Βοήθεια παρακαλώ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    16

    Βοήθεια παρακαλώ

    Γεια σας παιδιά ,έχω ένα θέμα που με απασχολεί αρκετά.Εδώ και 2 μήνες με έπιαναν που και που τα κλάματα δεν ξέρω και εγώ γιατί στεναχωριόμουν .Εδώ και 20 μέρες έχω δυνατούς πονοκεφάλους και τάση για κλάμα και μια στεναχώρια ,διάβασα συμπτώματα νόμιζα ότι είχα όγκο πηγα έκανα μαγνητική όλα καλά(μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα δεν φαντάζεστε τι πέρασα με κλάμα και πανικο οι άνθρωποι αναγκάστηκαν να μου τα πουν σε μια ώρα)Εδώ και 3 4 μέρες με πιάνει μια υπνηλία δεν νιώθω κουρασμένη σωματικά αλλά σαν να θέλω να κλίσω τα μάτια μου,και με χάλια διάθεση φοβήθηκα ότι έχω λευχαιμία έκανα εξετάσεις αίματος όλα καλά εκτός από τρανσαμινασεις αλλά ο γιατρός είπε όλα καλά.Ανησυχώ συνέχεια ότι κάτι έχω ειδικά εξαιτίας αυτής της ατονίας που νιώθω στα μάτια στο κεφάλι δεν μπορώ να καταλάβω και εγώ που ,λέτε να είναι όντως ψυχολογικό μπορεί να σε κάνει να νιώθεις τόσο αδύναμη το ψυχολογικό .Σας παρακαλώ κάποιος μα απαντήσει ευχαριστώ .(οι παλμοί μου κοντά στους 100 συνέχεια )

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Να πας σε εναν γενικο ιατρο να κανεις ενα κανονικο τσεκ απ και οχι οτι σου κατεβαινει στο κεφαλι. 100 παλμοι στην ξεκουραση δηλαδη; οταν εισαι ξαπλωμενη; Αυτο να το δεις με εναν καρδιολογο.
    Βιταμινες εχεις δει;


    Κι εγω τις τελευταιες μερες εχω πιεση στον αυχενα και ασταθεια. Ειχα κανει μαγνητικη πριν ενα χρονο και ηταν καθαρη αλλα εγω μπορει οντως να εχω ογκο γιατι βγηκε πολυ υψηλη προλακτινη στις εξετασεις μου και ο γιατρος θελει νσ ξανακανω μαγνητικη μηπως εχω αναπτυξει προλακτινομα. Εγω εχω και ορθοστατικη ταχυκαρδια, δηλαδη αυξανονται οι παλμοι σε ορθια θεση καθως και οισοφαγιτιδα και μεοωση ακοης και στα δυο αυτια.
    Last edited by Skiouros8; 27-11-2020 at 00:15.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,279
    μια κουβέντα με τον γιατρό σίγουρα θα βοηθούσε. εφ όσον τα συμπτώματα είναι καθαρά σωματικά. αν έχεις αλλαγές στην διάθεσή σου, μήπως θα έπρεπε να κλείσεις ραντεβού με έναν ψυχολόγο; είναι η εποχή δύσκολη και αγχωτική. δεν ξέρω.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Και γω αυτα θα ελεγα. Να δεις καποιον παθολογο. Να ελεγξεις βιταμινες, d, b12, folic.
    Το παρατεταμενο στρες επιρεαζει την αποροφηση του στομαχου.

  5. #5
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Skiouros8 View Post
    Να πας σε εναν γενικο ιατρο να κανεις ενα κανονικο τσεκ απ και οχι οτι σου κατεβαινει στο κεφαλι. 100 παλμοι στην ξεκουραση δηλαδη; οταν εισαι ξαπλωμενη; Αυτο να το δεις με εναν καρδιολογο.
    Βιταμινες εχεις δει;


    Κι εγω τις τελευταιες μερες εχω πιεση στον αυχενα και ασταθεια. Ειχα κανει μαγνητικη πριν ενα χρονο και ηταν καθαρη αλλα εγω μπορει οντως να εχω ογκο γιατι βγηκε πολυ υψηλη προλακτινη στις εξετασεις μου και ο γιατρος θελει νσ ξανακανω μαγνητικη μηπως εχω αναπτυξη προλακτινομα Εγω εχω και ορθοστατικη ταχυκαρδια που αυξανονται οι παλμοι σε ορθια θεση καθως και οισοφαγιτιδα και μεοωση ακοης και στα δυο αυτια.
    Να σε ρωτησω κατι? Παιρνω εδω και 9 χρονια αντιψυχωσικο.. εκτος του οτι μου προκάλεσε υψηλη κακη χοληστερίνη και τριγλυκεριδια και φυσικα αυξηση βαρους .. μπορει να προκαλεσει υψηλη προλακτινη? Για να το τσεκαρω στις επομενες εξετασεις αιματος..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Να σε ρωτησω κατι? Παιρνω εδω και 9 χρονια αντιψυχωσικο.. εκτος του οτι μου προκάλεσε υψηλη κακη χοληστερίνη και τριγλυκεριδια και φυσικα αυξηση βαρους .. μπορει να προκαλεσει υψηλη προλακτινη? Για να το τσεκαρω στις επομενες εξετασεις αιματος..

    Ναι μπορει να ειναι και φαρμακευτικης αιτιολογιας η αυξηση και τα αντιψυχωτικα απο οσο ξερω μπορει να την αυξησουν. Βεβαια πρακτικα δεν σου προκαλει κατι, εγω δεν εχω καποιο συμτωμα, αλλα δεν ξερω τι μπορει να επηρεασει μακροροθεσμα.

    Εγω δεν παιρνω κατι που να την αυξανει για αυτο κ ηταν περιεργο. Και ηταν και πολυ υψηλη η τιμη. Επρεπε να εχω ηδη επαναλλαβει την εξεταση κ δεν εχω παει ακομα με την καραντινα, πρεπει να το κανονισω.
    Last edited by Skiouros8; 27-11-2020 at 00:16.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Εγω εχω και οπτικα συμπτωματα, βλεπω σπειρες απο φως , αλλα αυτο μου το κανει το φαρμακο που παιρνω για τους παλμους. Μειωση ακοης εχω δυο χρονια τωρα και συνεχιζει προοδευτικα. Και η ορθοστατικη νευρολογικο θεμα ειναι, οχι της καρδιας αρα θα μπορουσε να παιζει κατι με καποιον καλοηθη ογκο. Επισης εχω ασταθεια και καρηβαρία. Βεβαια η αξονικη περυσι ηταν καθαρη (χωρις σκιαγραφικο ομως) οποτε ισως ηταν λαθος μετρηση ή ανεβηκε για ασχετο λογο,πχ στρες, αλλα ο γιατρος θελει να το δουμε.

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    Με μια απλη εξεταση αιματολογικες εξετασεις βρησκεις εαν προλακτινη ειν αι υψηλή?
    Μπορει και αοο το αγχος να αυξηθει?
    Παιρνεις φαρμακα από ψυχιατρο? Και εαν ναι τι?
    Και εγω εχω πολλους παλμους παιρνω το τονερετικ για τις ταχυκαρδιες

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Με μια απλη εξεταση αιματολογικες εξετασεις βρησκεις εαν προλακτινη ειν αι υψηλή?
    Μπορει και αοο το αγχος να αυξηθει?
    Παιρνεις φαρμακα από ψυχιατρο? Και εαν ναι τι?
    Και εγω εχω πολλους παλμους παιρνω το τονερετικ για τις ταχυκαρδιες
    Δεν φαινεται στην γενικη αιματος, στη γραφουν ή τη ζητας εσυ στο μικροβιολογικο. Αλλα δεν ξερω γιατι να θες να το δεις, αν ειναι φαρμακευτικης αιτιολογιας δεν εχει σχεση με ογκο. Τα αντιψυχωτικα βεβαια οντως την αυξανουν αλλα πρακτικα δεν σημαινει κατι. Καλυτερα βεβαια να ρωτησεις τον γιατρο σου και να κανετε εναν ορμονικο ελεγχο. Εμενα μου την εγραψε η ενδοκρινολογος μου σε ορμονικο ελεγχο.

    Δεν παιρνω καποιο ψυχιατρικο φαρμακο αυτη την περιοδο. Ουτε καν ζαναξ πια. Καρδιολογικο παιρνω το προκολαραν ,που ριχνει μονο τους παλμους και οχι την πιεση. Και παιρνω και για το στομαχι.
    Εγω ειχα και υψηλη ομοκυστεινη χωρις λογο και επεσε με φυλλικο οξυ.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Το στρες πριν τη μετρηση, το σεξ, η σωματικη ασκηση, καποιο εξανθημα στην περιοχη του στηθους μπορει να την αυξησουν ναι. Πρεπει να γινει νωρις το πρωι η εξεταση και να εισαι ξεκουραστος. Εγω την εκανα αρχες Σεπτεμβρη με ζεστη και τοτε δεν επαιρνα και χαπι για τους παλμους οποτε ισως επηρεασε τη μετρηση. Ασε που ειχα παει 11 αντι 8 το πρωι. Και τωρα που το σκεφτομαι τοτε επαιρνα το ζαναξ αλλα τα αντιψυχωτικα την αυξανουν, οχι τα ηρεμιστικα.

  11. #11
    hlias1988
    Guest
    Θα του πω του παθολογου να μου γραψει και να κανω εξεταση προλακτινης.. σε περιπτωση που ειναι ανεβασμένη τι κανω? Μου δινει καποιο χαπι να πεσει?
    Επισης πηγαινω και σε καρδιολογος και οπως σου ειπα παιρνω χαπι για τις ταχυκαρδίες.. στο χαλαρο μπορει να εχω και 100 παλμους..
    Πηγα την προηγουμενη φορα στο νοσοκομειο με προκαρδιακο αλγος.. μου εκαναν εξειδικευμένες εξετασεις και ευτυχως δεν βρηκαν κατι... καπνιζω και πολυ και εχω αγχος και ψυχοσωματικα..

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Θα του πω του παθολογου να μου γραψει και να κανω εξεταση προλακτινης.. σε περιπτωση που ειναι ανεβασμένη τι κανω? Μου δινει καποιο χαπι να πεσει?
    Επισης πηγαινω και σε καρδιολογος και οπως σου ειπα παιρνω χαπι για τις ταχυκαρδίες.. στο χαλαρο μπορει να εχω και 100 παλμους..
    Πηγα την προηγουμενη φορα στο νοσοκομειο με προκαρδιακο αλγος.. μου εκαναν εξειδικευμένες εξετασεις και ευτυχως δεν βρηκαν κατι... καπνιζω και πολυ και εχω αγχος και ψυχοσωματικα..
    Θα σου πει ο γιατρος. Δεν προκαλει κατι απο μονη της η προλακτινη. Αν εχεις θα ειναι λογω του φαρμακου και απο οσο ξερω οχι, δεν δινουν κατι να πεσει.

    Μεχρι 100 παλμοι ειναι μια χαρα, τι εδειξε το χολτερ αν εχεις βαλει; Τι εξειδικευμενες εξετασεις εκανες; Εχεις ιστορικο στην οικογενεια;
    Εγω εχω ορθοστατικη ταχυκαρδια, οταν σηκωνομαι αυξανονται πολυ. Με ηπια δραστηριοτητα μπορουν να πανε και 170.

    Το κανισμα κοψε το.

  13. #13
    hlias1988
    Guest
    Οι εξιδευκευμενες εξετασεις βγηκαν καλες... ο πονος που ενιωθα πισω στην πλατη και μπροστα στην καρδια ηταν νευρικης φυσεως... ευτυχως...
    Το καπνισμα φιλε μακαρι να το εκοβα αλλα δυσκολο στην φαση που ειμαι.. οκ λεω οτι προσεχω την υγεια μου αλλα κανω μισες δουλειες...
    170 ειναι πολυ οι παλμοι... το χολτερ εδιξε ταχυκαρδιες... πριν κατι Χρόνια που ειχα ξανα βαλει χολτερ εδιξε κατα τον προηγουμενο γιατρο κολπικη μαρμαρυγκη.. αλλα δεν επιβεβαιωθηκε επισημα δηλαδή ουτε που καταλαβα τι εγινε.. πηγα στο νοσοκομειο τοτε και εφυγα δεν μπορούσα να κατσω.. και εμεινε εκει το θεμα... τώρα οπως σου ειπα εχω ξανα βαλει χολτερ και δεν εδειξε κολπικη μαρμαρυγκη...
    Οσον αφορα το καπνισμα ειμαι φανατικός καπνιστής..δεν κανω τιποτα ολη μερα και η μονη μου συντροφια ειναι το τσιγαρο.. δεν πινω αλκοολ δεν παιρνω ναρκωτικα.. μονο αυτο....

Similar Threads

  1. Ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή ή τίποτε άλλο? Βοήθεια παρακαλώ! Βοήθεια!
    By kanela2 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 21
    Last Post: 27-04-2020, 23:33
  2. Βοηθεια σας παρακαλω!!!
    By megoni in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 26-12-2017, 03:11
  3. Βοήθεια παρακαλώ!
    By illumina in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 20
    Last Post: 03-03-2012, 12:24
  4. Βοηθεια σας παρακαλω
    By bettyboop23 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 32
    Last Post: 17-02-2012, 22:41
  5. παρακαλω μια βοηθεια...
    By farewell in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 15
    Last Post: 07-01-2009, 15:40

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •