Διακοπή Effexor
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2017
    Posts
    25

    Διακοπή Effexor

    Καλησπέρα σε όλους! Μετά από δυο χρόνια στο Effexor XR 75 το οποίο με πήγε καλά (κρίσεις πανικού) αποφάσισα να το διακόψω. Είμαι εκτός αγωγής περίπου 2 μήνες αλλά δυσκολεύομαι πολύ λόγω των παρενεργειών που ακόμα με βασανίζουν. Τις πρώτες δυο εβδομάδες είχα μόνο κάποιους περίεργους ηλεκτρισμούς στο κεφάλι οι οποίοι και έχουν υποχωρήσει αλλά τα νεύρα, το πόσο ευέξαπτος είμαι με τα πάντα, η έντονη ευαισθησία στο φως και κυρίως στον ήχο παραμένουν. Υπάρχει κάποιος ο οποίος να είχε παρόμοια συμπτώματα ή να έχει βρεθεί σε αντίστοιχη κατάσταση στο παρελθόν; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,087
    Καλησπέρα. Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πάρει ποτέ εφεξορ αλλά είχα παρενέργειες όταν έκοψα για πρώτη φορά το λυρικα (για γενικευμένη διαταραχή άγχους). Μάλλον έπρεπε να το κόψεις σταδιακά παίρνοντας μικρή δόση για αρκετό διάστημα πριν το κόψεις τελείως. Εγώ όταν το έκοψα είχα πολλαπλάσιο άγχος σε σχέση με το αγχος που είχα πριν το πάρω. Τη δεύτερη φορά που το έκοψα ήμουν υποψιασμένος και η διακοπή σαν διαδικασία μου πήρε πάνω από μήνα και ήταν ομαλή ενώ την πρώτη φορά κάνα δεκαήμερο. Στο χαρτί που συνοδεύει το φάρμακο τις έχει ως παρενέργειες αυτές που αναφέρεις; Αν όχι μήπως να ρωτήσεις τον γιατρό σου;

  3. #3
    Έπαιρνα effexor για 4 χρόνια και ταλαιπωρήθηκα λίγο από σύνδρομο στέρησης περίπου ένα τρίμηνο. Βέβαια η διακοπή τους έγινε σταδιακά, όμως και πάλι η στέρηση ήταν μεγάλη με ίδια συμπτώματα αλλά και πολλά άλλα. Συνήθως λένε οι ψυχίατροι ότι το σύνδρομο στέρησης στα ψυχοφάρμακα είναι σπάνιο, αλλά όχι δεν είναι.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Η διακοπη του Effexor καθοριζεται αναλογα με το χρονικο διαστημα που το λαμβάνεις .

    Οταν ημουν σε θεραπεια για ενα χρονο η σταδιακη του διακοπη εγινε σε διαστημα τριων μηνων καθαρα επειδη εγω το διαλεξα για να αποφυγω οσο το δυνατών καποιες παρενέργειες ..

    Η δυνατοτητα αυτη σου παρεχεται βαση τις οδηγιες του γιατρου σου ,περαν απο κατι μικροπονοκεφαλους και καποιους νευρολογικους πονους στο ισχιακο νευρο που ηταν και ο λογος που το πηρα εγω δεν ειχα τιποτε αλλο σε σχεση με το διαστημα που το ειχα ξεκινησει και ομολογώ οτι το πρωτο τριμηνο ηταν μαρτυρικο απο διαφορα αλλα πρωτόγνωρα για εμενα συπτωματα .
    Μην βιαζεσαι να το σταματησεις δεν θα κερδισεις κατι ,ισα ίσα οσο περισσοτερο επιμηκυνεις το διαστημα της διακοπης του μπορείς να καταλαβεις και αν εισαι ετοιμος για την οριστικη του διακοπή.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Similar Threads

  1. effexor!!!!!
    By gingertania1985 in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 325
    Last Post: 10-02-2024, 20:34
  2. Διακοπή effexor!
    By Maraki! in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 14
    Last Post: 28-10-2023, 03:32
  3. Effexor
    By Νεραιδα in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 40
    Last Post: 25-12-2020, 08:27
  4. effexor xr 37.5 mg
    By JasonK in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 34
    Last Post: 24-04-2020, 22:01
  5. effexor
    By afrula in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 31-12-2008, 06:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •