Μεγάλη εξάρτηση από το κάπνισμα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    1

    Μεγάλη εξάρτηση από το κάπνισμα

    Καλησπέρα σε όλους! Η ξαδέρφη μου χώρισε λίγο πριν τα Χριστούγεννα μετά από σχέση χρόνων και από τότε καπνίζει πάρα πολύ. Την είδα τις προάλλες και φαινόταν χάλια, κάπνιζε το ένα τσιγάρο μετά το άλλο και γενικά έδειχνε αρκετά στενοχωρημένη και κουρασμένη. Μίλησα λίγο και με τη θεία μου στο τηλέφωνο και μου είπε ότι και εκείνη ανησυχεί πολύ με αυτή την κατάσταση γιατί έχει φτάσει να καπνίζει πάνω από 2 πακέτα την ημέρα. Με έχει στενοχωρήσει και ανησυχήσει πολύ γιατί είναι βαριά καπνίστρια για πολλά χρόνια και υπάρχει και ιστορικό στην οικογένεια ( ο πατέρας της είχε φύγει από καρδιά). Το συζήτησα λίγο μαζί της αλλά εκνευρίστηκε και μου είπε να μην ανακατεύομαι και ότι είμαι υπερβολική. Τη ρώτησα αν είναι στενοχωρημένη από το χωρισμό και το αρνήθηκε, είπε ότι είναι πολύ καλά( απλώς λίγο πιεσμένη με τη δουλειά) αλλά βλέπω ότι δεν είναι. Θέλω να τη βοηθήσω αλλά δε ξέρω πως. Σκέφτηκα μήπως της προτείνω να μιλήσει σε κάποιον ειδικό, αλλά ειλικρινά δε ξέρω πώς θα το πάρει, φοβάμαι μήπως παρεξηγηθούμε. Υπάρχει κάποιος που να έχει αντιμετωπίσει κάποια αντίστοιχη κατάσταση?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Καλησπέρα.

    Δεν υπάρχει περίπτωση καπνιστής βαρύς σε φάση που είναι στα κάτω του και καπνίζει περισσότερο να το κόψει/μειώσει επειδή του το είπε η ξαδέρφη του ή η μάνα του ή ο οποιοσδήποτε. Γενικά δεν ξεπερνάς μία εξάρτηση αν δεν το πάρεις απόφαση ο ίδιος ότι και να σου λένε, πόσο μάλλον την εποχή που περνάς φουρτούνες και είναι το τελευταίο που έχεις στο μυαλό σου!

    Επίσης κάθε άνθρωπος θέλει τον χρόνο του να ξεπεράσει έναν χωρισμό. Δεν ξεπερνάς σχέση χρόνων μέσα σε ένα μήνα. Αυτό που πρέπει να κάνετε οι δικοί της άνθρωποι είναι απλά να είστε εκεί και να μην την πιέζετε καθόλου. Να μην της πρήζετε τα ούμπαλα με συμβουλές, να μην προσπαθείτε να την πατρονάρετε, να μην την πιέζετε σώνει και καλά να κάνει εξόδους ή πράγματα που δεν θέλει και δεν είναι έτοιμη να κάνει, να μην γίνεστε ξερόλες. Απλά να ξέρει ότι είστε εκεί αν θέλει να μιλήσει και θα ότι θα την ακούσετε πραγματικά χωρίς να κρίνετε και να ξέρει ότι θα είστε εκεί να ζητήσει βοήθεια απο μόνη της για το οτιδήποτε και θα την στηρίξετε. Δώστε της χρόνο και σεβαστείτε τη.

Similar Threads

  1. Κάπνισμα
    By Astronomy lover in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 15
    Last Post: 28-05-2020, 03:09
  2. Κάπνισμα..
    By Stellapl in forum Διατροφή, Fitness-Ασκηση
    Replies: 33
    Last Post: 21-05-2020, 02:39
  3. κάπνισμα
    By ΜΑΡΙΑ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-09-2012, 18:13
  4. κάπνισμα
    By ΜΑΡΙΑ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 0
    Last Post: 25-09-2012, 12:30
  5. Κάπνισμα
    By kallia13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 12-12-2007, 13:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •