Πρέπει να τους λέμε σε όλα "ναι";
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 15 of 78
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602

    Πρέπει να τους λέμε σε όλα "ναι";

    Είπα να ανοίξω νέο θέμα, γιατί τελικά οι borderline και οι survivors δεν γίνεται να γράφουν μαζί.
    Θα εκνευριστούν και οι μεν και οι δε.

    Θέλω να σχολιάσω κάποια σχόλια που έγιναν στο παρακάτω link Q
    https://forum.psychology.gr/threads/...33#post1139033

    Η παρατήρηση του George είναι σωστή. Οταν έχεις ταλαιπωρηθεί από τους borderline,
    είναι εύκολο να ξεφύγεις και να κάνεις επίθεση σε άλλον bd.

    Ο mindcrime πάλι έγραψε μια ενδιαφέρουσα ιστορία, για την ομάδα που παρακολουθούσε,
    όπου ο ένας οριακός συμμετέχων με τον τρόπο του απαιτούσε να του λένε σε όλα "ναι"
    και όταν δεν του έκαναν τα χατίρια κοβόταν μπροστά σε όλους, ώστε να τους πιέσει
    ψυχολογικά.

    Το ερώτημα είναι. Εφόσον ξέρουμε ότι οι οριακοί είναι ψυχικά παιδιά, ότι φέρονται σαν
    παιδιά, εμείς τι κάνουμε; Κάνουμε τον καλό γονιό, τη καλή νεράιδα που λέει σε όλα ναι
    ή τους βάζουμε φρένο πότε πότε κι ας χτυπάνε χέρια και πόδια στο πάτωμα, άμα δεν
    γίνεται το δικό τους;

    ΥΓ: ο oboro δεν είναι ευπρόσδεκτος να σχολιάζει τα δικά μου τόπικ. Σε περίπτωση
    που το επιχειρήσεις, να ξέρεις ότι προκαταβολικά δεν με ενδιαφέρει η γνώμη σου και τα
    σχόλιά σου, δεν θα τα διαβάσω και δεν θα απαντήσω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Το ερώτημα είναι. Εφόσον ξέρουμε ότι οι οριακοί είναι ψυχικά παιδιά, ότι φέρονται σαν
    παιδιά, εμείς τι κάνουμε; Κάνουμε τον καλό γονιό, τη καλή νεράιδα που λέει σε όλα ναι
    ή τους βάζουμε φρένο πότε πότε κι ας χτυπάνε χέρια και πόδια στο πάτωμα, άμα δεν
    γίνεται το δικό τους;
    Γιατί αναγκαστικά να κάνεις κάτι από τα παραπάνω; Υπάρχει και η δυνατότητα να φύγεις από μία τέτοια σχέση. Τώρα αν πρόκειται για μέλη οικογένειας και κυρίως παιδιά εκεί αλλάζει το πράμα.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Όταν ανακοίνωσα στην πεθερά μου το χωρισμό με την κόρη της, μου είπε "η κόρη μου δεν είναι κακό κορίτσι, αλλά έπρεπε από την αρχή να τη δαμάσεις". Της απάντησα οτι δεν ήλθα στη ζωή της ως θηριοδαμαστής, αλλά ως σύντροφος.

    Όταν το ξανασκέφτηκα με ψυχραιμία, κατάλαβα οτι είχε δίκιο. Με την έκφραση "να τη δαμάσεις" εννοούσε "να της βάλεις όρια". Αυτός είναι ίσως ο μόνος τρόπος να συμβιώσεις με έναν οριακό. Πρέπει να του θέσεις όρια και να τα τηρείς απαρέγκλιτα. Είναι κουραστικό, το ξέρω, και πολλές φορές ψυχοφθόρο, αλλά είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να μπορέσεις να είσαι μαζί του.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Γιατί αναγκαστικά να κάνεις κάτι από τα παραπάνω; Υπάρχει και η δυνατότητα να φύγεις από μία τέτοια σχέση. Τώρα αν πρόκειται για μέλη οικογένειας και κυρίως παιδιά εκεί αλλάζει το πράμα.
    Γιατί την/τον αγαπάς. Η οριακότητα δεν είναι μίασμα, είναι χαρακτηριστικό της προσωπικότητας. Οι οριακοί πολλές φορές είναι γοητευτικοί άνθρωποι. Έχουν μια πού φωτεινή πλευρά, άσχετα αν την ακυρώνουν με τον τρόπο που φέρονται.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Γιατί την/τον αγαπάς. Η οριακότητα δεν είναι μίασμα, είναι χαρακτηριστικό της προσωπικότητας. Οι οριακοί πολλές φορές είναι γοητευτικοί άνθρωποι. Έχουν μια πού φωτεινή πλευρά, άσχετα αν την ακυρώνουν με τον τρόπο που φέρονται.
    Αυτό. Αμα δεν θες να φύγεις, για διάφορους λόγους, όσο και να ξέρεις ότι θα παιδευτείς;

    Proteus, μπορώ να σε ρωτήσω πως και χώρισες τελικά με τη γυναίκα σου; Αν θες να μας πεις. Ποιός το πήρε απόφαση και πως έγινε. Είπες ότι ήσασταν 20 χρόνια μαζί;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Όταν ανακοίνωσα στην πεθερά μου το χωρισμό με την κόρη της, μου είπε "η κόρη μου δεν είναι κακό κορίτσι, αλλά έπρεπε από την αρχή να τη δαμάσεις". Της απάντησα οτι δεν ήλθα στη ζωή της ως θηριοδαμαστής, αλλά ως σύντροφος.

    Όταν το ξανασκέφτηκα με ψυχραιμία, κατάλαβα οτι είχε δίκιο. Με την έκφραση "να τη δαμάσεις" εννοούσε "να της βάλεις όρια". Αυτός είναι ίσως ο μόνος τρόπος να συμβιώσεις με έναν οριακό. Πρέπει να του θέσεις όρια και να τα τηρείς απαρέγκλιτα. Είναι κουραστικό, το ξέρω, και πολλές φορές ψυχοφθόρο, αλλά είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να μπορέσεις να είσαι μαζί του.
    Το κάνουν οι νάρκισσοι από μόνοι τους, γι' αυτό ταιριάζουν με τους οριακούς. Εμείς που δεν είμαστε τόσο νάρκισσοι (σίγουρα όλοι έχουμε ναρκισσιστικά στοιχεία, αλλά καταλαβαίνεις τι εννοώ) , δεν μας βγαίνει αυθόρμητα να τους βάζουμε όρια. Το κάνουμε με πολλή περίσκεψη.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Γιατί την/τον αγαπάς. Η οριακότητα δεν είναι μίασμα, είναι χαρακτηριστικό της προσωπικότητας. Οι οριακοί πολλές φορές είναι γοητευτικοί άνθρωποι. Έχουν μια πού φωτεινή πλευρά, άσχετα αν την ακυρώνουν με τον τρόπο που φέρονται.
    Ναι το ξέρω αυτό και το έχω ζήσει. Το ανέφερα γιατί δεν υπήρχε σαν εναλλακτική στο αρχικό σχόλιο.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Όταν ανακοίνωσα στην πεθερά μου το χωρισμό με την κόρη της, μου είπε "η κόρη μου δεν είναι κακό κορίτσι, αλλά έπρεπε από την αρχή να τη δαμάσεις". Της απάντησα οτι δεν ήλθα στη ζωή της ως θηριοδαμαστής, αλλά ως σύντροφος.

    Όταν το ξανασκέφτηκα με ψυχραιμία, κατάλαβα οτι είχε δίκιο. Με την έκφραση "να τη δαμάσεις" εννοούσε "να της βάλεις όρια". Αυτός είναι ίσως ο μόνος τρόπος να συμβιώσεις με έναν οριακό. Πρέπει να του θέσεις όρια και να τα τηρείς απαρέγκλιτα. Είναι κουραστικό, το ξέρω, και πολλές φορές ψυχοφθόρο, αλλά είναι απαραίτητη προϋπόθεση για να μπορέσεις να είσαι μαζί του.
    Συμφωνώ ότι είναι πολύ σημαντική η οριοθέτηση, ωστόσο, η οριοθέτηση με σύντροφο bpd (κυρίως με αδιάγνωστο) μοιάζει με την ιστορία του βράχου με το κύμα. Αργά ή γρήγορα, ο βράχος θα καταρρεύσει.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Συμφωνώ ότι είναι πολύ σημαντική η οριοθέτηση, ωστόσο, η οριοθέτηση με σύντροφο bpd (κυρίως με αδιάγνωστο) μοιάζει με την ιστορία του βράχου με το κύμα. Αργά ή γρήγορα, ο βράχος θα καταρρεύσει.
    Αρα, λες να μην προσπαθούμε να τους βάζουμε όρια; Μήπως η φυσική απόσταση τελικά είναι το καλύτερο όριο; Εννοώ όταν υπάρχουν διάφοροι παράγοντες που σε αναγκάζουν σε απόσταση; Να λέμε "πάλι καλά" εμείς που για διάφορους λόγους έχουμε εξωγενή όρια;

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Αυτό. Αμα δεν θες να φύγεις, για διάφορους λόγους, όσο και να ξέρεις ότι θα παιδευτείς;

    Proteus, μπορώ να σε ρωτήσω πως και χώρισες τελικά με τη γυναίκα σου; Αν θες να μας πεις. Ποιός το πήρε απόφαση και πως έγινε. Είπες ότι ήσασταν 20 χρόνια μαζί;
    Είναι πολύπλοκο. Ας πούμε οτι τα πρώτα χρόνια ήμουν ανώριμος και βρήκα σε εκείνη μια "μαμά" που της φόρτωσα τις αποφάσεις για τη ζωή μας. Είναι έξυπνη, μαχητική και βρίσκει λύσεις σε όλα. Αργότερα η αλλοπρόσαλη συμπεριφορά της με κούρασε, αλλά δεν είχα τη δύναμη να την αντιμετωπίσω και κατέφυγα στις εξωσυζυγικές σχέσεις. Όταν κατάλαβα πιά πως ούτε αυτό είναι λύση είχαν περάσει πολλά χρόνια. Την τελευταία τριετία την περάσαμε σε σύμβουλο γάμου/ Εκεί τα κομμάτια μπήκαν στη θέση τους.

    Λένε πως ο χωρισμός είναι ένας μικρός θάνατος. Πολλές φορές όμως το να μείνεις σε μιά σχέση που δεν σε εκφράζει πιά είναι ένας αργός θάνατος...

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by Epsilon View Post
    Αρα, λες να μην προσπαθούμε να τους βάζουμε όρια; Μήπως η φυσική απόσταση τελικά είναι το καλύτερο όριο; Εννοώ όταν υπάρχουν διάφοροι παράγοντες που σε αναγκάζουν σε απόσταση; Να λέμε "πάλι καλά" εμείς που για διάφορους λόγους έχουμε εξωγενή όρια;
    Όχι δεν λέω αυτό. Τα όρια είναι σημαντικά σε οποιαδήποτε μορφή σχέσης. Τι γίνεται όμως όταν τα όρια που θέτουμε συνεχώς παραβιάζονται; Εδώ οδηγούμαστε σε δύο επιλογές. Ή μαζεύουμε τα όρια ή φεύγουμε. Συνήθως επιλέγουμε την πρώτη επιλογή γιατί φοβόμαστε να πάρουμε τη δεύτερη.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Είναι πολύπλοκο. Ας πούμε οτι τα πρώτα χρόνια ήμουν ανώριμος και βρήκα σε εκείνη μια "μαμά" που της φόρτωσα τις αποφάσεις για τη ζωή μας. Είναι έξυπνη, μαχητική και βρίσκει λύσεις σε όλα. Αργότερα η αλλοπρόσαλη συμπεριφορά της με κούρασε, αλλά δεν είχα τη δύναμη να την αντιμετωπίσω και κατέφυγα στις εξωσυζυγικές σχέσεις. Όταν κατάλαβα πιά πως ούτε αυτό είναι λύση είχαν περάσει πολλά χρόνια. Την τελευταία τριετία την περάσαμε σε σύμβουλο γάμου/ Εκεί τα κομμάτια μπήκαν στη θέση τους.

    Λένε πως ο χωρισμός είναι ένας μικρός θάνατος. Πολλές φορές όμως το να μείνεις σε μιά σχέση που δεν σε εκφράζει πιά είναι ένας αργός θάνατος...
    Υποθέτω κιόλας ότι δεν ήξερες ότι είναι borderline (ίσως να μην το ήξερε και η ίδια; ) και το καταλάβατε προς το τέλος... "Τα κομμάτια μπήκαν στη θέση τους" είναι και δική μου έκφραση. Από την αρχή ένιωθα (και νιώθω) σαν να μην έχω να κάνω με συνηθισμένο άνθρωπο και σχέση, αλλά με παζλ που έπρεπε να φτιάξω για να καταλάβω το μυστήριο.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Συμφωνώ ότι είναι πολύ σημαντική η οριοθέτηση, ωστόσο, η οριοθέτηση με σύντροφο bpd (κυρίως με αδιάγνωστο) μοιάζει με την ιστορία του βράχου με το κύμα. Αργά ή γρήγορα, ο βράχος θα καταρρεύσει.
    Ώπα, δε μιλάμε για διπολικό. Εκεί τα πράγματα δυσκολεύουν πολύ.
    Αν η οριακότητα αγγίζει τα όρια της διπολικής διαταραχής, τότε ο Θεός βοηθός.

    Γενικά η συμβίωση με οριακό είναι δύσκολη, αλλά όχι ακατόρθωτη. Εξαρτάται από το πόσο θέλεις να είσαστε μαζί και τι είσαι διατεθειμένος να κάνεις γι αυτό/

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    602
    Quote Originally Posted by aeolus74 View Post
    Όχι δεν λέω αυτό. Τα όρια είναι σημαντικά σε οποιαδήποτε μορφή σχέσης. Τι γίνεται όμως όταν τα όρια που θέτουμε συνεχώς παραβιάζονται; Εδώ οδηγούμαστε σε δύο επιλογές. Ή μαζεύουμε τα όρια ή φεύγουμε. Συνήθως επιλέγουμε την πρώτη επιλογή γιατί φοβόμαστε να πάρουμε τη δεύτερη.
    Ναι. Το έπιασα τώρα.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,663
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Είναι πολύπλοκο. Ας πούμε οτι τα πρώτα χρόνια ήμουν ανώριμος και βρήκα σε εκείνη μια "μαμά" που της φόρτωσα τις αποφάσεις για τη ζωή μας. Είναι έξυπνη, μαχητική και βρίσκει λύσεις σε όλα. .
    Σε καμία περίπτωση δεν θέλω να αμφισβητήσω αυτό που λες, αλλά αυτό το "βρίσκει λύσεις σε όλα" μου ακούγεται περίεργο. Συνήθως συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Τα οριακά άτομα δεν μπορούν να λύσουν κανένα πρόβλημα παρά μόνο να τα εντοπίζουν ή να τα δημιουργούν. Γι' αυτό και πολύ συχνά οι σύντροφοι αναλαμβάνουν το ρόλο του fixer

Page 1 of 6 123 ... LastLast

Similar Threads

  1. Οι "Εισαγγελεις" τυποι τρελαινουν τους γυρω τους
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 17-08-2015, 15:33
  2. Υπάρχει τελικά αυτό που λέμε "κράση" ?
    By glukatzou in forum Παχυσαρκία
    Replies: 33
    Last Post: 16-07-2012, 05:25
  3. click όπως λέμε "κλειδώνω"
    By just-be-honest in forum Παχυσαρκία
    Replies: 29
    Last Post: 10-02-2012, 13:21
  4. Από πάντα "πρέπει" να κάνω δίαιτα...
    By MLY in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 29
    Last Post: 11-06-2011, 20:54
  5. Replies: 4
    Last Post: 13-11-2007, 22:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •