4 μηνες - Page 3
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 3 of 15 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 31 to 45 of 213

Thread: 4 μηνες

  1. #31
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    boo θέλω να προσπαθήσεις να σκεφτείς πως ήσουν εκείνο το διάστημα όταν δεν πίστευες σε συνωμοσίες, πήγαινες στη σχολή, είχες αρχίσει να συζητάς με συμμαθητές σου, είχες όρεξη να κάνεις πράγματα και να θέτεις στόχους σιγά σιγά. Και να σκεφτείς κι αν σου αρέσει αυτή η κατάσταση τώρα που υποπτεύεσαι ότι όλοι θέλουν το κακό σου, ότι κάποιοι συνωμοτούν εναντίον σου, που ζεις στο άγχος και στον φόβο συνεχώς.
    Ξέρω ότι δεν φταις, σε ταλαιπωρεί μία δύσκολη παλιοαρρώστια την οποία παλεύεις γενναία για χρόνια και έχεις καταφέρει πολλά πράγματα. Ωστόσο άντλησε δυνάμεις από τις προηγούμενες εμπειρίες σου, προσπάθησε να αντισταθείς σε όλες αυτές τις παράλογες ιδέες και με τη βοήθεια και των ειδικών να βγεις πάλι από όλα αυτό.
    Τουλάχιστον για αρχή προσπάθησε να αμφισβητήσεις όλες αυτές τις ιδέες. Αν δεν μπορείς να πιστέψεις ότι είναι ψεύτικες, για αρχή σκέψου ότι υπάρχει έστω κάποια πιθανότητα να μην είναι αληθινές.

  2. #32
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by boo View Post
    λετε να εχει επιτηδες αυτην την κουκλα για να μου ερχονται τα φαντασματακια?μηπως πρεπει να την αλλαξω? ειναι ι αυτη στη συνομοσια.
    την αλλη φορα που πηγα ετρεχα σχεδον που ημουν εξω.και πηγαινα απο δρομο και στενα που δεν μπορουσαν να υπαρχουν αλλα και οπου και ναπηγα ηταν ανθρωποι που με κοιταγαν.προσπαθουν να με βλεπουν εξω απο τωματιο να διαβαζουν τι σκεφτομαι
    τρεχω στοο δρομο αν χρειαστεινα βγω εξω αν υπαρχει καποιος λογος στη χειροτερη.μια φορα εχω βγει για να παω στους 2 γιατρους
    Βοο η γιατρός δεν σε ξέρει, δεν ήρθε σε εσένα εκείνη για να σου κάνει κακό, εσύ πήγες και την συνάντησες δεν υπάρχει συνομωσία και πίστεψε δεν θέλει το κακό σου, το καλύτερο για αυτήν είναι να νιώθεις εσύ καλά για να έχει περισσότερους πελάτες. Και ναι όταν σε συναντάει για πρώτη φορά και για δεύτερη και τρίτη όλο ερωτήσεις θα κάνει για να καταλάβει πως νιώθεις, δεν είναι μάντισα ούτε μάγισα για να ξέρει τι έχεις και πως νιώθεις μόνο αν σε ρωτάει θα καταλαβαίνει πως είσαι. Δεν μπορεί να σε βοηθήσει διαφορετικά παρά μόνο αν σου κάνει ερωτήσεις και σε καταλάβει.
    Δεν υπάρχει φάρμακο που να το πάρεις και να σου εξαφανίζει ως δια μαγείας τους φόβους και να βγαίνεις έξω. Σου το λέω πάλι πρέπει να βοηθήσεις και εσύ τον εαυτό σου και δεν το κάνεις όταν δεν εμπιστεύεσαι την γιατρό και την βλέπεις με καχυποψία, δεν της δίνεις την δυνατότητα και την ευκαιρία να σε βοηθήσει. Οπότε αν εσύ κρύβεσαι το πρόβλημα μεγαλώνει γίνεται χειρότερο οι γύρω σου φοβούνται δεν ξέρουν τι να κάνουν και ρωτάνε γιατρούς και οι γιατροί μετά προτείνουν ως λύση την νοσηλεία. Και όλο αυτό δεν ξεκινάει ούτε από τους γιατρούς σου ούτε από τους γύρω σου, ξεκινάει από εσένα την ίδια και από την έλλειψη εμπιστοσύνης που έχεις απέναντι σε αυτούς που θέλουν να σε βοηθήσουν και δεν τους αφήνεις. Μην σε απασχολεί η σχολή αυτή τη στιγμή, αυτή τη στιγμή πρέπει να σε απασχολεί ο εαυτός σου.
    Να σου πω κάτι άλλο πόσο καιρό είσαι σε επεισόδιο; Ηπιες τίποτα φούντες και σου ήρθε;

  3. #33
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ευχαριστω πολυ μου λετε μια γνωμη για τη γιατρο μπορω να την εμπιστευτω τις περισσοτερες φορες που τη σκεφτομαι.αλλα αυτη η κουκλα με ενοχλει πολυ
    δε θελω να παιρνω τοσο ζαναξ .ολα α φαρμακα με κοιμιζουν
    για να σταθω πινω ολο καφεδες..
    οι γιατροι λενε απο τον αγουστο μεχρι τωρα ειναι το επεισδοδιο λενε
    δε παιρνω ναρκωτικα
    τι να τα κανω? τα φαρμακα μου φερνουν μαστουρα δε χριαζομαι φουντα
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  4. #34
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by boo View Post
    ευχαριστω πολυ μου λετε μια γνωμη για τη γιατρο μπορω να την εμπιστευτω τις περισσοτερες φορες που τη σκεφτομαι.αλλα αυτη η κουκλα με ενοχλει πολυ
    δε θελω να παιρνω τοσο ζαναξ .ολα α φαρμακα με κοιμιζουν
    για να σταθω πινω ολο καφεδες..
    οι γιατροι λενε απο τον αγουστο μεχρι τωρα ειναι το επεισδοδιο λενε
    δε παιρνω ναρκωτικα
    τι να τα κανω? τα φαρμακα μου φερνουν μαστουρα δε χριαζομαι φουντα
    Boo όταν κάθεται κάποιος αδρανής και παίρνει μόνο φάρμακα, τα φάρμακα θα φέρνουν ύπνο. Αυτό κάνουν προκαλούν καταστολή. Τώρα το αν εσύ θέλεις να νιώσεις καλύτερα στη ζωή σου και να έρθει η στιγμή που η γιατρός θα σου μειώνει γιατί θα είσαι καλά και θα διατηρείσαι σταθερά καλά θέλει προσπάθεια και έχει απαιτήσεις. Θα σου πω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα. Ας πούμε ότι έχουμε δύο σχιζό, ο ένας παίρνει μόνο φάρμακα ως τρόπο αντιμετώπισης, ο άλλος παίρνει φάρμακα και κάνει και γιόγκα κάνει κάθε ημέρα για χρόνια, ποιος πιστεύεις από τους δύο πως μπορεί να ελέγξει τα συναισθήματα του πιο εύκολα, ποιος μπορεί να αποφεύγει τα επεισόδια πιο εύκολα και ποιος πιστεύεις μπορεί να ελέγχει το σώμα του καλύτερα και όταν δεν νιώθει καλά να κάνει κάτι και να απελευθερώνει ενδορφίνες για να νιώθει καλύτερα; Εντάξει διαλογισμό μπορεί να μην καταφέρει να κάνει ποτέ αν και δεν το γνωρίζουμε αν μπορούν κάποιοι να το κάνουν, αλλά ποιος από τους δύο μπορεί όποτε θέλει και όποτε του καπνίσει να προκαλεί ευφορία στον εαυτό του και να έχει μία ποιότητα ζωής;

  5. #35
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    ευχαριστω για τις συμβουλες, αλλα δεν ειμμμαι σε επεισοδιο αυτο μονο οι γιατροι μου το λενε
    δεν εχω ορεξη για τιποτα.ουτως η αλλως δε βγαινω απο το δωματιο μου φοβαμαι.
    δε σκεφτομαι.ή κοιταω στο κενο χωρις σκεψεις ή παω μπροστα πισω και τα ποδια μου δε σταματανε να κουνιουνται
    οι δικοι μου μου τη λενε ασχημα.
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  6. #36
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Boo όταν κάθεται κάποιος αδρανής και παίρνει μόνο φάρμακα, τα φάρμακα θα φέρνουν ύπνο. Αυτό κάνουν προκαλούν καταστολή. Τώρα το αν εσύ θέλεις να νιώσεις καλύτερα στη ζωή σου και να έρθει η στιγμή που η γιατρός θα σου μειώνει γιατί θα είσαι καλά και θα διατηρείσαι σταθερά καλά θέλει προσπάθεια και έχει απαιτήσεις. Θα σου πω ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα. Ας πούμε ότι έχουμε δύο σχιζό, ο ένας παίρνει μόνο φάρμακα ως τρόπο αντιμετώπισης, ο άλλος παίρνει φάρμακα και κάνει και γιόγκα κάνει κάθε ημέρα για χρόνια, ποιος πιστεύεις από τους δύο πως μπορεί να ελέγξει τα συναισθήματα του πιο εύκολα, ποιος μπορεί να αποφεύγει τα επεισόδια πιο εύκολα και ποιος πιστεύεις μπορεί να ελέγχει το σώμα του καλύτερα και όταν δεν νιώθει καλά να κάνει κάτι και να απελευθερώνει ενδορφίνες για να νιώθει καλύτερα; Εντάξει διαλογισμό μπορεί να μην καταφέρει να κάνει ποτέ αν και δεν το γνωρίζουμε αν μπορούν κάποιοι να το κάνουν, αλλά ποιος από τους δύο μπορεί όποτε θέλει και όποτε του καπνίσει να προκαλεί ευφορία στον εαυτό του και να έχει μία ποιότητα ζωής;
    ευστοχο...............

  7. #37
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    με επεισε η μανα μου οτι δε μπορω να μεινω μονη μου.μου ελεγε για αλλα ατομα που κανουν οτι εγω δε μπορω
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  8. #38
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Δεν μπορείς να μείνεις μόνη σου αυτή τη στιγμή που είσαι σε υποτροπή. Όταν σταθεροποιηθεί η κατάσταση και αισθανθείς καλύτερα πιθανότατα να μπορείς.
    Μήπως η μάνα σου προσπαθεί να σε βοηθήσει με λάθος τρόπο; Δηλαδή δεν προσπαθεί να σου την πει και δεν έχει κακή πρόθεση, αλλά νομίζει ότι σε "αφυπνίζει" κατά κάποιο τρόπο; Εσύ της ανοίγεσαι να της εξηγήσεις πως αισθάνεσαι; Π.χ. "δεν σε βοηθάω με τις δουλειές γιατί φοβάμαι όταν βγαίνω από το δωμάτιο/αισθάνομαι ότι δεν μπορώ να συγκεντρωθώ και από τα φάρμακα δεν ορίζω καν τις κινήσεις των άκρων μου ώρες ώρες";

  9. #39
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    μου λεει να κανω δουλειες γιατι ετσι πιστευει οτι θα μου κανει ψυχθεραπεια.
    δεν εχω κινητρο
    δε με ενδιαφερει τιποτα
    ναι της εχω πει οτι μονο στο δωματιο ειμαι καπως ηρεμη
    μου λει να κανω δουλειες στο δωματιο αλλα ουτε αυτο μου λεει κατι..
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  10. #40
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εχω παρει απο το πρωι 1mg xanax και παω για αλλο μισο για την ωρα
    δε ξερω εχω αγχος πολυ.. αγχος και φοβο.θελω να κρυφτω να χαθω απο ολους
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  11. #41
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by boo View Post
    ευχαριστω για τις συμβουλες, αλλα δεν ειμμμαι σε επεισοδιο αυτο μονο οι γιατροι μου το λενε
    δεν εχω ορεξη για τιποτα.ουτως η αλλως δε βγαινω απο το δωματιο μου φοβαμαι.
    δε σκεφτομαι.ή κοιταω στο κενο χωρις σκεψεις ή παω μπροστα πισω και τα ποδια μου δε σταματανε να κουνιουνται
    οι δικοι μου μου τη λενε ασχημα.
    Nιώθεις πως δεν είσαι σε επεισόδιο; Οκ τότε συγγνώμη έκανα λάθος.

  12. #42
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    μονο οι γιατροι λενε οτι ειμαι σε επεισοδιο
    εγω πιστευω οτι απλα καταλαβα τι γινεται
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  13. #43
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    4,783
    Τι σε ηρεμεί; Τι σε ηρεμούσε παλιότερα και σου έφιαχνε τη διάθεση;

  14. #44
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    να καθομαι στον ηλιο μ αρεσει και να ακουω δυνατα μουσικη.αυτο κανω τοσο καιρο αλλα. ε και κλεισμενη σε ενα δωματιο τι επιλογες να εχω..
    εχω τοσο φοβο και αγχος που ουτε αυτα δεν κανω καποιες φορες.
    ολα βλακειες
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  15. #45
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    δεν ακουω φωνες τωρα
    θα ακους φωνες εισαι τιποτα και δε θα φυγουμε ποτε ηλιθια
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

Page 3 of 15 FirstFirst 1234513 ... LastLast

Similar Threads

  1. 3 μήνες...
    By Lanis in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 115
    Last Post: 05-12-2019, 16:10
  2. Μετά απο μήνες...
    By opposite in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 04-08-2015, 15:51
  3. 8 μήνες...
    By unlucky in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 31-01-2013, 01:34
  4. sleeve 12 μηνες +
    By gilie- in forum Παχυσαρκία
    Replies: 21
    Last Post: 21-12-2012, 15:54
  5. 8 μήνες μετά...
    By deleted-member06-04-2015 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 95
    Last Post: 20-05-2011, 10:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •