νιωθω οτι με κοροιδευουν... - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 22 of 22
  1. #16
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    496
    Καλό βράδυ

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2019
    Posts
    375
    hlias1988
    γεια σου.

    θα σου γράψω κάποιες λέξεις που μου ήρθαν στο μυαλό όταν διάβασα το post σου.
    αποδοχή υπό όρους και αξία, αδιέξοδο, απόρριψη του εαυτού, χρόνιο αίσθημα κούρασης, αποφυγή-προστασία,
    αποδοχή άνευ όρων, δικαίωμα, όρια, διεκδίκηση, στόχος, εξερεύνηση, πίστη και αλλαγή.

    Από τα λίγα που έγραψες καταλαβαίνω, ή έτσι νομίζω τουλάχιστον, την δύσκολη θέση που έχεις έρθει. Νιώθεις εγκλωβισμένος, αδιέξοδο. Εγώ ανέκαθεν πίστευα πως όπου μα όπου βλέπεις αδιέξοδο κάπου έχεις κάνει λάθος, κάτι δεν βλέπεις καθαρά.
    Ζεις σε μια οικογένεια επικριτική. Αυτό φαντάζομαι πως συνέβαινε ανέκαθεν από όταν ήσουν μικρός. Δυστυχώς, δεν υπάρχουν τέλειοι γονείς αλλά κάποιοι γονείς έχουν τελείως λάθος τρόπος έκφρασης. Το γεγονός ότι μεγάλωσες σε μία οικογένεια επικριτική δείχνει ότι μάλλον δεν έλαβες ανευ όρων αποδοχή και πολύ πιθανόν να συμπέρανες λανθασμένα ότι εσύ ο ίδιος σαν άτομο δεν αξίζεις όπως και αν είσαι αλλά αξίζεις υπό όρους. Αυτές οι φωνές και αυτά τα συμπεράσματα παγιώθηκαν μέσα σου και τώρα που δεν πληρείς τις προυποθέσεις που έχεις βάλεις για τον εαυτό σου (πχ ανεργία, αποφυγή κλπ) έχουν ξυπνήσει για τα καλά αυτές οι φωνές και βροντοφωνάζουν.
    Υιοθέτησες την στρατηγική των γονιών σου να απορρίπτεις εσύ ο ίδιος εσένα όταν δεν πληρεί κάποιες προυποθέσεις. Για παράδειγμα, μπορεί να πουνε οι γονείς σου είσαι ανάξιος καθώς τεμπελιάζεις όλη μέρα κλπ κλπ. Εάν εσύ αυτό δεν το πίστευες έστω και λίγο για τον εαυτό σου, δεν θα έμπαινε βαθιά μέσα σου.
    Το ότι έχεις κολλήσει, η αναβλητικότητα, η αποφυγή δείχνουν έναν άνθρωπο που απλά έχει κολλήσει, έχει χάσει την ελπίδα του, φοβάται την απόρριψη και αποφεύγει για να προστατευτεί, γιατί λανθασμένα πιστεύει πως δεν είναι τόσο άξιος όσο οι άλλοι. Λανθασμένα πάντα.
    Δ ι κ α ι ω μ α σου να κολλήσεις κάποια περίοδο, όσο και εάν διαρκέσει, δεν επιβεβαιώνει ότι είσαι ανεπαρκής, δείχνει ότι θες χρόνο και λίγο να επανεξετάσεις κάποιες αντιλήψεις σου.
    Τους γονείς σου δυστυχώς δεν μπορείς να τους αλλάξεις, αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις όρια όταν είσαι σε θέση. Όσο και να μην το πιστεύεις τώρα, το γεγονός ότι σε αυτή τη φάση σε συντηρούν δεν σημαίνει ότι έχουν το δικαίωμα να σε λένε ανάξιο!!! Τα χρήματα δεν αξοράζουν την αξία του ανθρώπου!

    Στο τι μπορείς να κάνεις εγώ θα σου πρότεινα τα εξής:
    Να αναγνωρίσεις πως έχεις ταλαιπωρηθεί αρκετά και ότι η υψηλή απαιτητικότητα του να αλλάξεις άμεσα έχει φέρει ένα χρόνιο αίσθημα κούρασης και απαισιοδοξία.
    Να αναγνωρίσεις ότι υπάρχει ελπίδα και ότι ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ μπορείς να αλλάξεις.
    Να αποδεχτείς εσύ ο ίδιος τον εαυτό σου.

    Τέλος πάντων πιο πρακτικά.
    Να εντοπίσεις που κάνεις αποφυγές.
    Να γράψεις σε μία κόλλα χαρτί μικρούς και εύκολους στόχους για να κάνεις. -- Εναν την φορά.
    (Ο λόγος είναι για να αυξηθεί το συναίσθημα της αυτο-αποτελεσματικότητας)
    Να εξερευνήσεις. Δηλαδή τους στόχους αυτούς να τους αντιμετωπίζεις σαν να τους κάνεις πρώτη φορά.
    Τι λειτουργεί, τι δεν λειτουργεί, σαν ένα παιδι που μαθαίνει από την αρχή. Να γράψεις σε χαρτί το αποτέλεσμα, και ποια συμπεριφορά ήταν αποτελεσματική ή όχι.
    Αυτά μπορείς να κάνεις για αρχή.
    Να διαβάσεις για το mindfulness.

  3. #18
    Καταλαβαινω απολυτα το πως νιωθεις, φιλε Ηλια. Και εμενα με κοροιδευαν και με κοροιδευουν ακομη στα 22 μου. Βγαινω στον δρομο και οταν περπατω κοιταζω κατω στο πεζοδρομιο, ντρεπομαι να κοιταξω κοσμο στα ματια. Βουρτσιζω τα δοντια μου και αποφευγω να κοιταξω τον καθρεφτη. Δεν τολμω να βαλω τις φωνες αφενος επειδη εχω τσιριχτη φωνη και με κοριδεψαν πολυ για αυτο, αφετερου επειδη δυνεχεια φοβαμαι οτι ο αλλος θ μου τις ριξει η θα με προσβαλει.

    Ποτε δεν εβρισκα δικιο στους καυγαδες μου και στις συζητησεις μου με την οικογενεια μου η με τους λιγους γνωστους μου (φιλους ποτε δεν ειχα). Μονο λαθη.

    Εγω ημουν καλος μαθητης στο σχολειο και περασα μαλιστα και σε καλη σχολη. Ιατρικη. Ολοι μου εδωσαν συγχαρητηρια. Και τι να το κανεις. Τριχες. Απετυχα στην σχολη μου μεσα σε ενα εξαμηνο. Δεν βρηκα φιλους, ημουν μονος μου, δεν εβγαινα εξω, ηταν και δυσκολο το διαβασμα, τα παρατησα... Τωρα οπως και εσυ δεν εχω καν δικαιωμα στην δευτερη ευκαιρια, να αλλαξω δηλαδη σχολη και να σπουδασω κατι που ενδεχομενως να μου αρεσει περισσοτερο. (ισως φυσικος η χημικος) Οι λογοι πολλοι... Και με θυμουνται ακομη. Οι πρωην συμφοιτητες μου. Καμια φορα στην πολη που μενω τους συναντω τυχαια, δεν ξερω καν τα ονοματα τους, μονο τις φατσες τους, και ειτε κοιταζουν επιμονα ειτε μερικοι κοροιδευουν.
    Ποσα χρονια παιρνεις τα χαπια σου; Ειναι αντικαταθλιπτικα;

    Εγω τους εχω γραψει πια ολους εκει που δεν πιανει μελανι, φιλε μου. Κοινως, στα @@ μου ετσι για να το γραψω και να το ευχαριστηθω λιγο. Το μονο με το οποιο ασχολουμαο ειναι η αγαπημενη δραστηριοτητα μου, δηλαδη η συγγραφη βιβλιων. Μου αρεσει να γραφω και να κανω και δημιουργικο. Νιωθω ετσι οτι εχω ενα ταλεντο. Ισως πρεπι να βρεις, ετσι για αρχη, και εσυ καποιο ταλεντο που εχεις. Και να επικεντρωθεις σε αυτο.

  4. #19
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Φιλε φιλη, ψυχολογικα ειμαι μια χαρά.. αλλα θα ηθελα να καταφερω και αλλα πραγματα στην ζωη...με αγχωνει το γεγονος οτι καπνιζω πολυ και καποια στιγμη θα πληρωσω το τίμημα. Βλεπω αλλα παιδια εδω μεσα στο φορουμ που εχουν σπουδασει και εχουν φτασει στο σημειο να εχουν ακρατεια ουρων απο το πολυ αγχος.. ειναι πραγματικα εξοργιστικο που εχουν φτασει οι γρηγοροι ρυθμοι της ζωης και τις καθημερινοτητας.. πολλες απαιτησεις πρεπει να εχεις πολυ δυναμη να καταφερεις να ανταπεξελθεις στην σημερινη ζωη.. και αυτο που με εξοργιζει ποιο πολυ ειναι οτι ειναι μερικοι βολεμενοι τα εχουν ολα ,κοινωνικη θεση και δικαζουν κοσμο και ζωες.. η φραση ατιμη κοινωνια αλλους τους ανεβαζεις αλλους τους κατεβαζεις ειναι γεγονος...
    Δεν ξερω εαν κουραζω με αυτα που λεω η αν βγαζετε νοημα.. εγω βγαζω και τελικα κατανοησα τι ειναι ζωη , μεσα απο πολλες αποτυχιες... υγεια να εχουμε...!
    Καλημέρα σχετικά με την ακράτεια που ανέφερες, εγώ λόγω άγχους έχω ολική ακράτεια και φοράω πάνες όλη μέρα κάθε μέρα.

  5. #20
    hlias1988
    Guest
    Γεια σας παιδια....
    ναι παιρνω χαπια και αυτο μου ριχνει την διαθεση.... ειναι δυνατον ενας νεος να παιρνει χαπια? ολοι ειναι δυνατοι κτλ . η κοινωνια εχει υψηλα στανταρ.. οι φιλοι δεν υπαρχουν ποια... οσοι ακουσαν για χαπια την εκαναν ..
    παιρνω εδω και 9 χρονια αντιψυχωσικο και ζαναξ...

  6. #21
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    26
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Γεια σας παιδια....
    ναι παιρνω χαπια και αυτο μου ριχνει την διαθεση.... ειναι δυνατον ενας νεος να παιρνει χαπια? ολοι ειναι δυνατοι κτλ . η κοινωνια εχει υψηλα στανταρ.. οι φιλοι δεν υπαρχουν ποια... οσοι ακουσαν για χαπια την εκαναν ..
    παιρνω εδω και 9 χρονια αντιψυχωσικο και ζαναξ...
    Κάνεις δεν είναι τόσο δυνατός φίλε. Όλοι μπορεί να φαίνονται δυνατοί, αλλά από μέσα τους όλοι κουβαλάνε κάτι. Εγώ για παράδειγμα, από έξω είμαι εμφανίσιμος, ντύνομαι μόντέρνα κλπ. Κι μέσα από το παντελόνι φοράω babylino. Η ζωή με τις Πάνες Ακράτειας δεν είναι εύκολη αλλά το παλεύω. Δεν υπάρχει κανένας που να μην κουβαλάει κάτι. Προσπάθησε να το παλέψεις χωρίς χάπια.

  7. #22
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    Γεια σας παιδια....
    ναι παιρνω χαπια και αυτο μου ριχνει την διαθεση.... ειναι δυνατον ενας νεος να παιρνει χαπια? ολοι ειναι δυνατοι κτλ . η κοινωνια εχει υψηλα στανταρ.. οι φιλοι δεν υπαρχουν ποια... οσοι ακουσαν για χαπια την εκαναν ..
    παιρνω εδω και 9 χρονια αντιψυχωσικο και ζαναξ...
    Τι να κάνουμε Ηλία, εάν χρειάζεται, εσύ παίρνεις και πολλά χρόνια, εγώ μόνο 2 με 2,5 χρόνια παίρνω, τι να κάνουμε!!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Replies: 3
    Last Post: 15-10-2018, 02:23
  2. Με κοροιδεύουν ΟΛΟΙ στον δρόμο χωρίς λόγο
    By mrjason in forum Άλλες Διαταραχές Προσωπικότητας
    Replies: 1
    Last Post: 27-06-2016, 15:41
  3. τι γνωμη εχετε για τους μαθητες που κοροιδευουν αλλους στα σχολεια;
    By Anna Mar in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 65
    Last Post: 21-04-2016, 12:34
  4. Σας κοροϊδεύουν στο δρόμο χωρίς εμφανή λόγο;
    By skata in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 44
    Last Post: 01-04-2014, 15:25
  5. Ενω εχω αναγκη απο φιλιες νιωθω παραξενα καπως εξαρτημενη κ θελω να φευγω..νιωθω ενοχη γι αυτο..
    By Girl25 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 26
    Last Post: 22-07-2010, 02:20

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •