Ζαναξ 0.25 - Page 2
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 16 to 29 of 29

Thread: Ζαναξ 0.25

  1. #16
    Member
    Join Date
    Feb 2020
    Posts
    41
    Quote Originally Posted by cyrax View Post
    Αυτό φοβάμαι κ εγώ εάν κ ελπίζω να έχω τα ίδια συμπτώματα με την άλλη φορά που το κάνα μόνος Μ ελπίζω να βρω μια άκρη γιατί με έχουν πιάσει ενοχές κ στενοχώρια που κατάντησα έτσι
    2 μηνες εκανα καταχρηση ζαναξ ειχα αυτα του ενος 1mg το καθε χαπι και επαιρνα 3-4 το βραδυ , καποια στιγμη το κοβω μαχαιρι και εκει την πατησα την δευτερη μερα μου σκασε κριση ανχους και ακολουθησε μια εβδομαδα μεχρι να αναζητησω βοηθεια σε ψυχιατρο .
    Ανχος , αυπνια , ταχυπαλμια , ενττερικες διαταραχες , ενιωθα αργος συνεχεια .. σιγουρα ξεχναω και αλλα
    Θυμαμαι χαρακτηριστικα ο γιατρος μου ειπε οτι ειμαι με την πορτα ανοιχτη να μπω στην καταθλιψη , η αγωγη μου ηταν αντικαταθλιπτικο για λιγους μηνες και Bespar (
    αυτο το φαρμακι ειναι καλο ανχολυτικο μεν αλλα και μοιαζει καθολου με τις βενζο και δεν κανει εθισμο , ψαχτω αμα θες )
    Πλεον σημερα μετα απο 1 χρονο μακρια απο ολα και βλεποντας την εικονα πιο καθαρα θα σου ελεγα να πας σε γιατρο να το κοψεις , δεν θελω να τρομαξω με αυτα που επαθα αλλα αμα ειχα παει στον γιατρο πρωτα χωρις να το κοψω μαχαιρι πιθανοτατα δεν θα ειχα βγαλει τιποτα απο αυτα

  2. #17
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by cyrax View Post
    Εμένα Μ γράφουν δίμηνη 0.5

    ναι, ενταξει, αλλα ποσα κουτακια ανα 2 μηνες ?

  3. #18
    Banned
    Join Date
    Apr 2011
    Location
    athens
    Posts
    4,129
    ρε παιδια μην δημιουργουμε τρομο στον θεματοθετη σχετικα με την αποχη του απο το ζαναξ - ειδικα των 0,25!! - ημαρτον , ειναι παρα πολυ μικρες οι ποσωτητες και αν παν αναλογα με το βαρος του ασενη ,αν μιλαμε για ενηλικα ανδρα ειναι ακομα πιο ευκολο.
    Καταθετω ξανα τη προσωπικη μου εμπειρια πανω στις εξαρτησεις απο χαπια με βενζοδιαζεπινες ουσιες .Θα το ξεχωρισω σε δυο θεματα με γιατρο ως φαρμακο και χωρις γιατρο ως ναρκωτικο δλδ. Ως φαρμακο αυτο που γνωριζω και εκανα ηταν οτι το πειρα για πολυ λιγο δυαστημα συγκεκριμενα περι τις 2-3 βδομαδες.Μαλιστα τα χαπια αυτα - προσωπικα επερνα αλλα ,τα ονομσζουν και magic pills ,λογο του οτι εχουν αμεση δραση τα περνουν για παραδηγμα σε στιγμες μεγαλης εντασης οπως σε φασεις οπου υπαρχει θανατος καποιου αγαπητου προσωπου μας, η σε χωρισμο! και σου "νεκρονουν" το συναισθημα ομως αυτο συμβαινει και στην χαρα, δλδ δεν νιωθεις ουτε λυπη αλλα ουτε και χαρα .
    Οταν ειχα μπλεξει λοιπον με την πολυτοξικομανια εκαμα χρηση τα βουμπλεκαν ,βενζο και αυτα,επερνα την μερα γυρο στα 3-4 η πνοστεντον γυρο στα 5 οπου ειναι περιπου 1 βουμπλεκαν = με 1 ζαναξ των 2μ. ταυτοχρωνα εκανα και χρηση ηρωινης και αλλων ναρκωτικων . Αυτο λοιπον που γνωριζω πολυ καλα ειναι οτι η εξαρτηση και η απεξαρτηση εχει να κανει αρκετα με την ποσωτητα που παιρνεις . Θελωντας να ειμαι ομως ειλικρινης οι βενζο ειχαν πιο δυσκολο συνδρομο στερησης και απο τα οποιουχα μαλιστα υπηρχαν και επιλιπτικα επισοδεια, αλλα σε μεγαλες ποσωτητες και σε οργανισμους αρρωστους και χωρις βιταμηνες.
    Ετσι λοιπον θελω να πω οτι δεν υπαρχει προβλημα για μικρες ποσωτητες ο οργανισμος οπου τρεφεται σωστα, και οπου δεν εχει αλλα προβληματα μπορει ανετα να το ξεπερασει βεβαια θα υπαρξουν καποια μικρο προβληματα για καμια βδομαδα το πολυ αλλα τυποτα δεν ειναι ευκολο στην ζωη! Ομως επειδη δεν θελω να καμω τον γιατρο, καλητερα να το κανει σε συνδιασμο με τον θεραπευτη του

  4. #19
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ναι, ενταξει, αλλα ποσα κουτακια ανα 2 μηνες ?
    1 κουτί του 0.5 το μήνα

  5. #20
    Έκλεισα ραντεβού τελικά με έναν γιατρό μετά τα Χριστούγεννα που ειδικεύεται στην διακοπή ηρεμηστικων Μ είπε πάντως να μην ανυσηχω καθόλου γιατί δεν υπάρχει σωματική εξάρτηση σε τόσο μικρή δοσολογία κ μάλλον θα πάρω αντικαταθλιπτικό

  6. #21
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by cyrax View Post
    1 κουτί του 0.5 το μήνα

    Eλα, λιγο ειναι , μην πανικοβαλλεσαι ........

  7. #22
    Σε ευχαριστώ πολύ εύχομαι και σε σένα ότι καλύτερο

  8. #23
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Σευχαριστω για τις ευχες σου , για να σενθαρρυνω μουλεγαν οι 3 ψυχιατροι που εχω παει μουπαν να κοβω 1mg καθε 2-3 μηνες , τελικα απο τον Αυγουστο του 2019 εως τον Ιανουαριο του 2020 κατεβασα την δοσολογια απο τα 9,5 mg ( που επαιρνα επι 15-16 χρονια ) στα 3 mg , με μεγαλη προσωπικη προσπαθεια παντως , κι εχω παραμεινει εκτοτε στα 3 mg ................. χωρις παρατραγουδα .......

  9. #24
    [QUOTE=Macgyver;1140390]Σευχαριστω για τις ευχες σου , για να σενθαρρυνω μουλεγαν οι 3 ψυχιατροι που εχω παει μουπαν να κοβω 1mg καθε 2-3 μηνες , τελικα απο τον Αυγουστο του 2019 εως τον Ιανουαριο του 2020 κατεβασα την δοσολογια απο τα 9,5 mg ( που επαιρνα επι 15-16 χρονια ) στα 3 mg , με μεγαλη προσωπικη προσπαθεια παντως , κι εχω παραμεινει εκτοτε στα 3 mg ................. χωρις παρατραγουδα .......[/QUOTE
    Στα 3 mg που είσαι σε ηρεμούν καθόλου; Εγώ πάντως αυτό π θυμάμαι όταν έπαιρνα 0.125 το μισό του άσπρου ότι στην αρχή έβλεπα πάρα πολλά όνειρα αλλά μετά έκανα πολύ καλύτερο ύπνο

  10. #25
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    [QUOTE=cyrax;1140463]
    Quote Originally Posted by Macgyver View Post
    ...[/QUOTE
    Στα 3 mg που είσαι σε ηρεμούν καθόλου; Εγώ πάντως αυτό π θυμάμαι όταν έπαιρνα 0.125 το μισό του άσπρου ότι στην αρχή έβλεπα πάρα πολλά όνειρα αλλά μετά έκανα πολύ καλύτερο ύπνο

    Βεβαια , τα 3 mg με ηρεμουν και παρα πολυ , ειναι ακομη μεγαλη η δοση για οποιονδηποτε .......

  11. #26
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by giorgos panou View Post
    δεν υπαρχει καμια υπευθυνη οδηγια που να γραφει οτι καταστρεφει τον εγκεφαλο. Ειναι ενα φαρμακο παγκοσμια γνωστο με τεραστια αναγνωρηση απο τον ιατρικο κοσμο.Δεν ειναι λοιπον ομορφο σε ενα φορουμ της Ελλαδιτσας να το ξεφτιλιζουμε, ομως οπως καθε εργαλιο,καθε φαρμακο ετσι και αυτο το κανεις χρηση εκει που πρεπει και εκει που στο συντασει ο ψυχιατρος ,δεν το παιρνεις επειδη νιωθεις λιγακι υπερενταση. Το συγκεκριμενο φαρμακο επειδη εχει μεσα βενζοδιαζεπινη η δραση του ειναι αρκετα φανερη και την καταλαβαινεις αμεσα. Ο γιατρος οπου σου το γραφει σε εχει εξετασει, και δεν στο δινει με το καλημερα.
    .
    Κι ομως , στο αρθρο που δημοσιευω , διαβασε η διαβαστε οι ζαναξοπληκτοι ( οπως εγω) τον τιτλο , και τις πρωτες γραμμες , και θα καταλαβετε https://www.lifo.gr/print/print_feature/90267 .......

  12. #27
    Τελικά ο γιατρός Μ σύστησε να πάρω λυρικά και μετά από δύο μήνες να διακόψω το ζαναξ αν κ είδα ότι η χρήση μαζί μπορεί να φέρει υπνηλία

  13. #28
    Senior Member
    Join Date
    May 2020
    Location
    Μορντορ
    Posts
    418
    Καλημερα,και γω το επαιρνα στη δοση αυτη 0,25 για περιπου εναμοσι χρονο.Σταδιακα το ελαττωσα μεχρι που το εκοψα.Τωρα παιρνω σπανια το βραδυ εαν ειμαι σε υπερενταση για να κοιμαμαι καλα.Δεν ειχα το παραμικρο προβλημα.Η δοση αυτη ειναι ελσχιστη μην ανησυχεις καθολου.

  14. #29
    Σε ευχαριστώ πολύ ακολουθούσες κάποια φαρμακευτική αγωγή παράλληλα κ πώς το έκοψες σταδιακά γτ είναι πολύ μικρή δόση το 0.25

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Similar Threads

  1. Ζαναξ ή αντιψυχωσικο;
    By take a break in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 60
    Last Post: 13-08-2022, 10:01
  2. Ζαναξ και κορτιζονη
    By Antonis8 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 1
    Last Post: 24-12-2019, 22:05
  3. Διακοπή ζαναξ
    By DiSI in forum Άλλες Εξαρτήσεις
    Replies: 40
    Last Post: 14-08-2018, 17:24
  4. ζαναξ
    By 66psy in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 39
    Last Post: 14-01-2015, 12:11
  5. ερωτηση για ζαναξ
    By Σταθης in forum Ψυχοφαρμακολογία
    Replies: 92
    Last Post: 12-07-2014, 18:39

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •