Η πλήξη κάνει καλό – Γιατί είναι σημαντικό να αφήνουμε τα παιδιά να βαρεθούν
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    Η πλήξη κάνει καλό – Γιατί είναι σημαντικό να αφήνουμε τα παιδιά να βαρεθούν

    Κι όμως η πλήξη έχει το δικό της σημαντικό ρόλο στην αναπτυξιακή πορεία των παιδιών μας


    Ένα ιδιαίτερο συχνό παράπονο των παιδιών, από την νηπιακή ακόμα ηλικία, είναι ότι βαριούνται κι ότι δεν υπάρχει κάτι με το οποίο μπορούν να ασχοληθούν για να διώξουν μακριά την πλήξη τους.

    Καθώς οι γονείς ακούνε αυτά τα παράπονα, μπορεί αυτόματα να υποθέσουν ότι βαριούνται επειδή δεν υπάρχουν αρκετά παιχνίδια ή επειδή δεν κάνουν αρκετές διασκεδαστικές δραστηριότητες μαζί τους ενώ συνήθως ανησυχούν ότι αυτό μπορεί να επηρεάσει την ανάπτυξη του παιδιού αρνητικά.

    Αντίθετα, η πλήξη είναι ιδιαίτερα ευεργετικοί κι είναι σημαντικό να αφήνετε τα παιδιά να… βαριούνται κατά καιρούς.

    Εξοικείωση με την πλήξη
    Η πλήξη αποτελεί μέρος της καθημερινότητας. Είναι κάτι που όλοι βιώνουμε. Τα παιδιά μπορεί να βαρεθούν στο μάθημα, σε άλλες δραστηριότητες, ακόμα και κατά το παιχνίδι τους, ακριβώς όπως μπορεί να συμβεί με τους ενήλικες.

    Κατά συνέπεια είναι σημαντικό να αφήσουμε τα παιδιά να εξοικειωθούν με την πλήξη, ώστε να μάθουν από νωρίς την αίσθηση αλλά και πως να της διαχειρίζονται. Στην πραγματικότητα, πολλοί μελετητές προτείνουν ότι η πλήξη προάγει την ανάπτυξη, νοητική και συναισθηματική.

    *Ενισχύει την δημιουργικότητα
    Πολλοί είναι οι ειδικοί που προτείνουν ότι η πλήξη στον πυρήνα της αποτελεί μια αναζήτηση του εγκεφάλου για νευρική διέγερση.

    Από την στιγμή που δεν υπάρχει, τότε ο εγκέφαλος θα κάνει κάτι για την δημιουργήσει κι έτσι ενισχύεται η δημιουργικότητα του ατόμου. Όταν λοιπόν, το νήπιο βαρεθεί είναι σημαντικό να μην σπεύσετε να το «απαλλάξετε» από την πλήξη του αλλά να το αφήσετε να χρησιμοποιήσει την φαντασία του για να «βγει» από αυτήν την κατάσταση. Έτσι η δημιουργικότητά του θα ενισχύεται όλο και περισσότερο με την πάροδο του χρόνου.

    Ενδυναμώνει την αυτοεκτίμηση
    Εάν το παιδί που παραπονιέται ότι βαριέται, καταφέρει να βρει κάτι εποικοδομητικό και να χρησιμοποιήσει την πλήξη του προς όφελός του, τότε αυτόματα θα ενισχυθεί η αυτοεκτίμησή του, καθώς κατάφερε να βγει από την κατάσταση ανεξάρτητα.

    Εάν ακούσετε το παιδί να λέει ότι «βαριέται» τότε δεν χρειάζεται να κάνετε τίποτα, απλά αφήστε το να διαχειριστεί μόνο του την πλήξη και εκείνο θα βρει τον τρόπο μέσω της προσπάθειας. Μπορεί στην αρχή να δυσκολευτούν, να απογοητευτούν ή και να θυμώσουν αλλά μετά από λίγο θα βρουν να κάνουν κάτι άλλο προκειμένου να μην βαριούνται.

    https://www.mag24.gr/i-pliksi-kanei-...-na-varethoun/

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Σχετικό είναι αυτό. Σαφώς δεν θα είσαι καταπάνω στο παιδί, θα το αφήσεις να βρει λύση μόνο του ακόμα και στη βαρεμάρα, αν δεις όμως ότι βαριέται απ το πρωί ως το βράδυ και δεν βρει κάτι να κάνει ώστε να σταματήσει να βαριέται, τότε πρέπει να δεις τι φταίει και να επέμβεις. Διότι υπάρχουν γονείς πολύ παρεμβατικοί αλλά υπάρχουν και στο άλλο άκρο, που δεν κατευθύνουν καθόλου το παιδί, δεν του δίνουν ώθηση και το αφήνουν να λιώσει ο εγκέφαλος και να τρέχει από τα αφτιά.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Ειχα διαβασει ενα παρομοιο άρθρο και τονιζε ποσο σημαντικο ειναι να αφηνουμε τα παιδια μας να ¨βαριούνται¨ και να παραπονιουνται οταν τα αποκοβουμε για καποιο χρονικο διατημα απο τον εικονικο κοσμο που εχουν εθιστεί λόγο της καραντινας πλεον ακομα πιο πολύ.

    Ειναι μια πολυ καλη ευκαρια μεσα απο την πλήξη τους να ανακαλύψουν ποσο δημιουργικά μπορουν να γίνουν .Αυτο ομως εξερταται και απο την ηλικία.
    Δεν μπορεις να αφησεις ενα μικρο παιδί ,ενα νήπιο ας πουμε χωρις να του δίνεις εσυ ερεθισματα ,δεν ειναι σε θεση ακομα να γνωρίζει τα παντα που μπορουν να του κινήσουν το ενδιαφερων και να αναπτύξει καινουργιες δεξιοτητες ..
    Παιδι και κυριως νήπιο που δεν λαμβανει συνεχείς ερεθίσματα απο εμας οταν το βλεπουμε οτι βαριεται , συχνα εκδηλωνει παραβατικες συμπεριφορές γιατι ετσι νομιζει οτι θα τραβηξει την προσοχη και το ενδιαφέρων των ενηλικων το οποιο ειναι απαραιτητο σε αυτες τις ηλικίες .

    Μονο οταν νομιζεις οτι το παιδι σου εχει πλήρη αντίληψη των ερεθισμάτων που υπάρχουν στον χώρο του το αφήνεις να βαρεθεί .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    Χαιρομαι που διαβασατε το θεμα! απλα μου κεντρισε το ενδιαφερον... αυτο γενικως απο οτι λεει το αρθρο μπορει να συμβει και σε ενηλικες...

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Φυσικά συμβαίνει και στους ενήλικες .Ποιος δεν έχει, ειδικά αυτή την περίοδο που οι ώρες στο σπίτι είναι ατελείωτες νιώσει ότι δεν τον γεμίζει τίποτα και γενικά βαριέται τα πάντα .


    Δεν έχει όμως καμία σχέση η πλήξη που νιώθει ένας μεγάλος ο οποίος αντιλαμβάνεται πλήρως ότι όλη αυτή η αδράνεια και η βαρεμάρα μπορεί να καλυφθεί άνετα με κάποιο ερέθισμα με την βαρεμαρα που νιώθει ένα παιδί επειδή ουσιαστικά δεν έχει να κάνει κάτι .
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  6. #6
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Marilou View Post
    Φυσικά συμβαίνει και στους ενήλικες .Ποιος δεν έχει, ειδικά αυτή την περίοδο που οι ώρες στο σπίτι είναι ατελείωτες νιώσει ότι δεν τον γεμίζει τίποτα και γενικά βαριέται τα πάντα .


    Δεν έχει όμως καμία σχέση η πλήξη που νιώθει ένας μεγάλος ο οποίος αντιλαμβάνεται πλήρως ότι όλη αυτή η αδράνεια και η βαρεμάρα μπορεί να καλυφθεί άνετα με κάποιο ερέθισμα με την βαρεμαρα που νιώθει ένα παιδί επειδή ουσιαστικά δεν έχει να κάνει κάτι .
    Συμφωνω.....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    May 2006
    Posts
    13,014
    Ωραιο αρθρο. Φυσικα συμβαινει και με τους ενηλικες, εγω συνεχεια νοιωθω αυτο το συναισθημα... τι να κανω τωρα ...ας δω καμμια ταινια... ας πιασω τη ρημαδα τη μεταπτυχιακη ... ας ριξω μια ματια σε αυτο το βιβλιο και παει λεγοντας. Και φυσικα οταν ημουν παιδι, κοιταγα την βροχη εξω για παραδειγμα που δεν μπορουσα να βγω εξω με απιστευτη βαριεμαρα και επρηζα τους δικους μου βαριεεεεεεμαι :P.Νομιζω οσο μεγαλωνει ο ανθρωπος ειναι και πιο εντονο το φαινομενο της πληξης, αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Μακαρι το αρθρο να ηταν πιο αναλυτικο. Αλλα φανταζομαι ειναι και δυσκολο θεμα, οπως και ολατα υποκειμενικα θεματα τι οριζει ο καθενας πληξη, αναλογα με ενα μυριο παραγοντες, οπως προσωπικοτητα, πως σκεφτεται, πως ζει κλπ.
    [COLOR=#0000cd][SIGPIC][/SIGPIC]Εκφραζω προσωπικες αποψεις χωρις να ειμαι ειδικος.[/COLOR]

  8. #8
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by keep_walking View Post
    Ωραιο αρθρο. Φυσικα συμβαινει και με τους ενηλικες, εγω συνεχεια νοιωθω αυτο το συναισθημα... τι να κανω τωρα ...ας δω καμμια ταινια... ας πιασω τη ρημαδα τη μεταπτυχιακη ... ας ριξω μια ματια σε αυτο το βιβλιο και παει λεγοντας. Και φυσικα οταν ημουν παιδι, κοιταγα την βροχη εξω για παραδειγμα που δεν μπορουσα να βγω εξω με απιστευτη βαριεμαρα και επρηζα τους δικους μου βαριεεεεεεμαι :P.Νομιζω οσο μεγαλωνει ο ανθρωπος ειναι και πιο εντονο το φαινομενο της πληξης, αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Μακαρι το αρθρο να ηταν πιο αναλυτικο. Αλλα φανταζομαι ειναι και δυσκολο θεμα, οπως και ολατα υποκειμενικα θεματα τι οριζει ο καθενας πληξη, αναλογα με ενα μυριο παραγοντες, οπως προσωπικοτητα, πως σκεφτεται, πως ζει κλπ.
    Εγω το αντιλαμβανομαι οτι ο εγκεφαλος λειτουργει περισσοτερο οταν βαριομαστε.. τι εννοω.. ψαχνει να βρει τροπους να αντιμετωπισει την βαρεμαρα.. και εκει δημιουργητε η δημιουργικότητα!!!

  9. #9
    Quote Originally Posted by Sonia View Post
    Σχετικό είναι αυτό. Σαφώς δεν θα είσαι καταπάνω στο παιδί, θα το αφήσεις να βρει λύση μόνο του ακόμα και στη βαρεμάρα, αν δεις όμως ότι βαριέται απ το πρωί ως το βράδυ και δεν βρει κάτι να κάνει ώστε να σταματήσει να βαριέται, τότε πρέπει να δεις τι φταίει και να επέμβεις. Διότι υπάρχουν γονείς πολύ παρεμβατικοί αλλά υπάρχουν και στο άλλο άκρο, που δεν κατευθύνουν καθόλου το παιδί, δεν του δίνουν ώθηση και το αφήνουν να λιώσει ο εγκέφαλος και να τρέχει από τα αφτιά.
    Ετσι ημουν εγω στο δημοτικο, ιδιως στα τελη οταν τα παιδια απο την γειτονια πηγαν γυμνασιο και δεν εβγαιναν πια για παιχνιδι. Γυρναγα απο το σχολειο στο σπιτι και επειδη δεν ειχα ουτε κινητο smartphone ουτε υπολογιστη δικο μου και ελειπε και η μανα μου απο το σπιτι μου διχως να με αφηνει ν μπαινω στον υπολογιστη της, ολη μερα καθομουν και εβλεπα τηλεοραση και διαβαζα κομιξ.

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2020
    Posts
    13
    Είναι φυσικό τα παιδιά να βαριούνται..και καλό μου φαίνεται με έμεσο τρόπο να τα ωθούμε να αναζητούν ασχολίες.Ειδικά αυτή την περίοδο που είναι δύσκολη από μόνη της..με τον αναγκαστικό εγκλεισμό χρειαζεται να τα βοηθαμε να απασχολούνται δημιουργικά. Του ανηψιού μου παράδειγμα τον αφήνουν να κάθεται στον υπολογιστή γιατί έχουν βρει το κουμπί του που του αρέσει να μαθαίνει..τις προάλλες έψαξε να βρει πως φτιάχνονται τα μπαλόνια.Κάθε παιδί είναι διαφορετικό..αν έχουμε δει ότι έχει κάποια κλίση μπορούμε να το βοηθήσουμε να την δει και αν το θέλει να την καλλιεργήσει.

Similar Threads

  1. ΠΑΙΔΙΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ( λαθοι ζωης )
    By giannis000 in forum Συζητήσεις Ψυχολογικού Ενδιαφέροντος
    Replies: 27
    Last Post: 21-04-2019, 13:27
  2. ΠΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ??
    By fotini88 in forum Παχυσαρκία
    Replies: 29
    Last Post: 27-11-2010, 19:58
  3. Τι είναι σημαντικό τελικά;
    By e_K in forum Παχυσαρκία
    Replies: 9
    Last Post: 07-10-2010, 18:10
  4. Replies: 26
    Last Post: 22-02-2009, 00:07
  5. Τι είναι πιο σημαντικό για σας σε αυτή τη ζωή ?
    By Kleiw in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 20
    Last Post: 31-01-2008, 22:25

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •