Αβεβαιότητα μετά την καραντίνα
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2021
    Posts
    1

    Αβεβαιότητα μετά την καραντίνα

    Εχω χάσει κάθε κίνητρο. Θέλω πισω τη ρουτίνα μου. Μου λείπει το γυμναστήριο. Το ξερω οτι ίσως και να είναι εγωιστικό. Προσπάθησα να γυμναστώ με άλλους τρόπους (βαράκια, λάστιχο, περπάτημα) δεν είναι το ίδιο. Δεν έχω συνηθίσει με αυτόν τον τρόπο. Έχω παρει κιλά και νοιώθω χάλια. Και ποιος μπορεί να μου υποσχεθεί ότι το χειμώνα δε θα έχουμε πάλι εγκλεισμό; Δεν αντέχω άλλο αυτή τη ψυχολογική κακοποίηση. Αυτή τη βία και τον εκφοβισμό που μας υποβάλλουν.
    Θέλω την ελεύθερη μου επιλογή. Θέλω να αισθανθώ πάλι όμορφα.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Δεν εξαρταταται απο σενα , και κατα πασα πιθανοτητα θαχουμε εγκλεισμο και τον χειμωνα ......

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Planet Love
    Posts
    23,537
    Quote Originally Posted by MarisaVs View Post
    Εχω χάσει κάθε κίνητρο. Θέλω πισω τη ρουτίνα μου. Μου λείπει το γυμναστήριο. Το ξερω οτι ίσως και να είναι εγωιστικό. Προσπάθησα να γυμναστώ με άλλους τρόπους (βαράκια, λάστιχο, περπάτημα) δεν είναι το ίδιο. Δεν έχω συνηθίσει με αυτόν τον τρόπο. Έχω παρει κιλά και νοιώθω χάλια. Και ποιος μπορεί να μου υποσχεθεί ότι το χειμώνα δε θα έχουμε πάλι εγκλεισμό; Δεν αντέχω άλλο αυτή τη ψυχολογική κακοποίηση. Αυτή τη βία και τον εκφοβισμό που μας υποβάλλουν.
    Θέλω την ελεύθερη μου επιλογή. Θέλω να αισθανθώ πάλι όμορφα.
    μετα απο τοσους μηνες καραντινας, εγω εχω αποκτησει νεα ρουτινα...
    την καραντινα δυστυχως, δεν θα την λυσουν επειδη δεν υπαρχει προβλημα, αλλα επειδη δεν εχουν αλλα λεφτα να στηριζουν την οικονομια...
    επομενως, οση καραντινα μας μενει, να την βλεπεις σαν προστασια και οχι σαν ανελευθερια.
    οταν θα γεμισουμε κορονοιο και θα πεφτουμε σαν τα κοτοπουλα, γιατι δεν θα εχει χωρο στα νοσοκομεια, εκει να δεις ανελευθερια..

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by MarisaVs View Post
    Εχω χάσει κάθε κίνητρο. Θέλω πισω τη ρουτίνα μου. Μου λείπει το γυμναστήριο. Το ξερω οτι ίσως και να είναι εγωιστικό. Προσπάθησα να γυμναστώ με άλλους τρόπους (βαράκια, λάστιχο, περπάτημα) δεν είναι το ίδιο. Δεν έχω συνηθίσει με αυτόν τον τρόπο. Έχω παρει κιλά και νοιώθω χάλια. Και ποιος μπορεί να μου υποσχεθεί ότι το χειμώνα δε θα έχουμε πάλι εγκλεισμό; Δεν αντέχω άλλο αυτή τη ψυχολογική κακοποίηση. Αυτή τη βία και τον εκφοβισμό που μας υποβάλλουν.
    Θέλω την ελεύθερη μου επιλογή. Θέλω να αισθανθώ πάλι όμορφα.
    Καλημέρα !

    Η καραντίνα είναι μια κατάσταση που καλώς ή κακώς μπορεί να μην την ξαναζησουμε σε τόσο μεγάλο βαθμό αλλά θα επανέρχεται όσο ο κόσμος δεν συνέρχεται να δει πως το θέμα δεν είναι ο ιός αλλά το όλο σύστημα μας που δεν μπορεί να στηρίξει αυτή την μαζική νοσηρότητα ..

    Όταν τα νοσοκομείο γεμίσουν και δεν υπάρχει κρεβάτι αυτό θα γίνεται και απόλυτα δικαιολογημένο .

    Το να κλείσει πάλι όμως όλη η αγορά δεν πρόκειται να ξαναγίνει γιατί πολύ απλά δεν υπάρχουν άλλα χρήματα .
    εκτός και αν έρθουν νέα πακέτα.

    Οπότε σε μια αβέβαιη κατάσταση εκεί που θα κάθεσαι να στεναχωριέσαι και να τρώγεσται ψυχολογικά μήπως θα πρέπει να θέσεις νέα στάνταρ στην ζωή σου και νέα ενδιαφέροντα ώστε να προσαρμοστεις και εσύ σε αυτά ?

    Και τα μαγαζιά θα ξανα ανοιξουν και όλα .
    Απλά δες το σαν μια ευκαιρία αυτό το διάστημα να κάνεις αλλα πράγματα που τόσο καιρό δεν είχες την ευκαιρία να κάνεις ...
    Ήταν μια καλή ευκαιρία όλο αυτό να διαβάσουμε περισσότερα ,να βρεθούμε πιο πολύ με τον άνθρωπο μας και να κάνουμε τις στιγμές ακόμα πιο όμορφες χωρίς το άγχος της ζωής που είχαμε μπει για να τα προλάβουμε όλα ...

    Η άθληση επιτρέπεται ειδικά σε άτομα που έχουν σοβαρά θέματα .
    Ένα χαρτί από τον γιατρό σου και ένα κέντρο -γυμναστηειο -φυσικοθεραπευτηριο άνετα σε φιλοξενη και έχεις και σωστή καθοδήγηση .
    Όπως και τα γήπεδα είναι ανοιχτά και υπάρχουν εκεί προπονητές ,κολυμβητήρια εξίσου ανοιχτά και γενικά υπάρχει πλέον χώρος να γυμναστής αν ειναι αυτός ο βασικός λόγο να αισθάνεσαι έτσι .

    Αν μάθεις στην ζωή σου να προσαρμοζεσαι βάση των δεδομένων καταστάσεων όλα θα είναι πολύ καλύτερα.
    Δεν θέλουμε πολυτελειες για να είμαστε καλά .
    Τον άνθρωπο μας θέλουμε ,την παρεούλα μας,την υγεία μας το βασικότερο και όλα τα άλλα βρίσκονται !!!
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

Similar Threads

  1. Καραντίνα Πανελλήνιες και χωρισμός
    By hercules_str in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 2
    Last Post: 04-02-2021, 22:01
  2. ερωτας στην καραντινα
    By AliceK in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 12
    Last Post: 04-09-2020, 10:23
  3. Αβεβαιότητα για μια επαγγελαματική αλλαγή
    By ioannis2 in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 04-03-2016, 12:47
  4. απο την εκδρομη στην καραντινα..
    By νιφάδα in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 13
    Last Post: 12-12-2011, 14:07
  5. ΑΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ...ΑΓΧΟΣ...
    By Αρτεμις in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 16-11-2010, 20:54

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •