πιο απλά θέματα, για ανεξήγητο θυμό και φοβερές διακυμάνσεις στην διάθεση, συχνότατους καυγάδες, υποτίμηση του άλλου με σχεδόν σαδιστικό τρόπο, νεκρά κατοικίδια που η ίδια έφερνε σπίτι από εγκατάλειψη (κουνέλια, πουλάκια) , ξύλο (2 φορές), ενώ ποτέ δεν είχα ιστορικό βίας με γυναίκα και ούτε ξαναείχα, στοιχεία παράνοιας, εγκατάλειψη συζυγικής στέγης από τον έναν ή από τον άλλον κατά διαστήματα και γενικότερα μία παθογένεια που που από σταδιακή έγινε μόνιμη.

    Η βιτρίνα ήταν άψογη, είμασταν και οι δύο νέοι, ωραίοι, μας κοίταζαν στον δρόμο, η γυναίκα μου δεν ήξερε τι είχε, μέναμε σε σπίτι υπερθέαμα στα πολύ βόρεια προάστεια, στην αρχή περνάγαμε τέλεια, η κοινωνική ζωή υπέροχη, το σεξ σούπερ, επομένως ποιό το πρόβλημα ?

    Το πρόβλημα εκτός από την (πιθανή) διαταραχή της ήταν ο εαυτός μου.

    Όντας και εγώ άνθρωπος με πολλά θέματα (μην επεκταθώ), με στρεβλή εικόνα του εαυτού μου, έμενα και στην εικόνα του άλλου, δεν έδινα καμία βάση στο πόσο μπορεί (και μπορώ) να δημιουργήσει υγιείς σχέσεις, παρέβλεπα τα προβλήματα της δικαιολογώντας την σαν χαριτωμένα εκκεντρική ή απλά κακομαθημένη και εθελοτυφλούσα με το θα φτιάξουν τα πράγματα.

    Τίποτα όμως δεν φτιάχνει ούτε γίνεται καλύτερο αν ο άλλος (πιθανόν) έχει κάποια διαταραχή. Θα εξακολουθήσει να κάνει ότι έκανε πάντα, θα κλιμακώσει την κακομεταχείριση του προς εσένα εκτός αν έχει ισχυρό κίνητρο να βελτιωθεί και μεγάλη αυτογνωσία.

    Μην ψάχνεις να βρεις checklist και τρόπους χειρισμού κάποιου. Δεν αξίζει εξ'ορισμού. Σε κανέναν δεν αξίζει μία σχέση που από την αρχή έχει αμφιβολίες, ψέματα, σκοτεινά σημεία, έρευνες σε φόρουμ ψυχικής υγείας. Διαταραχή δεν σημαίνει το ίδιο για τον καθένα. Παίζει μεγάλο ρόλο το κοινωνικό/πολιτιστικό του επίπεδο, το μορφωτικό , οικονομικό και η ηθική που έχει διαμορφώσει. Υπάρχουν νάρκισσοι που δεν απατούν ποτέ ή για να πάνε με άλλον πρώτα χωρίζουν και άλλοι εθισμένοι στο σεξ και τις παράλληλες σχέσεις.

    Διαταραχή όμως σημαίνει σοβαρότατη δυσλειτουργία στις πολύ κοντινές σου σχέσεις σε διαφορετικά χρονικά διαστήματα και με διαφορετικούς ανθρώπους.

    Είναι κάτι μόνιμο και όχι κάτι on/off. Βγαίνει με τρόπο μαύρο και κυρίαρχο στους φίλους, στους γονείς (που συνήθως ευθύνονται) στους ερωτικούς συντρόφους και δυστυχώς στα παιδιά όποιου έχει την πάθηση.

    @Epsilon, μη χτυπάς το κεφάλι σου σαν το τραγί στο μπεντένι, θα το σπάσεις.

    Νομίζω όλα τα παραπάνω έχουν ξαναειπωθεί στα οριακή μου αγάπη, απλά τα υπενθυμίζω.

  10. #70
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by mantelas nelson View Post

    @Epsilon, μη χτυπάς το κεφάλι σου σαν το τραγί στο μπεντένι, θα το σπάσεις.

    Νομίζω όλα τα παραπάνω έχουν ξαναειπωθεί στα οριακή μου αγάπη, απλά τα υπενθυμίζω.
    Ναι, όλα όσα λες είναι ωραία και λογικά, αλλά... τον θέλω. Δεν μπορώ να διανοηθώ τη ζωή μου χωρίς αυτόν.

  11. #71
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Ναι, όλα όσα λες είναι ωραία και λογικά, αλλά... τον θέλω. Δεν μπορώ να διανοηθώ τη ζωή μου χωρίς αυτόν.

    Ποιά ζωή ? Κάνε μία άσκηση, σκέψου πως θα ήταν ιδανικά η ζωή σου αν είχες όλες τις δυνατότητες να την σχεδιάσεις, χωρίς περιορισμούς.

    πχ : Ο ιδεατός κόσμος που ζούνε οι Νάρκισσοι δεν είναι απαραίτητα κόσμος μεγαλείου και εξουσίας, μπορεί να είναι απλά ένας μαγικός κόσμος που όλα επιτρέπονται, για κάποιους μπορεί να είναι ένα ταξίδι κάθε βράδυ πριν κοιμηθούν στην Ιουρασική περίοδο 60.000.000 χρόνια πριν και να φαντάζονται τον εαυτό τους σαν τα πρώτα θηλαστικά (που δεν υπήρχαν τότε), χωρίς κανέναν να τους κρίνει, μπορεί να είναι φαντασίωση ζωής χαρισάμενης με την ιδανική αγάπη σε ένα πλανήτη άγνωστο ανάμεσα στους δισεκατομμύρια πλανήτες του γαλαξία μας.

    Φτιάξε την ιδανική ζωή σου με τον ιδανικό σύντροφο και μετά αποδόμησε την στο ρεαλιστικό, τι θα ήθελες να έχεις ?

    Κάποιον να κάνεις οικογένεια , παιδιά , κάποιον απλά να μοιράζεσαι την καθημερινότητα του μαζί σου, τριήμερα, εκδρομές, γούτσου γούτσου και αγκαλίτσες ?

    Είναι κάποιος με (ενδεχόμενη) διαταραχή κατάλληλος για αυτά που θέλεις ?

    Αν δεν ξέρεις που θέλεις να πας, θα πας εκεί που δεν θέλεις να ξέρεις.

  12. #72
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by mantelas nelson View Post

    Κάποιον να κάνεις οικογένεια , παιδιά , κάποιον απλά να μοιράζεσαι την καθημερινότητα του μαζί σου, τριήμερα, εκδρομές, γούτσου γούτσου και αγκαλίτσες ?

    Είναι κάποιος με (ενδεχόμενη) διαταραχή κατάλληλος για αυτά που θέλεις ?

    .
    Τώρα εσύ χωρίς να το καταλάβεις έπεσες τελείως μέσα. Τυχαίνει να έχω κάνει τον κύκλο αγκαλίτσες-οικογένεια, οπότε δεν ψάχνω να το επαναλάβω... Βέβαια σε μια νέα κοπέλα που θέλει να κάνει οικογένεια κι εγώ θα της έλεγα να αποφύγει οριακούς και ναρκίσσους και όλο το cluster B και μην μου πείτε πάλι ότι τσουβαλιάζω.

  13. #73
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Ναι, όλα όσα λες είναι ωραία και λογικά, αλλά... τον θέλω. Δεν μπορώ να διανοηθώ τη ζωή μου χωρίς αυτόν.
    Παρ' ότι είναι οριακός;
    Ή μήπως επειδή είναι οριακός;
    Εχεις σκεφτεί οτι η οριακότητά του είναι ένα από τα συστατικά που καθιστά απαραίτητη την παρουσία του στη ζωή σου; Χωρίς αυτή θα ήταν κάποιος άλλος και ίσως όχι τόσο σημαντικός για σένα.

    Ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός. Η δομή της προσωπικότητας, ακόμα και μιά ασθένεια, πολλές φορές τον κάνουν αγωνιστή της ζωής. Άλλες φορές τονίζουν τις αντιθέσεις του, πράγμα που για κάποιους, έχει πολύ ενδιαφέρον. Πιστεύεις οτι θα έμενα με την πρώην γυναίκα μου 20 χρόνια αν δεν υπήρχε κάτι που με τραβούσε σε εκείνη;

  14. #74
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Παρ' ότι είναι οριακός;
    Ή μήπως επειδή είναι οριακός;
    Εχεις σκεφτεί οτι η οριακότητά του είναι ένα από τα συστατικά που καθιστά απαραίτητη την παρουσία του στη ζωή σου; Χωρίς αυτή θα ήταν κάποιος άλλος και ίσως όχι τόσο σημαντικός για σένα.

    Ο κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός. Η δομή της προσωπικότητας, ακόμα και μιά ασθένεια, πολλές φορές τον κάνουν αγωνιστή της ζωής. Άλλες φορές τονίζουν τις αντιθέσεις του, πράγμα που για κάποιους, έχει πολύ ενδιαφέρον. Πιστεύεις οτι θα έμενα με την πρώην γυναίκα μου 20 χρόνια αν δεν υπήρχε κάτι που με τραβούσε σε εκείνη;
    Ηταν σημαντικός ήδη για μένα - ως φίλος, γνωστός να πω καλύτερα - πριν έρθουμε πιο κοντά. Τότε βέβαια ούτε κατά διάνοια δεν είχα υποψιαστεί ότι είχε θέμα. Μόνον όταν πλησιάσαμε και άρχισαν οι εκ βαθέων συζητήσεις άρχισα να αντιλαμβάνομαι ότι κάτι δεν πάει καλά. Εξωτερικά, κοινωνικά, φαίνεται απόλυτα νορμαλ και είμαι σίγουροι ότι οι φίλοι, συνεργάτες, ίσως και οι πιο μακρινοί συγγενείς δεν έχουν ιδέα ότι κάτι τρέχει. Οταν πήρα είδηση τι συμβαίνει, ήδη είχα αναπτύξει αισθήματα για εκείνον. Και κάπως έτσι βρέθηκα και σε αυτό το φόρουμ.

  15. #75
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Ηταν σημαντικός ήδη για μένα - ως φίλος, γνωστός να πω καλύτερα - πριν έρθουμε πιο κοντά. Τότε βέβαια ούτε κατά διάνοια δεν είχα υποψιαστεί ότι είχε θέμα. Μόνον όταν πλησιάσαμε και άρχισαν οι εκ βαθέων συζητήσεις άρχισα να αντιλαμβάνομαι ότι κάτι δεν πάει καλά. Εξωτερικά, κοινωνικά, φαίνεται απόλυτα νορμαλ και είμαι σίγουροι ότι οι φίλοι, συνεργάτες, ίσως και οι πιο μακρινοί συγγενείς δεν έχουν ιδέα ότι κάτι τρέχει. Οταν πήρα είδηση τι συμβαίνει, ήδη είχα αναπτύξει αισθήματα για εκείνον. Και κάπως έτσι βρέθηκα και σε αυτό το φόρουμ.
    Δεν λέμε κάτι διαφορετικό. Η οριακότητά του δεν στάθηκε μεπόδιο να τον αγαπήσεις πριν ούτε να τον θέλεις ακόμα αφού η σχέση σας έγινε από φιλική, ερωτική.

Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast

Similar Threads

  1. Οι "Εισαγγελεις" τυποι τρελαινουν τους γυρω τους
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 17-08-2015, 15:33
  2. Υπάρχει τελικά αυτό που λέμε "κράση" ?
    By glukatzou in forum Παχυσαρκία
    Replies: 33
    Last Post: 16-07-2012, 05:25
  3. click όπως λέμε "κλειδώνω"
    By just-be-honest in forum Παχυσαρκία
    Replies: 29
    Last Post: 10-02-2012, 13:21
  4. Από πάντα "πρέπει" να κάνω δίαιτα...
    By MLY in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 29
    Last Post: 11-06-2011, 20:54
  5. Replies: 4
    Last Post: 13-11-2007, 22:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •