Πώς θα επιλέξω ψυχολόγο;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496

    Πώς θα επιλέξω ψυχολόγο;

    Καλησπέρα σας! Αναρωτιέμαι το εξής πώς θα βρω τον κατάλληλο ψυχολόγο ο οποίος θα ειδικεύεται στα θέματα που με προβληματιζουν; τι είδους ψυχοθεραπεία να ακολουθήσω; βλέπω πως υπάρχουν διάφορες κατευθύνσεις. Να κάνω ψυχαναλυση; να απευθυνθώ σε κάποιον που κάνει συστημικη; γνωσιοσυμπεριφοριστικη; και άλλα θα υπάρχουν. Δεν ξέρω τι θα ταίριαζε στην περίπτωση μου. Ή απλά να βρω κάποιον συστημένο από άλλον;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Ποιό είναι το αίτημά σου;
    Για ποιό λόγο θέλεις να τον επισκεφτείς;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Ποιό είναι το αίτημά σου;
    Για ποιό λόγο θέλεις να τον επισκεφτείς;
    Όταν πλέον είναι πάρα πολλά;
    Δηλαδή πλέον δεν ξέρω από πού να το πιάσω. Θέματα συναισθηματικα, θέματα εαυτού, σχέσεων, άγχος, φόβοι.... Πολλά και διάφορα λοιπόν.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Κατάλαβα
    Νομίιζω πως δεν παίζει τόσο ρόλο η προσέγγιση, όσο το άτομο, ο ψυχοθεραπευτής δηλαδή και η χημεία που θα υπάρξει μεταξύ σας. Θα σου πρότεινα να αποφύγεις την Γνωσιακή-Συμπεριφορική και την κλασσική Ψυχανάλυση, να επιλέξεις δηλαδή μιά πιό σχεσιακή προσέγγιση. Το να πάρεις πληροφορίες από κάποιον που εμπιστεύεσαι είναι θετικό, αρκεί να τις φιλτράρεις. Ότι ταιριάζει σε κάποιον άλλο, μπορεί να μην κάνει για σένα. Από εκεί και πέρα, όλα είναι ανοιχτά...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Quote Originally Posted by proteus View Post
    Κατάλαβα
    Νομίιζω πως δεν παίζει τόσο ρόλο η προσέγγιση, όσο το άτομο, ο ψυχοθεραπευτής δηλαδή και η χημεία που θα υπάρξει μεταξύ σας. Θα σου πρότεινα να αποφύγεις την Γνωσιακή-Συμπεριφορική και την κλασσική Ψυχανάλυση, να επιλέξεις δηλαδή μιά πιό σχεσιακή προσέγγιση. Το να πάρεις πληροφορίες από κάποιον που εμπιστεύεσαι είναι θετικό, αρκεί να τις φιλτράρεις. Ότι ταιριάζει σε κάποιον άλλο, μπορεί να μην κάνει για σένα. Από εκεί και πέρα, όλα είναι ανοιχτά...
    Γιατί θα μου πρότεινες να αποφύγω τη συμπεριφορικη;
    Γνωσιακη συμπεριφοριστικη όπως λέγεται. Και γιατί επίσης να αποφύγω την ψυχαναλυση;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Η πρώτη είναι πιό δομημένη και μηχανιστική, προτείνεται κυρίως για φοβίες. Εχει γρήγορα αποτελέσματα, αλλά δεν πάει σε βάθος, έτσι τα όποια οφέλη είναι πρόσκαιρα. Η δεύτερη κρατάει χρόνια και ο ψυχαναλυτής είναι αυθεντία, κάπως απόμακρος. Οι άλλες προσεγγίσεις βασίζονται πολύ στη διάδραση μεταξύ θεραπευτή - θεραπευόμενου

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    101
    Να κάνω μια ερώτηση και γω;;;;; Πρώτη φορά θα ξεκινήσω ελπίζω με το καλό ψυχοθεραπεία αλλά δεν είμαι σίγουρη αν η γνωσιακή συμπεριφορική ταιριάζει στο πρόβλημα μου.... είναι αυτοτραυματισμός που είχα παλιά πιο έντονα πλέον είμαι πιο ήρεμη αλλά θέλω να τα βγάλω από μέσα μου και αναρωτιέμαι αν αυτή η μέθοδος ψυχοθεραπείας μου κάνει....

  8. #8
    Member
    Join Date
    Jan 2021
    Posts
    30
    Εγω εχω διαταραχη πανικου.. Κανω γνωσιακη συμοεριφοριστικη.. Στα θεματα που χρηζουν εμβαθυνση δινεται χρονος.. Για την κατανοηση του. Μπορεις να επικοινωμησεις με τους ψυχολογους και να κανεις τις ερωτησεις σου ωστε να επιλεξεις..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,090
    Θα συμφωνήσω με τον proteus για αποφυγή της κλασικής ψυχανάλυσης. Δεν έχω προσωπική εμπειρία αλλά και τα βιβλία που αναφέρονται σ'αυτήν είναι δυσνόητα, εστιάζει πιο πολύ στο παρελθόν. Επίσης συμφωνώ μαζί του για το ότι μάλλον πιο σημαντικό είναι ο άνθρωπος και η σχέση/χημεία που θα προκύψει. Έχω θετική και προσωπική άποψη για τη γνωσιακή και τη συστημική αρκεί ο θεραπευτής να έχει εμπειρία γιατί συνήθως οι άπειροι πάνε by the book και η θεραπεία καταντάει στείρα. Ιδίως τη γνωσιακή την προωθούν κάποιοι σαν γρήγορη, εντός τριών μηνών, θεραπεία αλλά αυτό μπορεί να έχει αποτέλεσμα σε λίγες μόνο περιπτώσεις. Άρα μάλλον συμφωνώ απόλυτα με τον proteus.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    η διαλεκτική και η γνωσιακή κι εγώ πιστεύω αποδίδουν, αν και δεν κάνω χυχοθεραπεία εγώ, προσωπικά.
    η κλασσική ψυχανάληση νομίζω πως θα βοηθουσε σε κάποιον σαν βοηθητικό εργαλείο, όντας ο ίδιος λειτουργικός, χωρίς εν ενεργεία ψυχολογικής φύσεως ένοντα προβλήματα.

Similar Threads

  1. Τι τεχνική ψυχοθεραπείας να επιλέξω;
    By YokoChoco in forum Οριακή - Μεταιχμιακή Διαταραχή Προσωπικότητας
    Replies: 46
    Last Post: 06-11-2019, 15:12
  2. Να παω σε ψυχολογο ή οχι;
    By mirmigi in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 11
    Last Post: 30-06-2016, 16:57
  3. ωρα να παω σε ψυχολογο
    By Αγάπη in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 04-04-2011, 19:56
  4. ΨΥΧΟΛΟΓΟ Η ΨΥΧΟΛΟΓΟ-ΨΥΧΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗ ?
    By Antonios in forum Εμπειρίες Ψυχοθεραπείας - Ψυχολογική & Ψυχιατρική Υποστήριξη
    Replies: 3
    Last Post: 30-12-2009, 21:45
  5. Με τι κριτήρια να επιλέξω τον σύντροφό μου?
    By πανος12345 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 67
    Last Post: 25-07-2009, 20:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •