Ζαναξ 0.25
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 29

Thread: Ζαναξ 0.25

  1. #1

    Ζαναξ 0.25

    Καλησπέρα είχα ένα χειρουργείο κ επειδή είχα ανεξέλεγκτο άγχος Μ δώσανε ζαναξ 0.25 για 6 μήνες επειδή συνέχισε το άγχος Μ πρότειναν να συνεχίσω και το παίρνω εδώ και δύο χρόνια κάθε βράδυ 0.25 μπήκα και διάβασα τα στερητικά και τρομοκρατήθηκα θα ήθελα να διακόψω την χρήση του αλλά φοβάμαι πάρα πολύ μην πάθω αυτά π διάβασα η αλήθεια είναι ότι μια περίοδο π μουν καλά έπαιρνα το μισό του 0.25 και το μόνο π είχα ήταν εφιάλτες και λίγους πονοκεφάλους αλλά μέχρι εκεί θα ήθελα μια συμβουλή αλλά χωρίς τρομολαγνεια από κάποιον

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    0,25 δεν ειναι πολλα , αλλα επειδη εχω εξαρτηθει ασχημα σε πολυ μεγαλυτερη δοση , μετα απο μακροχρονη δοση ζαναξ , προσεχε το πολυ αυτο το φαρμακο.......μην το αυξησεις ......

  3. #3
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    0,25 δεν ειναι πολλα , αλλα επειδη εχω εξαρτηθει ασχημα σε πολυ μεγαλυτερη δοση , μετα απο μακροχρονη δοση ζαναξ , προσεχε το πολυ αυτο το φαρμακο.......μην το αυξησεις ......
    Όχι φοβήθηκα πάρα πολύ κ θα θελα να διακόψω εντελώς εάν κ ακόμα με πιάνει απλά διάβασα ότι καταστρέφει τον εγκέφαλο κ παθαίνεις Αλτσχάιμερ εσύ έχεις νιώσει κάποια διαφορά στην μνήμη γτ έχω μέχρι στιγμής καμία απλά μήπως είναι τα χρόνια πλέον πολλά κ Μ χει κάνει ανεπανόρθωτη ζημιά;

  4. #4
    Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    41
    Καλησπερα αρχικα χαλαρωσε .. δεν θα σου εχει κατι τιποτα απο αυτα που αναφερεις , το ζαναξ ειναι θαυματουργο φαρμακι αλλα μονο οταν
    ακουλουθας τις οδηγιες του γιατρου σου . Προσωπικα μετα απο 4 μηνες εβγαλα μπολικα στερητικα αφου το εκοψα μαχαιρι αλλα επαρινα 3-4μγ την ημερα
    2 χρονια λες το παιρνεις ? Ψυχιατρος στο ειπε να το παρεις τοσο πολυ ?
    Η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να βρεις γιατρο να σε καθοδηγηση αυτος για το πως το κοψεις μην το κανεις μονος σου

  5. #5
    Quote Originally Posted by Mobid View Post
    Καλησπερα αρχικα χαλαρωσε .. δεν θα σου εχει κατι τιποτα απο αυτα που αναφερεις , το ζαναξ ειναι θαυματουργο φαρμακι αλλα μονο οταν
    ακουλουθας τις οδηγιες του γιατρου σου . Προσωπικα μετα απο 4 μηνες εβγαλα μπολικα στερητικα αφου το εκοψα μαχαιρι αλλα επαρινα 3-4μγ την ημερα
    2 χρονια λες το παιρνεις ? Ψυχιατρος στο ειπε να το παρεις τοσο πολυ ?
    Η γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να βρεις γιατρο να σε καθοδηγηση αυτος για το πως το κοψεις μην το κανεις μονος σου
    Ναι ψυχίατρος σε δημόσιο νοσοκομείο κ ο ίδιος Μ χει πει ότι δεν υπάρχει κίνδυνος σε τέτοια δοσολογία για στερητικά
    μόνος Μ φοβάμαι πάρα πολύ ίσως να πάω σε κάποιον άλλον ψυχίατρο λες εάν αρχίσω να παίρνω το μισό του 0.25 να ναι επικυνδινο;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by cyrax View Post
    Όχι φοβήθηκα πάρα πολύ κ θα θελα να διακόψω εντελώς εάν κ ακόμα με πιάνει απλά διάβασα ότι καταστρέφει τον εγκέφαλο κ παθαίνεις Αλτσχάιμερ εσύ έχεις νιώσει κάποια διαφορά στην μνήμη γτ έχω μέχρι στιγμής καμία απλά μήπως είναι τα χρόνια πλέον πολλά κ Μ χει κάνει ανεπανόρθωτη ζημιά;
    Eπαιρνα 9mg για 15 χρονια , δεν εχω παρατηρησει κατι , αλλα δεν ξερω αν η υποτροπιαζουσα κτθλψη που εχω οφειλεται σενα μεγαλο μερος στο ζαναξ , ετσι μουπε μια φιλη ψυχολογος .......επισης δεν ξερω κατα ποσον η επιληπτικη κριση που επαθα οφειλεται σε αυτο τα παλιοφαρμακο.................
    Last edited by Macgyver; 05-12-2020 at 05:37.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Παντως μην πανικοβαλλεσαι ........ειναι μικρη η δοση σου ........
    Last edited by Macgyver; 05-12-2020 at 05:38.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by cyrax View Post
    Ναι ψυχίατρος σε δημόσιο νοσοκομείο κ ο ίδιος Μ χει πει ότι δεν υπάρχει κίνδυνος σε τέτοια δοσολογία για στερητικά
    μόνος Μ φοβάμαι πάρα πολύ ίσως να πάω σε κάποιον άλλον ψυχίατρο λες εάν αρχίσω να παίρνω το μισό του 0.25 να ναι επικυνδινο;
    Θα πας σε ψυχίατρο να συζητήσεις πως θα το κόψεις και θα σε καθοδηγήσει αυτός ήρεμα και ωραία σου είπα ότι εθιστικό φάρμακο μπορεί να μην παίρνεις μεγάλη δόση αλλά το παίρνεις για 2 χρόνια , ο γιατρός θα σου βρει τρόπο να το κόψεις χωρίς να έχεις στερητικά (αν έχεις μπορεί και να μην βγάλεις τίποτα )

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    δεν υπαρχει καμια υπευθυνη οδηγια που να γραφει οτι καταστρεφει τον εγκεφαλο. Ειναι ενα φαρμακο παγκοσμια γνωστο με τεραστια αναγνωρηση απο τον ιατρικο κοσμο.Δεν ειναι λοιπον ομορφο σε ενα φορουμ της Ελλαδιτσας να το ξεφτιλιζουμε, ομως οπως καθε εργαλιο,καθε φαρμακο ετσι και αυτο το κανεις χρηση εκει που πρεπει και εκει που στο συντασει ο ψυχιατρος ,δεν το παιρνεις επειδη νιωθεις λιγακι υπερενταση. Το συγκεκριμενο φαρμακο επειδη εχει μεσα βενζοδιαζεπινη η δραση του ειναι αρκετα φανερη και την καταλαβαινεις αμεσα. Ο γιατρος οπου σου το γραφει σε εχει εξετασει, και δεν στο δινει με το καλημερα.
    Η προσωπικη μου εμπειρια με το φαρμακο αυτο ηταν σχετικα ικανοποιητικη, εκανε την δουλεια του δλδ αλλα το εκαμα χρηση για πολυ λιγο, ουτε μηνα δλδ. Ομως εχω γνωση αλλων φαρμακων με βενζοδιαζεπινες και εχουν πραγματικα πολυ δυνατο συνδρομο στερησης και κοβοντε πολυ δυσκολα οταν ομως τα κανεις χρηση πολλα χρονια και οχι με ιατρικη χρηση αλλα σαν ναρκωτικη χρηση, δλδ σε υπερβολικες δωσεις που δεν φανταζεσαι ,με σκοπο οχι να γιατρεψεις καποια δυσλειτουργια αλλα να δημιουργησεις μια .Εκει και μονο εκει φερνει το προβλημα οπου αναφερα και η προσωπικη μου εμπειρια ηταν πολυ ασχημη, αλλα λογο του νεαρου της ηλικιας μπορεσα να το ξεπερασω.
    Ομως αυτο που εχω να σου πω εν κατα κλειδην ειναι οτι καθε συνδρομο στερησης, εχει και επιρεαζεται κατα πολυ και μαλον πανω απο το μισο ! απο την ψυχικη σου αντιμετοπιση ,ΔΛΔ ΕΑΝ ΤΟ ΔΕΙς ΟΠΩς ΛΕς, ΑΝ ΤΟ ΦΟΒΑΣΑΙ ΚΑΙ ΑΝ ΠΙΣΤΕΨΕΙς ΟΤΙ ΘΑ ειναι δυσκολο ,οτι θα πονεσεις ,ε τοτες θα πονεσεις και περασεις πολυ δυσκολα.Απο την αλλη εαν το παρεις πιο χαλαρα, εαν πησεις τον εαυτο σου οτι δεν ειναι δυσκολο τοτες θα περασεις το συνδρομο πολυ ευκολα.
    Ομως οι ποσωτητες που αναφερεις ειναι πολυ λιγες, δεν θα εχεις κανενα προβλημα, οι ποσωτητες που αναφερω εγω ειναι πανω απο 10 χαπια την ημερα.

  10. #10
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Eπαιρνα 9mg για 15 χρονια , δεν εχω παρατηρησει κατι , αλλα δεν ξερω αν η υποτροπιαζουσα κτθλψη που εχω οφειλεται σενα μεγαλο μερος στο ζαναξ , ετσι μουπε μια φιλη ψυχολογος .......επισης δεν ξερω κατα ποσον η επιληπτικη κριση που επαθα οφειλεται σε αυτο τα παλιοφαρμακο.................
    Μαρεσει π θες να μην με φοβησεις

  11. #11
    Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    Ομως οι ποσωτητες που αναφερεις ειναι πολυ λιγες, δεν θα εχεις κανενα προβλημα, οι ποσωτητες που αναφερω εγω ειναι πανω απο 10 χαπια την ημερα.
    Αυτο ειναι πολυ σχετικο που γραφεις ειναι αναλογως καθε οργανισμος πως θα αντιδρασει μπορει να εχει προβλημα μπορει και οχι .
    Σιγουρα πρεπει να παει σε ειδικο γιατρο να δεις πως θα κανει την διακοπη

  12. #12
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    Quote Originally Posted by Mobid View Post
    Αυτο ειναι πολυ σχετικο που γραφεις ειναι αναλογως καθε οργανισμος πως θα αντιδρασει μπορει να εχει προβλημα μπορει και οχι .
    Σιγουρα πρεπει να παει σε ειδικο γιατρο να δεις πως θα κανει την διακοπη
    συμφωνω απολυτα μαζι σου, οτι για την φαση του να τα στματησει πρεπει να το κουβεντιασει με τον γιατρο.Αν και νομιζω οτι απο την αρχη αυτο θα εχει γινει.Θελω να πω οτι λογικα ο γιατρος θα του ειπε οτι θα τα παρεις για καποιο χρονικο δυαστημα , οπως και νομιζω οτι πολυ πριν τα κοψει θα του εχει πει ο γιατρος οτι ειναι να τα κοψει δεν υπαρχει δλδ περιπτωση να του ειπε ξαφνου να τα σταματησει.
    Οσο για την ποσωτητα ανα ατομο ειναι πολυ σωστο αυτο που αναφερεις.

  13. #13
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by cyrax View Post
    Μαρεσει π θες να μην με φοβησεις

    Μα σουγραψα στο ποστ #2 οτι ειναι πολυ μικρη η δοση σου , μην το αυξησεις γραφω , εκει εντοπιζω το προβλημα , στις μεγαλες δοσεις και στις μακροχρονιες ..........οτι ειναι παλιοφαρμακο, ειναι , αλλα πλεον οι εγκληματιες που μουγραφαν τοσα πολλα κουτια , δεν μπορουν πλεον να γραψουν , διοτι η συνταγη γραφεται απ τον 7/2019 στον ΑΜΚΑ σου ηλεκτρονικα , οποτε εχει επιγνωση το κρατος , αν υπαρχει τετοιο , ποσα ζαναξ σου γραφει ο εκαστοτε γιατρος ......
    Last edited by Macgyver; 05-12-2020 at 21:15.

  14. #14
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    Μα σουγραψα στο ποστ #2 οτι ειναι πολυ μικρη η δοση σου , μην το αυξησεις γραφω , εκει εντοπιζω το προβλημα , στις μεγαλες δοσεις και στις μακροχρονιες ..........οτι ειναι παλιοφαρμακο, ειναι , αλλα πλεον οι εγκληματιες που μουγραφαν τοσα πολλα κουτια , δεν μπορουν πλεον να γραψουν , διοτι η συνταγη γραφεται απ τον 7/2019 στον ΑΜΚΑ σου ηλεκτρονικα , οποτε εχει επιγνωση το κρατος , αν υπαρχει τετοιο , ποσα ζαναξ σου γραφει ο εκαστοτε γιατρος ......
    Εμένα Μ γράφουν δίμηνη 0.5

  15. #15
    Quote Originally Posted by Mobid View Post
    Αυτο ειναι πολυ σχετικο που γραφεις ειναι αναλογως καθε οργανισμος πως θα αντιδρασει μπορει να εχει προβλημα μπορει και οχι .
    Σιγουρα πρεπει να παει σε ειδικο γιατρο να δεις πως θα κανει την διακοπη
    Αυτό φοβάμαι κ εγώ εάν κ ελπίζω να έχω τα ίδια συμπτώματα με την άλλη φορά που το κάνα μόνος Μ ελπίζω να βρω μια άκρη γιατί με έχουν πιάσει ενοχές κ στενοχώρια που κατάντησα έτσι

Page 1 of 2 12 LastLast

Similar Threads

  1. Ζαναξ ή αντιψυχωσικο;
    By take a break in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 60
    Last Post: 13-08-2022, 10:01
  2. Ζαναξ και κορτιζονη
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 24-12-2019, 22:05
  3. Διακοπή ζαναξ
    By DiSI in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 40
    Last Post: 14-08-2018, 17:24
  4. ζαναξ
    By 66psy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 14-01-2015, 12:11
  5. ερωτηση για ζαναξ
    By Σταθης in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 92
    Last Post: 12-07-2014, 18:39

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •