Να κόψω τα φάρμακα;;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354

    Να κόψω τα φάρμακα;;

    Παίρνω εδώ και πολύ καιρό συγκεκριμένα ψυχοφαρμακα, αλλά η ψυχίατρος μου δεν με παρακολουθεί πια έχει φύγει, αλλά μου είπε να μην το αφήσω και να πάω σε άλλον ψυχίατρο, το θέμα είναι ότι δεν έχω πια την οικονομική δυνατότητα να πάω σε ψυχίατρο, και σκέφτομαι να κόψω τα φάρμακα σιγά σιγά εκτός από ένα, αλλά φοβάμαι γιατί έχω διαβάσει ότι έχουν παρενέργειες εάν κόψεις από μόνο σου χωρίς την άδεια του ψυχιάτρου!!!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    1,118
    Πήγαινε σε κάποιο ΚΟΙΣΠΕ ή τοπικό νοσοκομείο/ κέντρο υγείας για να έχεις δωρεάν ψυχολογική υποστήριξη και οπωσδήποτε ΜΗΝ κόψεις ξαφνικά τα φάρμακα!

  3. #3
    Quote Originally Posted by andreas86 View Post
    Παίρνω εδώ και πολύ καιρό συγκεκριμένα ψυχοφαρμακα, αλλά η ψυχίατρος μου δεν με παρακολουθεί πια έχει φύγει, αλλά μου είπε να μην το αφήσω και να πάω σε άλλον ψυχίατρο, το θέμα είναι ότι δεν έχω πια την οικονομική δυνατότητα να πάω σε ψυχίατρο, και σκέφτομαι να κόψω τα φάρμακα σιγά σιγά εκτός από ένα, αλλά φοβάμαι γιατί έχω διαβάσει ότι έχουν παρενέργειες εάν κόψεις από μόνο σου χωρίς την άδεια του ψυχιάτρου!!!
    εννοειται πως δεν θα κοψεις μονο σου τα φαμακα.αυτο θα ηταν οτι χειροτερο μπορουσες να κανεις στον εαυτο σου.υπαρχουν και στα νοσοκομεια τετοιοι γιατροι.γιατι δεν πας εκει?

  4. #4
    Εχω δοκιμασει να κοψω μονος μου τα φαρμακα. Και οταν λεω να τα κοψω, εννοω μαχαιρι. Και τα χαπια και την ενεση. Δεν αντεχα να με βλεπω να εχω παρει σχεδον τριαντα κιλα και τπ χειροτερο, να εχω χασει την στηση μου. Αντεξα ενα, δυο μηνες και τωρα τα παιρνω παλι με ευλαβικη προσοχη γιατι καθε μερα επι δυο μηνες εκανα εμετους επειτα απο καθε γευμα μου. Αναγκαστηκα να παω σε γαστρολογο και μου συνταγογραφησε φαρμακα για το στομαχι (τωρα πια δεν τα παιρνω, νιωθω ευτυχως πως δεν τα χρειαζομαι) και ευτυχως επιασαν και δεν καταφυγαμε σε γαστροσκοπηση και πιο δραστικες θεραπειες. Πηγα μεχρι και σε ιδιωτη παθολογο και του εσκασα ενα εκατοσταρικο για υπερηχους συν αλλο ενα εκατοσταρικο για εξετασεις αιματος σε μικροβιολογο. Τωρα ειμαι καλα.
    Μην τα κοψεις τα φαρμακα, το σωστο ηταν να μην τα επαιρνες ποτε τα φαρμακα οπως και ολοι μας. Μονο παρενεργειες ειναι τα φαρμακα και τιποτα αλλο. Και παιρνω φαρμακα χωρις δυσαρεστες παρενεργειες. Αλλα φαρμακα εχουν ως παρενεργεια μεχρις και σακχαρωδη διαβητη και αιφνιδιο θανατο.

Similar Threads

  1. Πώς να κόψω τα φάρμακα?
    By marcelo1995 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 0
    Last Post: 01-08-2020, 10:31
  2. Σκεφτομαι να κοψω τα φαρμακα
    By davidh in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 8
    Last Post: 11-07-2020, 04:03
  3. Θελω να κοψω τα Νeurontin ...
    By Del-meme290719b in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 3
    Last Post: 28-07-2019, 01:15
  4. ΔΕΝ ΘΑ ΚΟΨΩ ΤΑ ΦΑΡΜΑΚΑ...ΘΑ ΚΟΨΩ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥΩ
    By BrokeN_DoLL in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 122
    Last Post: 24-04-2010, 11:19
  5. θελω να κοψω τα φαρμακα..
    By kosto30 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 19-12-2009, 15:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •