φοβος θανατου, τον εχετε?
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 20
  1. #1
    hlias1988
    Guest

    φοβος θανατου, τον εχετε?

    φοβος θανατου, τον εχετε?

  2. #2
    hlias1988
    Guest
    εγω περα οτι φοβαμε τον θανατο γενικως... το πως θα πεθανω μαρτυρικα η οχι..
    εχω και αρρωστοφοβια... φοβαμε μην εχω κατι και εν αγνοια μου δεν το προλαβω και ειναι αργα...
    αυτο με οδηγει στο να πρηζω τους δικους μου με τα προβληματα μου. τωρα εχω παρει το μηνυμα οτι ειναι να παθω θα παθω... για να λειτουργησει μια οικογενεια πρεπει να υπαρχει ησυχια και λογικη.. δεν μπορουν να ασχολουντε με τα δικα μου προβληματα...
    συνηθως οποιος εχει κατι ποναει και εχει απο μια σειρα ενδιξεων οτι κατι δεν παει καλα...
    εμενα με φοβιζει το γεγονος οτι με την καθιστικη ζωη που κανω και το καπνισμα σιγουρα το τελος δεν θα ειναι καλο....
    αλλα ξερετε κατι το εψαξα... ευθυνομαι εγω 50%. το αλλο ειναι οι κοινωνικοοικονομικοι παραγοντες...
    διαβασα ενα αρθρο που λεει οτι πολλοι θελουν να κοψουν το καπνισμα αλλα δεν υπαρχουν δομες...
    οσο και να το κανεις περα απο την νικοτινη ειναι και ψυχολογικο το θεμα...
    μην με κραξετε θελω ετσι μια ηρεμη απαντηση!

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Εγω καθολου , την κτθλψη που εχω φοβαμαι......δεν βρισκω νοημα να φοβασαι κατι που θα σου συμβει......φοβιες γενικως δεν εχω ομως ....

    οσο για την διακοπη του καπνισματος , ειχα παει σε μια ψυχολογο ειδικο, ας πουμε , για την διακοπη του αλκοολ , και μουπε οτι το αλκοολ ειναι 3 φορες πιο δυσκολο απ την διακοπη του καπνισματος , κι ομως για καπνισμα ερχονται σε ειδικους για να το διακοψουν ...........τοκοψα μονος το αλκοολ , αφου θα πιθανον ξαναπαθαινα επιληπτικη κριση αν το συνεχιζα , ειναι θεμα κινητρου η διακοπη οιουδηποτε πραματος .....

  4. #4
    hlias1988
    Guest
    εχεις δικιο ειναι θεμα κινητρου....

  5. #5
    Elenia781
    Guest
    Οταν το κοντερ δειχνει χαλασμενο ο θανατος θα σε πειραξει? Λεμε συχνα μεταφορικα "αυτος πεθανε απο τον φοβο του". Εδω στην Γη και στον κοσμο των ζωντανων χρεωνομαστε τις οποιες αμαρτιες και ανομιες. Αυτο εχει αντικτυπο στην ποιοτητα του βίου λεμε το ταδε ειναι Παραδεισος το δεινα ειναι η Κολαση . Ο νεκρός δεν μπορει να διαπραξει αλλες αμαρτιες απαλλασεσται απο αυτη την δυνατότητα. Οποτε ως νεκρος δεν υπαρχουν σκεψεις,φοβιες,αμαρτιες. Απλα δεν μπορει καποιος να βρεθει σε αυτη την κατασταση και συναμα να μετανοησει ζητωντας μια δευτερη ζωη.

    Πιο πολυ φοβαμαι να μην ειμαι χρησιμη στον εαυτο μου ,αν εχω κουρασει τους δικους μου, αν πεθανω στα βαθια γεραματα και δεν εχει μεινει κανεις γυρω μου. Βλεπεις στην Ελλαδα δεν υπαρχει κοινωνικο κρατος για τους ηλικιωμενους οπως σε αλλα μερη του κόσμου. Ξερουμε ολοι μας οτι οταν ερθουν τα γεραματα θα ειναι χειροτερα απο τα νιατα μας.

  6. #6
    hlias1988
    Guest
    Quote Originally Posted by Elenia781 View Post
    Οταν το κοντερ δειχνει χαλασμενο ο θανατος θα σε πειραξει? Λεμε συχνα μεταφορικα "αυτος πεθανε απο τον φοβο του". Εδω στην Γη και στον κοσμο των ζωντανων χρεωνομαστε τις οποιες αμαρτιες και ανομιες. Αυτο εχει αντικτυπο στην ποιοτητα του βίου λεμε το ταδε ειναι Παραδεισος το δεινα ειναι η Κολαση . Ο νεκρός δεν μπορει να διαπραξει αλλες αμαρτιες απαλλασεσται απο αυτη την δυνατότητα. Οποτε ως νεκρος δεν υπαρχουν σκεψεις,φοβιες,αμαρτιες. Απλα δεν μπορει καποιος να βρεθει σε αυτη την κατασταση και συναμα να μετανοησει ζητωντας μια δευτερη ζωη.

    Πιο πολυ φοβαμαι να μην ειμαι χρησιμη στον εαυτο μου ,αν εχω κουρασει τους δικους μου, αν πεθανω στα βαθια γεραματα και δεν εχει μεινει κανεις γυρω μου. Βλεπεις στην Ελλαδα δεν υπαρχει κοινωνικο κρατος για τους ηλικιωμενους οπως σε αλλα μερη του κόσμου. Ξερουμε ολοι μας οτι οταν ερθουν τα γεραματα θα ειναι χειροτερα απο τα νιατα μας.
    οποτε?......

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Το συγκεκριμενο θεμα ειαι το πιο μεγαλο φιλοσοφικο ερωτημα στην ιστορια του ανθρωπου.Ειναι αυτο που ολοι οι φιλοσοφοι και οσοι ερευνουν ψαχνουν συνεχως εδω και χιλιαδες χρονια.Ο φοβος του θανατου ειναι ο λογος που δημιουργησαι την φιλοσοφια και ο ιδιος ο λογος ειναι οπου υπαρχουν κατα μια εννοια και ολες οι θρησκιες.Οι θρησκες εχουν ως αυτοσκοπο τους την νικη του θανατου ,βεβαια η μονη αληθεια υπαρχει στον χριστιανισμο , οι αλλες ειναι ερμινιες . Ο Θεος εφεραι στην ζωη μας, στην Γη τον ιο του τον Χριστο για να κερδησει και να πεθανει και μεσα απο την ανασταση του να νικισει τον ιδιο τον θανατο! με αυτον τον τροπο οποιος ειναι ακολουθος της συγκεκριμενης πιστης μπορει να σκοτωσει τον φοβο του και να υπαρχει για αυτον ο θανατος μονο ως μεταβαση μεσα απο την ανασταση, δλδ απο μια θλιβερη και μια λυπη οπου ειναι στην λογικη και στην μαθιματικη αναλυση ο θανατος μεσα του χριστιανισμου και της αναστασης γινεται γιορτη! γινεται η μεταβαση στην αθανασια και ο θανατος με την εννοια οπου ξερουμε παυει να υπαρχει, αυτα ειναι απο την θεολογικη επιστημη.
    Απο την αλλη τωρα, απο την Αριστοτελια δλδ λογικη ο θανατος ειναι η βιολογικη ολοκλυρωση ο κυκλος οπου κανει καθε ζωντανος οργανισμος δινωντας την θεση του σε καποιον αλλων εξου και η επομενη θεωρια του Δαρβινου η εξέλιξη των βιολογικών ειδών,οπου ειναι ουσιαστικα και η ιδεα του καπιταλιστικου συστηματος. - [πρωσωπικα δεν συμφωνω αλλα δεν εχει σημασια η δικη μου γνωμη -σε αυτες τις γνωμες, εμεις απλα ερχομαστε ζουμε και φευγουμε ,τελος δλδ.Εαν το δουμε με αυτην την ματια ειναι λογικο να υπαρχει αυτη η ταχυτητα των ανθρωπων να προλαβουν να κανουν πραγματα πριν πεθανουν, να κανουν λεφτα, για να εχουν τα παιδια τους, η να περασουν οσο πιο καλα μπορουν για να φυγουν χαρουμενοι.
    Εαν ομως το ζητημα ειναι ο φοβος του τελους σε αυτη την φαση τα πραγματα δεν ειναι καθολου ομορφα, ο θανατος ερχετε μεσα απο τον μαρασμο του σωματος, ρυτιδιαζει το ομορφο μας δερμα, γινομεθα δυσκαμπτοι, δεν εχουμε πλεον ομορφια ουτε σκεψη οπως πριν ,μαραζονουν ολα μεσα μας, και μεσα απο την λυθη ερχεται το βασανιστικο τελος, οπου εχουμε πλεον φτασει στο σημειο νατο αναζητουμε ως λυτρωση.

  8. #8
    Ποτε δεν ειχα τον φοβο του θανατου, ισα-ισα παρακαλουσα απο νεαρη ηλικια (δημοτικο) να πεθανω και μαλιστα την πρωτη φορα στην ζωη μου που σκεφτηκα να πεθανω ηταν οταν πηγα στο μπαλκονι του σπιτιου μου και σκεφτηκα να πηδηξ.
    Παντα θεωρουσα οτι μετα τον θανατο ιτε επερχεται εκμηδενισμος δηλαδη παυεις να υπαρχεις αρα παυουν και ολα σου τα προβληματα ειτε η ψυχη σου μεταφερεται σε καποιο αλλο σωμα, ανθρωπου, ζωου η φυτου (μετενσαρκωση). Σε αυτην την περιπτωση σκεφτομουν και εξακολουθω να σκεφτομαι οτι η επομενη ζωη θα ειναι ισως πιο ενδιαφερουσα απο αυτην που ζω τωρα που νιωθω λειτουργικα ανικανος και κοντεψα να μπω στην φυλακη.
    Τον τελευταιο καιρο εχω κανει μια στροφη προς τον χριστινισμο, αυτον που παντα εβριζα. Εβριζα τον χριστιανισμο επειδη απεχθανομουν την ιδεα της αναστασης των νεκρων, οτι θα συνεχισω ο ιδιος να υπαρχω συνειδητα και μετα θανατον. Θυμαμαι οτι ποτε δεν καταλαβα γιατι στις κηδειες οι χριστιανοι φορανε μαυρα ρουχα αφου υποτιθεται οτι η ψυχη του νεκρου πηγε τωρα στην βασιλεια του θεου τους αρα θα επρεπε να χαιρονται. Εμενα παντα με καλυπτε ο βουδισμος που ειναι αθειστικη φιλοσοφια, θεωρει οτι η ζωη ειναι πονος και οτι ο απωτερς σκοπος των μετενσαρκωσεων ειναι ο εκμηδενισμος της υλης. Δεν πιστευω στον Θεο, απλα μου αρεσει να ασχολουμαι πλεον με θεολογικα ζητηματα...
    Αυτο το οποιο φοβαμαι ειναι ο πονος. Ειμαι κυριολεκτικα λαπας στον πονο (που ειχε πει και ο Παπας πριν χρονια) και ευχομαι ο θανατος μου να ειναι ανωδυνος.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    φιλε θεματοθετη , λυπαμαι αλλα ο πονος θα υπαρξει! ευχομαι να ερθει το τελος σου στα βαθια γεραματα σου ,γυρο απο πολλα εγγονια με την ζεστασια της αγαπης να σε βοηθησει να κανεις το "ταξιδι" οσο πιο ευχαριστο.Ομως εαν το ψαξεις λιγο σε οποιαδηπωτες αλλη φαση ο θανατος ερχεται με πονο, ειτε με την καρδιακη ανακοπη οπου ο πονος στο θωρακα ειναι μεγαλος, ειτε με εγκεφαλικο οπου ο πονος ξεχειλιζει την σπονδιλικη στυλη, και ας μην πουμε για ατυχηματα οπου ο πονος ειναι λογικος.
    Ο πονος ειναι μια εμεση αντιλυψη , ειναι ενας μιχανησμος του σωματος να σου δειξει οτι καποιο προβλημα υπαρχει , δεν ειναι ο ιδιος η αιτια ,αρα μπορεις μεσα απο τον δυαλογισμο να τον ρυθμισεις εξαλου εχει αποδηχτει σε μαγνιτκη πειραματικη διαδικασια με το ενα χερι σε κουτι με παγωμενο νερο οπου ο ενας , χωρις δυαλογισμο αποδηχτει οτι πονουσαι αρκετα και ο αλλος με δυαλογισμο καταφερε να μην ποναει. Ολοι οι ανθρωποι τον πονο φοβουμαστε, ειτε απο ατυχημα ειτε απο καποια ασθενια, ειτε ο πονος της ψυχης, αυτο ειναι που μας αποτρεπει απο το να βαζουμε σε κινδυνο την ζωη μας.Ο πονος και ο φοβος ειναι δυο αισθησεις οπου τους εχουμε ως αντανακλαστικα προστασιας μας. Φοβασαι να μην πονεσεις ! αρα προσεχεις!
    Οσο για τις θρησκειες που αναφερεις , οι ανατολιτικες θρησκειες οπου εχουν πιο πολι την μεταθανατιος αποψη προσφερουν με αυτο τον τροπο στην απολυτη προστασια ολων των υπολοιπων ειδων ζωων στο πλανιτη μας ,ακομα και τα σκουλικια σεβοντε αφου για αυτους ειναι οι ψυχες καποιον ανθρωπων .Αναλογα με την αποδωση σου στην ζωη αυτη θα ειναι και η επομενη σου, δλδ εαν εισα σωστος ανθρωπος θα μετανσερκοθεις σε καποιον ανθρωπο σε καποιο περιβαλον καλυτερο απο το παρον.Εαν ομως εισαι λαθος και αμαρτολος στην παρουσα ζωη στην μετανσερκοση σου μπορει να γινεις σκυλος, εαν εισαι τυχερος, αλλιως μπορει να γινεις σκουλικι.
    Απο την αλλη εμεις οι χριστιανοι οπου εχουμε την αληθεια της πιστης, μπορει να ειμαστε οι σωστοι! μπορει να ειμαστε οι εκλεκτοι του Θεου αλλα αυτο ταυτοχρωνα μας φερνει και πολλες ευθινες! διοτις ξερουμε τν αληθεια! αρα δεν εχουμε και πολλες δικαιολογιες για να ειμαστε τοσο αμαρτολοι. Ομως ο Θεος μας αγαπαει τοσο πολι, που παρα ταυτα, στελνει στην Γη τον Ιο του , στην απολυτη φτωχια, να ζησει μεσα στην ταπυνοση, να ζησει αναμεσα σε αμαρτωλους, σε κλεφτες και σε πορνες για να μας δειδαξει οτι κανεις δεν ειναι μακρια απο την βασιλεια του ! και εμεις οι ανθρωποι αντι να τον δωξασουμε εν ζωη , αντι αυτου τον σταυρωσαμε! , ο Χριστος το δεχτηκαι, ανεχτηκαι να φορτωθει τις αμαρτιες μας και να μας αποδειξει οτι υπαρχει η ανασταση η απολυτη δλδ αθανασια της ψυχης και του σωματος! Εμεις ομως? τι κανουμε? ακομα και σημερα? καθομαστε και μιλαμε για αθεια, για κοροναιους, βλαστιμουμε με τις πραξεις μας το ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ, κλεινουμε τις εκκλησειες!! εχετε αναλογιστει ποσο κακο ειναι αυτο που κανουμε? ποσο πονος και ποσο μεγαλη τμωρια μας περιμενει?????????

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Εμεις ομως? τι κανουμε? ακομα και σημερα? καθομαστε και μιλαμε για αθεια, για κοροναιους, βλαστιμουμε με τις πραξεις μας το ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑ, κλεινουμε τις εκκλησειες!! εχετε αναλογιστει ποσο κακο ειναι αυτο που κανουμε? ποσο πονος και ποσο μεγαλη τμωρια μας περιμενει?????????
    Μεγαλο κακο θα καναμε αν τις ανοιγαμε τις εκκλησιες και τις μετατρεπαμε σε εστιες υπερμεταδοσης και αιτια διασωληνωσεων και προωρου θανατου για τους συνανθρωπους μας.

    Ελεος πια.
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by oboro View Post
    Μεγαλο κακο θα καναμε αν τις ανοιγαμε τις εκκλησιες και τις μετατρεπαμε σε εστιες υπερμεταδοσης και αιτια διασωληνωσεων και προωρου θανατου για τους συνανθρωπους μας.

    Ελεος πια.
    Οι αποψεις διιαστανται περι του μετρου αυτου που λες, για το να ειναι κλειστες οι εκκλησιες δλδ. Εξαλου το προβλημα δεν ηταν οι εκκλησιες αλλα το μυστηριο της Θειας Λειτοουργιας και της κοινωνιας αρτου και οινου απο το ιδιο κουταλακι, εαν δλδ δεχοταν η ιερη συνοδος να υπαρχη κουταλακι μιας χρησης νομιζω θα γινοταν κανονικα η κοινωνια.Βεβαια δεν ειμαι θεωλογος για να γνωριζω εαν το μυστηριο παραμενει σωστο με το πλαστικο η οχι. Το θεμα ειναι οτι παρα πολλοι επιστημονες εχουν πει οτι δεν κολαει ο ιος με την θεια κοινωνια μεσο του ιδιου κουταλιου.Οπως και αν ανοιγαν οι ναοι και εβαζαν λιγοτερες καρεκλες και περιορισμους στον αριθμο ανθρωπων ολα θα ηταν μια χαρα και προβλεπομενα. Ομως το οτι δεν το επιτρεπουν αφηνει το δικαιωμα στους συνομοσιολογους να θριαμβεβουν με τις αποψεις τους χωρις να μπορουμε να τους πουμε κατις. Διοτις εαν πριν 1 χρονο μας ελεγε καποιος οτι δεν θα μπορουσατε να πατε στους ναους σας ,δεν θα μπορουσατε να κοινωνησετε θα τον λεγαμε τρελο! και το κινητρο του αντιχριστιανικο και σατανικο. Ομως εγινε στο ονομα της επιστημης , στο ονομα της υγειας μας , χωρις εμας βεβαια.
    Στην τελικη ειναι και εναντιας στα ανθρωπικα δικαιωματα, διοτις δεν αφηνει εμενα που ειμαι χριστιανος, η γενικα καποιον που κανει νηστια καποιον που κανει αγωνα να σωθει δεν τον αφηνει το κρατος παρεμβενωντας στην πιστη του!

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Terabithia Nova
    Posts
    3,299
    Συμφωνω απολυτα πως η ιερα συνοδος ειναι το προβλημα - οπως στις διδασκαλια της Βιολογιας στα σχολεια, στο κτηματολογιο, στην αντιμετωπιση της ομοφοβιας, στην ανεγερση χωρων λατρειας για αλλοθρησκους, ετσι και στην αντιμετωπιση της πανδημιας. Κατα τα αλλα, οπως εκλεισαν τα παντα ετσι θα κλεισουν και οι εκκλησιες. Χριστιανος δε σημαινει υπερανω του νομου η της λογικης (παρα τις πεποιθησεις ορισμενων των)
    "When you're looking for something specific, your chances of finding it are very bad.
    Because, of all the things in the world, you're only looking for one of them.

    When you're looking for anything at all, your chances of finding it are very good.
    Because, of all the things in the world, you're bound to find some of them."

  13. #13
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    βεβαια δεν εχουν κλεισει τα παντα, τα σουπερ μαρκετ ειναι ανοιχτα αομα κι αν το δουμε απο πλευρα μεταδωσεις ειναι ισως πιο επικυνδινα αφου στα σουπερ μαρκετ ακουμπαμε προιοντα οπου τα ακομπαει μετα καποιος λλος, η ερχομαστε κοντα .
    Οσο για τις εκκλησιες ,ισως δεν γνωριζεις οτι ειναι λιγακι διαφορετικα τα πραγματα. Ακομα και συνταγματικα δλδ να το δεις, αναφερει οτι η ορθωδοξη χριστιανικη πιστη ειναι η επισιμη θρησκεια των ελληνων πολιτων . Επισης υπαρχει και κατις αλλο, ο νομος του κρατους και ο νομος του Θεου, ποιος απο τους δυο ειναι πιο σημαντικος πιο δυνατος ,αντικοιμενικα να το δεις, οι νομοι του κρατους αλλαζουν καθε 1-2 χρονια, η πολλες φορες ανατρεποντε ακομα και στην πραξη! σε αντιθεση με τους νομους του Κυριου , και του Ευαγγελιου οπου ειναι χιλιαδες χρονια, οπου εχουν πεθανει ανθρωποι για αυτους και εχουν την χαρη της θεοτητος.
    Το κορανι ,αναφερει μεσα για το δικαιο του ισλαμ, ειναι δλδ ενα νομικο πλαισιο οπου εχει νομους και γενικα ειναι ενα ξεκαθαρο νομικο ιερατιο που εχει ποινες και δικαστικο δικαιο, αντιθετος εμεις λογο της φιλευλευθερης ματιας μας ως χριστιανοι δεν εχουμε τετοια πραματα, αλλα ουτε και θα επεμβει στην πιστη μου καποιος, θεωρω λοιπον οτι ειναι εναντι στα ανθρωπικα δικαιωματα να μην αφηνουν καποιον να κανει αυτο που πιστευει! ειναι αδικο! να επεμβαινεις στη ελευθερια του! κατι τετοιο γινεται και με τις αμβλωσεις οπου παει καποια κοπελα και σκοτωνει το εμβρυο λες και της ανηκει! ενω στην πραξη κανει φονο σε εναν ανθρωπο!

  14. #14
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    βεβαια δεν εχουν κλεισει τα παντα, τα σουπερ μαρκετ ειναι ανοιχτα αομα κι αν το δουμε απο πλευρα μεταδωσεις ειναι ισως πιο επικυνδινα αφου στα σουπερ μαρκετ ακουμπαμε προιοντα οπου τα ακομπαει μετα καποιος λλος, η ερχομαστε κοντα .
    Οσο για τις εκκλησιες ,ισως δεν γνωριζεις οτι ειναι λιγακι διαφορετικα τα πραγματα. Ακομα και συνταγματικα δλδ να το δεις, αναφερει οτι η ορθωδοξη χριστιανικη πιστη ειναι η επισιμη θρησκεια των ελληνων πολιτων . Επισης υπαρχει και κατις αλλο, ο νομος του κρατους και ο νομος του Θεου, ποιος απο τους δυο ειναι πιο σημαντικος πιο δυνατος ,αντικοιμενικα να το δεις, οι νομοι του κρατους αλλαζουν καθε 1-2 χρονια, η πολλες φορες ανατρεποντε ακομα και στην πραξη! σε αντιθεση με τους νομους του Κυριου , και του Ευαγγελιου οπου ειναι χιλιαδες χρονια, οπου εχουν πεθανει ανθρωποι για αυτους και εχουν την χαρη της θεοτητος.
    Το κορανι ,αναφερει μεσα για το δικαιο του ισλαμ, ειναι δλδ ενα νομικο πλαισιο οπου εχει νομους και γενικα ειναι ενα ξεκαθαρο νομικο ιερατιο που εχει ποινες και δικαστικο δικαιο, αντιθετος εμεις λογο της φιλευλευθερης ματιας μας ως χριστιανοι δεν εχουμε τετοια πραματα, αλλα ουτε και θα επεμβει στην πιστη μου καποιος, θεωρω λοιπον οτι ειναι εναντι στα ανθρωπικα δικαιωματα να μην αφηνουν καποιον να κανει αυτο που πιστευει! ειναι αδικο! να επεμβαινεις στη ελευθερια του! κατι τετοιο γινεται και με τις αμβλωσεις οπου παει καποια κοπελα και σκοτωνει το εμβρυο λες και της ανηκει! ενω στην πραξη κανει φονο σε εναν ανθρωπο!
    Φίλε μου,πολύ ανορθόγραφος είσαι για τόσο διαβασμενος..δεν είναι η ουσία αυτη,αλλα εντάξει επειδη λες έχεις διαβασει...μα ορθοδοξη με Ω;;συγνώμη κιόλας!!

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    132
    Quote Originally Posted by hlias1988 View Post
    φοβος θανατου, τον εχετε?
    Ενώ πολλές φορές τον έχω σκεφτεί,η αλήθεια είναι πως τα περισσότερα από αυτά που λες τα έχω σκεφτεί....ειδικά με το κάπνισμα,που έχω βάλει χρονικό περιθώριο να κόψω...νομίζω είναι ανθρώπινο!!κ δεν αφορά μόνο τον θάνατο τον ίδιο αλλά και τις αρρώστιες...πχ δεν με ενοχλει τόσο να πεθάνω μια κ έξω ,όσο να αρρωστήσω κ να ταλαιπωρηθω...να πεθάνω δηλαδή βασανιστικά...όπως ακριβώς τα λες...βέβαια άμα φτάσει σε σημείο ο φόβος να μην σε αφήνει να χαρείς την ζωή ,τότε έχει κάποιος θέμα....

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Φόβος θανάτου
    By Sotiriskamp in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 2
    Last Post: 27-08-2020, 13:26
  2. Φόβος Θανάτου
    By ΕιρηνηΠαναγιωτα in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 6
    Last Post: 07-11-2019, 10:27
  3. Φοβος θανάτου
    By skata in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 4
    Last Post: 02-03-2017, 15:11
  4. Φόβος Θανάτου
    By venom in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 25-10-2016, 07:52
  5. ΦΟΒΟΣ ΘΑΝΑΤΟΥ
    By freit in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 14-06-2011, 04:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •