Έντονη πείνα και κρίση πανικού εν ώρα φαγητού
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    3

    Έντονη πείνα και κρίση πανικού εν ώρα φαγητού

    Γεια σας. Είμαι πολύ νέος εδώ. Μόλις σήμερα ανακάλυψα ότι υπάρχει αυτό το φόρουμ αλληλοϋποστήριξης... Τελευταία διαγνώστηκα με διαβήτη και το άγχος και ο φόβος χτύπησαν κόκκινο. Όμως, το χειρότερο, εδώ και δέκα μέρες νιώθω ότι πεινάω διαρκώς και κατά το μεσημεριανό, μόλις πάω να βάλω μπουκιά, νιώθω ότι αρχίζω να παθαίνω κρίση πανικού. Ταραχή, αδιαθεσία, παλμοί... Στην αρχή νόμισα ότι είναι σύμπτωμα του ζαχάρου, αλλά οι γιατροί μου είπαν ότι δεν ισχύει... Το έχετε πάθει; Κρατάει καιρό; Το ξεπέρασε κανείς χωρίς φάρμακα;

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Oct 2020
    Posts
    271
    Την ώρα που πας να φας έχεις κάποια φοβία?
    Έχεις συνδέσει το φαγητό με κάποια σκέψη που σε αγχωνει?

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Quote Originally Posted by Spasi View Post
    Γεια σας. Είμαι πολύ νέος εδώ. Μόλις σήμερα ανακάλυψα ότι υπάρχει αυτό το φόρουμ αλληλοϋποστήριξης... Τελευταία διαγνώστηκα με διαβήτη και το άγχος και ο φόβος χτύπησαν κόκκινο. Όμως, το χειρότερο, εδώ και δέκα μέρες νιώθω ότι πεινάω διαρκώς και κατά το μεσημεριανό, μόλις πάω να βάλω μπουκιά, νιώθω ότι αρχίζω να παθαίνω κρίση πανικού. Ταραχή, αδιαθεσία, παλμοί... Στην αρχή νόμισα ότι είναι σύμπτωμα του ζαχάρου, αλλά οι γιατροί μου είπαν ότι δεν ισχύει... Το έχετε πάθει; Κρατάει καιρό; Το ξεπέρασε κανείς χωρίς φάρμακα;
    Το ίδιο είχα περάσει ένα διάστημα όταν έτρωγα με πολλά άτομα στο τραπέζι.Κοντευε να σπάσει η καρδιά μου.Ηταν η περίοδος τότε που ήμουν πολύ επιρρεπής στις κρίσεις πανικού.Με τον καιρό μου έφυγε,δεν πήρα φάρμακα..
    Dear God i don't know what the future holds but I'm counting on you.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    3
    Quote Originally Posted by Elena_38 View Post
    Την ώρα που πας να φας έχεις κάποια φοβία?
    Έχεις συνδέσει το φαγητό με κάποια σκέψη που σε αγχωνει?
    Τελευταία έχω αλλάξει τελείως τη διατροφή μου εξαιτίας της διάγνωσης του διαβήτη και νιώθω φόβο για το τι θα συμβεί αν φαω κάποια τρόφιμα... Ή αν το παρακάνω... Δεν περίμενα να μου έχει δημιουργηθεί τόσος φόβος ώστε να παθαίνω κρίση πανικού... Νόμιζα ότι έχω κρίση υπογλυκαιμίας ή κάτι τέτοιο... ευχαριστώ για την ανταπόκριση...

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    3
    Gia66, είναι παρηγορο που σου πέρασε χωρίς φάρμακα.... Πόσο καιρό κράτησε περίπου;

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Nov 2019
    Posts
    398
    Σου έχουν δώσει διατροφή για τον διαβήτη?Αν έχεις φόβο γι'αυτό είναι επειδή εστιάζεις σε αυτή την διάγνωση.Αν ακολουθείς διατροφή δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς και να φοβάσαι για το τι τρως εφόσον σου επιτρέπονται τα τρόφιμα που καταναλώνεις.Ειναι κρίμα να ταλαιπωρείς έτσι άδικα τον εαυτό σου.Μου κράτησε περίπου 6-7 μήνες αυτό...

Similar Threads

  1. Κρίση πανικού η κρίση επιληψίας;
    By vickie_victoria in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 13
    Last Post: 28-02-2020, 12:38
  2. Κριση πανικου-sos
    By Springflower in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 20
    Last Post: 11-05-2018, 20:58
  3. λιποθυμία ή κρίση πανικου/κριση αγχους;
    By maria4 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 8
    Last Post: 26-09-2017, 14:50
  4. Έντονη Δύσπνοια...Κρίση Πανικού?
    By minaspap in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 3
    Last Post: 24-10-2013, 00:38
  5. κριση πανικου
    By stamos14 in forum Κρίση πανικού, Διαταραχή Πανικού, Αγοραφοβία
    Replies: 1
    Last Post: 15-03-2008, 00:28

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •