Αντιψυχωτικο
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421

    Αντιψυχωτικο

    Γεια σας.Ο γιατρος μου, μου εγραψε το zylanza 5 mg για την αυπνια. Δεν ειναι οτι δεν κοιμαμαι καθολου απλα κοιμαμαι λιγες ωρες. Εμενα ομως δεν με πειραζει και τοσο γιατι πρωτον δουλευω απο το σπιτι οποιες ωρες θελω οποτε πολλες φορες ξενυχταω δουλευοντας και δευτερον ποτε δεν ειχα ιδιαιτερα καλο υπνο. Βασικα δεν ειχα συνειδητοποιησει καν οτι εχω αυπνια μεχρι (αναθεμα την ωρα) να με ρωτησει ο γιατρος τι ωρες κοιμαμαι. Εδω στο φορουμ διαβασα οτι τα αντιψυχωτικα σε κανουν να νιωθεις σαν ζομπυ και με φοβιζει λιγο αυτο γιατι τωρα με τη θεραπεια που παιρνω για τη διπολικη εχω παρει μπρος, ειμαι αρκετα λειτουργικη, και δεν θελω με τιποτα να αλλαξει αυτο. Αν εχει κανεις εμπειριες απο αυτο το φαρμακο ας γραψει please. Δεν θελω να παιρνω καινουργια χαπια στα καλα καθουμενα χωρις να υπαρχει λογος.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Mar 2016
    Location
    Planet Euphoria
    Posts
    2,876
    Quote Originally Posted by Mary93 View Post
    Γεια σας.Ο γιατρος μου, μου εγραψε το zylanza 5 mg για την αυπνια. Δεν ειναι οτι δεν κοιμαμαι καθολου απλα κοιμαμαι λιγες ωρες. Εμενα ομως δεν με πειραζει και τοσο γιατι πρωτον δουλευω απο το σπιτι οποιες ωρες θελω οποτε πολλες φορες ξενυχταω δουλευοντας και δευτερον ποτε δεν ειχα ιδιαιτερα καλο υπνο. Βασικα δεν ειχα συνειδητοποιησει καν οτι εχω αυπνια μεχρι (αναθεμα την ωρα) να με ρωτησει ο γιατρος τι ωρες κοιμαμαι. Εδω στο φορουμ διαβασα οτι τα αντιψυχωτικα σε κανουν να νιωθεις σαν ζομπυ και με φοβιζει λιγο αυτο γιατι τωρα με τη θεραπεια που παιρνω για τη διπολικη εχω παρει μπρος, ειμαι αρκετα λειτουργικη, και δεν θελω με τιποτα να αλλαξει αυτο. Αν εχει κανεις εμπειριες απο αυτο το φαρμακο ας γραψει please. Δεν θελω να παιρνω καινουργια χαπια στα καλα καθουμενα χωρις να υπαρχει λογος.
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Γνησιοι αυπνιακοι ειναι μονο το 5% , ολοι οι αλλοι εχουν κοιμηθει σε καποια περιοδο της ζωης τους κανονικα ......... οπως εγω που νομιζα οτιεχω αυπνια , αλλα οταν πηγα στρατο, κοιμομουν μια χαρα το βραδυ, αφου ολη μερα ξεπατωνομουν στην κουραση αναγκαστικα, και απαγορευοταν να κοιμηθεις κατα την διαρκεια τη μερας , το 1984 πηγα ,,,,,,τοτε ηταν ζορικα ....

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by mindcrime View Post
    Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τη διαχείριση για παραβίαση των όρων χρήσης.
    Ευχαριστω για την απαντηση. Θα τον ρωτησω το γιατρο αυτο για το βαρος. Ξερω ειναι μικρη η δοση που θα παρω αλλα και παλι....

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    421
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Γνησιοι αυπνιακοι ειναι μονο το 5% , ολοι οι αλλοι εχουν κοιμηθει σε καποια περιοδο της ζωης τους κανονικα ......... οπως εγω που νομιζα οτιεχω αυπνια , αλλα οταν πηγα στρατο, κοιμομουν μια χαρα το βραδυ, αφου ολη μερα ξεπατωνομουν στην κουραση αναγκαστικα, και απαγορευοταν να κοιμηθεις κατα την διαρκεια τη μερας , το 1984 πηγα ,,,,,,τοτε ηταν ζορικα ....
    Να σου πω την αληθεια και εγω κοιμομουν καποιες περιοδους οταν ημουν φοιτητρια αλλα τοτε ξενυχτουσα πολυ και για πολλες μερες ημουν πτωμα. Αλλα και παλι περνουσα φασεις με αυπνιες, κρισεις πανικου κλπ. Σιγουρα παιζει ρολο αν κουραζεσαι τη μερα αλλα τωρα με την καραντινα εχει χτυπησει κοκκινο η αυπνια.
    Last edited by Mary93; 04-12-2020 at 10:59.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by Mary93 View Post
    . Σιγουρα παιζει ρολο αν κουραζεσαι τη μερα αλλα τωρα με την καραντινα εχει χτυπησει κοκκινο η αυπνια.


    εμ, εννοειται .........πιστευω οτι ανηκεις στους περιστασιακα αυπνιακους , οχι στους γνησιους ............απο αυτα που γραφεις παντα .....
    Last edited by Macgyver; 05-12-2020 at 08:18.

  7. #7
    Γεια σου, την ολανζαπινη ο γιατρός στην έγραψε για την διπολικη, μπορεί να βελτίωσει και τον ύπνο σου αλλά δεν είναι δόκιμος ο όρος από τη μεριά του γιατρού να σου πει πως στην γραφει για την αυπνια. Εγώ προσωπικά όταν πείρα για ένα μήνα αυτή την ουσία έπαιρνα και στεντον μαζί για να με πιάσει ο ύπνος και γενικά είναι πάγια τακτική τα αντιψυχωτικά να τα χορηγούν μαζί με ηρεμιστικά για τον ύπνο.

    Τα φάρμακα αυτά δεν ασκούν κατ'αναγκη και υπνωτική ενεργεία.

    Εμένα άποψη μου είναι ότι όσο λιγότερα φάρμακα παίρνει κάποιος τόσο το καλύτερο.

Similar Threads

  1. ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΝΤΙΚΑΤΑΘΛΙΠΤΙΚΟ - ΑΝΤΙΨΥΧΩΤΙΚΟ για ΙΨΔ?
    By thanosP in forum Ψυχαναγκασμοί - Ιδεοψυχαναγκαστική Διαταραχή
    Replies: 84
    Last Post: 05-01-2020, 03:39
  2. Νέο αντιψυχωτικό - γνώμες
    By Badhusband in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 2
    Last Post: 22-08-2019, 03:05
  3. Καναβιδιολη ως αντιψυχωτικο - Ερευνα της ΕΕ
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 0
    Last Post: 26-07-2015, 21:08
  4. Cannabidiol σαν αντιψυχωτικο χωρις παρενεργειες.
    By maus in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 19
    Last Post: 22-07-2012, 13:43
  5. εξτραπυραμιδικα συμπτωματα απο αντιψυχωτικο
    By Oneiroplasmenos in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 14
    Last Post: 04-03-2010, 19:34

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •