Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30
  1. #1
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    34

    Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει;

    Καλησπέρα σας. Θέλω να μοιραστώ μαζί σας κάποιες στιγμές μου και να μου πείτε την γνώμη σας όποιος θέλει. Είμαι με τον σύντροφό μου 2 χρόνια περίπου και τους τελευταίους 4 μήνες μαλώναμε συνεχώς. Εγώ έφταιγα που μαλώναμε. Δεν είχα τόση υπομονή και κάθε μικρό του λάθος με πείραζε και έκανα θέμα. Μου είπε εν τέλη πως έχει κουραστεί άπειρα από όλο αυτό που γινόταν και πως θέλει να χωρίσουμε. Εγώ έγινα κομμάτια. Προσπαθούσα 4 ώρες να τον κάνω να αλλάξει γνώμη έκλαιγα είχα πέσει στα πατώματα το ξέρω δεν ήταν σωστό δεν πρέπει να παρακαλάμε την αγάπη κανενός αλλά όπως ένιωθα έπραττα. Αν το κρατούσα μεσα μου και δεν ξεσπούσα δεν ήμουν καθόλου καλά δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα. Έγινε όμως και ξέσπασα πολύ άσχημα. Μετά από από πολλά όχι που μου έλεγε, εν τέλη μου είπε εντάξει ας το προσπαθήσουμε. Είπε πως άμα δεν νιώσει καλά στην σχέση μας όμως θα το τελειώσουμε γιατι δεν μπορεί να προσποιείται πως είναι χαρούμενος. Συμφωνησαμε. Τώρα έχουν περάσει δύο μήνες και είμαστε καλά δινω όλον μου τον εαυτό για την σχέση μας, τον βλέπω χαρούμενο αλλά εγώ ακόμα τα σκέφτομαι και στεναχωριεμαι παρά πολύ. Όλο αυτό επηρέασε άσχημα την υγεία μου έχω χάσει πολλά κιλά και δεν μπορώ να φάω κανονικα. Η ερώτηση είναι.. είπε να προσπαθήσουμε επειδή με αγαπάει; Ή επειδή με λυπήθηκε που τον παρακαλούσα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,898
    Quote Originally Posted by Olya View Post
    Καλησπέρα σας. Θέλω να μοιραστώ μαζί σας κάποιες στιγμές μου και να μου πείτε την γνώμη σας όποιος θέλει. Είμαι με τον σύντροφό μου 2 χρόνια περίπου και τους τελευταίους 4 μήνες μαλώναμε συνεχώς. Εγώ έφταιγα που μαλώναμε. Δεν είχα τόση υπομονή και κάθε μικρό του λάθος με πείραζε και έκανα θέμα. Μου είπε εν τέλη πως έχει κουραστεί άπειρα από όλο αυτό που γινόταν και πως θέλει να χωρίσουμε. Εγώ έγινα κομμάτια. Προσπαθούσα 4 ώρες να τον κάνω να αλλάξει γνώμη έκλαιγα είχα πέσει στα πατώματα το ξέρω δεν ήταν σωστό δεν πρέπει να παρακαλάμε την αγάπη κανενός αλλά όπως ένιωθα έπραττα. Αν το κρατούσα μεσα μου και δεν ξεσπούσα δεν ήμουν καθόλου καλά δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα. Έγινε όμως και ξέσπασα πολύ άσχημα. Μετά από από πολλά όχι που μου έλεγε, εν τέλη μου είπε εντάξει ας το προσπαθήσουμε. Είπε πως άμα δεν νιώσει καλά στην σχέση μας όμως θα το τελειώσουμε γιατι δεν μπορεί να προσποιείται πως είναι χαρούμενος. Συμφωνησαμε. Τώρα έχουν περάσει δύο μήνες και είμαστε καλά δινω όλον μου τον εαυτό για την σχέση μας, τον βλέπω χαρούμενο αλλά εγώ ακόμα τα σκέφτομαι και στεναχωριεμαι παρά πολύ. Όλο αυτό επηρέασε άσχημα την υγεία μου έχω χάσει πολλά κιλά και δεν μπορώ να φάω κανονικα. Η ερώτηση είναι.. είπε να προσπαθήσουμε επειδή με αγαπάει; Ή επειδή με λυπήθηκε που τον παρακαλούσα;
    Οποια και να ειναι η απαντηση μη δηλητηριαζεσαι με σκέψεις.Το θέμα ειναι οτι έμεινε...Αυτο δεν ήθελες;αυτο δεν αποζητούσες;Μεσα στο μυαλο του κανεις δε μπορει να είναι για να σου πει με σιγουριά γιατί εμεινε.
    Η άγνοια οδηγεί στην ευτυχία..

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Location
    Η τρέλα πήγε στα βουνά
    Posts
    453
    Quote Originally Posted by Olya View Post
    Καλησπέρα σας. Θέλω να μοιραστώ μαζί σας κάποιες στιγμές μου και να μου πείτε την γνώμη σας όποιος θέλει. Είμαι με τον σύντροφό μου 2 χρόνια περίπου και τους τελευταίους 4 μήνες μαλώναμε συνεχώς. Εγώ έφταιγα που μαλώναμε. Δεν είχα τόση υπομονή και κάθε μικρό του λάθος με πείραζε και έκανα θέμα. Μου είπε εν τέλη πως έχει κουραστεί άπειρα από όλο αυτό που γινόταν και πως θέλει να χωρίσουμε. Εγώ έγινα κομμάτια. Προσπαθούσα 4 ώρες να τον κάνω να αλλάξει γνώμη έκλαιγα είχα πέσει στα πατώματα το ξέρω δεν ήταν σωστό δεν πρέπει να παρακαλάμε την αγάπη κανενός αλλά όπως ένιωθα έπραττα. Αν το κρατούσα μεσα μου και δεν ξεσπούσα δεν ήμουν καθόλου καλά δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα. Έγινε όμως και ξέσπασα πολύ άσχημα. Μετά από από πολλά όχι που μου έλεγε, εν τέλη μου είπε εντάξει ας το προσπαθήσουμε. Είπε πως άμα δεν νιώσει καλά στην σχέση μας όμως θα το τελειώσουμε γιατι δεν μπορεί να προσποιείται πως είναι χαρούμενος. Συμφωνησαμε. Τώρα έχουν περάσει δύο μήνες και είμαστε καλά δινω όλον μου τον εαυτό για την σχέση μας, τον βλέπω χαρούμενο αλλά εγώ ακόμα τα σκέφτομαι και στεναχωριεμαι παρά πολύ. Όλο αυτό επηρέασε άσχημα την υγεία μου έχω χάσει πολλά κιλά και δεν μπορώ να φάω κανονικα. Η ερώτηση είναι.. είπε να προσπαθήσουμε επειδή με αγαπάει; Ή επειδή με λυπήθηκε που τον παρακαλούσα;
    Παραδέχεσαι οτι δίνεις τον καλύτερο εαυτό σου. Άρα δεν έχει λόγους να φύγει. Αν πραγματικά δεν άντεχε τη γκρίνια σου κι εσύ σταμάτησες να γκρινιάζεις, δε νομίζεις πως είναι λογικό και επόμενο να έχει βελτιωθεί η κατάσταση;

    Εξ άλλου, αν έμενε μαζί σου μόνον από οίκτο, θα το είχες καταλάεβει. Θα ήταν νευρικός και απότομος. Ο οίκτος από μόνος του δε μπορεί να κρατήσει μιά σχέση για πολύ. Σταμάτα λοιπόν να ανησυχείς και αν δηλητηριάζεις τον εαυτό σου.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    34
    Σας ευχαριστώ πολύ που μου απαντήσατε η αλήθεια είναι σκέφτομαι πολύ και τα υπεραναλυω όλα θέλω να ξέρω τι γίνεται να έχω να πόδια μου στην γη να μην παρασύρομαι κ γι'αυτό φοβάμαι μην φύγει αν έμεινε από οίκτο

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Olya View Post
    Σας ευχαριστώ πολύ που μου απαντήσατε η αλήθεια είναι σκέφτομαι πολύ και τα υπεραναλυω όλα θέλω να ξέρω τι γίνεται να έχω να πόδια μου στην γη να μην παρασύρομαι κ γι'αυτό φοβάμαι μην φύγει αν έμεινε από οίκτο
    εαν πραγματι, αυτο ηταν το μοναδικο του θεμα, εφοσον μας λες οτι με μεγαλη προσπαθεια το εχεις διορθωσει, εμεινε με την ελπιδα οτι η αλλαγη σου αυτη θα ειναι μονιμη.
    θα ειναι ομως;;;; αληθεια ανησυχεις εαν εμεινε απο οικτο, η στην πραγματικοτητα ανησυχεις μηπως η αλλαγη σου δεν κρατησει πολυ;;;
    αυτο με το οποιο θα επρεπε να ασχοληθεις κατα την γνωμη μου, ειναι το για ποιον λογο μετα απο 2 χρονια, τους 4 τελευταιους μηνες αλλαξες συμπεριφορα.
    καποιος λογος υπαρχει, δεν μπορει.
    πρεπει να τον βρεις και να κανεις κατι γι αυτον, γιατι αν δεν το κανεις, η θα ξαναβγουν οι συμπεριφορες αυτες, η θα σου βγει καπου αλλου το προβλημα που σε εκανε να φερεσαι ετσι...

  6. #6
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    34
    Είχα περάσει κάποιες δύσκολες στιγμές είχα ένα θέμα υγείας που τον αφορούσε, δεν είχα πολύ χρόνο να τον δω διότι δούλευε και όταν δεν δούλευε ήθελε να είναι με τους φίλους. Κατανοητό δεν μπορεί να είναι συνέχεια μαζί μου. Νόμιζα πως άλλαζε και του το είπα και μου έλεγε όχι δεν άλλαξα εγω εσυ άλλαξες. Και κάπως έτσι ξεκινήσαμε να έχουμε καυγάδες μικρούς αλλά συνεχόμενους και κούρασε όλο αυτό. Πιστεύω και νιώθω πως έχω ωριμάσει πολύ από τότε που ένιωσα πως χάνω τον άνθρωπο μου έχω σκεφτεί άπειρα πάρα πολύ και έχω διορθώσει πολύ τον εαυτό μου προσπαθώ πλέον να βρίσκω όλο και καινούργια πράγματα να κάνουμε ακόμη και μέσα στην καραντίνα. Απλά θέλω να έμεινε επειδή κ αυτός το θέλει αλλά όχι επειδή με λυπήθηκε ή θεώρησε πως χωρίς αυτόν δεν θα τρώω δεν θα κοιμάμαι και γι'αυτό να έμεινε.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Μένετε στο ιδιο σπίτι?

  8. #8
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    34
    Όχι είμαστε φοιτητές και σπουδάσουμε σε διαφορετικές πολεις

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Δύσκολο να σου απαντήσουμε χωρίς να γνωρίζουμε πως είναι η σχέση σας. Το αν σε αγαπάει η όχι θα το συμπέρανες βλέποντας την συμπεριφορα του σε σένα αυτά τα δύο χρόνια συνολικά. Το συναίσθημα που βγαίνει όμως όταν κάποιος πέφτει στα πατώματα κ σε παρακαλάει δεν είναι αγάπη. Υπάρχουν πολλοί λόγοι που μπορεί να έμεινε. Εσύ όμως πως νιώθεις τώρα; δεν έχεις άγχος μην "" στραβοπατησεις"" και σου πει πάλι φεύγω;; κάνατε αργότερα μια συζήτηση για την σχέση σας όταν ήσασταν ήρεμοι; γιατί συζήτηση όταν εσύ είσαι σε πανικό μηην τον χάσεις δε γινεται

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    5,780
    Quote Originally Posted by Olya View Post
    Όχι είμαστε φοιτητές και σπουδάσουμε σε διαφορετικές πολεις
    Επομένως καθε ποτε βρισκόσαστε απο κοντα?

  11. #11
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by kerasi View Post
    Επομένως καθε ποτε βρισκόσαστε απο κοντα?
    Κάθε Σ/Κ σχεδόν άλλες φορές εμένα σε εκείνον για μια εβδομάδα ερχόταν κ εκείνος κλπ

  12. #12
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by el.gre View Post
    Δύσκολο να σου απαντήσουμε χωρίς να γνωρίζουμε πως είναι η σχέση σας. Το αν σε αγαπάει η όχι θα το συμπέρανες βλέποντας την συμπεριφορα του σε σένα αυτά τα δύο χρόνια συνολικά. Το συναίσθημα που βγαίνει όμως όταν κάποιος πέφτει στα πατώματα κ σε παρακαλάει δεν είναι αγάπη. Υπάρχουν πολλοί λόγοι που μπορεί να έμεινε. Εσύ όμως πως νιώθεις τώρα; δεν έχεις άγχος μην "" στραβοπατησεις"" και σου πει πάλι φεύγω;; κάνατε αργότερα μια συζήτηση για την σχέση σας όταν ήσασταν ήρεμοι; γιατί συζήτηση όταν εσύ είσαι σε πανικό μηην τον χάσεις δε γινεται
    Κάναμε συζήτηση μετά από τρεις εβδομάδες αφού μου είπε ότι δέχεται να προσπαθήσουμε και μου είπε πως νιώθει καλά αλλά δεν θέλει να ξανά μαλώνουμε τόσο πολύ για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Δεν έχω άγχος για εμένα μην στραβοπατησω διότι εγώ όταν λέω κάτι το κάνω δεν με ανησυχώ εγω, άγχος για τα αισθήματα τα δικά του έχω μόνο.. μην αρχίσει και σκέφτεται τα παλιά πχ μην δεν νιώσει καλά κλπ

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by Olya View Post
    Κάναμε συζήτηση μετά από τρεις εβδομάδες αφού μου είπε ότι δέχεται να προσπαθήσουμε και μου είπε πως νιώθει καλά αλλά δεν θέλει να ξανά μαλώνουμε τόσο πολύ για τόσο μεγάλο χρονικό διάστημα. Δεν έχω άγχος για εμένα μην στραβοπατησω διότι εγώ όταν λέω κάτι το κάνω δεν με ανησυχώ εγω, άγχος για τα αισθήματα τα δικά του έχω μόνο.. μην αρχίσει και σκέφτεται τα παλιά πχ μην δεν νιώσει καλά κλπ
    εξακολουθει να ειναι με τους φιλους του σε οποιον ελευθερο χρονο εχει, η ειναι και μαζι σου; γιατι κοψατε να μενετε στο σπιτι ο ενας του αλλου;

  14. #14
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Remedy View Post
    εξακολουθει να ειναι με τους φιλους του σε οποιον ελευθερο χρονο εχει, η ειναι και μαζι σου; γιατι κοψατε να μενετε στο σπιτι ο ενας του αλλου;
    Είναι και μαζί μου..μόνο εκείνους τους μήνες ήταν με τους φίλους του..το καλοκαίρι δηλαδή επειδή μόνο τότε τους βλέπει και στις γιορτές και επειδή εγώ έχω μόνο μια φίλη που δεν μπορώ πάντα να την βλέπω..οι υπόλοιπες που έχω είναι γνωστές δεν με ικανοποιούν φιλικά, ε γι'αυτό με πείραξε πιο πολύ επειδή ξέρει ότι δεν έχω πολλούς φίλους και ξεσπούσα ετσι. Τώρα λόγω καραντίνας γυρίσαμε στα χωριά μας. Βλεπομαστε όταν μπορούμε.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Μιλήσατε καθαρά για θέμα γκρίνιας ή το εμβαθύνατε το θέμα στις προεκτάσεις του; Εσύ θεωρείς ότι ήσουν υπερβολική όχι μόνο στις αντιδράσεις σου αλλά και στον τρόπο σκέψης σου και πιστεύεις ότι πρέπει να βελτιώσεις και άλλα πράγματα όπως την κοινωνικότητά σου ή δεν βλέπεις πρόβλημα εκεί, θεωρείς ότι όλα είναι κομπλέ απλά δεν πρέπει να γκρινιάζεις γιατί τον ενοχλεί και ως εκεί; Αυτός τι ακριβώς σου είπε; Στάθηκε στη γκρίνια ή στο τι μπορεί να σηματοδοτεί η γκρίνια;

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Μπορει καποιος να βοηθησει;
    By Speaker14 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 3
    Last Post: 10-02-2020, 13:49
  2. Τι μπορεί να έχω σχετικά με αυτό ας με βοηθήσει κάποιος
    By hiddentiger in forum Κοινωνικό Άγχος-Φοβία
    Replies: 9
    Last Post: 20-12-2019, 11:07
  3. Μπορει καποιος να με βοηθησει?
    By keep_walking in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 102
    Last Post: 23-10-2018, 23:37
  4. Μηπως μπορει να βοηθησει καποιος??
    By Fwtino_Asteraki in forum Παχυσαρκία
    Replies: 15
    Last Post: 10-07-2012, 06:34
  5. αν μπορει καποιος να βοηθησει,.....
    By KOSTAS1979 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 13-04-2009, 02:20

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •