Είμαι 24 θέλω να αλλάξω την ζωή μου είναι αργά όμως?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270

    Είμαι 24 θέλω να αλλάξω την ζωή μου είναι αργά όμως?

    Είμαι σε σκέψεις το τελευταίο διάστημα βασικά ανέκαθεν ήξερα ότι δεν αγαπώ αυτό το επάγγελμα που κάνω απλά με ταΐζει και καλά όμως δεν ήταν το όνειρο μου να δουλεύω σε ξενοδοχεία ούτε σερβιτόρα και υπεύθυνη ν γίνω δεν μπορώ να ασχολούμαι μια ζωή με πελάτες και τι τρώνε και πως αισθάνονται.. Γενικά από μικρή ήθελα ή σχέδιο μόδας ή υποκριτική επειδή μου λένε ότι το έχω και τους λέω που να πάω τώρα έτσι όπως είναι τα πράγματα και σε τέτοια ηλικία ξεκινάς ηθοποιός απο το 0.. Σίγουρα δεν μιλάω γ Ελλάδα γτ τι κινηματογράφο έχει η ελλαδα το ξέρουμε όλοι.. Σχέδιο μόδας πάλι όχι εφόσον δεν το κυνήγησα γενικά δεν ξέρω τι να κάνω θέλω όταν βγουμε από όλα αυτά που συμβαίνουν τώρα να μην μείνω ίδια και σταθερή έχω βαρεθεί δεν θέλω πια να είμαι στα ξενοδοχεία και στην εστίαση να ασχολείσαι όλη την ώρα με τους άλλους θέλω να κάνω κίνηση για υποκριτική βέβαια κάπου πρέπει να πάω σε σχολη πιστεύετε η ηλικία παίζει ρόλο σε όλα τα επαγγέλματα?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    1,788
    Στις κρατικές σχολές μπορείς να δώσεις εξετάσεις μέχρι τα 25 από όσο ξέρω. Ιδιωτικές μπορείς να πας όποτε θες. Δεν είναι τόσο η ηλικία, όσο οι διασυνδέσεις για να φτάσεις να βγάζεις λεφτά από αυτό. Κάνε βήματα αν αυτό θες, αλλά και ένα back up plan ή κάτι άλλο παράλληλα που θα είναι πιο ασφαλές, δεν είναι κακη ιδέα. Τώρα με τον ιό βέβαια ακόμα πιο δύσκολα.

    Από την άλλη υπάρχει πάντα η εναλλακτική του ίντερνετ, κάποιο κανάλι στο YouTube κλπ.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Nov 2020
    Posts
    34
    Quote Originally Posted by Lenale View Post
    Είμαι σε σκέψεις το τελευταίο διάστημα βασικά ανέκαθεν ήξερα ότι δεν αγαπώ αυτό το επάγγελμα που κάνω απλά με ταΐζει και καλά όμως δεν ήταν το όνειρο μου να δουλεύω σε ξενοδοχεία ούτε σερβιτόρα και υπεύθυνη ν γίνω δεν μπορώ να ασχολούμαι μια ζωή με πελάτες και τι τρώνε και πως αισθάνονται.. Γενικά από μικρή ήθελα ή σχέδιο μόδας ή υποκριτική επειδή μου λένε ότι το έχω και τους λέω που να πάω τώρα έτσι όπως είναι τα πράγματα και σε τέτοια ηλικία ξεκινάς ηθοποιός απο το 0.. Σίγουρα δεν μιλάω γ Ελλάδα γτ τι κινηματογράφο έχει η ελλαδα το ξέρουμε όλοι.. Σχέδιο μόδας πάλι όχι εφόσον δεν το κυνήγησα γενικά δεν ξέρω τι να κάνω θέλω όταν βγουμε από όλα αυτά που συμβαίνουν τώρα να μην μείνω ίδια και σταθερή έχω βαρεθεί δεν θέλω πια να είμαι στα ξενοδοχεία και στην εστίαση να ασχολείσαι όλη την ώρα με τους άλλους θέλω να κάνω κίνηση για υποκριτική βέβαια κάπου πρέπει να πάω σε σχολη πιστεύετε η ηλικία παίζει ρόλο σε όλα τα επαγγέλματα?
    Δεν είναι καθόλου αργά και χαίρομαι που σκέφτεσαι να ακολουθησεις το όνειρο Σου. Κάνε αυτό που θες. ΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ. Ούτε τώρα είναι αργά ούτε στα 30 θα είναι αργά. Στην σχολή μου είναι γυναίκες 50 χρόνων. Κι όμως μπορούν και το κάνουν επειδή υπάρχει θέληση. Είσαι πολύ μικρή. Κυνήγησε το.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    24 χρονών και να είναι αργά;Εδω 80 χρονών μια κυρία σπούδασε νοσηλευτικη..Μου έπεσε το σαγόνι που το ειδα.Κάνε κορίτσι μου αυτό που σου αρέσει και σε ευχαριστεί ,ποιο το νόημα να μείνεις κάπου που δεν θα είσαι ευτυχισμένη;Είναι μεγάλη ευλογία ο άνθρωπος να αγαπάει την δουλειά του,στην εποχή που ζούμε ειδικά είναι σπάνιο με όλα αυτά που γίνονται,όλα γίνονται πλέον για βιοποριστικούς λόγους,σχεδόν κανείς δεν δουλεύει πάνω στο αντικείμενο του.Αν το θέλεις τόσο πολύ κυνήγησε το ,μην το αφήσεις.
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Αν αυτό γουστάρεις, να πας να το σπουδάσεις, αλλά να είσαι και ρεαλίστρια ότι πιθανότατα πάλι τη σερβιτόρα θα κάνεις παράλληλα. Έχουμε στο σόι ηθοποιό η οποία είχε πάει και Αμερική ένα διάστημα. Έχει μικρά περάσματα τηλεοπτικά, συμμετοχές σε πολλά θεατρικά και ταινίες κουλτουρέ, κάποιες και με βραβεία, αλλά όχι ιδιαίτερα εμπορικά πράγματα. Είναι η καψούρα της η ηθοποιία, αλλά πολύ απλά δεν φτάνει για να ζήσει και κάνει κι άλλα πράγματα παράλληλα. Για μεγάλα διαστήματα δεν έχει δουλειά πάνω στο αντικείμενο έτσι κι αλλιώς.
    Κάθε χρόνο βγαίνουν εκατοντάδες ηθοποιοί από τις σχολές, αυτοί που το ακολουθούν σαν επάγγελμα τελικά είναι λιγότεροι από τους μισούς κι αυτοί που πράγματι ζουν από αυτό αποκλειστικά είναι ένα απειροελάχιστο ποσοστό. Ακόμα και πολλοί καλοί ηθοποιοί και/ή αναγνωρίσιμοι λυσσάνε της πείνας ή είχαν ήδη δεμένο το γάιδαρό τους ή κάνουν παράλληλα κάτι άλλο σαν επάγγελμα ή έχουν κάνει κάποια άλλη επένδυση για να ζήσουν.

    Για σχεδιάστρια μόδας πάλι, δεν ξέρω κάποιον κοντινό μου, αλλά πάλι λίγοι πετυχαίνουν κάτι στο χώρο. Είναι κυρίως θέμα συγκυριών και γνωριμιών παρά ταλέντου. Βλέπεις και τώρα ότι ανοίγουν μικρές επιχειρήσεις και προωθούν τη δουλειά τους και μέσω ίντερνετ και κάποιες πάνε και πολύ καλά, αλλά ο κύκλος εργασιών τους είναι σχετικά μικρός. Διαβάζεις κάτι άρθρα για την τάδε υποσχόμενη καινοτομία και επιχείρηση, προωθούν τα τάδε προϊόντα στο εξωτερικό ή ξέρω κι εγώ που, κι αν διαβάσεις προσεκτικά σου λένε δεν προλαβαίνουμε, βγάζουμε 500 κομμάτια τον χρόνο. Και αν δεις πιο προσεκτικά, είναι π.χ. 30 ευρώ το κομμάτι. Με 15000 ΤΖΙΡΟ το χρόνο, ούτε καν καθαρά κέρδη, τι super duper επιχείρηση είναι αυτή δηλαδή; Ή ακούς για τον τάδε που έκανε σπουδές στο Παρίσι και ήταν κοντά στον τάδε μεγάλο μόδιστρο και άνοιξε τον τάδε δικό του οίκο μετά, αλλά συνειδητοποιείς ότι ο τάδε προέρχεται από την τάδε μεγαλοαστική οικογένεια, για χρόνια πετούσε χαρταετό, είχαν ένα σωρό γνωριμίες και κινούνταν σε συγκεκριμένους κύκλους οικογενειακώς, είχε ένα σωρό φράγκα στην άκρη για να ξεκινήσει ή αν πήγαινε κάτι στραβά δεν είχε κάτι να χάσει. Δηλαδή στις περισσότερες περιπτώσεις το είχαν σαν χόμπυ και παιχνίδι και δεν καίγονταν βιοποριστικά. Λίγες οι εξαιρέσεις, στα δάχτυλα του ενός χεριού.

    Δεν σε αποθαρρύνω, διότι ότι καινούριο κάνεις κι αν το αγαπάς σου ανοίγονται και νέοι δρόμοι. Δεν έχεις δουλειά στο θέατρο, μπορεί να κάνεις μεταγλωττίσεις ή διαφημιστικά στο ράδιο. Δεν γίνεσαι γνωστός σχεδιαστής μόδας, μπορεί να δουλέψεις κοντά σε έναν ή σε βιοτεχνία ενδυμάτων ή κάτι. Αλλά σπάνια είναι οι προσοδοφόρες δουλειές με την πολύ λάμψη που φαίνεται απ' έξω και πρέπει να το ξεκινήσεις έχοντας στο μυαλό σου ότι μπορεί να μη σου βγει όπως το θες, αυτό λέω.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    αργα, δεν ειναι καθολου.
    εισαι πολυ νεα και οι δυο δουλειες που σου αρεσουν εχουν συντομες σπουδες και μαλιστα και σε ιδιωτικες σχολες, αν δεν μπεις στην διαδικασια των εξετασεων.
    το κακο ειναι οτι ειναι πολυ δυσκολο να βγαλεις λεφτα απο αυτες και ειδικα απο την ηθοποιια, και ΕΙΔΙΚΑ οπως εχουν γινει τα πραγματα με τον κορωνοιο.
    για καριερα στο εξωτερικο, ειναι ακομα πιο δυσκολο, σχεδον αδυνατο.
    αν τα θελεις για να ενημερωθεις πανω σε αντικειμενο που σου αρεσει, αλλα εχεις εισοδηματα για να ζεις, με γεια σου με χαρα σου. πηγαινε τρεχοντας. αν περιεμνεις να ζησεις απο αυτα, ειναι απιθανο να συμβει..

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    270
    Ναι όντως πρέπει να είμαι και ρεαλιστρια ούτε εγώ θέλω να κάνω κάτι χωρίς λεφτά ποιος ο λόγος επέλεξα τουριστικά λόγω χρημάτων και θα συνεχίσω να το κάνω παράλληλα με τις σπουδές σε ότι διαλέξω γτ δεν έχω και άλλη επιλογή. Εκτός από το σχέδιο μόδας θα με ενδιέφερε interior design ή ζωγραφική ήδη ασχολούμαι με αυτό και κάνω σκίτσα αλλά δεν έχω κάνει κάτι επαγγελματικά γενικά κάτι δημιουργικό θέλω γτ λατρεύω την τέχνη και τα ξενοδοχειακα μ φέρνουν μιζέρια και το έχω σαν εύκολη λύση και άμεσο εισόδημα εγώ τώρα την νέα χρονιά θα πάω σεζόν κλασικά Μύκονο να μαζέψω λεφτά γτ κάθομαι πολύ καιρό όπως οι περισσότεροι λόγω της κατάστασης και το χειμώνα πρώτα ο Θεός θα φύγω πάλι Ντουμπάι που μέχρι τότε μπορεί να μην υπάρχει καν κορονοιος θ γίνει και το expo 2020 τον Οκτώβριο και θα ανοίξουν πολλές θέσεις εργασίας σκέφτομαι αν οχι Ελλάδα τουλάχιστον εκεί να κάνω κάτι από αυτά π μ αρέσουν γτ έχει περισσότερη εξέλιξη ειτε σε interior design ή ζωγραφική σίγουρα αξίζει.

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    με ζωγραφικη και μικροκατασκευες, πχ κοσμηματα, αν σου αρεσει να κανεις τετοια πραγματα, μπορεις να ανοιξεις ενα διαδικτυακο μαγαζι και να βγαζεις ενα συμπληρωματικο εισοδημα.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    πολυ ομορφο θεμα! μακαρι να ειμουν στην ηλικια σου ξανα, να ειχα αυτο το προβλημα τι θα κανω στο μελον ου.Ειναι το πιο ευχαριστο αγχος που μπορεις να εχεις στην ζωη σου.
    Αποψη μου ειναι οτι θα πρεπει να το αποφασησεις με πολυ ρεαλισμοτο θεμα, οχι τοσο με την καρδια.Ετσι παει παντα, οταν δλδ αφορα το επαγγελματικο μελον καλο ειναι να βαζεις την ορθολογικοτητα,οπως οταν αφορα τις σχεσες σου το αντιθετο, να βζεις την καρδια σου. Αν ομως το αγαπας τοσο πολυ, το θες με πολυ παθος καντω.
    Ομως πρεπει να αναλογιστεις καποια θεματα, το ποσο θα εισαι ετοιμη να αντεξεις τις δυσκολιες και τα εμποδια που θα ερθουν.Ο χορος που αναφερεις δυστυχως δεν ειναι μοναχα το ταλεντο και το βισμα, πολλες φορες για να αναλαβεις καποιο ρολο ισως θα πρεπει να δεχτεις τις ορεξεις καποιον παραγωγων, αυτο το εμποδιο για μερικες κοπελες ειναι δυσκολο, για αλλες δεν ειναι και προοδευουν στο επαγγελμα τους, μπορουν και ηγαινουν στην κορυφη αφου δεν τις κραταν τα νταμπου κατω.Πρεπει λοιπον να δεις αν εσυ σε μια τετοια ενδοχη τι θα κανεις.
    Απο την αλλη το επαγγελμ που κανεις ,δεν ειναι ασχημο ,εξαλου υπαρχει η ιδεολογια οτι δουλευουμε για να μπορουμε να ζουμε οσο πιο καλα μπορουμε, και οχι να ζουμε για να μπορουμε να δουλευουμε οσο πιο καλα γινετε.

Similar Threads

  1. Σπουδές στα 30 κάτι - είναι αργά;
    By gimit in forum Με καφέ και συμπάθεια....
    Replies: 16
    Last Post: 06-07-2020, 19:19
  2. Είμαι χειριστικός. Θέλω να αλλάξω
    By pet99 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 8
    Last Post: 30-04-2020, 15:31
  3. θέλω να αλλάξω την ζωή μου
    By stavroula19 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 01-08-2015, 19:12
  4. Θελω να αλλαξω
    By Atyxos in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 10
    Last Post: 05-09-2012, 02:33
  5. θελω να αλλαξω nick
    By BrokeN_DoLL in forum Σχόλια, προτάσεις, προβλήματα
    Replies: 11
    Last Post: 04-02-2011, 17:12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •