Κρίσεις υπερφαγίας
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    3

    Κρίσεις υπερφαγίας

    Δεν μπορώ να σταματήσω να τρώω... Ειδικά τώρα στην καραντίνα δε παίρνω ανάσα..... Τρώω τόσο συχνά και τόσο μεγάλες ποσότητες που δε προλαβαίνω να χωνέψω.... Η κοιλιά μου είναι μονίμως πρησμένη και πονάω.... Η ενέργεια μου είναι στα πατώματα όπως και η ψυχολογία μου.... Φοβάμαι πως αν συνεχίσω έτσι θα πάθω μεγάλο κακό στην υγεία....

    Όσο περισσότερο αγχώνομαι και στεναχωριέσαι τόσο περισσότερο τρώω.....

    Χρειάζομαι ψυχολογική υποστήριξη αλλά δεν μπορώ να πάω σε γιατρό.... Πώς θα καταφέρω να ξεκοψω?

    Σας παρακαλώ βοηθήστε με...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    2,744
    Quote Originally Posted by Titika View Post
    Πώς θα καταφέρω να ξεκοψω?
    πρπεει να θεσεις στοχους. οποιους θελεις εσυ. ας πουμε θελω να χανω 1 κιλο την εβδομαδα. κτλ κτλ
    φυσικα το προβλημα ειναι ψυχολογικο. εχεις ελλειψεις αλλου και το ριχνεις στο φαγητο. παντα ετσι γινεται

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το θεμα ειναι αν τρως για να καλυψεις καποιο ψυχολογικο κενο, η απλα σαρεσει το φαι..........και ποσα κιλα εχεις παραπανω απ το κανονικο σου βαρος , οπως επισης απο ποια ηλικια ταχεις παρει, ειναι αμφοτερα σημαντικα , εχω δει σχετικο ντοκυμαντερ .........προφανως και δεν φταιει η καραντινα .......

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    3
    Τα τελευταία 3-4 χρόνια με πιάνουν κρίσεις υπερφαγία σε περιόδους άγχους και καταπίεσης... Όταν είμαι σε καλή φάση ξεκινάω πάντα δίαιτα και γυμναστική και μόλις κάτι πάει στραβά στη ζωή μου ξανακυλαω. Οπότε τα κιλά μου αυξομειωνονται συνεχώς...
    Η καραντίνα σίγουρα δεν φταίει για τη διαταραχή μου όμως συντελεσε στο να κατρακυλησω... Νιώθω ανήμπορη να το ξεπεράσω....

    Macgyver σε παρακαλώ μπορείς να μου πεις πώς λέγεται το ντοκιμαντέρ? Μήπως με βοηθήσει....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    titika , τοχα δει στο national geographic του cosmote tv. παλαιοτερα , δεν θυμαμαι τονομα του ....με απλα λογια ελεγε οτι αν εχεις παρει 30-40 κιλα και ανω , σου αρεσει το φαγητο και εχεις αρχισει να παχαινεις απο την εφηβικη ηλικια, τοτε μονο με χειρουργειο μπορεις να τα χασεις .......μαλλον δεν ειναι αυτη η περιπτωση σου ομως .....ισως ενας διατροφολογος σε βοηθουσε , διοτι δεν πιστευω στις διαιτες ......στην σωστη διατροφη πιστευω .......ειναι φυσιολογικο να νιωθεις ανημπορη ........εχεις μεγενθυνει στο μυαλο σου το προβλημα .......και δεν ξερεις πως να το διαχειριστεις ......
    Last edited by Macgyver; 02-12-2020 at 16:58.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    6
    Μήπως οταν βρίσκεσαι σε πρόγραμμα οι δίαιτες που ακολουθείς είναι πολύ αυστηρές;Με αποτέλεσμα είτε λόγω έλλειψης ημερήσιας πρόσληψης θερμιδών η πιο απλά λ'ογω έλλειψης γεύσης στα γεύματα σου έχεις αυτά τα ξεσπάσματα;

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    3
    Παλαιότερα έκανα πολύ στερητικες δίαιτες... Εδώ και ένα χρόνο όμως όταν ξεκινάω δίαιτα τρώω καλές μερίδες και ποικιλία γεύσεων... Δε νιώθω στέρηση ούτε πείνα... Απλώς όταν έχω στεναχώρια άγχος κούραση κλπ το μόνο που μου δίνει χαρά είναι το junk food, πατατάκια σοκολάτες και άλλα

    Σαν να θέλω με κάποιο τρόπο να βλαψω τον εαυτό μου, υποσυνείδητα...
    Τρώω μέχρι να αρχίσω να πονάω και να ζαλίζομαι

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Titika View Post
    Παλαιότερα έκανα πολύ στερητικες δίαιτες... Εδώ και ένα χρόνο όμως όταν ξεκινάω δίαιτα τρώω καλές μερίδες και ποικιλία γεύσεων... Δε νιώθω στέρηση ούτε πείνα... Απλώς όταν έχω στεναχώρια άγχος κούραση κλπ το μόνο που μου δίνει χαρά είναι το junk food, πατατάκια σοκολάτες και άλλα
    ι
    Δεν αποδιδουν οι στερητικες διαιτες μακροπροθεσμα , ποτέ ....... οταν αρχιζεις μια διαιτα η διατροφη , ρωτας τον εαυτο σου, μπορω να συνεχισω για πολλα χρονια να κανω αυτην την διατροφη ? αν η απαντηση ειναι οχι, δεν προκειται ναποδωσει σε βαθος χρονου η διατροφη που κανεις ..... και το ζητουμενο ειναι σε βαθος χρονου, οχι προσωρινα .....

    τωρα για το ψυχολογικο κομματι που αναφερεις , δεν ξερω ......

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Posts
    6
    'Αρα το να τρως junk food δε σου δίνει χαρά,απλά είναι ένας τρόπος να ξεφεύγεις απο τα αρνητικά συναισθήματα.Απ οτι ανέφερες συμβαίνει εδώ και χρόνια.Γιατί δεν έχεις απευθυνθεί σε κάποιον ειδικό;Οι παράγοντες που μας οδηγούν στις διατροφικές διαταραχές είναι πολλοί,μπορεί να χει να κάνει με το παρελθόν με χαμηλή αυτοεκτίμηση,διαστρεβλωμέ� �ες απόψεις κλπ. Ένας ειδικός μπορεί να σε καθοδηγήσει να καταλάβεις τι φταίει και να το αντιμετωπίσεις.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Thanos87 View Post
    'Αρα το να τρως junk food δε σου δίνει χαρά,απλά είναι ένας τρόπος να ξεφεύγεις απο τα αρνητικά συναισθήματα.Απ οτι ανέφερες συμβαίνει εδώ και χρόνια.Γιατί δεν έχεις απευθυνθεί σε κάποιον ειδικό;Οι παράγοντες που μας οδηγούν στις διατροφικές διαταραχές είναι πολλοί,μπορεί να χει να κάνει με το παρελθόν με χαμηλή αυτοεκτίμηση,διαστρεβλωμέ� �ες απόψεις κλπ. Ένας ειδικός μπορεί να σε καθοδηγήσει να καταλάβεις τι φταίει και να το αντιμετωπίσεις.
    Καλη ιδεα , να ξεσπαει σε αλλα πραματα η Τιτικα , οχι στο φαγητο........ διοτι ειναι εγκλωβισμενη σεναν φαυλο κυκλο......βεβαια , εξω απ τον χορο πολλα τραγουδια λεγονται , πρεπει να πω οτι κι εγω εχοντας 17-18 χρονια κτθλψη , τοριχνα στο αλκοολ, δικαιλογημενα κατ εμε , διοτι ειναι μεγαλος ο ψυχικος πονος της κτθλψης , και ειχα παρει 19-20 κιλα περιπου , διοτι επινα κρασι, και παχαινε και το ιδιο , συν οτι μου ανοιγε την ορεξη .......τελικα τον 6/2020 ηπια για τελευταια φορα , εχασα εκτοτε 18 κιλα , ανευ κινησης , ξαπλα δλδ . και κανω μια προσεκτικη διατροφη πλεον ........η διαθεση ειναι σκ....τα , αλλα δεν ξαναπινω , no matter what ......ειμαι 59 χρ.......

    τιτικα , θυμηθηκα που ειχα δει τους πρωην πολυυυυυυ παχεις που αδυνατησαν , αλλα με χειρουργειο, στην εκπομη του Σροιτερ τικ τοκ, αν τοχει το γιου τιουμπ, εκπομπη σροιτερ για παχεις θα τοχει ......αλλα ολοι τους αν κι εχασαν 100-180 κιλα , διατηρουν ακομα την γαστρικη σμικρυνση .....
    Last edited by Macgyver; 03-12-2020 at 04:49.

Similar Threads

  1. Σύνδρομο νυχτερινης υπερφαγιας
    By Φαίδρα _ed in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 2
    Last Post: 27-04-2017, 01:50
  2. Αυχενικό σύνδρομο/διαρκείς ζαλάδες και συχνές λιποθυμικές κρίσεις και κρίσεις Ιλιγγου
    By Cyn8ia in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 03-02-2016, 22:21
  3. Πολεμώντας τα επεισόδια υπερφαγίας
    By FAITHNOMORE in forum Παχυσαρκία
    Replies: 15
    Last Post: 15-09-2015, 18:19
  4. binge eating disorder = επαναλαμβανομενα επεισοδια υπερφαγιας
    By ele-ath in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 14
    Last Post: 05-12-2011, 21:08
  5. Eπεισόδια υπερφαγίας
    By klairy1989 in forum Συναισθηματική Υπερφαγία, Ψυχογενής Βουλιμία
    Replies: 2
    Last Post: 04-11-2011, 23:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •