Μικροβιοφοβια για HIV και ηπατίτιδα c.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    7

    Μικροβιοφοβια για HIV και ηπατίτιδα c.

    Καλησπέρα, είμαι καινούρια στο φόρουμ.Ειμαι γενικά σιχασιαρα, αλλά τον τελευταίο χρόνο η κατάσταση έχει ξεφύγει... Όλα ξεκίνησαν όταν επισκέφθηκα τον γυναικολόγο μου σε δημόσιο νοσοκομείο...
    Μετά την εξέταση, καθώς ντυνομουν σχεδόν εσυρα τό παντελόνι μου στο πάτωμα λόγω ενός ορθοπεδικού προβλήματος, και από τότε σκέφτομαι συνέχεια μήπως είχε αίμα στο πάτωμα και κόλλησα HIV ή ηπατίτιδα c.
    Απο τότε απολυμαινω τα πάντα μέσα στο σπίτι απο φόβο διασποράς των μικροβίων (όπου ακούμπησε το παντελόνι,απλυτοθηκη, κλπ). Διάβασα στο ίντερνετ ότι ο ιός της ηπατίτιδας c επιβιώνει στο περιβάλλον μέχρι 6 εβδομάδες και παρόλο που αυτό το διάστημα πέρασε, εγώ ακόμα το σκέφτομαι...
    Βγάζω τις σακούλες με τα σκουπίδια μου και εκτός ότι φοράω γάντια, προσέχω μανιωδώς και να μην ακουμπήσω με τα ρούχα μου τη σακούλα...Μόνο στην σκέψη ότι πρέπει να ακουμπήσω κάτι "μολυσμένο" με πιάνει κρίση άγχους και μου κόβεται η ανάσα!!!
    Έχω φτάσει σε σημείο να σιχαίνομαι ακόμα και τους γονείς μου... Δεν αντέχω άλλο! Πρέπει σε λίγο καιρό να επισκεφτώ τον γιατρό μου για εξέταση και φοβάμαι να πάω μην συμβεί πάλι το ίδιο! Όταν τα εκμυστηρευτηκα στην κολλητή μου ,μου είπε ότι είναι γελοίος ο λόγος που με πιάνει η κρίση άγχους... Νιώθω πλέον ότι δε ζω... Κοιμάμαι και ξυπνάω με το άγχος των μικροβίων...

  2. #2
    Γεια σου λιανα σε καταλαβαινω στο 100% δεν ειναι ζωη αυτη και εγω ολη μερα καθε μερα βλεπω μικροβια ολη την ωρα πλενω τα χερια μου μεχρι και τα πραγματα μεσα στο σπιτι μου φοβαμαι,αισθανομαι ολη την ωρα οτι τα χερια μου ειναι βρωμικα.Εχω κα ει το τελευταιο καιρο τοσες εξετασεις που δεν φανταζεσαι ειλικρινα.Τουλαχιστον εσυ δεν δημιουργεις γεγονοτα,εγω καθε τοσο φοβαμαι και κατι,τον προηγουμενο μηνα φοβομουν ενα αντισηπτικο που ειχε πεταχτει στα ματια μου και πιθανολογουσα μηπως δεν ηταν ωσπου πηγα και το εξετασα και μου εφυγε,μετα αλλο το εξεταζα ξανα μετα αλλο,και τωρα εχω πεθανει απο το αγχος γιατι μπηκα σε αστικο τις προαλλες και ειχε κοσμο και ακουμπησα σε εναν πακιστανο και φοβαμαι μηπως ειχε καμια ενεση πανω του,οπως και τις προαλλες ημουν με το παπακι μου και εριξε καποιος απο ενα μπαμκονι κατι δεν ξερω τι ητα,ισως ηταν ποτηρι νερο και αισθανθηκα κατι σταγονες στο προσωπο μου και φοβαμαι μηπως ηυαν τιποτα σε αιμα

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    7
    Quote Originally Posted by Giannislaa View Post
    Γεια σου λιανα σε καταλαβαινω στο 100% δεν ειναι ζωη αυτη και εγω ολη μερα καθε μερα βλεπω μικροβια ολη την ωρα πλενω τα χερια μου μεχρι και τα πραγματα μεσα στο σπιτι μου φοβαμαι,αισθανομαι ολη την ωρα οτι τα χερια μου ειναι βρωμικα.Εχω κα ει το τελευταιο καιρο τοσες εξετασεις που δεν φανταζεσαι ειλικρινα.Τουλαχιστον εσυ δεν δημιουργεις γεγονοτα,εγω καθε τοσο φοβαμαι και κατι,τον προηγουμενο μηνα φοβομουν ενα αντισηπτικο που ειχε πεταχτει στα ματια μου και πιθανολογουσα μηπως δεν ηταν ωσπου πηγα και το εξετασα και μου εφυγε,μετα αλλο το εξεταζα ξανα μετα αλλο,και τωρα εχω πεθανει απο το αγχος γιατι μπηκα σε αστικο τις προαλλες και ειχε κοσμο και ακουμπησα σε εναν πακιστανο και φοβαμαι μηπως ειχε καμια ενεση πανω του,οπως και τις προαλλες ημουν με το παπακι μου και εριξε καποιος απο ενα μπαμκονι κατι δεν ξερω τι ητα,ισως ηταν ποτηρι νερο και αισθανθηκα κατι σταγονες στο προσωπο μου και φοβαμαι μηπως ηυαν τιποτα σε αιμα
    Ακριβώς αυτό περνάω κι εγώ.... Είναι ανυπόφορο να μην αισθάνεσαι ασφαλής ούτε στο ίδιο σου το σπίτι... Και το χειρότερο είναι ότι όλη αυτή η κατάσταση έχει επηρεάσει αρνητικά και τους γονείς μου... Έχουν σπάσει τα νεύρα τους που με βλέπουν έτσι...Απο το άγχος μου δε μπορώ ούτε να φάω, με πιάνει ναυτία...

  4. #4
    Λιανα μου σε καταλαβαινω 100% και εμενα ο κυκλος μου δεν αντεχει αλλο,απλα αν δεις οτι τραβαει και μεγαλωνουν οι σκεψεις πανε σε ενα ειδικο.Μου το ειχαν πει και μενα αλλα δεν το εκανα με αποτελεσμα να εχω χαλασει περιπου ενα χιλιαρικο μεσα σε ενα μηνα και ακομα δεν ειμαι καλα,φοβαμαι τα παντα εχει γινει η καθημερινοτητα μου,φοβαμαι να με ακουμπησει οποιπσδηποτε μην εχει πανω του συριγγα.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    7
    Οπωσδήποτε θα απευθυνθώ σε ειδικό, δεν πάει άλλο!!! Ακουμπάω σε αντικείμενα στο σπίτι μου, και φοβάμαι ότι μολύνθηκαν τα ρούχα μου και όλη την ώρα αλλάζω ρούχα...Π.χ τώρα ακούμπησε το παντελόνι μου στην απλυτοθηκη και θέλω να το αλλάξω!!!Με νύχια και με δόντια κρατιεμαι! Λέω από μέσα μου"έλα μωρέ, δεν πειράζει,και λίγα μικρόβια χρειάζονται!"

  6. #6
    Σε καταλαβαινω στο 100%,ειχα παει τις προαλλες να δωσω αιμα για να εξετασθω γιαβαυτα τα 2 και πριν μπω ακουσα οτι ο προηγουμενος πιθανον ηταν φορεας,εκει τα εχασα μην στα πολυλογω τα ρουχα που φορουσα εκεινει την μερα τα επλυνα 5 φορες στο πληντυριο μεχρι να τα ξαναφορεσω και παλι τα φοβαμαι,απλως μην αργησεις μην αφησεις αυτες τις σκεψεις να σε ριξουν κι αλλο

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    7
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, χαίρομαι που επιτέλους μπορεί κάποιος να με καταλάβει...

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    7
    Αφού σκέφτομαι να μην πάω στο γυναικολόγο, κι ας έχω σοβαρό πρόβλημα, για να μην γίνει πάλι τίποτα που θα με βάλει σε τέτοιες σκέψεις...

  9. #9
    Δεν χρειαζεται να ευχαριστεις ο καθενας εδω προσπαθει να στηριξει τον αλλο,γι αυτο σου λεω μην το αφησεις να σε ριξει,και εγω αυτο σκεφτομαι οτι δεν θα ξαναπαω ποτε σε οδοντιατρο η να παω να κουρευτω φοβαμαι επισης κι ολας,η λογικη λεει δεν γινεται αυτο δεν επαθα τιποτα τοσα χρονια αλλα το μυαλο αλλα,μην το αφησεις να σε ριξει εμενα με εριξε και στα λεω εγω που ακομα δεν ειμαι καλα,το λεω στους δικους μου και μου λενε ειναι τρελο ποιος πεταει αιματα αποβτο μπαλκονι εγω ομως δεν

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    7
    Το πιο περίεργο είναι ότι δεν φοβάμαι τον κορονοϊο που σε κάποιες περιπτώσεις είναι θανατηφόρος, αλλά την ηπατίτιδα c που πλέον θεραπεύεται και τον HIV που πλέον έχει καλό προσδόκιμο ζωής...tragic!!!

  11. #11
    Χαχα ακριβως το ιδιο,και εκει που πηγα τωρα τελευταια να μου παρουν αιμα του ειπα στο παιδι σε παρακαλω πολυ θελω να βλεπω τη διαδικασια γιατι φοβαμαι πολυ και μου λεει καλα δεν φοβασαι τον κορονοιο και φοβασαι αυτα,τι να πω,ισως βεβαια αυτες οι φοβιες ειναι και αποτελεσμα οσον ζουμε αυτο το διαστημα που ξαφνικα επρεπε να αρχισουμε να πλενουμε τα χερια μας να βαζουμε αντισηπτικα που πριν δεν ξεραμε καν τι ειναι

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    7
    Εγώ αυτό το θέμα το έχω πρίν τον κορονοιο... Τα χέρια μου τα πλένω μανιωδώς!Δεν αγγίζω πόμολα, διακόπτες, τηλεκοντρόλ, και άλλα πολλά... Χθές με έπιασε κρίση πανικού γιατί σκεφτόμουν ότι πρέπει σήμερα να καθαρίσω το μπάνιο, το οποίο στο μυαλό μου είναι μολυσμένο!!!Και τελικά δεν το καθάρισα, θα το καθαρίσω αύριο... Σκέφτομαι να πάρω ένα αγχωλητικο το βράδυ γιατί με πιάνει ταχυκαρδία στον ύπνο μου και ξυπνάω με δύσπνοια...

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    285
    Οπως καταλαβαίνετε δεν ειστε οι μονοι φυσικα με ακριβώς αυτες τις ιδιες σκεψεις. Ο Γιάννης ξέρει, έχουμε ξαναμιλησει. Λιανα, ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή είναι αυτο το πραγμα και θελει συνδυασμό αντικαταθλιπτικων με ψυχοθεραπεία...

Similar Threads

  1. Hiv και ηπατιτιδα c
    By Giannislaa in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 12-11-2020, 23:51
  2. μικροβιοφοβια
    By afroditi in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 05-07-2019, 19:25
  3. Μικροβιοφοβία-νοσοφοβια
    By αλφα in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 20-03-2014, 14:33
  4. μικροβιοφοβια...
    By chrys in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 11
    Last Post: 17-01-2010, 02:52

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •