Εμμονη για hiv
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    4

    Εμμονη για hiv

    Καλησπερα καινουριος στο φορουμ.Με λιγα λογια ειμαι ΤΕΡΜΑ αρρωστοφοβικος και εχω παθει μια ακυρη εμμονη με τον hiv αλλα οχι για τους αυτονοητους λογους. Long story short εχω ασπρη γλωσσα (πισω λιγο πιο χαλια) και κατα καιρους σαν γνησιος αρρωστοφοβικος μπαινω γκουγλ και βλεπω τα παντα συμπεριλαμβανομενου και του hiv. προσφατα σαν να επιασα και λεμφαδενα στον λαιμο αριστερα σαν μπιλακι που κουνιεται και νιωθω το ιδιο και δεξια αλλα λιγοτερο (ισως να φταιει π απο οταν το ανακαλυψα δν σταματησα να το πειραζω). κλασικα παλι γουγκλ και δωστου παλι συμπτωματα και εδειχνε παλι hiv. Το αστειο παρτ της υποθεση ειναι πως δν εχω κανει σεξ για να πεις οτι εχω κολλησει κατι και τα λοιπα αλλα μ εχει μπει η ριμαδα ιδεα μηπως λογω πιρσινγκ μου μεταδοθηκε κατι( δν αγχωνομαι μαλιστα για τη βελονα αλλα για το εργαλειο σαν ψαλυδι που σου περαει απο εκει τη βελονα για να σε τρυπησει) και το περιστατικο αυτο συνεβη πριν 4 χρονια. κατα καιρους παθαινα κρισεις αλλα τις αντιμετωπιζα αλλα τελευταια με τους λεμφαδενες το αγχος μου εχει χτυπησει κοκκινο. Ακουγεται αστειο ωρες ωρες αλλα με αγχωνει απειρα

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2019
    Posts
    710
    Ναι, είναι όντως αστείο. Κάνε το τεστ ώστε να σου φύγει η ιδέα για hiv. Μετά ετοιμάσου για άλλη εμμονή, οπότε μαζί με hiv κάνε και τεστ ηπατίτιδας (δεν μοιάζουν με αυτά που φοβάσαι αλλά θα τα επινοήσεις) και μετά πάμε στο επόμενο. Εγώ περισυ όλη τη χρονιά νομιζα ότι έχω καρδιά, διαβήτη. Φέτος με την παραμικρή ενόχληση την τιμητική του την έχει ο Κορωνοιος. Του χρόνου θα είναι κάτι άλλο. Κουράγιο, δεν είσαι μόνος

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    4
    Δικιο εχεις θα το κανω για να φυγει η ιδεα και μετα ας ελπισουμε να μη το παω παλι αλλου γιατι αλλιως μετα ψυχολογο

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    5
    Εχω μια ερωτηση και γω σχετικα με αυτο.Αν μπορείτε να μου απαντήσετε.
    Είχα κολλήσει κωνδηλώματα. Δοκίμασα διαφορες θεραπείες αλλα μόνο η χειρουργικη αφαιρεση πέτυχε.
    Τότε με επιασε η φοβία μήπως κόλλησα hiv .Έκανα test από έγκυρη κλινική και βγήκε αρνητικό όπως και για ηπατίτιδα.

    Υπάρχει περίπτωση να μην είχε εμφανιστεί τότε ο ιός στο τεστ και να εμφανιστεί καιρό μετά;
    Ευχαριστώ!

  5. #5
    Γεια σου testaki ποσο καιρος περασε την μερα που εκανες το τεστ απο το επικυνδηνο γεγονος

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    5
    Quote Originally Posted by Giannislaa View Post
    Γεια σου testaki ποσο καιρος περασε την μερα που εκανες το τεστ απο το επικυνδηνο γεγονος
    Υπολογίζω γύρω στους 4 μηνες αν θυμαμαι καλα...
    Έστειλα και τώρα μυνημα στο γιατρό μου που μου εκανε την επεμβαση και μου έγραψε το τεστ και μου είπε ότι αυτα που σκεφτομαι είναι παπαριές lol.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    4
    Εφοσον περασαν 4 μηνες εισαι μια χαρα μετα τους τρεις μηνες λενε οτι τα αποτελεσματα ειναι απολυτως εγκυρα, μπορεις να το επαναλαβεις στους εξι μηνες για να εισαι σιγουρος αλλα δεν υπαρχει λογος

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2022
    Posts
    3
    Καλησπερα σας,να σας πω κι εγω τη δικη μου εμμονη.εργαζομαι σε διαγνωστικο κεντρο και προσφατα εξυπηρετησα εναν ανθρωπο ο οποιος ειχε hiv,κι επειδη επιασα την ταυτοτητα του και στην ακρη του δαχτυλου μου ειχα μια ας πουμε αμυχη,η οποια ειχε κανει κρουστα για να κλεισει,δεν υπηρχε ανοιχτη πληγη,απλα ξυνω τα χερια μου λογω δερματιτιδας απο αγχος και συνεχως το δερμα μου στα χερια εχει κοψιματα,ειναι σκασμενο κτλ.και απο τοτε με εχει φαει η εμμονη οτι κολλησα hiv,επειδη σκεφτομαι οτι μπορει η ταυτοτητα να ειχε προηγουμενως αιμα,που μπορει να το ειχε σκουπισει και να μην το ειδα κτλ κτλ.να σημειωσω οτι προσφατα επισης εκανα τσεκ απ για hiv κ σμν αρνητικα ολα και τωρα περιμενω να περασει το παραθυρο των 3 εβδομαδων για να παω να κανω παλι εξεταση για hiv.ξερω οτι προφανως ειναι χαζο αυτο που σκεφτομαι αλλα μου χει κολλησει..

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2021
    Location
    Athens
    Posts
    926
    Αφού δεν έχεις κάνει σεξ και έχεις μόνο αυτές τις εμμονές, πάλι καλά. Λίγες είναι .

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Eleven View Post
    Καλησπερα σας,να σας πω κι εγω τη δικη μου εμμονη.εργαζομαι σε διαγνωστικο κεντρο και προσφατα εξυπηρετησα εναν ανθρωπο ο οποιος ειχε hiv,κι επειδη επιασα την ταυτοτητα του και στην ακρη του δαχτυλου μου ειχα μια ας πουμε αμυχη,η οποια ειχε κανει κρουστα για να κλεισει,δεν υπηρχε ανοιχτη πληγη,απλα ξυνω τα χερια μου λογω δερματιτιδας απο αγχος και συνεχως το δερμα μου στα χερια εχει κοψιματα,ειναι σκασμενο κτλ.και απο τοτε με εχει φαει η εμμονη οτι κολλησα hiv,επειδη σκεφτομαι οτι μπορει η ταυτοτητα να ειχε προηγουμενως αιμα,που μπορει να το ειχε σκουπισει και να μην το ειδα κτλ κτλ.να σημειωσω οτι προσφατα επισης εκανα τσεκ απ για hiv κ σμν αρνητικα ολα και τωρα περιμενω να περασει το παραθυρο των 3 εβδομαδων για να παω να κανω παλι εξεταση για hiv.ξερω οτι προφανως ειναι χαζο αυτο που σκεφτομαι αλλα μου χει κολλησει..
    Σκέψου με πόσους οροθετικους μπορεί να συναντηθούμε στην ζωή μας και να μην το ξέρουμε... Χαλάρωσε, γιατί να έχει η ταυτότητα αίμα; Δεν ειναι κ ξυράφι ή σύριγγα...Ολα καλά θα πάνε
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

Similar Threads

  1. Εμμονη
    By Gtyos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 14-02-2020, 19:51
  2. Εμμονή με μια ιστορία
    By lola in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 20
    Last Post: 12-07-2017, 16:04
  3. Εμμονή
    By Εμμανουέλα1 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 27
    Last Post: 22-10-2012, 00:13
  4. Εμμονή
    By Nefel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 14-02-2011, 02:28
  5. εμμονη
    By αλίκη! in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 9
    Last Post: 17-11-2010, 17:01

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •