Εμμονή με ένα περιστατικό
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 18
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    25

    Εμμονή με ένα περιστατικό

    Γεια σας. Είμαι καινούριος εδώ.
    Είμαι ομοφυλόφιλος, 20 ετών, και πριν λίγες μερες έκανα κάτι σεξουαλικό με έναν πολύ μεγαλύτερο από εμένα άντρα (44).
    Είχα απλά... την επιθυμία και δεν σκέφτηκα δεύτερη φορά ότι θα μπορούσε να είναι ο πατέρας μου.
    Για να μην πολυλογώ, έκτοτε έχω κολλήσει σε αυτό και το σκέφτομαι συνέχεια.
    Έχω OCD από τα 15 μου και είμαι με φάρμακα.
    Τώρα δεν μπορώ με τίποτα να βγάλω αυτό το περιστατικό από το μυαλό μου. Παίζει κάθε μέρα όλη μέρα στο μυαλό μου σαν ταινία.
    Νιώθω τραυματισμένος από αυτή την εμπειρία και δεν ξέρω αν θα καταφέρω να την ξεπεράσω ποτέ.
    Αν αναρωτιέστε τι θεωρώ πως ήταν το τόσο κακό, θα μάθετε αμέσως τώρα:
    1) Με περνάει 24 χρόνια &
    2) Δεν με έλκυε καν, απλά είχα καθαρά σεξουαλική επιθυμία.
    Θέλω να το ξεχάσω αλλά δεν μπορώ.
    Ζητώ βοήθεια!! Πίνω κάθε μέρα ένα σωρό ηρεμιστικά, παίρνω τηλέφωνα σε γραμμές υποστήριξης και λύση δεν βρίσκω.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2018
    Posts
    1,338
    Από ένα τραγούδι με τις Cooles

    "Μούπε ο γκουρού μου, πως για να γιατρευτώ πρέπει επειγόντως άλλον να ερωτευθώ"

    https://www.youtube.com/watch?v=UtikcQX770Y

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    19
    Γεια! Μετά τη διάγνωση έκανες θεραπεία για να μάθεις πως να χειρίζεσαι τις εμμονές;

    Για την ώρα δοκίμασε να κανείς καποιες τεχνικές χαλάρωσης όπως διαλογισμό σχετικά με ανησυχία, να ηρεμήσει το μυαλό σου.

    Προσωπικά δεν πιστεύω ότι έκανες κάτι κακό, συναίνεση υπήρχε και δεν έβλαψες κανέναν (ούτε τον άλλον ούτε τον εαυτό σου ) Οκ αν είναι κάτι που δε σε εκφράζει τελικά, το ξέρεις πλέον.

    Απλά με το OCD ο εφησυχασμός που προσφέρει η άποψη ενός αγνώστου θα διαρκέσει πολύ λίγο :) όποτε καλύτερα να βρεις έναν τρόπο να ηρεμήσεις το μυαλό σου προς το παρόν και να δουλέψεις πάνω στο θέμα της ΙΨΔ στο μέλλον.

    Αν πρόκειται για τραύμα υπάρχουν τεχνικές για την αντιμετώπιση και την αλλαγή του σημαίνοντος.

    Εχεις δοκιμάσει τεχνικές mindfulness ειδικά για φοβίες και διαλογισμό; (Το προτείνω βέβαια αν και εγώ συμπάσχουσα μπορείς να φανταστείς ότι έχω απίστευτη δυσκολία να τιθασεύσω το μυαλό μου, ωστόσο με βοήθησε σε μαύρες περιόδους να ηρεμήσω)

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by Fightorflight View Post
    Γεια! Μετά τη διάγνωση έκανες θεραπεία για να μάθεις πως να χειρίζεσαι τις εμμονές;

    Για την ώρα δοκίμασε να κανείς καποιες τεχνικές χαλάρωσης όπως διαλογισμό σχετικά με ανησυχία, να ηρεμήσει το μυαλό σου.

    Προσωπικά δεν πιστεύω ότι έκανες κάτι κακό, συναίνεση υπήρχε και δεν έβλαψες κανέναν (ούτε τον άλλον ούτε τον εαυτό σου ) Οκ αν είναι κάτι που δε σε εκφράζει τελικά, το ξέρεις πλέον.

    Απλά με το OCD ο εφησυχασμός που προσφέρει η άποψη ενός αγνώστου θα διαρκέσει πολύ λίγο :) όποτε καλύτερα να βρεις έναν τρόπο να ηρεμήσεις το μυαλό σου προς το παρόν και να δουλέψεις πάνω στο θέμα της ΙΨΔ στο μέλλον.

    Αν πρόκειται για τραύμα υπάρχουν τεχνικές για την αντιμετώπιση και την αλλαγή του σημαίνοντος.

    Εχεις δοκιμάσει τεχνικές mindfulness ειδικά για φοβίες και διαλογισμό; (Το προτείνω βέβαια αν και εγώ συμπάσχουσα μπορείς να φανταστείς ότι έχω απίστευτη δυσκολία να τιθασεύσω το μυαλό μου, ωστόσο με βοήθησε σε μαύρες περιόδους να ηρεμήσω)
    Δεν μπορώ να χαλαρώσω Ο,ΤΙ κι αν κάνω.
    Εχω πάντα αυτό το τέρας στο μυαλό μου όπου κι αν βρίσκομαι. Αισθάνομαι απαίσια με τον εαυτό μου. Δεν ξέρω αν πρόκειται ή όχι για τραύμα αλλά εγώ ως τέτοιο το βιώνω και δεν ξέρω καν το λόγο Αφού Δεν με πίεσε κάνεις να κάνω κάτι που δεν θέλω.

    Επίσης έχουν αρχίσει να έρχονται στο μυαλό μου κι άλλες αναμνήσεις από πράγματα για τα οποία καθόλου περήφανος Δεν είμαι. Δεν ξέρω τι να κάνω, ειμαι απελπισμένος!!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    19
    Γλυκιέ μου μην απελπίζεσαι! Είναι μια πολύ δύσκολη φάση αλλά θα βρεις τη δύναμη να την ξεπεράσεις. Όσοι έχουμε ΙΨΔ σε κατανοούμε. Μαθαίνουμε και εξελισσόμαστε.

    Πας σε ψυχολόγο; Εχεις πρόσβαση σε υποστήριξη από ειδικούς;

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    25
    Παω σε ψυχολόγο. Δεν έχω δει κάποιο αποτέλεσμα. Προ λίγου κάλεσα σε μια γραμμή υποστήριξης. Καμία βοήθεια και από εκεί, το μόνο που εξέλαβα είναι ότι πρέπει να γεμίζω την καθημερινότητά μου με δραστηριότητες και να βοηθάω στις δουλειές του σπιτιού αλλά εμένα το μυαλό μου με κρατάει αιχμάλωτο και δεν μπορώ να πετύχω τίποτα από όλα αυτά.
    Δεν αντέχω άλλο!!

  7. #7
    george1520
    Guest
    Έκανες κάτι που ήθελες.. Έγινε τελείωσε. Προσπάθησε όταν αρχίζει το μυαλό να το σκέφτεται και να το μεγαλώνει να βρίσκεις κάτι να ασχολησε έτσι ώστε να μην του δίνεις χώρο.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Έκανες κάτι που ήθελες.. Έγινε τελείωσε. Προσπάθησε όταν αρχίζει το μυαλό να το σκέφτεται και να το μεγαλώνει να βρίσκεις κάτι να ασχολησε έτσι ώστε να μην του δίνεις χώρο.
    Δεν μπορώ να το καταφέρω.
    Καταλαμβάνει το μυαλό μου και δεν αφήνει περιθώριο για οτιδήποτε άλλο.
    Νομίζω πρέπει να νοσηλευτω,δεν αντέχω άλλο!!

  9. #9
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Panagiotis0 View Post
    Δεν μπορώ να το καταφέρω.
    Καταλαμβάνει το μυαλό μου και δεν αφήνει περιθώριο για οτιδήποτε άλλο.
    Νομίζω πρέπει να νοσηλευτω,δεν αντέχω άλλο!!
    Το μυαλό είναι κομμάτι σου και δεν θα το αφήσεις να σε κάνει ότι θέλει.. Και για μένα η φράση "δεν μπορώ" δεν υπάρχει. Γούσταρες, το έκανες. Τέλος.. Ούτε φονο έκανες, ούτε βιασες, ούτε έγκλημα έκανες. Βγες έξω με τους φίλους να χαλαρώσεις και γενικά σταματά να το αναλύεις..

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Το μυαλό είναι κομμάτι σου και δεν θα το αφήσεις να σε κάνει ότι θέλει.. Και για μένα η φράση "δεν μπορώ" δεν υπάρχει. Γούσταρες, το έκανες. Τέλος.. Ούτε φονο έκανες, ούτε βιασες, ούτε έγκλημα έκανες. Βγες έξω με τους φίλους να χαλαρώσεις και γενικά σταματά να το αναλύεις..
    Αν τα πράγματα ήταν τόσο εύκολα δεν θα είχα Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή.

  11. #11
    george1520
    Guest
    Quote Originally Posted by Panagiotis0 View Post
    Αν τα πράγματα ήταν τόσο εύκολα δεν θα είχα Ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχή.
    Εύκολο? Είπα εγώ ότι είναι εύκολο? Προσπαθησε σου είπα να μην το αφήνεις να μεγαλώνει μέσα σου..

  12. #12
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    25
    Quote Originally Posted by george1520 View Post
    Εύκολο? Είπα εγώ ότι είναι εύκολο? Προσπαθησε σου είπα να μην το αφήνεις να μεγαλώνει μέσα σου..
    Σ Ευχαριστώ που προσπαθείς να με βοηθήσεις αλλά δεν έχει νόημα. Δεν αντέχω άλλο να ζω με αυτό το μυαλό.

  13. #13
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    19
    Σε καταλαβαίνω. Έχω βρεθεί στο σημείο να λέω ότι δεν αντέχω άλλο πολλές φορές.

    Ωστόσο έχω δει ότι με ψυχοθεραπεία στοχευμένη στην ΙΨΔ μπορείς να κανείς βήματα μακριά από αυτό το τέλμα.

    Ισως ο/η ψυχολόγος σου δεν είναι κατάλληλος/η. Ίσως να φοβάσαι ή ντρέπεσαι να συζητήσεις ακριβώς αυτά τα θέματα;

    Το να κανείς αλλά πράγματα δεν ξέρω αν βοηθάει ιδιαίτερα ( μου το πρότειναν και μένα ψυχολόγοι που δεν είχαν ιδιαίτερη γνώση στην ΙΨΔ - το προσπαθούσα εννοείται αλλά το τραγουδάκι συνέχιζε να παίζει από πίσω).

    Δοκίμασε να ψάξεις στο YouTube έστω ασκήσεις να χαλαρώσεις το μυαλό. Θυμάμαι όταν βυθιζόμουν σε σκοτεινές σκεψεις, έκανα μια άσκηση που έφερνα το τραύμα στο μυαλό μου οικειοθελώς Και το φανταζόμουν να φεύγει μακριά και να χάνεται στον ορίζοντα. Ακούγεται χαζό αλλά έκανε δουλειά. Με ηρεμούσε με την επανάληψη.

    Θέλω πολύ να σε βοηθήσω γιατί ξερω πόσο δύσκολο είναι αυτό που περνάς. Αλλά δεν είμαι ειδικός, μόνο ένας ειδικός μπορεί να προσφέρει αποτελεσματική βοήθεια.

    Θα σου πρότεινα αν δεν το εχεις κάνει να ψάξεις για την ΙΨΔ στο Ίντερνετ να μάθεις ακριβώς τι είναι, πόσους ανθρώπους επηρεάζει, τι θεραπεία χρειάζεται Κλπ και σίγουρα να αναζητήσεις ψυχολόγο Ειδικευμένο σε αυτή τη διαταραχή.

    Αν θες να γεμίσεις το χρόνο σου και εχεις Netflix δες τη σειρά pure που δείχνει την ιστορία μιας κοπέλας με σεξουαλικές ιδεοληψίες.

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2020
    Posts
    25
    Παιδιά δεν αντέχω άλλο. Αυτό το περιστατικό επαναλαμβάνεται διαρκώς στο μυαλό μου. Το βιώνω ως μια τραυματική εμπειρία και δεν ξέρω τι να κάνω.
    Θέλω τόσο πολύ να το ξεχάσω και να προχωρήσω και το άρρωστο μυαλό μου Δεν μου το επιτρέπει ... Χρειάζομαι βοήθεια. Μίλησα με ψυχολόγο. Δεν άλλαξε κάτι. Παίρνω τα φάρμακά μου. Δεν άλλαξε κάτι.
    Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω....

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    154
    Quote Originally Posted by Panagiotis0 View Post
    Παιδιά δεν αντέχω άλλο. Αυτό το περιστατικό επαναλαμβάνεται διαρκώς στο μυαλό μου. Το βιώνω ως μια τραυματική εμπειρία και δεν ξέρω τι να κάνω.
    Θέλω τόσο πολύ να το ξεχάσω και να προχωρήσω και το άρρωστο μυαλό μου Δεν μου το επιτρέπει ... Χρειάζομαι βοήθεια. Μίλησα με ψυχολόγο. Δεν άλλαξε κάτι. Παίρνω τα φάρμακά μου. Δεν άλλαξε κάτι.
    Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω....
    βρες καποιον κοντα στην ηλικια σου για να κανεις σεξ. Μπορει να σε βοηθησει να το ξεπερασεις.

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Περιστατικό στη δουλειά-θέλω τη γνώμη σας...
    By ton76 in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 6
    Last Post: 29-07-2011, 22:14
  2. Εμμονή
    By Nefel in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 23
    Last Post: 14-02-2011, 02:28
  3. το περιστατικό της Σαντορίνης
    By Kassi in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 13-08-2008, 14:45
  4. Replies: 196
    Last Post: 20-06-2008, 20:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •