Αγχοδη διαταραχη;
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    3

    Αγχοδη διαταραχη;

    Καλησπερα σε ολους
    Η ιστορια μου ξεκιναει εδω κ ενα χρονο που εχασα εναν στενό φιλο απο καρδια!
    Ειχε κληρονομικο δν επερνε αγωγες που επρεπε καπνιζε δν προσεχε κτλπ..
    Οταν λοιπον τον εχασα και μετα αυτοματως μετα απο λιγες μερες (και ενω στο παρελθον ειχα βιωση μια κριση πανικου) αρχισα κ ειχα «πονακια»
    Και ενοχλησεις γυρω απ την καρδια
    Και γενικα επειδη στο παρελθον ειχα κανει ενα κυκλο στερωιδων μου καρφωθηκε οτι εχω καρδια
    Ξεκιναω λοιπον ενα βραδυ γ τα επιγοντα με μουδιασμενο αριστερο χερι ταχυπαλμιες που ειναι και δεν ειναι 110 παλμους
    Μου κανει ο γιατρος καρδιογραφιμα τριπλεξ μου περνει αιμα
    Πλακες θωρακος κτλπ ολα καθαρα και μ λεει αγχος ειναι μην το περνεις μεσα σου!
    Ηρεμο λιγο καιρο και μετα απο κανα 3 μηνο παλι τα ιδια! Ξεκιναω παλι επιγοντα παλι σε εξωτερικο γιατρο παλι τριπλεξ ολα καθαρα!
    Ηρεμο παλι γ 1-2 μηνες και παλι τα ιδια αυτη την φορα φοβαμαι γτ διαβαζω οτι το τριπλεξ δν μπορει να δει σθενωση αρτηριας..οποτε κανω τεστ κοπωσεως κ παλι ολα καλα! Να συμπληρωσω οτι ξεκιναω ξανα γυμναστικη χαρουμενος μου περναει παλι
    Ωσπου καποια μερα γινεται χειροτερο ξυπναω απ το αγχος μου φοβαμαι να περπατησω για να μην με βρει τιποτα
    Λαχανιαζω με το παραμικρο
    Ενας ψυχολογος που πηγα και δεν «ταιριαζαμε»
    Μου ειπε οτι αγχωδης διαταραχη
    Ομως εμενα μου εχει κολλησει οτι κατι εχω
    Το περιεργο που οταν δν εχω θολωμενο μυαλο το καταλαβαινω ειναι οτι οταν περνω ασπιτινη ηρεμω
    Προφανώς επειδη εχω διαβασει οτι βοηθαει στο εφραγμα
    Επισης εδω κ ενα χρονο που απο αυτο ξεκινησαν ολα εχω αυχενικο απο το κλιματιστικο και με χρυπαει στην πλατη κ στο στηθος

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    3
    Κανεις ρε παιδια;;;

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    26
    Μήπως όλα αυτά που βιώνεις έχουν να κάνουν με το Στρές που νιώθεις και δεν είναι τίποτα πολύ σοβαρό; Νομίζω ότι επειδή είχες αυτή τη πολύ δυσάρεστη εμπειρία με τον φίλο σου, ενδόμοιχα ανησυχείς και για εσένα; Το άγχος-Στρές είναι πολύ άσχημο πράγμα!
    Υπομονή και εύχομαι να ξεπεραστεί γρήγορα!

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    May 2019
    Posts
    135
    Στες, κρίσεις άγχους , πανικός ειναι. Πυροδοτηθηκε με το δυσαρεστο γεγονος..

    Ειναι τυπικη περιπτωση. Ειμαι σιγουρος οτι στα επείγοντα σου είπαν να δεις ψυχιατρο.

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Geo12 View Post
    Στες, κρίσεις άγχους , πανικός ειναι. Πυροδοτηθηκε με το δυσαρεστο γεγονος..

    Ειναι τυπικη περιπτωση. Ειμαι σιγουρος οτι στα επείγοντα σου είπαν να δεις ψυχιατρο.
    Kστα επιγοντα και ο καρδιολογος..

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    May 2009
    Posts
    323
    Σαν να βλέπω τον εαυτό μ. Πριν δέκα χρόνια. Θα πας και θα δεις ένα ψυχίατρο είναι ο αρμόδιος γιατρός μακάρι να είχα πάει μια ώρα αρχιτερα. Οσο πιο νωρίς πας τόσο το καλύτερο για σένα. Πλέον υπάρχουν πολλές λύσεις και σε ψυχοθεραπεία και σε φάρμακα. Μόνο μη το αργήσεις

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2018
    Posts
    103
    Quote Originally Posted by kosto30 View Post
    Σαν να βλέπω τον εαυτό μ. Πριν δέκα χρόνια. Θα πας και θα δεις ένα ψυχίατρο είναι ο αρμόδιος γιατρός μακάρι να είχα πάει μια ώρα αρχιτερα. Οσο πιο νωρίς πας τόσο το καλύτερο για σένα. Πλέον υπάρχουν πολλές λύσεις και σε ψυχοθεραπεία και σε φάρμακα. Μόνο μη το αργήσεις
    Να ρωτήσω κάτι;

    (καταρχήν να ζητήσω συγγνώμη και από τον θεματοθετη και αν του μπερδεύω το θέμα θα το διαγράψω το μήνυμά μου)

    Αφού δείχνει να το ξεπερνά τουλάχιστον για κάποιους μήνες και μπορεί σιγά σιγά να το ξεπεράσει και για χρόνια. Έτσι τουλάχιστον το κατάλαβα εγώ. Οπότε αν όντως είναι έτσι γιατί πιστεύετε πως είναι απαραίτητο να δει ψυχίατρο;

    Και μια γενικότερη ερώτηση. Αν μπορεί και ξεπερνά κανείς μόνος τα ψυχολογικά του δεν είναι προτιμότερο από το να το κάνει μέσω ψυχιάτρου;

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Εξάλλου αφού το οργανικό αίτιο το έψαξες τι απομένει; Απόφαση χρειάζεται, μη φοβάσαι. Το ότι δεν σου ταίριαξε ένας ψυχολόγος δεν σημαίνει κάτι. Μπορείς να ψάξεις κι από το doctor anytime βιογραφικό, προσέγγιση (σχολή ψυχοθεραπείας που ακολουθεί), τιμές κλπ

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2020
    Posts
    2,094
    Quote Originally Posted by Bane View Post
    Να ρωτήσω κάτι;

    (καταρχήν να ζητήσω συγγνώμη και από τον θεματοθετη και αν του μπερδεύω το θέμα θα το διαγράψω το μήνυμά μου)

    Αφού δείχνει να το ξεπερνά τουλάχιστον για κάποιους μήνες και μπορεί σιγά σιγά να το ξεπεράσει και για χρόνια. Έτσι τουλάχιστον το κατάλαβα εγώ. Οπότε αν όντως είναι έτσι γιατί πιστεύετε πως είναι απαραίτητο να δει ψυχίατρο;

    Και μια γενικότερη ερώτηση. Αν μπορεί και ξεπερνά κανείς μόνος τα ψυχολογικά του δεν είναι προτιμότερο από το να το κάνει μέσω ψυχιάτρου;
    Ίσως επειδή θεωρούμε όσοι απαντήσαμε πως είναι σωματοποιημενο αγχος... τώρα αν θα απευθυνθεί σε ψυχίατρο, ψυχολόγο ή όχι από αυτόν εξαρτάται...

Similar Threads

  1. Δυπολική διαταραχή η αγχωδη διαταραχή
    By Katerina2015 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 06-10-2019, 11:10
  2. Διαταραχη
    By Confused889 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 7
    Last Post: 23-01-2018, 18:11
  3. ΙΔΨ διαταραχή;
    By grtt in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 6
    Last Post: 22-01-2018, 23:25
  4. διαταραχη?
    By assembly in forum Ψυχολογική Υποστήριξη & Αυτοβοήθεια
    Replies: 1
    Last Post: 02-07-2010, 01:01
  5. Διαταραχή
    By anonymizer in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 19
    Last Post: 24-04-2007, 22:11

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •