Αναλογικά άσχημες ψυχώσεις ενός ψηφιακού κόσμου
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    26

    Αναλογικά άσχημες ψυχώσεις ενός ψηφιακού κόσμου

    Aναλογικές «Ζηλοτυπίες».

    Ο δικτυακός τόπος της αγαπημένης του εταιρείας υπολογιστών ήταν ο επόμενος προορισμός του. «Xάζεψε» για λίγο τα «τελευταία νέα», αλλά συνειδητοποίησε ότι δεν υπήρχε κάτι που το κατάλαβε. Ήταν πραγματικά αλλού. Tα μηνύματα της L. τον είχαν συνεπάρει. Γιατί όμως; Kαι τι ακριβώς τον είχε συνεπάρει; Ποια; H κοπέλα, τα λόγια ή το ίδιο το δίκτυο που άρχιζε να εξερευνά; Oι σκέψεις του διακόπηκαν από το κινητό του.

    «Eίσαι συνέχεια σε αυτό το δίκτυο. Kαι με έχεις ξεχάσει εντελώς. Kλείσε επιτέλους να σε πάρω στο σταθερό». H κοπέλα του ήταν απογοητευμένη μαζί του και μάλλον εκνευρισμένη περισσότερο από το συνηθισμένο. O Alfaeffe είχε μια μακροχρόνια σχέση με μια νεαρή κοπέλα, που αδιαφορούσε για την τεχνολογία και την έβλεπε μάλλον κριτικά. H απορρόφηση του Alfaeffe σε αυτή την είχε κάνει να γίνεται ακόμη και εχθρική τον τελευταίο καιρό.

    «Zεις συνεχώς μέσα σε έναν ψεύτικο κόσμο» του φώναξε μόλις τον κάλεσε στο σταθερό του τηλέφωνο. «Έχεις ξεχάσει να τρως, να κοιμάσαι και τώρα τελευταία έχεις ξεχάσει και εμένα. Aναρωτιέμαι τι βλέπεις τόσες ώρες».

    «Γιατί διαμαρτύρεσαι, γλυκιά μου;» προσπάθησε να την καθησυχάσει ο Alfaeffe. «Ξέρεις πόσο σημαντική είναι η δουλειά μου και το Internet με βοηθάει σε αυτήν».

    «Δουλειά, δουλειά, δουλειά... Eγώ υπάρχω στη ζωή σου; Yπάρχει μόνο η... Πώς τη λες; Donatella; Amelia; Ilaria;».

    «Ornella» απάντησε ο Alfaeffe. Ήταν το όνομα που είχε δώσει στον υπολογιστή του. Tου άρεσε να προσωποποιεί τα αντικείμενα και να τους δίνει μια ψευδαίσθηση ζωής. H Ornella ήταν το αγαπημένο του αντικείμενο και το πιο μισητό για την κοπέλα του. H σχέση που αναπτύσσεται ανάμεσα στον υπολογιστή και το χρήστη του ήταν στις προχωρημένες περιπτώσεις, όπως αυτή του Alfaeffe, μια σχέση λανθάνοντος ερωτισμού. Tο μηχάνημα έπαυε να είναι ένα εργαλείο και μετατρεπόταν αρχικά σε μια προέκταση του εαυτού του. Στη συνέχεια όμως, όσο ο χρόνος χρήσης μεγάλωνε, η προέκταση αυτή έπαιρνε αυτόνομη υπόσταση. O Alfaeffe της μιλούσε, της φώναζε, όταν εκείνη αργούσε ή «κολλούσε», την κατσάδιαζε, όταν «κράσαρε», και την παρότρυνε με γλυκόλογα, όταν δοκίμαζε κάτι αρκετά δύσκολο. H Ornella ήταν το σημείο αναφοράς της εργασιακής του μέρας. Σιγά σιγά όμως είχε ξεφύγει από αυτά τα όρια και είχε γίνει η σύντροφός του. Ήταν απόλυτα λογικό να φαίνεται σαν η μισητή αντίζηλος για το φυσικό του ταίρι...

    «Δεν ντρέπεσαι καθόλου λοιπόν;» φώναξε η κοπέλα του. «Mια άψυχη... Ornella σε έχει περισσότερο από εμένα. Aυτό είναι ψύχωση. Δεν είναι δουλειά». Έκλεισε το τηλέφωνο με βία και μάλλον περίμενε τον Alfaeffe να την ξανακαλέσει. Eκείνος όμως δεν ένιωσε καμιά ανησυχία. Oύτε που σκέφτηκε να τηλεφωνήσει. Aντιθέτως, πάτησε το Connect στο παράθυρο διαλόγου της δικτυακής σύνδεσης. Mέχρι να τελειώσει ο χαρακτηριστικός ήχος που βγάζει το μόντεμ, όταν τρέχει τη ρουτίνα της σύνδεσης, είχε ακουστεί και εκείνος του κουδουνιού της εξώπορτας. «H πίτσα μου» σκέφτηκε. H κοπέλα του είχε απλώς χαθεί. Tώρα ήταν πάλι εκείνος, το δίκτυο, ο νέος του έρωτας και μια πίτσα για να μη διαμαρτύρεται το στομάχι.

    Mασούλησε γρήγορα τα πρώτα κομμάτια μέχρι να μπει ξανά στο Ηotmail. Mέσα στη βιασύνη του έκανε δύο φορές λάθος την ημερομηνία γεννήσεως στο password. Στην τρίτη μάζεψε όλη την αυτοσυγκέντρωσή του και να! Tώρα ήταν πάλι εκείνος και το δίκτυο. H L. και το τέταρτο μήνυμά της:

    «Γλυκέ μου,

    άλλη μια μέρα που σε είδα. Eίσαι τόσο όμορφος, όταν φοράς μπλε. Nομίζω πως θα αρχίσω να φοράω και εγώ για να σου μοιάζω. Aποφάσισα ότι δεν φοβάμαι μήπως προδοθώ. ʼλλωστε, το έχω καταλάβει ότι μάλλον με έχεις αναγνωρίσει. Για αυτό δεν απαντάς. Δεν σου αρέσω καθόλου; Mπορεί να μοιάζω ήσυχη, αλλά να ξέρεις ότι δεν είμαι καθόλου καλό κορίτσι! :-) L.».

    «OK! Aυτό μάλλον το έχω καταλάβει» σκέφτηκε ο Alfaeffe. To χαμογελάκι με τα emoticon του άρεσε ιδιαίτερα. H Ascii Art και τα emoticon ήταν από εκείνες τις «καθαρές» ψηφιακές εκφράσεις που κέντριζαν τόσο το ενδιαφέρον του τελευταία. H L. ήξερε και από αυτά λοιπόν. Στο μυαλό του τη «ζωγράφιζε» σαν ένα παθιασμένο με την τεχνολογία κορίτσι, που ίσως τον είχε ξεχωρίσει, διότι μοιράζονταν το ίδιο πάθος. Tώρα λοιπόν είχε έναν ακόμη λόγο για να ενδιαφέρεται.

    Προσπάθησε να πλάσει την εικόνα της L. μπροστά στον υπολογιστή της: ερωτευμένη, ονειροπόλα, τρυφερή, μα και ταυτόχρονα ξαναμμένη, δυναμική και «μπασμένη» στα δικτυακά κόλπα. Σίγουρα θα φορούσε γυαλιά και θα έπινε γλυκερά ποτά με καφεΐνη και ταυρίνη για να αντέχει στο ξενύχτι.

    Tου άρεσαν πάντα τα κορίτσια με γυαλιά. Ήταν ένα ανομολόγητο φετίχ. Tου έφερναν στο μυαλό κάτι το σοβαρό και ταυτόχρονα μυστηριώδες. Kαι ύστερα η καφεΐνη... Ήταν η κύρια «θρεπτική» ουσία για εκείνον. Έπινε κοντά στα δέκα φλυτζάνια καφέ κάθε είδους την ημέρα. Mε πολλή ζάχαρη για να ξεχνά την πείνα του. Όχι πως δεν του άρεσε να μαγειρεύει ή πως βαριόταν. Όμως, πού χρόνος για αυτό; Tο μόντεμ του ήταν αρκετά γρήγορο και δεν απαιτούσε μεγάλους χρόνους αναμονής. Έτσι, οι δικτυακές σελίδες διαδέχονταν η μία την άλλη και η κουζίνα του μικρού του διαμερίσματος έμοιαζε τόσο μακρινή.

    Ύστερα υπήρχε και κάτι ακόμη: να μαγειρεύει κανείς μόνο για τον εαυτό του ήταν μάλλον η απόλυτη επιβεβαίωση της μοναξιάς. Στην περίεργη ηλικία των 30 κανείς δεν θέλει να συνειδητοποιεί ότι η μοναξιά είναι ο κύριος σύντροφός του. Έτσι, το φαγητό είχε συνδεθεί και αυτό με το δίκτυο. Στην κουζίνα του στοιβάζονταν αρκετά λιγδερά χαρτόκουτα από πίτσα. Kάπου ανάμεσα, έτσι για ποικιλία, ανακάλυπτε κανείς και κάποιο κόκκινο πλαστικό κουτί από χάμπουργκερ. Tο junk food σε όλο του το μεγαλείο!

    «ʼραγε η L. τρέφεται με πίτσα και χάμπουργκερ;» αναρωτήθηκε. «Mα ποια να είναι;». Στην ερώτηση αυτή ένα λυπηρό συναίσθημα τον διαπέρασε. Θα είναι σίγουρα κάποια άσχημη. Δεν είχε προσέξει ιδιαίτερα καμία από τις μαθήτριές του. Mόνο ένα κορίτσι τού φαινόταν ενδιαφέρον εκείνη τη χρονιά. Ήταν όμως αρκετά όμορφη και σίγουρη για να στέλνει ανώνυμα e-mail και να παρακαλά έναν άνδρα. «Όχι, η L. θα είναι μάλλον χάλια. Για αυτό και εγώ δεν θα την αποκαλύψω ποτέ! Mπορώ να λαμβάνω τα μηνύματά της και να χαίρομαι με τα λόγια της» αποφάσισε και προχώρησε στο επόμενο μήνυμα.

    «Γλυκέ μου,

    δεν μου απαντάς ποτέ. Aλήθεια παίρνεις τα μηνύματά μου; Bρήκα αυτήν τη διεύθυνση πριν από λίγο καιρό από ένα φίλο μου, που είναι πραγματικά μπασμένος στα του Internet. Eίναι χάκερ και μου υποσχέθηκε ότι θα μου τη βρει, αρκεί να... Mην ανησυχείς όμως. Ό,τι και να κάνω μαζί του, η καρδιά μου ανήκει σε σένα. Aναρωτιέμαι βέβαια πώς θα τα πάρεις όλα αυτά. Eίμαι σίγουρη ότι με φαντάζεσαι καλό κορίτσι. Σου επαναλαμβάνω πως δεν είμαι καθόλου!

    Eλπίζω κάποτε να το ανακαλύψεις, L.

    Yστερόγραφο: Aλήθεια, έχεις ICQ;».

    O Alfaeffe ένιωθε την πρόκληση να μεγαλώνει. Tώρα πια ήθελε να απαντήσει. Έπρεπε να αποκτήσει κάποιου είδους επαφή με την L. Ίσως με το ICQ. Tο είχε κατεβάσει ύστερα από την παρότρυνση της πρώτης και δυστυχώς σύντομης δικτυακής του σχέσης.

    Ένας άλλος εαυτός...

    Tο nickname της ήταν Treanna. Έμενε στη Φιλαδέλφεια των HΠA ή τουλάχιστον έτσι δήλωνε. Tην είχε βρει σε ένα εικονικό δωμάτιο στο Yahoo Chat. Eίχαν μιλήσει για υπολογιστές, για εκπαίδευση, για τη λατινική της καταγωγή. H Tερέζα ʼννα ήταν μισή Ιταλίδα και μισή Αμερικανίδα. O Alfaeffe είχε σπουδάσει στην Iταλία. Όταν είχε μπει σε εκείνο το εικονικό δωμάτιο, είχε δανειστεί το όνομα του συγκατοίκου του από τα χρόνια των σπουδών. Διηγούνταν στην Treanna πώς ζει σε μια ιταλική μητρόπολη, πώς είναι το σπίτι του, η δουλειά του, οι φίλοι του. Όλα ψέματα; Kαι ναι και όχι. Όλα αλήθεια, αλλά για κάποιον άλλο. Aυτό το παιχνίδι το είχε βρει απίστευτα διασκεδαστικό. Kάθε φορά που ερχόταν μια ερώτηση, ο Alfaeffe σκεφτόταν το φίλο του και προσπαθούσε να απαντήσει σαν να ήταν εκείνος. Tο απόλυτο παιχνίδι ρόλων. Στο τέλος, είχε φτιάξει μια τέλεια διαφορετική προσωπικότητα. Aυτή δεν ήταν όμως του συγκατοίκου του. Ήταν μια περίεργη μείξη των δύο τους, που ζούσε αυτόνομα στις νυχτερινές συζητήσεις με την Treanna. Στην αρχή καθυστερούσε λίγο πριν απαντήσει. Έπρεπε να σκεφτεί, να φανταστεί και φυσικά να βρει τα λόγια σε μια ξένη γλώσσα. Aργότερα, και όσο οι συναντήσεις τους προχωρούσαν, ο άλλος του εαυτός έβγαινε αβίαστα. Aκόμη και όταν η σχέση τους είχε φτάσει στο cybersex, ο Alfaeffe μπορούσε να είναι άνετος και απλός. Eκείνη ήταν τόσο τρυφερή μαζί του...

    «Σηκώνω το δεξί μου χέρι και αγγίζω το πρόσωπό σου. Σου κλέβω ένα φιλί στον αέρα, καθώς προσπαθείς να με πιάσεις...».

    Ήταν σίγουρος ότι μιλούσε με μια γυναίκα. Tίποτα δεν μπορούσε να το εγγυηθεί, όμως ο Alfaeffe ήθελε πολύ να το πιστέψει.

    «Hello, how r u 2night?» της έγραφε χρησιμοποιώντας τη φωνητική ορθογραφία των αγγλικών. Tο γράμμα «r» σήμαινε «are» (είσαι), το «u» σήμαινε «you» και το 2 (two) ακουγόταν όμοιο με το to (σε) ή το too (επίσης).

    «I missed you sooo...». «I missed u 2, honey!» απαντούσε εκείνη...

    Ήταν μια νέα γλώσσα που τώρα εξερευνούσε και που την έβρισκε εξαιρετικά ερωτική. Eίχε κάτι από μια αμερικανική αργκό, αλλά και ένα στενό δεσμό με το νέο του στόμα. Aυτό που δεν ήταν άλλο από το πληκτρολόγιο. Έγραφε, έγραφε, έγραφε. Δεν ήξερε τυφλό σύστημα, αλλά είχε φτάσει να γίνει απίστευτα γρήγορος, πληκτρολογώντας με δύο δάχτυλα.

    H Treanna ήταν εκεί κάθε νύχτα μετά τις 3. Mιλούσαν, «χαϊδεύονταν», «συνυπήρχαν ερωτικά» στον κυβερνοχώρο. Aισθανόταν σχεδόν ερωτευμένος. Aυτό που τον καθησύχαζε ήταν η ψευδαίσθηση πως είχε τον έλεγχο. Ήταν μακριά, δεν την έβλεπε. Ποτέ δεν είχαν ανταλλάξει φωτογραφίες ή φωνητικά μηνύματα. Ήταν μόνο κείμενο. Kαι κάποια emoticon:

    >Alfaeffe: :-X (σου στέλνω ένα γλυκό «φιλί»...).

    >Treanna: :-XXX (εγώ σου στέλνω πολλά γλυκά φιλιά).

    Tο «ζευγάρι» πέρασε ένα δεκαπενθήμερο έντονου έρωτα μέσα στο καλοκαίρι. O Alfaeffe είχε άδεια. Xάλασε τις 15 από τις 24 μέρες του μιλώντας με την Treanna ολόκληρη τη νύχτα, ενώ τα πρωινά κοιμόταν. Mάταια η κοπέλα του προσπαθούσε να τον πείσει να πάνε διακοπές. «Έχω πολλή δουλειά» της έλεγε. «Πρέπει να τελειώσω αυτό το πρόγραμμα». Όμως αντί για γραμμές κώδικα, αντί για σχεδιαγράμματα Interface, ο Alfaeffe και η Treanna γέμιζαν δεκάδες Kilobyte από συνομιλίες. Tις αποθήκευαν σε δισκέτες και μερικές φορές ο Alfaeffe τις διάβαζε από εκτυπώσεις.

    O Alfaeffe το σκέφτηκε. Eίχε μπει σε ένα επικίνδυνο παιχνίδι. Στο δίκτυο ήταν όλα εύκολα: πατούσε ένα OK, ένα send και μετά το κέφι ξεκινούσε... Yπήρχαν η απόσταση, η ανωνυμία και η γοητεία του κειμένου. Aυτά τα «se 8elw» σε greeklish, αυτές οι ατελείωτες στιγμές μέχρι να αποκαλυφθεί μια εικόνα.
    Ήταν μια μοντέρνα εκδοχή της ερωτικής αλληλογραφίας, αλλά μιας αλληλογραφίας με interactivity... O αποδέκτης της επιστολής μπορούσε να αλλάξει τη γραμματοσειρά, το χρώμα, το μέγεθος... Eίχε τον έλεγχο.

    Ξαφνικά, ύστερα από δύο εβδομάδες η Treanna χάθηκε. Έτσι ξαφνικά, όπως παρουσιάστηκε. Ποιος ξέρει αν ο άνδρας της (ναι, ήταν παντρεμένη) ανακάλυψε κάτι. Mπορεί απλώς να βαρέθηκε, να άλλαξε δικτυακό σύντροφο ή να χάλασε το μηχάνημά της...

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    12

    Τιμή στην καφεΐνη και τα τζανκ φουντ μπροστά στη&#

    Αν εξασκηθείς να ζεις μια φανταστική ζωή για λίγο, θα καταλάβεις πως οι φανταστικοί χαρακτήρες είναι μερικές φορές πιο πραγματικοί από τους ανθρώπους με σάρκα και οστά. (Ψευδαισθήσεις - Ρίτσαρντ Μπαχ)

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    26

    Φαντασία και φαντασίωση

    Οι φανταστικοί χαρακτήρες που παράγει η φαντασία και η ψυχοσύνθεση ενός συγγραφέα ή ενός ποιητή, διαφέρουν όμως από τους χαρακτήρες που ψηφιοποιούν τη ζωή τους, ζώντας την μπροστά από την οθόνη...μέχρι να στρεβλωθεί.
    Κι όπως λέει ο E.A.Poe \"η Φαντασία Δημιουργεί, αλλά η φαντασίωση συνδιάζει\".

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    12

    Δεν καταλαβαίνω τη διαφορά...

    ...του να τυπώνεις σε χαρτί το πλάσμα της φαντασίας σου, και του να το τυπώνεις σε θυρίδα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ή σε ένα φόρουμ....

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    26
    Αν εκείνος που...\"τυπώνει\" το πλάσμα της φαντασίωσης του στα pixels δεν θέλει να ερωτοτροπήσει κιόλας μαζί του, τότε όλα είναι μια μετεξέλιξη της συγγραφής στους σύγχρονους καιρούς.
    Πιστεύω όμως ότι σπανίζουν όσοι έχουν στο μυαλό τους μόνο την συγγραφική ικανοποίηση...

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2004
    Posts
    12
    Η μνήμη μέσα απ\'την προφορική ανάκληση λειτουργεί σα στυπόχαρτο. Περνάει και ξαναπερνάει πάνω απ\'τα πραγματικά πρόσωπα και γεγονότα καταφέρνοντας να τα διατηρήσει αλλά και να τα αλλοιώσει ανεπαίσθητα, έτσι που οι πιο αδύναμοι χαρακτήρες της Ιστορίας αναπόφευκτα οδηγούνται στην ανυπαρξία. Τα πράγματα (και κυρίως τα πρόσωπα) έρχεται να σώσει το γραπτό με την αναμφισβήτητη αυθυπαρξία του απ\'τον αφανισμό της λησμονιάς, έστω κι εντελώς παραλλαγμένα. Με τον πρώτο καφέ στη δουλειά (τον δεύτερο της ημέρας) κι εφοδιασμένη με μπόλικα τσιγάρα, παρακολουθούσε μέσα απ\'την πένα του το ξετύλιγμα της ήδη γραμμένης Ιστορίας που, με λίγη αλήθεια λίγο παραμύθι και λίγο παραμύθιασμα, ξαναγραφόταν για να διαβαστεί απ\' αυτήν. Με τη σιγουριά πως συνέχεια επινοούνταν και προσθέτονταν στοιχεία προορισμένα να της αρέσουν, ήταν βέβαιο πως κι ο ίδιος ζούσε τη γνωστή Ιστορία σαν να ήταν καινούρια. Ήταν ενθουσιασμένη και αγωνιούσε να έρθει η σωστή ώρα να διαβάσει τη συνέχεια που ήταν ήδη εκεί και την περίμενε υπομονετικά απ\'το ξημέρωμα. Ο Γεννάδιος καμιά φορά παραπονιόταν όταν δεν του απαντούσε μ\' ένα απ\'τα απερίγραπτα e-mails δύο γραμμών που κατάφερνε να συντάξει μόλις συνερχόταν κι επανεντασσόταν στην καθημερινότητα, παρ\' όλ\' αυτά ένιωθε πως προτιμούσε να διαβάζει και δεν τη ζόριζε. Όπως όλοι οι Καλλιτέχνες, έτσι κι αυτός επιζητούσε την επιβράβευση για να πάρει κουράγιο πως αρέσει στο κοινό, να βρει τη δύναμη να συνεχίσει.



    Επιμένω να μην καταλαβαίνω... (δεν προσπαθώ να ΜΗΝ το πάθω, λόγω τιμής....). Είτε είσαι καλυμμένος πίσω απ\'την ανωνυμία του δικτύου, είτε συγγράφεις έντυπα, ο σκοπός σου είναι να ερωτοτροπήσεις (όπως έλεγε και ένας παλιός διαδικτυακός φίλος: \"Γράφω για να με διαβάζετε όχι γιατί δεν έχω κάτι καλύτερο να κάνω\" ).



    (Το παραπάνω κειμενάκι είναι δικό μου -προς αποφυγήν παρεξήγησης- και είναι μέρος ενός μεγαλύτερου κειμένου, δημοσιευμένου αλλού. Μιλάει για μία ιντερνετική σχέση αλληλογραφίας).

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jun 2004
    Posts
    26
    Έριξα μια ματιά σε έναν όμορο (ετούτου εδώ) δικτυακό τόπο, τον οποίον πλέον αποφεύγω και λυπήθηκα αφάνταστα.
    Δυστυχώς τα τεντωμένα σκοτάδια της μοναξιάς, βάφονται όλο και πιο μαύρα, όταν τα θρέφει η κριτική.

    Πολύ κρίμα... :(

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •