Να σταματησω την ψυχοθεραπεία!!
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352

    Να σταματησω την ψυχοθεραπεία!!

    Γεια σας, σκέφτομαι να σταματήσω την ψυχοθεραπεία, αν και την χρειάζομαι, αυτό είναι σίγουρο, ο λόγος είναι ότι πρέπει να πηγαίνεις πιο συχνά και όχι σε μεγάλα χρονικά διαστήματα. Την τελευταία φορά έκανα 5 μήνες να παω. Ο λόγος είναι οικονομικός!! Επίσης πρέπει να πάω και δεν πηγαίνω σε ρευματολογο σε νευρολόγο και σε ενδοκρινολόγο. Τρέμουν τα χέρια μου έχω πόνους στο μέρος της καρδιάς. Επίσης παίρνω φάρμακα που ίσως να μην τα χρειάζεται ο οργανισμός μου έχει να με αξιολόγηση πολύ καιρό ψυχίατρος. Φταίω βέβαια γιατί τα λεφτά μου τα σπαταλώ σε γαριδάκια, σοκολάτες ότι βρω, έχει ανοίξει το στομάχι μου για τα καλά και βάζω και κιλά με όλα αυτά.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Δεν υπάρχει δημόσιο νοσοκομείο στην περιοχή σου ώστε να κλείσεις ραντεβού με τις ειδικότητες που είπες χωρίς κόστος;

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Δεν υπάρχει δημόσιο νοσοκομείο στην περιοχή σου ώστε να κλείσεις ραντεβού με τις ειδικότητες που είπες χωρίς κόστος;
    Με αυτές τις ειδικότητες δεν έχει!!

    Sent from my Redmi 4X using Psychology Forum mobile app

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Μμμμ. Δηλαδή το πλησιέστερο νοσοκομείο που έχει αυτές τις ειδικότητες πόσο απέχει; Αν εκλεινες πολλά ραντεβού την ίδια μέρα και πήγαινες; Δεν είναι εφικτό; Οι συντοπίτες σου τι κάνουν; Όλοι ιδιωτικά πάνε;

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Μμμμ. Δηλαδή το πλησιέστερο νοσοκομείο που έχει αυτές τις ειδικότητες πόσο απέχει; Αν εκλεινες πολλά ραντεβού την ίδια μέρα και πήγαινες; Δεν είναι εφικτό; Οι συντοπίτες σου τι κάνουν; Όλοι ιδιωτικά πάνε;
    Το πλησιέστερο δεν είναι πολύ μακριά, 45,50 λεπτά με αυτοκίνητο, αλλά λόγο κορονοιου τώρα είναι ρίσκο να πας, για το πρόστιμο περισσότερο!!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,278
    μα, τηρουμένων των αναλογιών, κι εφόσον είναι ιατρικής φύσεως, προς τί το πρόστιμο;
    ίσως να μπορείς να συνεννοηθείς με τον γιατρό εκεί. μην το αμελείς εφ όσον μπορείς.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Το πλησιέστερο δεν είναι πολύ μακριά, 45,50 λεπτά με αυτοκίνητο, αλλά λόγο κορονοιου τώρα είναι ρίσκο να πας, για το πρόστιμο περισσότερο!!
    Ο πατέρας μου πηγαίνει στον γιατρό του με το γνωστό χαρτί που συμπληρώνει για τη μετακίνηση σε απόσταση μισαωρου με το αυτοκίνητο αλλά εντός νομού. Μωρέ είναι κρίμα να το αφήνεις χωρίς παρακολούθηση ειδικά αφού παίρνεις αγωγή. Αλλά και για τα άλλα θέματα που θες να ελέγξεις. Δεν ξέρω, σκέψου το. Να πάνε όλα καλά εύχομαι

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Ο πατέρας μου πηγαίνει στον γιατρό του με το γνωστό χαρτί που συμπληρώνει για τη μετακίνηση σε απόσταση μισαωρου με το αυτοκίνητο αλλά εντός νομού. Μωρέ είναι κρίμα να το αφήνεις χωρίς παρακολούθηση ειδικά αφού παίρνεις αγωγή. Αλλά και για τα άλλα θέματα που θες να ελέγξεις. Δεν ξέρω, σκέψου το. Να πάνε όλα καλά εύχομαι
    Αν εμένα Θεσσαλονίκη παράδειγμα, σε αυτά τα θέματα δεν θα είχα πρόβλημα!!

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Οπότε μάλλον δεν μου μένει άλλη λύση από το να παρατήσω την ψυχοθεραπεία δυστυχώς!!

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    101
    Καλησπέρα!! Δεν γίνεται να την κάνεις από απόσταση αφού δεν έχεις όπως λες άλλη επιλογή;;; με κάμερα ίσως αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα δηλαδή....

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by ntiaki View Post
    Καλησπέρα!! Δεν γίνεται να την κάνεις από απόσταση αφού δεν έχεις όπως λες άλλη επιλογή;;; με κάμερα ίσως αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα δηλαδή....
    Οικονομικό είναι το θέμα!!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2017
    Posts
    101
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Οικονομικό είναι το θέμα!!
    κατάλαβα..... όντως δίνουμε αρκετά χρήματα σε συνεδρίες και μάλιστα είναι πολλές εμένα μου είπε να πηγαίνω 2 φορές την εβδομάδα αλλά δεν νομίζω ότι μπορώ να υποστηρίξω το οικονομικό κομμάτι και μάλλον θα κάνω 1 την εβδομάδα πρόσφατα ξεκίνησα! σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και κάποια στιγμή να μπορέσεις ίσως να ξανά πας!

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Οπότε μάλλον δεν μου μένει άλλη λύση από το να παρατήσω την ψυχοθεραπεία δυστυχώς!!
    Δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο έστω τον γιατρό σου να τον ρωτήσεις τι να κάνεις με την αγωγή;

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,352
    Quote Originally Posted by Niels View Post
    Δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο έστω τον γιατρό σου να τον ρωτήσεις τι να κάνεις με την αγωγή;
    Έχω σταματήσει με την γιατρό που μου έδωσε την αγωγή, έχει φύγει από την πόλη μου, έχω μήνες να την δω!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ψυχιατρος/ψυχοθεραπευτης ειναι η πρωτη επιλογη , μια φορα ανα 15-21 μερες σε παιρνει ? ...το λεω αυτο γιατι ειχα τρομερους πονους στις αρθρωσεις των ωμων , σκεφτομουν να παω σε ρευματολογο/ορθοπεδικο , ελα ομως που περασαν με την ληψη αντκθλκων .......δλδ. ηταν ψυχοσωματικο.........νευρολογ� � πηγαινα και παω καθε τρεις μηνες , για την επιληπτικη κριση τον 7/20, αλλα δεν με βοηθησε στο ψυχολογικο κομματι, ουτε σκεφτηκε οτι οι πονοι στους ωμους μπορει να ειναι ψυχοσωματικο, δεν ηξερε καν , μονο να με εκνευρισει μπορεσε, αφου τουλεγα για την κτθλψη μου , ημουν στο οριο νευρικης καταρρευσης , τωρα οχι με την ληψη αντ/κων , και εγω του προτεινα τα αντικ/κα ( ηξερα ποια με πιανουν ) , εκεινος μουλεγε τις συνηθισμενες μ@#κιες , προσπαθηστε , καντε , βγειτε κλπ. τουλεγα δεν μπορω , εχω ακινητοποιηθει μετα την νοσηλεια μου για την επιληπτικη κριση , σαν να μην τακουγε ......ευτυχως που ειχα εμπειρια μεγαλη, και ηξερα τι μου γινοταν .....ενδοκρινολογο, δεν ξερω , δεν εχω παει ποτέ ....δεν ξερω γιατι σου χρειαζεται.....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Πώς να σταματήσω τον αυτοτραυματισμό
    By Vass in forum Αυτοτραυματισμός (Non-Suicidal Self Injury-NSSI)
    Replies: 10
    Last Post: 23-01-2021, 16:14
  2. Σκέψεις να σταματήσω!!!
    By andreas86 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 02-07-2020, 22:19
  3. Πώς να σταματήσω τα φάρμακα?
    By Konstantinoss in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 3
    Last Post: 01-12-2012, 13:12
  4. Δεν μπορώ να σταματήσω
    By bikaki69 in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 1
    Last Post: 28-04-2010, 10:52
  5. πως να σταματησω τα φαρμακα
    By feskana in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 01-01-2009, 14:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •