Xanax διακοπη
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 15 of 40
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    19

    Xanax διακοπη

    Καλημέρα θέλω να ρωτήσω πόσο διαρκουβ τα στερητικά απ' το xanax. Έκοψε ο γιατρός στην μισή δόση από 1,5mg σε 0.75 πριν ενα μηνα και η μητέρα μου είναι πολύ χάλια.αν της τα κόψει τελειώς πόσο πιστεύεται ότι θα διαρκέσει

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Μειωσα τα 9,5 mg ζαναξ /μερα σε 3 mg σε 6 μηνες χωρις ιδαιτερα στερητικα , μονο με θεληση , τα υπολοιπα 3 mg δυσκολευομαι να τα μειωσω κι αλλο .....αν θελησω να μειωσω τα 3mg σε 1,5 mg αντε να κρατησει το στερητικο 2-3 βδομαδες , αλλα δεν θελω να ζοριστω .....στο νοσοκομειο που μπηκα τον 7/2020 , για αλλο λογο, μου ταχαν παει στα 2 mg , εν αγνοια μου , χωρις προβλημα ......
    Last edited by Macgyver; 20-03-2021 at 17:32.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    19
    Είχες τίποτα τρέμουλα στην διακοπή,άγχος εμμονές κάτι;

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by giorgosmj View Post
    Καλημέρα θέλω να ρωτήσω πόσο διαρκουβ τα στερητικά απ' το xanax. Έκοψε ο γιατρός στην μισή δόση από 1,5mg σε 0.75 πριν ενα μηνα και η μητέρα μου είναι πολύ χάλια.αν της τα κόψει τελειώς πόσο πιστεύεται ότι θα διαρκέσει
    Καλησπερα

    Αυτο εξαρταται καθαρα απο τον οργανισμο και τον λογο μειώσεις
    Γιατι τα μειωσε ?Αντικατασταθηκε με κατι αλλο?

    Εγω τα πηρα και οταν με καλυψε αλλη αγωγή τα εκοψα μαχαιρι χωρις κανενα στερητικό ...
    Προσεχε μονο η διακοπη γινεται ανα 0,25 και αναλογα το χρονικο διατημα που τα λαμβανει ...Αυτο μιλας με τον γιατρο σου απο μονος σου δεν κανεις τιποτα
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    19
    Γιατί είπε ότι έχει εθισμό. Για πόσο καιρό τα έπαιρνες;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 22-03-2021 at 18:01.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by giorgosmj View Post
    Γιατί είπε ότι έχει εθισμό. Για πόσο καιρό τα έπαιρνες;
    Επί εξι μήνες τα έπαιρνα συστηματικά πρωί βράδυ μαζί με Ντεπον ,με βοηθούσε στο νευροπονο παρά πολύ και μετά εφόσον είδαμε ότι δουλεύει μου έδωσε αγωγή ο γιατρός μου για να μειωθεί το Ζαναξ χωρίς στερητικά και τα έπαιρνα παράλληλα για άλλους έξι μήνες και μετά κόπηκε και έμεινε μόνο το άλλο χάπι που δρα καθαρά στο θέμα μου ..

    Υπάρχουν χάπια που χορηγούνται για την διακοπή του Ζαναξ ...Δεν κάνουμε μόνοι μας τους γιατρούς να το ξέρεις .
    Έχει πολλά στερητικά και ναι έχει και τρέμουλο και ταχυκαρδίες καμιά φορά και τρελλη ανησυχία και εκνευρισμό .
    Συζήτησε με τον γιατρό ότι σε προβλατιζει και δεν θα την αφήσει ακάλυπτη.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 22-03-2021 at 13:46.

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 22-03-2021 at 13:47.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    546
    Στην Αγγλία, εάν πας σε κάποιον γιατρό να σου γράψει συνταγή για βενζοδιαζεπινη και δεν είναι ο γιατρός σου , πρώτα θα σου δώσει παραπεμπτικο για να δει τα επίπεδα στο αίμα σου !

    Αυτό δείχνει πόσο μεγαλη προσοχή δείχνουν, σοβαρά υγειονομικα συστήματα όπως το NHS , στην χρήση αυτών των φαρμάκων .

  11. #11
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Last edited by Aeon; 22-03-2021 at 13:48.

  12. #12
    Senior Member
    Join Date
    Aug 2020
    Posts
    4,227
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση...

    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση.
    Ναι έχω ξαναφέρει την ηλικία σου και έτσι δηλώνω σεβασμό ..
    Ποτέ δεν μιλάω αγενεστατα σε κάποιον που είναι κοντά στα χρόνια του πατέρα μου ..

    Τώρα για τα υπόλοιπα δεν θα ασχοληθώ .....ο καθένας στο ύψος των περιστάσεων του πλέον ....δεν με αγγίζει κάτι που λέγεται από ένα παντελώς άγνωστο και λαμβάνει τα πράγματα τελείως αρρωστημένα ...
    Δεν συμμετέχω πλέον σε τέτοια ...

    Και πάλι καλή συνέχεια και αν σε κουράζουν τα μηνύματα που δεν απευθύνονται σε εσένα μην τα διαβάζετε κύριε Μακ δεν είναι για εσάς !
    Πατήστε και εκείνο το ωραίο κουμπάκι που δεν θα βλέπετε καν τι δημοσιεύω ..
    Σωτήριο είναι ..
    Last edited by Aeon; 22-03-2021 at 18:02.
    Όλη η ζωή μου συναισθήματα !

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    ναι, ο πατερας σου ειμαι , ειμαι κλεισμενα τα 59 , κι εισαι κλεισμενα τα 41 , τοχεις γραψει δημοσιως , κι εγω το ιδιο, εσυ προσπαθεις ακομη να με προσβαλλεις , και προσθετεις και παρανοια στα προβληματα μου , δεν μενδιαφερουν τα μηνυματα σου , απευθυνεσαι σε αλλου ειδους μελη , δεν μου δειχνεις κανεναν σεβασμο, ασχετα αν το γραφεις , αλλιως φαινεται ο σεβασμος ..........δεν θα σου γραψω το υποκριτικο ' καλη συνεχεια ' ουτε εχω αλλαξει ποτε νικνειμ ........δεν υπηρξε ποτέ λογος , δεν μας γραφεις τον λογο που αλλαξες νικνειμ , μαριλου-ντιντι ?

  14. #14
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    19
    Ο λόγος που το έκοψε είναι για να της το μειώσει αλλά θεωρώ ότι δεν έγινε σωστά η διακοπή. Η μητέρα μου αναγκάστηκε να νοσηλευτεί γιατί είχε εμμονές κ τάσεις να κάνει κακο στον εαυτό της, μόλις βγήκε από ιδιωτική κλινική μετά από ένα σωρό χάπια που την είχαν σε καταστολή τον πρώτο μήνα ήταν καλά, τον δεύτερο μήνα άρχισε μια μελαγχολία, ο γιατρός της είπε ότι δεν είναι κάτι είναι λόγο της θεραπείας, τον τρίτο είχε πιο πολύ. καθημερινά νυστάζε πολύ δεν είχε όρεξη, την έβλεπα κ έπεφτε σιγά σιγά, αποφασίζω να αλλάξω γιατρό πήγα σε άλλον της έβγαλε τα βαριά τα χάπια κ μείωσε την δόση του ζαναξ από 1,5 mg την μερα σε 0,75. Εδώ και ένα μήνα η μητέρα μου είναι πολύ χάλια δεν σήκωνεται από το κρεβάτι έχει πάλι εμμονές κ προχθές πηγε να πάρει μια καρτέλα ζαναξ να πιει. Το τρέμουλο δεν την αφήνει. Τα βράδια δεν κοιμάται.Σκέφτομαι να την στείλω σε άλλη κλινική να της ρυθμίσουν την αγωγή δεν ξέρω κ γω τι να κάνω να την βοηθήσω. Είναι μικρή σε ηλικία έχει και ανήλικο παιδί και εγγονι ακόμα δεν ξέρω τι να κάνω.

  15. #15
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Posts
    2,354
    Quote Originally Posted by giorgosmj View Post
    Καλημέρα θέλω να ρωτήσω πόσο διαρκουβ τα στερητικά απ' το xanax. Έκοψε ο γιατρός στην μισή δόση από 1,5mg σε 0.75 πριν ενα μηνα και η μητέρα μου είναι πολύ χάλια.αν της τα κόψει τελειώς πόσο πιστεύεται ότι θα διαρκέσει
    Απορία γιατί η γιατροί προτιμούν το πολύ το xanax;; Τόσο αποτελεσματικό είναι; Εγώ πάντως δεν παίρνω xanax παίρνω άλλο, αλλά θα μου πεις κάθε άνθρωπος άλλο φάρμακο, αλλά το αναφέρω το xanax γιατί έχω διαβάσει ότι είναι πολύ εθιστικό!!

Page 1 of 3 123 LastLast

Similar Threads

  1. Xanax και πάλι xanax
    By Νοσηρή φαντασία in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 91
    Last Post: 01-07-2021, 13:21
  2. Xanax sos
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 38
    Last Post: 13-08-2019, 01:40
  3. XANAX
    By Johnc in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 62
    Last Post: 18-04-2015, 10:36
  4. διακοπή xanax
    By Gadgetakias in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 35
    Last Post: 10-12-2011, 17:04
  5. 16 xanax per day!!!
    By pythagoras23 in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 1
    Last Post: 01-09-2011, 16:29

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •