Αίσθημα μη επαρκούς αναπνοής.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Member
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    32

    Αίσθημα μη επαρκούς αναπνοής.

    Πρόσφατα ελέγχθηκα από πολλούς ιατρούς διαφορετικών ειδικοτήτων. (καρδιολογικός έλεγχος,ακτινογραφία θώρακως,πλήρης αιματολογικός έλεγχος)
    Έχω ένα αίσθημα δυσφορίας,το οποίο μου συμβαίνει κάποιες ημέρες και διαρκεί κάποιες ώρες.
    ίσως φταίει το υπερβολικό κάπνισμα και λίγα παραπανίσια κιλά,ίσως φταίει η πίεση της καθημερινότητας εδώ στην Αθήνα.
    ίσως να είναι ψυχοσωματικό.
    νιώθω πως θέλω να πάρω μια βαθιά αναπνοή και στην διάρκεια της εισπνοής κάπου σταματάω.Οι παλμοί μου είναι λίγο υψηλοί εκείνη την ώρα.
    έχει κανένας παρόμοια εμπειρία?

  2. #2
    Εγω νιωθω καποιες φορες οτι θελω να παρω βαθια ανασα και δεν μπορω ,οπως επισης μου ρχεται να χασμουρηθω για να παρω βαθια ανασα και δεν μου βγαινει. Πολλες φορες μου συμβαινει οταν ειμαι αγχωμενη. Το καπνισμα ναι πολυ πιθανον να παιζει ρολο και τα κιλα . Κι εγω καπνιζω οχι υπερβολικα και εγω και καμια 15 ρια παραπανισια κιλα και νιωθω σιγουρα πολυ πιο βαρια και δυσκινητη κλπ σε σχεση με κανα χρονο πριν που τα ειχα χασει. Λιγο ασκησουλα λιγο κοψιμο τα περιττα θα σε βοηθοησουν πιστευω. Απο τη στιγμη που εχεις κανει εξετασεις και ειναι ολα οκ μαλλον ειναι θεμα αγχους. Κι οσο επικεντρωνεται το μυαλο σου εκεινη την ωρα σε αυτο , τοσο πιο πολυ αγχωνεσαι

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Ναι εχω το ιδιο. Μετα απο 3 χρονια και παραπολλες εξετασεις πιστευω τα εξης:
    - το κάπνισμα. Το αγχος, το αυξημένο λιπος ειναι παράγοντες σημαντικοί
    - Η έλλειψη σεβιτμινες ( εμενα d, folic) που ξεκιναει χρονια πριν εκδηλωθούν συμπτώματα
    - νευρώσεις στομαχου που οφείλονται σε θλιψη, απογοητευση, απωλεια, αγχος μεγάλης διαρκείας μειωνουν την αποροφηση θρεπτκων απο τον οργανισμό.
    - εργασιακο burnout

    Αν τα αντιμετωπισεις αυτα , περναει! Θελει προσπαθεια ομως!

  4. #4
    Αν σου πω οτι αυτο με το χασμουρητο το εχω τωρα τελευταια. Εγω ειμαι χρονια καπνιστρια, το περισσοτερο που καπνιζα πολυ παλιοτερα ηταν ενα πακετο την ημερα . Αυτο βεβεια χρονια πριν. Τωρα πια καπνιζω ολο και λιγοτερο. Πχ ενα πακετο καπνο την εβδομαδα. Εχω και παρααπνω κιλα καμια εικοσαρια και με τον θυρεοειδή και την παλινδρομηση και διαφραγματοκηλη βλεπω οτι τωρα που τα πηρα τα κιλα( μεχρι πριν ενα χρονο ειχα χασει 13 και ενοωθα αλλος ανθρωπος) τωρα λοιπον που τα πηρα μολις φαω λιγο πιο γεηγορα η λιγο παραπανω εχω εκτακτες και καμια ταχυκαρδια και με πιανει κι αυτο που λες . Με πιανει να χασμουριεμαι συνεχεια χωρις να μπορω ομως να παρω την βαθια ανασα του χασμουρητου και αυτη την ανακουφιση που νιώθεις. Προσπαθω να μην πανικοβαλομαι εκεινη τηνωρα , να χαλαρωσω και να κανω κατι ασχετο πχ να περπατησω να σηκωθω να κινηθω . Μετα απο λιγο οντως χασμουριεμαι.αν εχει καποιος παλινδρομηση και διαφραγματοκηλη ειναι πολυ μα πολυ σημαντικο τα κιλα. Και αυτη την δυσφορια που νιωθεις πολλες φορες που μπορει να εχεις πιει και ενα ποτηρι νερο. Ειναι δυσκολο. Ευχομαι τα καλύτερα.

Similar Threads

  1. Σοβαρό θέμα αναπνοής, δεν αντέχω άλλο
    By Grec in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 25-11-2018, 12:34
  2. Δυσκολία αναπνοής
    By Pepe93 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 18
    Last Post: 01-10-2018, 00:55
  3. Τεχνικές αναπνοής που βοηθούν στις αγχώδεις διαταραχές
    By Delmem080319a in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 20-09-2014, 17:12
  4. πιασιμο αναπνοης;;;
    By PENAKI1986 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 15-12-2011, 01:25
  5. ευκολη κουραση κοψιμο αναπνοης..
    By maria- in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 20-04-2010, 17:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •