Αντιμετώπιση ιδεοληψιων..
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 23
  1. #1

    Αντιμετώπιση ιδεοληψιων..

    Καλησπερα σας, όταν κάποιες ιδεοληψίες σαν ενοχλουν πολυ σας ταράζουν και σας αγχώνουν πως μπορείτε
    να δείξετε αδιαφορία? Είναι αυτό εφικτό ή χρειάζεται αρκετος χρόνος ώστε να συμβεί αυτό?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    στον γιατρο γρηγορα!
    αυτη ειναι η λυση.
    μην προσπαθεις να κανεις τον γιατρο στο εαυτο σου, μην προσπαθεις να γινει καλα με τις δικες σου μεθοδους.
    οπως και οταν σπασεις το μικρο σου δαχτυλακι πας στον γιατρο και δεν καθεσαι μονη σου να του βαλεις ναρθηκα γυψο και δεν ξερω και εγω τι αλλο , ετσι να κανεις και για τα πιο σοβαρα

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Προσπαθώ να τις αναλύσω. Η γνώση βοηθάει κι απελευθερώνει. Προσπαθώ να απαντήσω στο γιατί με ενοχλεί γιατί με αγχώνει τόσο. Αγχώνεται κ οι άλλοι με το ίδιο γεγονός η σκέψη; είναι βασιμος ο φόβος μου το άγχος μου; προσπαθώ να το φέρω στις πραγματικές του διαστάσεις... Ακόμα κ να το γελοιοποίησω...σκεφτομαι πόσο κακό κάνει στη ζωή μου αυτός ο τρόπος σκέψης ότι δε με βοηθάει κι αναγκαστικά αν θέλω να είμαι καλά πρέπει να κάνω καλύτερες σκέψεις. Σκέψου τον εγγεφαλου σου σαν ένα κήπο κ τις σκέψεις που κάνεις ότι είναι οι σπόροι που φυτεύει... Ποια θα είναι η σοδειά σου; άλλες φορές προσπαθώ να αποσπάσω την προσοχή μου να ασχολειθω με κάτι που όμως θα είναι στο τομέα των ενδιαφέροντα μου ώστε να με αποροφησει

  4. #4
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Προσπαθώ να τις αναλύσω. Η γνώση βοηθάει κι απελευθερώνει. Προσπαθώ να απαντήσω στο γιατί με ενοχλεί γιατί με αγχώνει τόσο. Αγχώνεται κ οι άλλοι με το ίδιο γεγονός η σκέψη; είναι βασιμος ο φόβος μου το άγχος μου; προσπαθώ να το φέρω στις πραγματικές του διαστάσεις... Ακόμα κ να το γελοιοποίησω...σκεφτομαι πόσο κακό κάνει στη ζωή μου αυτός ο τρόπος σκέψης ότι δε με βοηθάει κι αναγκαστικά αν θέλω να είμαι καλά πρέπει να κάνω καλύτερες σκέψεις. Σκέψου τον εγγεφαλου σου σαν ένα κήπο κ τις σκέψεις που κάνεις ότι είναι οι σπόροι που φυτεύει... Ποια θα είναι η σοδειά σου; άλλες φορές προσπαθώ να αποσπάσω την προσοχή μου να ασχολειθω με κάτι που όμως θα είναι στο τομέα των ενδιαφέροντα μου ώστε να με αποροφησει
    Γεια σου :) σ ευχαριστώ για την απάντηση σου.... Όταν αυτές οι σκέψεις είναι τόσο παραλογες που λες μα πως μου ήρθε τώρα αυτό στο μυαλό μήπως τρελάθηκα και τότε αυτή η σκέψη η παραλογη γίνεται εμμονή.. Και λες μα κάθομαι και αγχώνομαι για αυτό το πραγμα που δεν έχει καμία απολυτως λογική... Τότε απλώς αδιαφορείς?

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    δράσε! απόσπασε την προσοχή σου απο αυτό και απόδειξε στον εαυτό σου το αντίθετο.

  6. #6
    Quote Originally Posted by user View Post
    δράσε! απόσπασε την προσοχή σου απο αυτό και απόδειξε στον εαυτό σου το αντίθετο.
    Αυτό προσπαθω να κάνω να μην τις δίνω σημασία...Έχεις εμπειρία σχετικά με τις ιδεοληψίες?

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Προσπαθησε να τις αγνοεις πες ειναι παραλογο αυτο που σκεφτομαι κ προσπαθησε ν ασχοληθεις με κατι αλλο.οσο ξαναγυριζεις στην ιδια σκεψη εμμεσα λες στον εαυτο σου οτι ειναι σημαντικο ο εγγεφαλος σου το καταγραφει ως σημαντικο εκει που ηταν τριχα η σκεψη μετατρεπεται σε τριχια κι εχει μεγαλυτερη δυναμη.μην τις δινεις χωρο κ χρονο να αναπτυχθει,μειωσε την κ κανε κατι αλλο ν αποσπαστεις

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Από ότι κατάλαβα κάτι παρόμοιο έχω και εγώ, η σκέψεις με έχουν τρελάνει και εκεί που πάω να της διώξω ξανά επιστρέφουν. Άλλες φορές λέω στον εαυτό μου δεν είναι δικές μου αφού δεν τις θέλω αλλά είναι δύσκολο, χωρίς φάρμακα για εμένα θα ήταν πολύ πιο δύσκολα. Βέβαια υπάρχει η λύση απασχόλησης, τρέξιμο, κάτι δημιουργικό γενικά!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Αγαπητη Χριστινα , επι δυο μηνες ανοιγεις 4 θεματα με το ιδιο περιεχομενο, ιδεοληψιες , δικαιωμα σου βεβαια , αλλα μηπως ναβλεπες εναν -μια επαγγελματια ?

  10. #10
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Το τρέξιμο που ανέφερε ο Αντρέας βοηθαει

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Να πω κ κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει συνήθως όλα αυτά φοβίες ιδεοληψίες κατάθλιψη πανικός αναπτύσσονται όταν ο άνθρωπος δε ζει σύμφωνα με την φύση του κι όταν πηγαίνει κόντρα στα θέλω του όταν πιέζεται κλπ γι αυτό πάντα βοηθά να κάνουμε μια ενδοσκόπηση να δούμε αν άσχετα από τις φοβίες τις ιδεοληψίες αν η ζωή μας μας γεμίζει γιατί αν δεν μας ικανοποιεί η ζωή μας όσο κ να πολεμάμε τις ιδεοληψίες κλπ πάντα θα επανέρχονται

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Αγαπητη Χριστινα , επι δυο μηνες ανοιγεις 4 θεματα με το ιδιο περιεχομενο, ιδεοληψιες , δικαιωμα σου βεβαια , αλλα μηπως ναβλεπες εναν -μια επαγγελματια ?
    Α!!!!
    για αυτο δεν σχολιασε οσα εγραψα!
    θελει να συμφωνουμε μαζι της

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by nikos2 View Post
    Α!!!!
    για αυτο δεν σχολιασε οσα εγραψα!
    θελει να συμφωνουμε μαζι της
    της τοχα γραψει και στο προηγουμενο θρεντ , αλλα εγραψε οτι μπορει να το αντιμετωπισει και μονη της .......

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Posts
    118
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    όταν ο άνθρωπος δε ζει σύμφωνα με την φύση του κι όταν πηγαίνει κόντρα στα θέλω του όταν πιέζεται..... ι γιατί αν δεν μας ικανοποιεί η ζωή μας όσο κ να πολεμάμε τις ιδεοληψίες κλπ πάντα θα επανέρχονται
    Αυτό ακριβώς, την παρατήρηση σου την αναφερει και η θεωρία. Ολοι εχουμε ιδεοληψιες, οταν δεν κανουμε τα πραγματα που θελουμε και καταπιεζομαστε πολλαπλασιαζονται και μας δυσαρεστουν, όταν ζουμε αυτα που θελουμε ελαχιστοποιουνται και τις αγνοουμε, τις περνουμε στην πλακα.
    Για την θεματοθετρια που ρωταει αν πρεπει να αδιαφορει αυτο πρεπει να κανει. Οχι με απόφαση όμως, ουτε να περιμενει να περασει χρονος. Αν δεν υπαρχει εξωτερικος παραγοντας καταπιεσης, τοτε να προσπαθησει να κανει τα πραγματα που ονειρευεται για εκεινη και δινουν νοημα στη ζωη της. Τοτε οι σκεψεις θα ερχονται όλο κ λιγοτερο κ θα γελει μαζι τους. Ειναι θεμα πραξςων ομως, οχι αποφασης!
    Last edited by Anti-pression; 29-11-2020 at 01:22.

  15. #15
    Καλησπερα σε όλους... Σας ευχαριστω για τις απαντήσεις σας τις συμβουλές σας και τον χρόνο σας... Μόνο όσοι ξέρουν τι παει να πει ιδεοληψίες καταλαβαίνουν τι σταυρός είναι και γιατί ναι μπήκα στην διαδικασία να ανεβάσω 4 μέσα σε 2 μήνες... Γιατί δεν είμαι καλα απλά.. Και ζητάω από όσους περασαν και περνουν το ίδιο προβλημα μια συμβουλή... Ευχαριστώ όσους μου είπανε να παω σε κάποιον γιατρό θα το κάνω όταν τα πραγματα θα είναι στο απροχώρητο σε αυτό που εγώ πλεον δεν θα μπορώ να αντέξω με τις δικές μου δυνάμεις.... Αλλά αν εγώ δεν θελω να βοηθησω τον εαυτό μου και σε 10 γιατρους να παω δεν προκειται να γίνω καλα... Και εγώ θέλω να γίνω καλα... Δεν έγραψα εδώ στο φόρουμ για να συμφωνήσει κανεις μαζί μου.. Το έκανα επειδή έχω ανάγκη από συμβουλές ατόμων που περνουν το ίδιο προβλημα... Ελπίζω να είστε καλά και παλι ευχαριστώ όλους..

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Αντιμετώπιση Άγχους
    By WhyAlwaysMe? in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 22-09-2019, 18:44
  2. Άγχος-αντιμετώπιση
    By Maria10 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 63
    Last Post: 27-08-2019, 01:06
  3. Αντιμετώπιση χωρισμού
    By Marina_ in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 17
    Last Post: 30-06-2015, 09:38
  4. ΠΕΦΤΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ
    By Lacrymosa in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 07-12-2011, 08:48
  5. αντιμετωπιση αγχους
    By αγωνια in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 24-07-2010, 23:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •