Πονος στην πλατη και στο στερνο αναλογα την σταση του σωματος.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Πονος στην πλατη και στο στερνο αναλογα την σταση του σωματος.

    Καλησπερα σε ολους. Τωρα τελευταια συμβαινει το εξης. Νιωθω να ειναι μονιμος πιασμενη η πλατη μου και πολυ συχνα το σημειο που ειναι στον αυχενα και προς τους ωμους. Πονανε και τα χερια μου αλλα νιωθω σαν να ειναι αντανακλαστικος ο πονος απο την πλατη προς το στερνο. Η σταση του σωματος
    μου οφειλω να ομολογησω οτι ποτε δεν ηταν σωστη τωρα που το σκεφτομαι. Μονιμως καθομαι στραβα,σκυφτα κλπ.οταν σηκωνω βαρος πχ super marketκαι σηκωνουν πολυ τα χερια μου, μετα μπορει να με πιασει στο στερνο. Καρδιολογικο 99%δεν ειναι γιατι το ειχα και παλιοτερα αλλα οχι τοσο εντονο και σε καρδιολογο παω καθε χρονο. Με ρικες φορεςπαει προς τις ωμοπλατες. Λογικα ειναι αυχενικο αλλα επειδη νιωθω οτι σαν να γερνω προς την μια πλευρα πχ την αριστερη ειτε το κεφαλι ειτε ολο το σωμα πιο ευκολα απο οτι στην δ ξια εχω αρχισει να σκεφτομαι μηπως ειναι καμια σχολιωση. Οταν ειμαι πχ σκυφτη πολυ ωρα σε μια θεση πχ σε χαμηλο σκαμπο με ταση να σκυβω μπροστα για να ακουμπαω τους αγκωνες στα ποδια μου μετα νιωθω πολυ πιασμενη και σαν καψιμο στο μεσον της πλατης. Ελεγχω στην σπονδυλικη στηλη δεν εχω κανει η αληθεια αλλα καθοτι αρρωστο φοβικη και με κρισεις πανικου κλπ το σκέφτομαι ομαι λιγο παραπανω για να παω. Ευτυχως οι κρισεις κλπ εχουν ελεγχθει κατα 80% χωρις αγωγη πια αλλα το αγχος δεν φευγει βεβαια... Εχει καποιος αλλος τα ιδια; Και σε τι γιατρο πηγε; Ορθοπεδικο φανταζομαι.... Ευχαριστω εκ των προτέρων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλημέρα.
    Σε αυτές τις περιπτώσεις απευθύνεσαι σε ορθοπεδικό, νευρολόγο ή νευροχειρούργο να σε κατευθύνει. Μπορεί να έχεις κάποια δισκοκήλη ψηλά στην σπονδυλική στήλη ή κάτι, αλλά και αυχενικό και σκολίωση να είναι, σε αυτές τις ειδικότητες πρέπει να πας.

    Πριν χρόνια είχα κάνει εγχείρηση στη μέση χαμηλά κι όλα καλά, ωστόσο μου είχε βρει και μία ψιλοαλλοίωση πιο ψηλά στην σπονδυλική στήλη και μου είπε να το προσέχω. Εδώ και κάνα χρόνο έχω κάποιες φορές κάποια συμπτώματα που φέρνουν στα δικά σου, αλλά όχι κάτι ιδιαίτερα επίπονο προς το παρόν. Με τις καραντίνες και τον ιό το αμέλησα και δεν έχω πάει ακόμα, αλλά μάλλον κάπου εκεί είναι το θέμα. Δυστυχώς η στάση του σώματος, να προσέχουμε με τα βάρη κτλ είναι πολύ σημαντικά έχει δεν έχει θέμα κανείς, αλλά δύσκολα τα τηρούμε όπως πρέπει.

    Πάντως μπορεί να έρθει κάποιος και να σου πει ότι με ίδια συμπτώματα έχει κάτι άλλο και πάει λέγοντας. Δεν έχει νόημα να κάνουμε υποθέσεις, πρέπει να δεις ειδικό, ένας λόγος παραπάνω που φαίνεται να έχεις έντονα συμπτώματα. Μην το αφήνεις.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Καλημερα!

    Ξεκίνα απο εναν ορθοπεδικό και βαση της κλινικης εξέτασης που θα σου κάνει ,ισως και καποια μαγνητική θα σου πει απο τι προέρχεται ολο αυτο.
    Μπορει να ειναι καποια αλλοίωση των σπονδύλων σου ,μπορει κάποια κηλη ή άπλα και η κακή στάση του σώματος σου να προκαλεί κατι τέτοιο..

    Προσωπικα μετα απο το χειρουργείο μου λογο δισκοκηλης συνεχίζουν ακόμα κατα καιρούς οι πονοι στην πλάτη και στον αυχένα αλλα πλεον οφειλεται οτι εργαζομαι πολλες ωρες σε υπολογιστη ...
    Το μονο που με εχει βοηθήσει και σχεδόν εξαφανίσει τον πονο ειναι η γυμναστική,ειδικα οι ασκησεις πιλατες και ο βελονισμος !
    Ολοι όσοι χρειάζεται να κάνουμε δουλειά γραφειου επιβάλλεται να εχουμε δυνατο κορμό και μονο η γυμναστική μας το προσφέρει ....

    Κανε ολες σου τις εξετασεις και μετα συμβουλευσου τον γιατρο σου ή ακομα καλύτερα ενα φυσικοθεραπευτη σε θέματα ασκήσεων και θα δεις θα εχεις μεγάλη διαφορά .

    Εύχομαι να πανε ολα καλά και να ειναι κατι περαστικό!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #4
    [QUOTE=Marilou;1139395]Καλημερα!

    Ξεκίνα απο εναν ορθοπεδικό και βαση της κλινικης εξέτασης που θα σου κάνει ,ισως και καποια μαγνητική θα σου πει απο τι προέρχεται ολο αυτο.
    Μπορει να ειναι καποια αλλοίωση των σπονδύλων σου ,μπορει κάποια κηλη ή άπλα και η κακή στάση του σώματος σου να προκαλεί κατι τέτοιο..

    Προσωπικα μετα απο το χειρουργείο μου λογο δισκοκηλης συνεχίζουν ακόμα κατα καιρούς οι πονοι στην πλάτη και στον αυχένα αλλα πλεον οφειλεται οτι εργαζομαι πολλες ωρες σε υπολογιστη ...
    Το μονο που με εχει βοηθήσει και σχεδόν εξαφανίσει τον πονο ειναι η γυμναστική,ειδικα οι ασκησεις πιλατες και ο βελονισμος !
    Ολοι όσοι χρειάζεται να κάνουμε δουλειά γραφειου επιβάλλεται να εχουμε δυνατο κορμό και μονο η γυμναστική μας το προσφέρει ....

    Κανε ολες σου τις εξετασεις και μετα συμβουλευσου τον γιατρο σου ή ακομα καλύτερα ενα φυσικοθεραπευτη σε θέματα ασκήσεων και θα δεις θα εχεις μεγάλη διαφορά .

    Εύχομαι να πανε ολα καλά και να ειναι κατι περαστικό![/QUOTE

    Καλησπερα. Σε ευχαριστω για την απαντηση σου! Απλα αναρωτιομουν αν για το αυχενικο ειναι καλυτερα θεμα νευρολογου. Παντως ναι νομιζω οτι καλυτερα ορθοπεδικος... Ευχαριστω και παλι

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλησπερα,κανε μαγνητικη αυχενα.Εχω κηλη α5α6 με πιεση νευρων αμφω και στενωση,και εχω πανω κατω τα ιδια συμπτωματα.Ξεκινας με μια μαγνητικη να δεις τι γινεται.Το αυχενικο ειναι θεμα νευροχειρουργου η ορθοπεδικου ειδικευμενου σε σπονδυλικη στηλη.(Πρεπει να ξερει να σε αξιολογησει και νευρολογικα μιας και μια αυχενικη κηλη πχ μπορει να κανει ζημια στο νωτιαιο μυελο)

  6. #6
    Member
    Join Date
    Jul 2019
    Posts
    45
    Καλό θα ήταν μόλις μπορέσεις να επισκεφθείς έναν ειδικό όπως πρότειναν και οι υπόλοιποι για να εντοπίσεις από πού ξεκινάει το πρόβλημα. Επίσης καλό θα ήταν μόλις το επιτρέψει και η κατάσταση να βρεις έναν καλό πέρσοναλ τρέινερ ο οποίος με βάση τα ευρήματα των εξετάσεων σου θα σε βοηθήσει να γυμναστείς και να βελτιώσεις την στάση του σώματός σου. Η γυμναστική πάντα βοηθάει σε αυτού του είδους τα προβλήματα αρκεί φυσικά ο γυμναστής να είναι γνώστης. Το τονίζω αυτό γιατί κυκλοφορούν διάφοροι τελευταία που βαφτίζονται περσοναλ τρέινερς και αντί να σε βοηθήσουν μπορούν να σου κάνουν ζημιά. Αν έχεις κάποια παραπάνω κιλάκια, προσπάθησε να τα χάσεις γιατί κι αυτά πολλές φορές επιβαρύνουν την κατάσταση σε τέτοιου είδους θέματα.

Similar Threads

  1. Πόνος στην αριστερή πλευρά του σώματος...
    By WeakbutPowerfull in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 7
    Last Post: 09-02-2021, 02:15
  2. Δυσπνοια, πόνοι σε στερνό και πλάτη και ο πανικός επιστρέφει.
    By Layla123 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 24-03-2020, 17:23
  3. Πόνος στην κοιλιά και στην πλατη
    By GeorgeK in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 19
    Last Post: 09-01-2020, 21:26
  4. Χρόνιος πόνος στο στερνο
    By ChriZiri in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 27-12-2019, 22:47
  5. Πονος στο στερνο
    By πιεσμενη in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 07-09-2012, 17:02

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •