ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ

    Καλησπερα!
    Θα ήθελα αν υπάρχουν να ακούσω περιπτώσεις κοριτσιών που στην διάρκεια της εγκυμοσύνης τους έπαιρναν αντικαταθλιπτικα και αν ναι ποια ήταν αυτά. Είμαστε στη φάση που προσπαθούμε για παιδάκι. Τώρα εδώ και δύο μήνες τα έχω κόψει. Περνάω δύσκολα η αλήθεια είναι αλλά κάνω υπομονή..Είναι φάσεις που με κατακλυζει το αγχος και έχω όλα τα σωματικά συμπτώματα. Απλά θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες.

  2. #2
    Elenia781
    Guest
    Καλο θα ειναι με καθοδηγηση γιατρου να κοψεις τα φαρμακα ή να τα ελαττωσεις. Απο οσο γνωριζω για το δικο μου φαρμακο το διακοπτουν στο τελευταιο τριμηνο της κυησης αν και εφοσον δεν κινδυνευει η υγεια της γυναικας. Μην κανεις πειραματα!

  3. #3
    Με καθοδήγηση γιατρού το κοψαμε σταδιακά..Απλά κάποιες φορές σκέφτομαι: κι αν δεν αντέξω?αν χειρότερεψω?Η γιατρος μου προς το παρόν λέει βλέποντας και κάνοντας. Εσύ ποιο φάρμακο παίρνεις αν δεν γίνομαι αδιακριτη?

  4. #4
    Elenia781
    Guest
    εγω παιρνω για αλλη παθηση .Αυτο που θελω να πω , εαν τα αρνητικα διακοπτοντας το φαρμακο σου ειναι περισσοτερα και να μην εχεις την υγεια σου τελικα( ήδη βλεπεις συμπτωματα) ,πως θα βγαλεις 9 μηνες που οι αλλαγες και οι ορμονες θα χτυπανε κοκκινο. Ρωτησε την γιατρο σου εαν θα πρεπει να παιρνεις εστω μια μικρη δοση για να τα βγαλεις περα. ή αν υπαρχει καποιο φαρμακο που ενδεικνυται βασει μελετων, για εγκυμοσυνη. Το ξερω η αγωνια σου ειναι μεγαλη αλλα θα ειναι καλο να εισαι εσυ καλα πρωτα απ'ολα

  5. #5
    Καλησπέρα! Έπαιρνα αντικαταθλιπτικά για 1 χρόνο. Μόλις έμεινα έγκυος τα έκοψα κατευθείαν μετά από οδηγία του γιατρού μου. Μπαίνω στον πέμπτο μήνα και δεν έχω νιώσει ούτε για μια στιγμή άγχος.
    Επειδή φοβομουν πάρα πολύ ο γιατρός μου, μου είχε πει ότι οι ορμόνες της εγκυμοσύνης θα εξαφανίσουν όλα τα συμπτώματα της κατάληψης και των κρίσεων πανικού! Έγινε ακριβώς αυτό, οπότε μην αγχώνεστε για τίποτα!

  6. #6
    Γειά σου Xrysa!Με το καλό το μωράκι σου!Χαίρομαι πολύ που τα καταφέρνεις τόσο καλά και απολαμβάνεις αυτη την τοσο σημαντική περίοδο της ζωής σου!Μου το εχει πει και ο δικος μου γιατρος ακριβώς αυτο.Ότι στην εγκυμοσύνη θα εξαλειφθουν τα συμπτώματα άγχους. Ελπίζω να συμβει και σε εμενα το ιδιο.

  7. #7
    Quote Originally Posted by Joker86 View Post
    Γειά σου Xrysa!Με το καλό το μωράκι σου!Χαίρομαι πολύ που τα καταφέρνεις τόσο καλά και απολαμβάνεις αυτη την τοσο σημαντική περίοδο της ζωής σου!Μου το εχει πει και ο δικος μου γιατρος ακριβώς αυτο.Ότι στην εγκυμοσύνη θα εξαλειφθουν τα συμπτώματα άγχους. Ελπίζω να συμβει και σε εμενα το ιδιο.
    Ευχαριστώ πάρα πολύ!! Μην ανησυχείς, όλα καλά θα πάνε!! Την περίοδο της εγκυμοσύνης θα έχεις τόσα να σκεφτείς, που αυτό θα είναι το τελευταίο!!

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Joker86 View Post
    Καλησπερα!
    Θα ήθελα αν υπάρχουν να ακούσω περιπτώσεις κοριτσιών που στην διάρκεια της εγκυμοσύνης τους έπαιρναν αντικαταθλιπτικα και αν ναι ποια ήταν αυτά. Είμαστε στη φάση που προσπαθούμε για παιδάκι. Τώρα εδώ και δύο μήνες τα έχω κόψει. Περνάω δύσκολα η αλήθεια είναι αλλά κάνω υπομονή..Είναι φάσεις που με κατακλυζει το αγχος και έχω όλα τα σωματικά συμπτώματα. Απλά θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες.
    Καλησπερα εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να τα καταφέρεις και να μη χρειαστείς το φαρμακο. Εγώ από την άλλη δεν τα κατάφερα για δεύτερη φορά να τα κόψω. Θέλω κι εγώ να κάνω δεύτερο παιδί. Προσπάθησα 2 μήνες να επανέλθω μόνη μου αλλά ήμουν σε τραγική κατάσταση και οι γιατροί μου είπαν να τα ξανά αρχίσω και να κάνω παιδί με φαρμακο. Εγώ παίρνω το ζολοφτ, η καινούργια μου γιατρός μου λέει συνέχεια να μη φοβάμαι αυτό το φάρμακο καθώς είναι το πιο μελετημένο αλλά καταλαβαίνεις πως νιώθω. Εσύ πιο επερνες?

  9. #9
    Καλησπέρα Hope!κι εγώ το zoloft έπαιρνα και παλιότερα effexor αλλά τον τελευταίο χρόνο zoloft και μου είχε ταιριάζει πολύ καλά. Το χω κόψει κανα δίμηνο κι εγώ και τις τελευταίες μέρες μπορώ να πω ότι με εχει πιάσει τρομερό αγχος.δεν νιώθω καθόλου καλά δεν ηρεμω αλλά κάνω υπομονή. Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω χωρίς το φάρμακο. Εσύ κάνεις προσπάθειες για δεύτερο?Στο πρώτο σου δεν έπαιρνες τίποτα?

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Joker86 View Post
    Καλησπέρα Hope!κι εγώ το zoloft έπαιρνα και παλιότερα effexor αλλά τον τελευταίο χρόνο zoloft και μου είχε ταιριάζει πολύ καλά. Το χω κόψει κανα δίμηνο κι εγώ και τις τελευταίες μέρες μπορώ να πω ότι με εχει πιάσει τρομερό αγχος.δεν νιώθω καθόλου καλά δεν ηρεμω αλλά κάνω υπομονή. Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω χωρίς το φάρμακο. Εσύ κάνεις προσπάθειες για δεύτερο?Στο πρώτο σου δεν έπαιρνες τίποτα?
    Στο πρώτο μου παιδί στον έβδομο μήνα ξεκίνησα αντικαταθλιπτικα γιατί ήμουν πολύ χαλια. Από τότε έχω κάνει δύο απόπειρες να τα κόψω αλλά δε τα κατάφερα. Πριν λίγες μέρες τα ξεκίνησα πάλι και είμαι πολύ χαλια ψυχολογικά που δεν τα κατάφερα. Κάναμε λίγες προσπάθειες αλλά με τόσο άγχος και κατάθλιψη που βιωνω δεν έμεινα έγκυος. Εγώ και τις δύο φορές υποτροπιασα πολύ γρήγορα. Τι πρόβλημα αντιμετώπιζες και επερνες τα φάρμακα?

  11. #11
    Αχ βρε Hope μεγάλη η ιστορία μου!Εν ολίγοις παλεύω περίπου 14 χρόνια με κρίσεις πανικού αγχωδη διαταραχή και κατάθλιψη. Είχα κάνει κι εγώ αποτυχημένες προσπάθειες και όπως κι εσύ υποτροπιαζα πολύ γρηγορα(πάνω στο μήνα συνηθως) και απογοητευομουν.Κατά βάθος ούτε τώρα πιστεύω ότι θα τα καταφέρω. Είναι παραγματικα πολύ δύσκολο. Χτες ημουν παλι στα ορια κρισης πανικου.Με καιει το στομαχι απο το αγχος.Είναι λιγες οι στιγμες που αισθανομαι ηρεμια, γαληνη αν καταλαβαινεις τι εννοω.Κι εγώ καμία φορά σκέφτομαι πως θα πιάσω παιδί με τοσο αγχος?Και η δική μου ψυχίατρος λέει ότι στην τελική θα προσπαθήσω με φάρμακα.Ο γυναικολογος όμως λέει να προσπαθήσουμε χωρίς. Βλέποντας και κάνοντας. Εσύ ήσουν καλά δηλαδή μέχρι τον έβδομο και εκεί ήταν που σε έπιασαν όλα ή έχεις κι εσύ ιστορικό?

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    151
    Quote Originally Posted by Joker86 View Post
    Αχ βρε Hope μεγάλη η ιστορία μου!Εν ολίγοις παλεύω περίπου 14 χρόνια με κρίσεις πανικού αγχωδη διαταραχή και κατάθλιψη. Είχα κάνει κι εγώ αποτυχημένες προσπάθειες και όπως κι εσύ υποτροπιαζα πολύ γρηγορα(πάνω στο μήνα συνηθως) και απογοητευομουν.Κατά βάθος ούτε τώρα πιστεύω ότι θα τα καταφέρω. Είναι παραγματικα πολύ δύσκολο. Χτες ημουν παλι στα ορια κρισης πανικου.Με καιει το στομαχι απο το αγχος.Είναι λιγες οι στιγμες που αισθανομαι ηρεμια, γαληνη αν καταλαβαινεις τι εννοω.Κι εγώ καμία φορά σκέφτομαι πως θα πιάσω παιδί με τοσο αγχος?Και η δική μου ψυχίατρος λέει ότι στην τελική θα προσπαθήσω με φάρμακα.Ο γυναικολογος όμως λέει να προσπαθήσουμε χωρίς. Βλέποντας και κάνοντας. Εσύ ήσουν καλά δηλαδή μέχρι τον έβδομο και εκεί ήταν που σε έπιασαν όλα ή έχεις κι εσύ ιστορικό?
    Έχω ιστορικό. Από τα 22 με ιψδ και κατάθλιψη. Το ξεπέρασα με ψυχοθεραπεία. Δύο χρόνια μετά άρχισαν οι κρίσεις πανικού ολονυκτιες και πήρα φάρμακα για ένα χρόνο. Μετά από 3 χρόνια που έμεινα έγκυος στον 7 μήνα μαύρισαν όλα και πήρα φάρμακα. Από τότε τα παίρνω. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά. Έχεις και κατάθλιψη?

  13. #13
    Quote Originally Posted by Hope 2 View Post
    Έχω ιστορικό. Από τα 22 με ιψδ και κατάθλιψη. Το ξεπέρασα με ψυχοθεραπεία. Δύο χρόνια μετά άρχισαν οι κρίσεις πανικού ολονυκτιες και πήρα φάρμακα για ένα χρόνο. Μετά από 3 χρόνια που έμεινα έγκυος στον 7 μήνα μαύρισαν όλα και πήρα φάρμακα. Από τότε τα παίρνω. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά. Έχεις και κατάθλιψη?
    Σε ευχαριστώ κορίτσι μου!Παραγματικα και μέσα από την καρδιά μου εύχομαι το ίδιο και για σένα. Είτε με φάρμακα ή χωρίς ελπίζω να πάνε όλα καλά και για τις δύο μας.Ξέρω ότι μας βασανιζουν ακριβώς οι ίδιες σκέψεις. "Δεν θέλω να πάρω φάρμακα,θέλω να τα καταφέρω μόνη μου,γιατί δε μπορώ χωρίς αυτά?,κι αν βλαψουν το μωρό?Μόνο εμείς ξέρουμε τι περνάμε όμως.
    Σε απάντηση στην ερωτηση σου το βασικό μου πρόβλημα ήταν πάντα το αγχος και τα συμπτωματα του.Πολύ βαριά όμως. Φυσική κατάληξη ήταν και η κατάθλιψη λόγω της όλης κατάστασης.

Similar Threads

  1. εγκυμοσυνη
    By kapamaru!! in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 1
    Last Post: 29-03-2018, 14:11
  2. Εγκυμοσυνη
    By brazil in forum Παχυσαρκία
    Replies: 10
    Last Post: 12-10-2013, 18:41
  3. Αντικαταθλιπτικά και εγκυμοσύνη
    By maria37 in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 21-06-2009, 18:27
  4. εγκυμοσυνη κ αντικαταθλιπτικα
    By donald_girl in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 4
    Last Post: 23-08-2008, 20:55
  5. ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΑ ΚΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ
    By PSYCHED in forum Κατάθλιψη - Δυσθυμία
    Replies: 5
    Last Post: 31-10-2006, 02:57

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •