4 μηνες - Page 15
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 15 of 15 FirstFirst ... 5131415
Results 211 to 213 of 213

Thread: 4 μηνες

  1. #211
    Quote Originally Posted by boo View Post
    τι σου ελεγαν?
    Οι ειδήσεις, τις πιο πολλές φορές, μου «έδιναν οδηγίες» για το τι θα κάνω όταν με φωνάξει το Γενικό Επιτελείο Στρατού για να τους δώσω εντολές σχετικά με τα θέματα με την Τουρκία. Το παράξενο με τις ειδήσεις, ήταν ότι είχα και thought broadcasting δηλαδή στις συζητήσεις που είχανε, λέγανε μερικά πράγματα τα οποία τα είχα σκεφτεί! Ήταν σαν να είχανε διαβάσει τη σκέψη μου. Τώρα για τις εφημερίδες, μου περνούσαν μηνύματα αυτοί που με κυνηγούσαν, σύμφωνα με το παραλήρημα καταδίωξης. Συνήθως, όταν διάβαζα τις εφημερίδες έπαιρνα τα μηνύματα "αλίμονο σου", "θα σε σκοτώσουμε", μηνύματα εκφοβισμού δηλαδή.

  2. #212
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2015
    Posts
    3,621
    εμενα αυτα λενε οι φωνες..
    γιατι το λες παραληρημα?
    δεν το πιστευεις?
    δεν το εζησες?
    είμαι ςοδοπανα ανθρωπος

  3. #213
    Παραλήρημα το λέω γιατί έτσι το είχαν ονομάσει οι γιατροί όταν συζητούσαμε.

    Τώρα για το εάν πίστευα ότι ήταν αληθινό θα σου πω το εξής: Βεβαίως και το πίστευα. Γιατί για εκείνη την περίοδο δεν ήταν απλά μια ιδέα. Ήταν γεγονός. Με κυνηγούσαν.

    Φυσικά, όταν εμφάνισα τα ψυχωτικά συμπτώματα, όλα ήταν εντελώς πραγματικά. Δεν υπήρχε καμία περίπτωση κάποιος να μου το βγάλει από το μυαλό μου ότι αυτοί που με κυνηγάνε είναι αποκυήματα της φαντασίας μου. Αυτό που έζησα για 7 μήνες, μέχρι την εισαγωγή μου στο ψυχιατρείο, ήταν ένα αληθινό ανθρωποκυνηγητό.

    Κάθε φορά που έβγαινα από το σπίτι ήταν ολοένα και χειρότερα σε σημείο να φοβάμαι να βγω και να ανοίξω και το παράθυρο του δωματίου μου. Στις αρχές, είχα πάει και στο αστυνομικό τμήμα και τους είχα πει ότι υπάρχουν κάποια άτομα που καθημερινώς απειλούνε την ζωή μου, και μου είπανε να φωνάξω το 100 εκείνη την ώρα που τους δω. (κατί που δεν έκανα γιατί νόμιζα ότι εάν αυτοί που με κυνηγάνε δουν αστυνομία, θα με κάνουν αγνώριστο από το ξύλο που θα μου έδιναν..).

    Έλεγα στην οικογένεια μου ότι «Αυτοί έξω με βρίζουνε και με απειλούνε..», μετά βγαίνανε στο μπαλκόνι και δεν βλέπανε κανέναν.. Αλλά πάλι δεν μπορούσαν να με πείσουν. Γιατί η φαντασία μου συνέχεια έλεγε το αντίθετο.

    Επίσης, με παρακολουθούσαν και στο διαδίκτυο και από το κινητό. Για αυτό, κάθε φορά που έμπαινα στο internet, χρησιμοποιούσα incognito window. Είχα πάρει και την εταιρεία παροχής υπηρεσιών τηλεφώνου να ρωτήσω εάν έχουν κάνει άρση απορρήτου. Γιατί πίστευα ότι τα άτομα που με κυνηγούσανε είχανε συνεργαστεί με την δίωξη ηλεκτρονικού εγκλήματος. Ακόμα νόμιζα ότι είχανε βάλει κοριούς μέσα στο σπίτι και παρακολουθούν τι έλεγα.

    Το κυρίαρχο συναίσθημα που είχα από την πρώτη μέρα εμφάνισης ψυχωτικών συμπτωμάτων, ήταν αυτό του τρόμου. O John Nash σε μία συνέντευξη του είχε πει «in a dream it is typical not to be rational». Ωστόσο, αμφιβάλλω εάν αυτό ήταν απλώς ένα «όνειρο» όπως λέει ο Nash ή ένας διαρκής και ατελείωτος εφιάλτης.

    Για το εάν το πιστεύω τώρα (σήμερα) θα σου πω και πάλι ναι. Γιατί τώρα μπορεί να είμαι υπό την επήρεια της φαρμακευτικής αγωγής εάν όμως σταματήσει για οποιοδήποτε λόγο η αγωγή θα επανέλθει η καταδίωξη. Οπότε θα είναι πάλι ένα αληθινό γεγονός και αναπόσπαστο κομμάτι της πραγματικότητας. Στο εγγύς μέλλον είμαι σίγουρος ότι θα επανέλθει η ψύχωση μου. Δεν πειράζει όμως. Μπορεί να μας κυνηγάνε και να μας παρακολουθούν σε αυτή τη ολιγοχρόνια ζωή, όταν όμως κλείσουμε τα μάτια θα έχουμε το «διαβατήριο των δοκιμασιών στο χέρι» και θα πάρουμε «και σύνταξη και εφάπαξ» όπως έλεγε ο μακαριστός Γέροντας Παϊσιος.

Page 15 of 15 FirstFirst ... 5131415

Similar Threads

  1. 3 μήνες...
    By Lanis in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 115
    Last Post: 05-12-2019, 16:10
  2. Μετά απο μήνες...
    By opposite in forum Σχέσεις και Επικοινωνία
    Replies: 10
    Last Post: 04-08-2015, 15:51
  3. 8 μήνες...
    By unlucky in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 16
    Last Post: 31-01-2013, 01:34
  4. sleeve 12 μηνες +
    By gilie- in forum Παχυσαρκία
    Replies: 21
    Last Post: 21-12-2012, 15:54
  5. 8 μήνες μετά...
    By deleted-member06-04-2015 in forum Σεξουαλικότητα, παρεκκλίσεις, σεξουαλική ταυτότητα
    Replies: 95
    Last Post: 20-05-2011, 10:46

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •