Θέλω να κόψω το κάπνισμα.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    32

    Θέλω να κόψω το κάπνισμα.

    Καλημέρα σε όλους. Με θετική ενέργεια,σκέψη και διάθεση!
    Θα ήθελα να διαβάσω τις εμπειρίες ανθρώπων που σταμάτησαν το κάπνισμα.
    Όχι τόσο ως προς την διαδικασία διακοπής,αλλά ως προς τις αλλαγές (θετικές και αρνητικές) που υπέστησαν!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    479
    Quote Originally Posted by ioannis.87 View Post
    Καλημέρα σε όλους. Με θετική ενέργεια,σκέψη και διάθεση!
    Θα ήθελα να διαβάσω τις εμπειρίες ανθρώπων που σταμάτησαν το κάπνισμα.
    Όχι τόσο ως προς την διαδικασία διακοπής,αλλά ως προς τις αλλαγές (θετικές και αρνητικές) που υπέστησαν!
    Καλημέρα!!! Φανατική καπνιστρια Για δέκα χρόνια. Ήμουν αρκετά εθισμενη.. Όταν κατάλαβα πόσο πολύ δεν μπορούσα χωρίς αυτό είπα.. Να δοκιμάσω να το κόψω μαχαίρι.

    Πριν το κάνω διάβαζα και εβλεπα σε βίντεο τι πρόκειται να συμβεί για να ξέρω τι να περιμένω. Ήθελα πολύ να δω την αλλαγή και να κατευθυνθω προς αυτή.

    Τις τρεις πρώτες μέρες το σκεφτόμουν συνέχεια και είχα λίγα νεύρα.Μια Δύο βδομάδες είχα δυσκολίες στον ύπνο. Μετά το μήνα σταμάτησα να το σκέφτομαι όπως πριν. Η εξάρτηση ήταν παρελθόν.

    Στα θετικά. Δεν Αισθανόμουν μέσα μου σαν τασακι τα πρωινά. Ένας πρωινός βηχας Που είχα τελείωσε. Το δέρμα μου άλλαξε, έγινε πιο καθαρό φωτεινό .(αυτά σε ένα μήνα).
    Τα δόντια μου δεν είχαν πια καφέ λεκεδες, δεν παθαίνα συνέχεια ουλιτιδες (το κάπνισμα επηρεάζει αρνητικά πολύ τα δόντια, τουλάχιστον σε μένα το έβλεπα).

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Καπνιζα 14 χρονια και το εκοψα μαχαιρι.Τις πρώτες μερες επειδή είχα φουλ νεύρα εκανα χρήση νικορετ σε τσιχλα,οταν λεω πρωτες μέρες εννοώ μια με δύο..
    Τωρα οι αλλαγες
    Δε βρωμοκοπαω πλέον τσιγαρο
    Δεν αρρωσταινω καθόλου από εκει που αρρωσταινα μια με δύο φορές το χρόνο και πάθαινα ασθματικες βρογχίτιδες.
    Και το καλύτερο για μενα εκανα αποταμίευση τα λεφτα και πήγα 3 ταξίδια στο εξωτερικό.
    Ειναι ότι πιο σωστο εχω κανει στα 31 μου χρόνια...Στο συνιστώ ανεπιφύλακτα
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  4. #4
    Κι γω θελω να κοψω το καπνισμα καλες οι τσιχλες νικορετ αλλα μετα σκληραινουν και μου τι δινει χαχα

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    479
    Κοιτάζω το παραπάνω μου ποστ... Ξανά κυλησα μετά από δύο χρόνια σχεδόν ακαπνη...... Πώς αντιμετωπιζεται αυτό τώρα..... Ξανά από την αρχή.....

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Κοιτάζω το παραπάνω μου ποστ... Ξανά κυλησα μετά από δύο χρόνια σχεδόν ακαπνη...... Πώς αντιμετωπιζεται αυτό τώρα..... Ξανά από την αρχή.....
    To έκοψα πριν από 9 μήνες στις 12 Απριλίου βασικά μου το έκοψαν με το έτσι θέλω κατά κάποιο τρόπο. Εύχομαι και θεωρώ πως δεν θα ξανακαπνίσω στη ζωή μου, δεν έχω κάποιο λόγο, το σκέφτομαι σαν ένα 15χρονο που του λένε οι δικοί του μην καπνίσεις θα την πατήσεις με τη διαφορά πως ξέρω πως άπαξ και ένα τσιγάρο να καπνίσω θα το αρχίσω πάλι. Εσύ πως την πάτησες θέλεις να μας πεις; Σου ήρθε κάποια στιγμή και είπες θέλω ένα τσιγάρο και έκανες τράκα ή είπες παω να πάρω ένα πακέτο;

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    479
    Θεωρώ.. Πως ξεκίνησα... Τώρα άρχισα να κάνω παρέα με ένα άτομο... Το σπίτι του μέσα στον καπνό.. Έκανε και μπαφο.. Έκανα και εγώ μια δυο φορές.. Αυτό συνεχίστηκε.. Έκανα και τσιγάρο.. Μετά ξανά έκανα.. Μετά ξανά έκανα.. Μετά συνέχισε... Μετά κιαλλο..... Νομίζω έτσι έγινε. Πριν δεν είχα παρέες... Με άτομα να καπνίζουν τόσο πολύ..... Άρα μήπως να κόψω τις κακές παρέες και μαζί πάλι το κάπνισμα......

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    479
    Α να σημειώσω επίσης πως όταν το έκοψα δεν είχα κανένα απολύτως άγχος κανένα άλλο βάσανο.Αυτός ο μήνας είναι τρελός μήνας με αρκετό στρες και πίεση..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by ladybird12 View Post
    Θεωρώ.. Πως ξεκίνησα... Τώρα άρχισα να κάνω παρέα με ένα άτομο... Το σπίτι του μέσα στον καπνό.. Έκανε και μπαφο.. Έκανα και εγώ μια δυο φορές.. Αυτό συνεχίστηκε.. Έκανα και τσιγάρο.. Μετά ξανά έκανα.. Μετά ξανά έκανα.. Μετά συνέχισε... Μετά κιαλλο..... Νομίζω έτσι έγινε. Πριν δεν είχα παρέες... Με άτομα να καπνίζουν τόσο πολύ..... Άρα μήπως να κόψω τις κακές παρέες και μαζί πάλι το κάπνισμα......
    Ο συνέταιρος μου καπνίζει 3 πακέτα την ημέρα marlboro και είχα μπει στον πειρασμό να του κλέψω ένα τσιγάρο στα μουλωχτά, αλλά άντεξα τελικά και δεν το έκανα. Αλλαξα γνωμη. Δεν νομίζω να το κάνω πια, τώρα αν η παρέα σε επηρεάζει και δεν μπορείς ενώ κάνεις παρέα μαζί του να μην καπνίζεις, είναι θέμα, αλλά θα χαλάς τις παρέες σου δηλαδή επειδή κάποιος καπνίζει; Δεν ξέρω τι να σου πω.... Και το στρες και η πιεση δεν είναι δικαιολογία γιατί κάθε φορά δηλαδή που θα παρουσιάζεται πίεση θα ξανακαπνίζεις; Τι να σου πω....

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    479
    Έλα ντε.......δεν ξέρω τι θα κάνω. Πάλι από την αρχή.. Τρεις μέρες να φύγει η νικοτινη από μέσα μου... Και ξαναμανα.... Καλή τύχη σε όλους μας!!!
    [emoji3577][emoji40][emoji20][emoji43][emoji18][emoji120][emoji120][emoji120]

  11. #11
    hlias1988
    Guest
    καπνιζω ενα καπνο σε 1.5 2 μερες...

  12. #12
    καπνιζω καπνο σε τρεις σε περασα χαχα

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    479
    Τελικά έχω 18 μέρες ακαπνη....και παραπάνω μέρες χωρίς ποτό.

    Είχα πει ότι επηρεαζομαι από ένα συγκεκριμένο άτομο. Το άτομο αυτό τα έκανε ολα.(κάπνισμα, χορτο, ποτό)
    Όταν βρισκόμασταν είχαμε αυτά να μας συνοδεύουν πάντα. Εγώ από πριν ήμουν σε μια φάση που σκεφτόμουν τους εθισμους μου.Και θα ήθελα να μην έχω εξάρτηση από όλα αυτά που αισθάνομαι πως με επηρεάζουν αρνητικά στην υγεία μου κλπ.
    Οπότε μάλλον δεν ήμουν καλά.. Δεν ήμουν καλά ούτε με το άτομο αυτό... Και έκανα ο, τι έκανε και αυτός χωρίς να χω ούτε καλή εικόνα για αυτόν ούτε για μένα. Έχω μηνα να τον δω. Έχω 18 μέρες να εκτεθω σε καπνό. Δεν θέλω να αγοράσω δεν θέλω να κάνω . Έχω 25 μέρες να πιω αλκοόλ . Και θέλω να είμαι ήρεμη χωρίς δηλητηριο μέσα μου από ουσίες ή και ανθρώπους.

Similar Threads

  1. θα ηθελα να κοψω το καπνισμα αλλα...
    By hlias1988 in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 14
    Last Post: 21-05-2020, 02:30
  2. Θελω να κοψω τα Νeurontin ...
    By Del-meme290719b in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 28-07-2019, 01:15
  3. πρεπει να κοψω το καπνισμα και δεν μπορω
    By elirene in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 23
    Last Post: 10-02-2012, 05:29
  4. θελω να κοψω τα φαρμακα..
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 19-12-2009, 15:03
  5. Replies: 5
    Last Post: 23-06-2008, 19:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •