Αυτοκτονία!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352

    Αυτοκτονία!!

    Σήμερα εδώ και μετά από πολύ καιρό, δεν ξέρω πόσο δεν θυμάμαι μου ήρθε πολύ έντονα το συναίσθημα της αυτοκτονίας, ευτυχώς που είχα μαζί μου τα χάπια. Αλλά το θέμα είναι ότι η κατάσταση χειροτερεύει, αρχίζω να απογοητεύομαι αλλά και να φοβάμαι για το τι μέλλει γενέσθαι!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Σήμερα εδώ και μετά από πολύ καιρό, δεν ξέρω πόσο δεν θυμάμαι μου ήρθε πολύ έντονα το συναίσθημα της αυτοκτονίας, ευτυχώς που είχα μαζί μου τα χάπια. Αλλά το θέμα είναι ότι η κατάσταση χειροτερεύει, αρχίζω να απογοητεύομαι αλλά και να φοβάμαι για το τι μέλλει γενέσθαι!!!
    Αν κάνεις τέτοιες σκέψεις πάρε στο 1018 στην 24ωρη γραμμή παρέμβασης για την αυτοκτονία, θα σε βοηθήσουν...

    http://suicide-help.gr/
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Κύκνος View Post
    Αν κάνεις τέτοιες σκέψεις πάρε στο 1018 στην 24ωρη γραμμή παρέμβασης για την αυτοκτονία, θα σε βοηθήσουν...

    http://suicide-help.gr/
    Ευχαριστώ κύκνος, το ξέρω αυτό, πιστεύω να μην χρειαστεί να φτάσω σε αυτό το σημείο, αλλά αν χρειαστεί θα πάρω!

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    Ειχα παρει και εγω στην προηγουμενη καραντινα σε αυτο το τηλεφωνο... μου ειπαν να παω σε κεντρο ψυχικης υγειας... αλλα δεν πηγα...
    Επισης ειχα σε ενα γνωστο μου παλιοτερα οτι μου παιρναν σκεψεις αυτοκτονιας και μου ειπε αυτοκτονα.. γιατι αμα σου πω μου λεει να μην το κανεις , μπορει να πας και να το κανεις...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2007
    Location
    στη φωλιά μου...
    Posts
    12,263
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Ευχαριστώ κύκνος, το ξέρω αυτό, πιστεύω να μην χρειαστεί να φτάσω σε αυτό το σημείο, αλλά αν χρειαστεί θα πάρω!
    Παρακαλώ, δεν κάνει τίποτα Έχω πάρει κι εγώ και με βοήθησαν στην ώρα της κρίσης γι' αυτό στο πρότεινα...
    Στέκεσαι εδώ, δυο μέτρα μακριά μου όμως για μένα αυτά τα δυο μέτρα είναι ένα αδύνατο ταξίδι...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    132
    Καλησπέρα!!πέρασα παρόμοια φάση πριν λίγο καιρό...είσαι καλύτερα τώρα?

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by maragel View Post
    Καλησπέρα!!πέρασα παρόμοια φάση πριν λίγο καιρό...είσαι καλύτερα τώρα?
    Με έχουν κατακλύσει η αρνητικές σκέψεις, μόνο όταν κοιμάμαι ησυχάζω η όταν πάρω τα φάρμακα μου σε ένα βαθμό, εάν μπορούσα να κοιμωμουνα 24 ώρες το 24 Ώρο καλά θα ήταν!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    132
    Σε παρακολουθεί κάποιος γιατρός;
    Εγώ πήγα στον γιατρό μου όταν ένιωσα έτσι και με βοήθησε με φάρμακα βέβαια..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by maragel View Post
    Σε παρακολουθεί κάποιος γιατρός;
    Εγώ πήγα στον γιατρό μου όταν ένιωσα έτσι και με βοήθησε με φάρμακα βέβαια..
    Με παρακολουθούσε τώρα δεν έχω χρήματα να τον πληρώσω, αλλά τα φάρμακα τα παίρνω!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    132
    Βάλε, όσο μπορείς, προτεραιότητα να πας!πρακτικά μόνο αυτός μπορεί να σε βοηθήσει...κ ο εαυτός σου βέβαια σε ένα βαθμο... φαντάζομαι δεν είναι η πρώτη φορά που το περνάς...ξέρεις ότι ειναι φάση της ασθενείας (να υποθέσω κατάθλιψη ε) και περνάει με την κατάλληλη βοήθεια ε;
    Η ασθένεια είναι, δεν είσαι εσυ!!!

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Με παρακολουθούσε τώρα δεν έχω χρήματα να τον πληρώσω, αλλά τα φάρμακα τα παίρνω!!
    Μπορείς να κλεισεις ραντεβού στο ικα ή να πας σε δημοσιο νοσοκομείο.Δε καταλαβαίνω γιατί κόλλας στα λεφτά.Επισης αν είσαι αθηνα ξερω μια Μκο που ειδικεύεται στις αυτοκτονίες και εννοείται ειναι δωρεαν
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    18
    Οι συναισθηματικές διαταραχές έχουν περιόδους ύφεσης και έξαρσης και χρειάζονται συνεχή προσπάθεια. Καμιά φορά αυτό μπορεί να γίνει εξαντλητικό. Είναι σημαντικό να σκέφτεσαι τις περιόδους ύφεσης και τις χαρούμενες στιγμές που έχεις ζήσει και μπορείς να ζήσεις στο μέλλον. Ακόμα και αν δεν μπορείς να μιλήσεις με κάποιον ειδικό, ένα τηλεφώνημα σε ένα φίλο μπορεί να βοηθήσει. Γράψε μια λίστα λοιπόν με τα πράγματα που σε κάνουν να νιώθεις χαρούμενος και άστην πάνω στο γραφείο σου. Όταν έχεις ξανά αυτές τις σκέψεις πάρε αυτή τη λίστα και κάνε ένα από αυτά. Δεν λέω πως είναι εύκολο, αλλά μπορεί να σε βοηθήσει να ξεχαστείς και να θυμηθείς πως υπάρχουν πράγματα που σου προσφέρουν ευχαρίστηση. Πράγματα που θα σε εξελίξουν και που αξίζει να συνεχίσεις να προσπαθείς για να είσαι εκεί να τα κάνεις και την επόμενη μέρα.

  13. #13
    τι ειδους χαπια πηρες που εδρασαν αμεσως και σε απετρεψαν? Ηρεμιστικα ας πουμε?

Similar Threads

  1. Αυτοκτονια
    By mhxalis in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 26
    Last Post: 18-06-2019, 23:45
  2. αυτοκτονια
    By fabulous in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 85
    Last Post: 27-05-2019, 18:16
  3. αυτοκτονία
    By skata in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 6
    Last Post: 26-03-2013, 01:07
  4. αυτοκτονια
    By leuki1997 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 07-03-2013, 13:48
  5. αυτοκτονία..
    By harrys in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 52
    Last Post: 19-12-2008, 11:59

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •