Στομαχι-Παλινδρομηση- Λαιμός
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271

    Στομαχι-Παλινδρομηση- Λαιμός

    Καλησπέρα σας...
    Έχω ξαναγράψει για το θέμα μου σε άλλο ποστ.
    Ενας μήνας + έχει περάσει από τότε που αρχισαν ολα.
    Ξεκίνησε με έναν απλό σύντομο ξηρό βήχα,μετά με καθάρισμα λαιμού συχνά μέσα στη μέρα ειδικά μετά τα γεύματα,σφίξιμο στο στήθος με αντανάκλαση στη πλάτη, μια αίσθηση στο στομάχι πως όταν πείνας πολύ,κ μια πληρότητα που φτάνει έως στο λαιμό σαν να εχω φαγητό μέχρι εκει.κτλ...
    Όταν δεν τρώω σωστά αμέσως με πειραζει το φαγητό κ εκεί που μπορεί να έχουν καλυτερεύσει τα συμπτώματα φτου κ από την αρχή κ ξεκινάει παντα με αυτό το βήχα.
    Πήγα σε γαστρεντερολογο πριν δεκαπέντε μέρες μου είπε να κάνω αγωγή αλλά δεν ξεκίνησα τοτε.
    Ξεκίνησα πριν έξι ημέρες laprazol κ προχθές το βράδυεπειδή έφαγα κ λίγο ομελέτα κ μετά μήλο φούσκωσα κ την επόμενη ημέρα ήμουν ξανα χαλια.
    Ενοιωθα σαν να είχα φάει μέχρι το λαιμό.
    Κ να πάλι ο βήχας.
    Πήγα σε δεύτερο γαστρεντερολογο για δεύτερη γνώμη μου είπε να κάνω γαστροσκόπηση.
    Ο πρώτος μου είχε πει ότι δεν χρειάζεται να κάνω εξ αρχής μόνο αν ολοκληρώσω μια θεραπεία κ επιμένουν τα συμπτώματα τότε το εξετάζουμε αυτό το θέμα.
    Κυρίως με ενοχλούν τα συμπτώματα που έχω κ αφορούν το λαιμό.
    Το καθάρισμα του λαιμού κάθε μέρα επί τόσες μέρες με έχει κουράσει κ φυσικά με έχει στρεσαρει πολύ.
    Ξυπνάω κάθε μέρα κ λέω να μην με πιάσει.
    Θα μου φύγουν ποτέ αυτά τα συμπτώματα του λαιμού η θα μου γίνουν συνήθεια??
    Νοιωθω λες κ δεν θα εχω πίσω τη κανονική ζωή μου πίσω.
    Μόνο όταν βρίσκομαι σε εγρήγορση νοιωθω καλύτερα.
    Όταν πχ κάνω δουλειές.
    Αν πάω να κάτσω ήρεμη τα σκέφτομαι κ κάποιες φορές από τη σκέψη να μην με πιάσει κάτι ίσως κ να με πιάνει όπως πχ το καθάρισμα του λαιμού...

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Feb 2018
    Posts
    1,040
    Περασα τα ιδια εκτος απο το βηχα και το καθάρισμα λαιμού..το αίσθημα πληρότητας στον λαιμο το εχω ακομη οταν ξαπλώνω και πίεση ακομα και όταν δεν εχω φαει. Μου έκλεινε ο λαιμος μέχρι επανω σαν να εχω ενα κασκολ να με πνιγει. Διαφορα είδα όταν εχασα μερικα κιλα. Τωρα τα ξαναπηρα ξανα ήρθαν τα συμπτώματα οχι τοσο πολυ απλα τώρα δεν εχω τοσο αγχος κ επίσης δεν δινω σημασια. Η θεραπεία με laprazol δεν εκανε τίποτα. Τελικα ανακάλυψα οτι αυτο το πραγμα που ερχεται στο λαιμο μου κ μου δημιουργεί αυτο το βαρος ειναι απο τα ιγμορεια γτ εχω ιγμοροτιδαπου επιμενει και αλλερηοκη ρινιτιδα και ειναι τελείως διαφορετικη αίσθηση απο το όξινο υγρο της παλινδρομησης. Εγώ νιώθω κατι παχυρρευστο κ κολλωδες να ανεβοκατεβαινει και πολλές φορες νιώθω μια ζεστή. Πιστεύω σε εμενα φταινε τα κιλα που πήρα γτ πιεζεται το στομαχι μου και το διαφραγμά. Και για το λαιμο ειναι απο τη μυτη.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Πραγματικά είναι ανυπόφορο όλο αυτό ώρες ώρες.
    Κ εγώ αυτό σκέφτομαι για το laprazol μήπως να μην το συνεχισω κ να συνεχίσω μόνο τη διατροφή.
    Εγώ δεν έχω περιττά κιλά.
    Κ τώρα έχω χάσει με αυτή την ιστορία 3-4 κιλά.
    Έχω αγοράσει κ μαστίχα Χίου αναβραζοντα δισκία.
    Ήπια ένα σήμερα.
    Δεν ξέρω αν έχεις πάρει ποτέ κ γενικά τι σε βοήθησε σε όλη αυτή την ιστορία?
    Κάποιο φυτικό σκεύασμα κάτι άλλο?
    Πέρα από το αδυνάτισμα.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2023
    Location
    Hellas
    Posts
    113
    Καλησπέρα,

    Αντιμετωπιζω εδω και ενα μηνα τα ιδια ακριβώς συν της συνεχης προσπάθειας να καθαρίσω το λαιμό μου . Τι εξεταση εκανες και καταλαβες οτι πρόκειται περι ιγμορείων και αλλεργίκης ρινίτιδας; Πηρες και κάτι που σε βοηθησε τοτε;

Similar Threads

  1. Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση
    By stelios13 in forum Γενικά για τις Διατροφικές Διαταραχές
    Replies: 17
    Last Post: 07-10-2023, 00:53
  2. Παλινδρόμηση και ψυχοσωματικά
    By Comfortablynumb in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 27
    Last Post: 25-09-2019, 03:40
  3. φοβάμαι ότι θα μου κλείσει ο λαιμός και θα πάθω ασφυξία
    By Άρια in forum Σωματόμορφες Διαταραχές (Υποχονδρίαση, Αρρωστοφοβία κτλ)
    Replies: 19
    Last Post: 11-04-2016, 23:44
  4. Παλινδρόμηση - ψυχοσωματικα
    By gossamer in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 12
    Last Post: 14-06-2012, 02:51
  5. διπολική διαταραχή και παλινδρόμηση
    By nektaria78 in forum Διπολική διαταραχή
    Replies: 17
    Last Post: 29-04-2010, 05:07

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •