Ανηδονια.
ICPS banner

[ Όροι Χρήσης Forum - ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ] [ Προστασία ανηλίκων ]

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    63

    Ανηδονια.

    Δεν εχω ορεξη για τπτ. μηδεν!

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,295
    έχεις χάσει το ενδιαφέρον σου για τη ζωή; αυτό συμβαίνει σε πολλούς. ζήτησε βοήθεια μην το αφήσεις να σε κάνει ό,τι θέλει.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2020
    Posts
    18
    Το πρώτο και πιο σημαντικό είναι να το πάρεις απόφαση και να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό. Στο πλαίσιο όμως του forum αυτού, θα σε συμβούλευα να προσπαθήσεις να παρατηρήσεις την κατάσταση αυτή που περνάς και να γράψεις σε ένα χαρτί το χρονικό διάστημα που συμβαίνει, αν υπάρχει κάτι που συνέβη και την πυροδότησε και αν υπάρχουν ασχολίες/άνθρωποι/σκέψεις που την κάνουν έστω και λίγο καλύτερη κλπ. Με την παρατήρηση θα μπορέσεις να καταλάβεις καλύτερα τι σου συμβαίνει και θα οδηγηθείς πιο εύκολα στην λύση. Δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που θα σου πει κάποιος και θα σου λύσει το πρόβλημα. Οι φάσεις που περνάει ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικές και μόνο ο ίδιος (και με τη βοήθεια ειδικών) μπορεί να τις βιώσει, να τις ανακαλύψει και να τις αντιμετωπίσει. Αυτό που θα σου πω με σιγουριά είναι πως έχεις την δύναμη να προσπαθήσεις και να τα καταφέρεις όσο μακρινό και αν σου φαίνεται τώρα! Τελευταίο πράγμα που θα πω, οι καιροί είναι δύσκολοι και σίγουρα στο πλαίσιο μιας παγκόσμιας πανδημίας και της καραντίνας, όλοι έχουμε πέσει λίγο ψυχολογικά.

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    εχω κι εγω πληρη ανηδονια τα τελευταια 12 χρονια , αλλα εχω μειζονα κτθλψη ...... οι ' ειδικοι ' που πηγα δεν με βοηθησαν διολου .... ζω με αυτο ......

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2020
    Posts
    278
    Παιδιά εγώ πέρα από την ανηδονία βιώνω και κάτι άλλο. Είναι σαν να μην μπορώ να λειτουργήσω σε καμία πτυχή της ζωής μου, όπως λειτουργούσα παλιά. Εργασιακά, πνευματικά, κοινωνικά. Νιώθω μόνο ένα κενό και μια μόνιμη κούραση. Δεν εκφράζομαι το ίδιο όπως παλιά, δεν μαθαίνω ο ίδιο κλπ. Και δεν περνάει όλο αυτό - ίσα ίσα, Μου είναι πολύ δύσκολο ακόμα και να γράψω εδώ και να εκφράσω αυτό που μου συμβαίνει, δεν αντέχω άλλο, έχω απογοητευτεί, απλά περναν οι μέρες μου έτσι, χωρίς να βλέπω κάποια βελτίωση. Μήπως για όλα αυτά ευθύνονται τα χάπια που παίρνω, δεν ξέρω τι να πω και τι να πιστέψω πια.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    αθηνα
    Posts
    16,721
    Quote Originally Posted by txopit View Post
    Παιδιά εγώ πέρα από την ανηδονία βιώνω και κάτι άλλο. Είναι σαν να μην μπορώ να λειτουργήσω σε καμία πτυχή της ζωής μου, όπως λειτουργούσα παλιά. Εργασιακά, πνευματικά, κοινωνικά. Νιώθω μόνο ένα κενό και μια μόνιμη κούραση. Δεν εκφράζομαι το ίδιο όπως παλιά, δεν μαθαίνω ο ίδιο κλπ. Και δεν περνάει όλο αυτό - ίσα ίσα, Μου είναι πολύ δύσκολο ακόμα και να γράψω εδώ και να εκφράσω αυτό που μου συμβαίνει, δεν αντέχω άλλο, έχω απογοητευτεί, απλά περναν οι μέρες μου έτσι, χωρίς να βλέπω κάποια βελτίωση. Μήπως για όλα αυτά ευθύνονται τα χάπια που παίρνω, δεν ξέρω τι να πω και τι να πιστέψω πια.
    Κι εγω ταχω αυτα , εκτος πληρους ανηδονιας, πληρη κοινωνικη αποσυρση, αδυναμια συγκεντρωσης ,δεν μπορω να διαβασω ουτε ενα περιοδικο ( απο το 2008 ) , δεν λειτουργω, ουτε την ψυχικη ηρεμια εχω να ψαξω για ενα μπουφαν παλιο , ουτε εχω ορεξη να μιλησω σε κανεναν, ουτε στον κολλητο μου , αισθημα κενου , αλλα εχω μειζονα αγχωδη κλινηκη κτθλψη , ........... το αγχος ειναι δυσκολο να διαχωριστει απο την κτθλψη , ακομη και για εναν ειδικο........ δεν ξερω αν φταινε τα χαπια , ισως και ναχουν ενα μεριδιο ευθυνης , αν κανεις καταχρηση σε ηρεμηστικα ............ η αγχωδης κτθλψη επηρρεαζει ολη σου την υπαρξη ....... ολο σου το ειναι .....

    δεν μπορω να στεναχωρηθω για τιποτα , ειμαι τοσο σκασμενος ........ψοφησε ο γατος μου το 2008 , με τον οποιο κοιμομουν μαζι, και ουτε καν μενοιαξε .......ειμαι αρκετα μεγαλος , εχω περασει κι αλλες δυσκολιες στην ζωη μου, αλλα καμμια σαν αυτη.....

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Sep 2020
    Posts
    1,295
    Μήπως πέρνεις λάθος χάπια; μήπως θα πρέπει να το συζητήσεις με τον γιατρό σου αυτο, θα ήταν το καλύτερο νομίζω.
    σημασία έχει οτι σε ενοχλεί και θες να το αλλάξεις. μην μένεις αδρανής.

Similar Threads

  1. Ανηδονία,που καταφευγω για να νιωσω ευχαριστηση
    By mihalis in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 10
    Last Post: 18-11-2015, 15:47
  2. AΛΕΞΙΘΥΜΙΑ - ΑΝΗΔΟΝΙΑ
    By pagani13 in forum Stress, Αγχος, Φόβος, Γενικευμένη Αγχώδης Διαταραχή
    Replies: 5
    Last Post: 16-09-2011, 21:20
  3. Ανηδονία
    By keep_walking in forum Ψυχώσεις & Σχιζοφρένεια
    Replies: 12
    Last Post: 02-04-2010, 21:30

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •