Απορία...
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 8 of 8

Thread: Απορία...

  1. #1

    Απορία...

    Καλησπερα παιδια... Μίλησα με μια ψυχολόγο στο τηλεφωνο το πρωι και της είπα ότι τις τελευταίες μέρες έχω πολυ άγχος και ότι φοβάμαι μην τρελαθω... Και μου λέει ότι δεν μπορεί να μου εγγυηθεί αν θα τρελαθω... Και ότι ο άνθρωπος σε κατάσταση πολυ μεγάλου άγχους μπορεί να χάσει την επαφή με την πραγματικοτητα... Έχετε ακουσει ποτε κατι τέτοιο από ψυχολόγο? Μου έκανε τρομερή εντυπωση να λέει κάτι τέτοιο σε έναν άνθρωπο από το τηλέφωνο ενώ της είπα ότι φοβάμαι μην τρελαθω... Φόβος που προκαλειται από τις ιδεοληψιες

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    εγω δεν εχω πολυ σοβαρες ιδεοληψιες αλλα με μια γρηγορη αναζητηση ειδα οτι με τις σχετικες θεραπειες αντιμετωπιζονται πολυ καλα.
    πρεπει να αποδεχτεις οτι πρεπει να πας σε καποιον-α ειδικο

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Οπως το γραφεις Χριστινα, φοβος που προκαλειται απο ιδεοληψιες .............

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    όντως τελείως άκομψο.
    και όντως μπορεί κανείς το μυαλό του να πάρει ανάποδες στροφές, απο υπο-διέγερση ορμόμενο.
    τέλος πάντων, αυτό που πρέπει -ίσως- να κάνεις εσύ, είναι να βρεις τρόπο να εκτονωθείς. αποπροσανατολίσου απο το πρόβλημα για λίγο και δες το αλλιώς.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2019
    Posts
    3,392
    Quote Originally Posted by Χριστίνα900 View Post
    Καλησπερα παιδια... Μίλησα με μια ψυχολόγο στο τηλεφωνο το πρωι και της είπα ότι τις τελευταίες μέρες έχω πολυ άγχος και ότι φοβάμαι μην τρελαθω... Και μου λέει ότι δεν μπορεί να μου εγγυηθεί αν θα τρελαθω... Και ότι ο άνθρωπος σε κατάσταση πολυ μεγάλου άγχους μπορεί να χάσει την επαφή με την πραγματικοτητα... Έχετε ακουσει ποτε κατι τέτοιο από ψυχολόγο? Μου έκανε τρομερή εντυπωση να λέει κάτι τέτοιο σε έναν άνθρωπο από το τηλέφωνο ενώ της είπα ότι φοβάμαι μην τρελαθω... Φόβος που προκαλειται από τις ιδεοληψιες
    Εντελώς αντιεπαγγελματικο αυτό που σου είπε. Δεν το έχω ξανακούσει από ψυχολόγο. Σε όσους ψυχολογους το έχω πει αυτό (+ ένας ψυχίατρος) όλοι μου είπαν το ίδιο πράγμα : άνθρωπος που φοβάται ότι θα τρελαθεί τα έχει 400. Είναι πολύ λογικός. Γιατί όποιος χάνει τα λογικά του, ούτε φοβάται την "τρέλα" , αλλά ούτε μπορεί να καταλαβει ότι κάτι δεν πάει καλά με εκείνον. Οπότε ούτε καν αναρωτιέται.
    Εύχομαι να φυσήξει δυνατός αέρας... Να πάρει μακριά όλα τα σκουπίδια της ζωής μου...

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Άσχετο με το δικό σου, αλλά εμένα μου την δίνει όταν παίρνω τηλέφωνο σε κάποιον ψυχίατρο όταν έψαχνα εκτός πόλεως 80 χιλιόμετρα απόσταση και τον ρωτάω την τιμή πόσα παίρνει για κάθε συνεδρία και μου λέει αυτά λέγονται μόνο από κοντά!! Και πάει στα κομμάτια εάν είμαι δίπλα πετάγομαι και γίνεται η συζήτηση, τώρα 80 χιλιόμετρα μακριά μια ώρα δρόμος για να μου πει εάν παίρνει 40 η 50 ευρώ!!

  7. #7
    Καλησπέρα Χριστίνα. Δεν έχω να σου πω καινούργιο για την λύση , γιατί αντιμετωπίσω ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πρόβλημα χρόνια τώρα. Οτι θα τρελαθώ.

    Μετά απο χρόνια σε ψυχολόγους, μπορώ να σου πω απο προσωπική πείρα ότι πάντα το ίδιο σκέφτομαι εδώ και χρόνια και ποτέ δεν τρελλάθηκα. Βέβαια το γράφω για να το διαβάζω και εγώ...

    Νομίζω μετά απο τόσα χρόνια, οταν σε πιάνει το μόνο που πρέπει να κάνουμε είναι να σκεφτόμαστε οτι κάθε φορά είναι το ίδιο και ποτέ δε συμβαίνει.. Εμένα κάθε φορά κάνει το κύκλο του και μετα το ξεχνάω για λίγο και πάλι εδώ. Απλά όσο περνάν τα χρόνια, ο κύκλος κρατάει περισότερο μόνο αυτό με τρομάζει.

    Τα πάντα ε΄χω δοκιμάσει, όσο για τα φάρμακα, αναγκάστηκα για άλλους λόγους να πάρω αντικαταθλιπτικά για 4 μήνες και τότε ήμουν οκ νομίζω ίσως βέβαια τότε δεν ήταν περίοδος κρίσης, ξέρω και γώ τι να πω....

    Πόσο χρονών είσαι? Σε επιρεάζει στη καθημερινότητα σου? Στις σχέσεις στη δουλειά σου?

    Εγώ είμαι τυχερη γιατί ξεκίνησε κατα τα 25 οπου είχα καταφέρει να έχω γύρω μου ένα δυνατό κύκλο αθρώπων και επειδή έχω μεγάλες περιόδους ύφεσης τα κουτσοκαταφέρνω σε δουλειά και σχέσεις. Μίλα για αυτό, μη φοβάσαι οι δικοί σου θα σε βοηθήσουν!

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    778
    Είναι πολλοί που έχουν μόνο το όνομα κ όχι την χάρη. Τους ψυχολόγος εννοώ. Αλλά γιατί μίλησες μαζί της απ το τηλέφωνο για κάτι τόσο σημαντικό; πρέπει ν αντιμέτωπη σεις το θέμα αυτό με σοβαρότητα κ να κλήσεις ένα ραντεβού με κάποιον ψυχολόγο αφού πρώτα έχεις κάνει μια μικρή έρευνα γι αυτον

Similar Threads

  1. Έχω μια απορία...
    By tony_c2018 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 51
    Last Post: 11-07-2018, 03:24
  2. Απορια
    By Fran in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 1
    Last Post: 25-05-2018, 11:41
  3. Απορία.
    By Gallowdance in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 11
    Last Post: 23-01-2016, 19:33
  4. απορια
    By thinspiration in forum Ψυχογενής Ανορεξία
    Replies: 4
    Last Post: 05-10-2012, 17:31
  5. Μια απορια...
    By Nefel in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 3
    Last Post: 16-02-2012, 21:40

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •